Klube gjigante evropiane konfirmojnë interesimin për Vedat Muriqin

Klubi francez, Toulouse dhe klubi turk Fenerbahçe ia kanë vënë syrin sulmuesit kosovar, i cili po shkëlqen në kampionatin turk. Muriqi pritet të largohet nga Rizespori gjatë kësaj vere

Lojtari aktual i Rizespor, Vedat Muriqi është njëri prej emrave më të përfolur në futbollin turk.

Sulmuesi kosovar po shkëlqen në fanellën e Rizesporit, me të cilin ka realizuar 15 gola dhe ka dhuruar 7 asistime në 32 ndeshje të zhvilluara.

Përfaqësuesi kosovar ka kontratë me Rizesporin deri në vitin 2020, por ai pritet të largohet prej aty gjatë kësaj vere.

Dhe, interesim për të kanë shprehur dy klube evropiane.

Prizrenasin e duan në Francë, respektivisht klubi nga Ligue 1, Toulouse.

Lajmin e ka konfirmuar edhe trajneri i këtij ekipi, Alain Casanova.

“Ne po mundohemi ta gjejmë një sulmues si Vedat Muriqi, i cili luan në Turqi. Ai e di këtë dhe ne po e vëzhgojmë. Për momentin nuk mund të flasim më shumë”, theksoi Alain.

Ndërkaq, menaxheri i futbollistit, Haluk Canatar e ka konfirmuar interesimin e Fenerbahçes për shërbimet e tij.

“Drejtuesit e Fenerbahçes kanë kërkuar informacione për Vedat Muriqin. Vedatit i është thënë se klubi do të jetë më i organizuar gjatë sezonit të ardhshëm. Çaykur Rizespor dhe Rizespor do të takohen për të diskutuar për Muriqin”, deklaroi menaxheri turk.

Vedat Muriqi i shënon gol të bukur Beshiktash / Video

‘9’shi i përfaqësueses së Kosovës, Vedat Muriqi e ka gjetur sërish rrugën drejt golit në Superligen e Turqisë.

Sulmuesi i ka shënuar gjigantit, Beshiktashit në minutën e 42’, transmeton Teleshkronja Post.

Muriqi shënoi për rezultatin 1-2, pasi skuadra e tij, Rizespori, ishte duke humbur 0-2.

Ky gol e kthen në lojë Rizesporin dhe i jep shpresa për të nxjerrë diçka më shumë nga kjo ndeshje.

Ky është goli i 12 në 30 paraqitje këtë edicion për Muriqin në të gjitha garat, teksa ka dhuruar edhe 7 asistime./Teleshkronja Post/

Muriqi nuk po ndalet, tjetër gol për Rizespor në Turqi / Video

Ylli i “Dardanëve”, vjen më një tjetër gol të bukur në kampionatin turk. Muriqit i kanë mjaftuar dy minuta lojë për të shënuar një tjetër gol për Rizespor.

24 vjeçari, ka arritur të shënojë në minutën e 2’-të të takimit, për t’i dhuruar epërsinë skuadrës së tij Rizespor, në udhëtim te Konyaspor, raporton Teleshkronja Post.

Ndeshja përfundoj Konyaspor 0-2 Rizespor, Vedat Muriqi pa dyshim lojtari i ndeshjes.

Muriqi është duke shkëlyer këtë sezon të garave, dhe deri tash ka realizuar 11-të gola në elitën e futbollit turk, ky është një lajm i mirë për Kosovën pasi luan dy ndeshje kundër Danimarkës dhe Bullgarisë.

Goli i Vedat Muriqit, në këtë ndeshje ai dha edhe një asistim:

Edhe Vedat Muriqi shënon, lojtarët e Kosovës në top formë / Video

Sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi e ka kaluar Rizesporin në epërsi ndaj Kayserisporit, në një ndeshje të Superligës turke që po zhvillohet momentalisht në Rize.

Lojtari 24 vjeqar shënoi nga afërsia në minutën e 22-të, duke i dhënë epërsinë prej 1-0 Rizesporit.

Ky është goli i nëntë i Muriqit për skuadrën turke deri tani këtë sezon, dhe vjen në prag të ndeshjeve të Kosovës këtë muaj.

Këtë javë shumica e lojtarëve që luajnë për Kosovën kanë treguar super formë duke filluar nga Milot Rashica kundër Schalkes, Arbër Zeneli kundër Dijon, goli i Herolind Shalës. Lajm tejet i mirër Bernard Challandes për ndeshjet miqësore kundër Danimarkës me 21 mars./teleshkronjapost.info/

Goli i sulmuesit shtatëgjatë Vedat Muriqit :