Real Madrid në avantazh ndaj Barcelonës për Neymar

Real Madridi ka përparuar më shumë në bisedime me PSG për Neymar me klubin e Ligue 1 që oferta e Barcelonës nuk i është dukur bindëse

Real Madridi mund t’i bëjë goditje definitive Barcelonës në këtë afat duke arritur të shërbimet e Neymar. Los Blancos janë duke i prirë garës për të nënshkruar me brazilianin këtë të dielë mbrëmje pasi që kontaktet në mes të palëve të involvuara.

Në marrëveshje mund të këtë disa lojtarë si shkëmbim. Paris Saint-Germain ende kërkon 160 milionë euro për marrëveshjen fillestare dhe drejtori sportiv, Leonardo, është duke e mbajtur hapur derën për një largim të mundshëm me Neymar që ka kërkuar vet largimin.

Oferta e Barcelonës dhe interesi kurrë nuk e ka bindur PSG-në dhe se ata preferojnë ta shesin atë në Madrid. Prej që Leonardo tha se nuk ka asgjë të re nga vikendi i fundit, Madrid dhe PSG kanë biseduar disa herë gjatë javës së kaluar dhe këtë javë.

Në ditët në vazhdim, një marrëveshje mund të arrihet me Florentino Perez ka zgjedhur që të befasojë pasi që nuk ka nënshkruar me një galaktik për pesë vite. Me arritjen e Hazard këtë verë bashkë me sjelljen e mundshme të Neymar, do të kemi dy të tillë brenda pak muajve.

PSG dëshiron ta përfshijë disa lojtarë të Real Madridit në marrëveshjen për Neymar

AS ka shkruar se PSG është duke u përpjekur për ta marrë Viniciusin, një ofertë të cilën Madrid e ka refuzuar. Ata po ashtu mund ta kërkojnë Raphael Varane.

James Rodriguez është një emër tjetër në listën e tyre dhe PSG nuk e ka hequr nga mendja as Keylor Navas. Isco dhe Benzema po ashtu mund të jenë në agjendën e tyre por Zidane i konsideron ata të paprekshëm.

Fitorja kundër Celta Vigos të shtnën nuk ka ndryshuar shumë nivelin e bordit në Madrid. Ata ende mendojnë se ka nevojë për prurje të reja me Hazard që nuk është i mjaftueshëm për të fituar tituj.

Tani kemi hyrë në momentet e fundit në transferin e tregut dhe Madridi do të përpiqet që deri më 2 shtator për të nënshkruar me brazilianin. Klubi ka theksuar se shumë lojtarë të saj nuk dëshirojnë kalimin në PSG por ata e dinë që do të kenë minuta të kufizuar.

Neymar është një nënshkrim strategjik për Perezin dhe Real Madridin dhe ata do të tentojnë me çdo kusht që ta mbyllin marrëveshjen në ditët në vazhdim.

Besohet që Neymar preferon më shumë kalimin në Barcelonë para Madridit por nuk ka shumë kohë që 27 vjeçari ka deklaruar publikisht dhe ai është i lumtur që Madridi e kërkon dhe dëshiron të luan në Bernabeu.

Zidane pas ndeshjes: “Bale do të qëndrojë”

Zinedine Zidane doli në dhomën e shtypit në Balaidos i lumtur dhe i lehtësuar pasi arriti një fitore prestigjioze kundër Celta në premierën e ligës për t’i dhënë një shkelm paraprakisht para sezonit famëkeq.

“Bale do të qëndrojë, thjesht po mendon të qëndroj dhe të ketë minuta”, tha trajneri, i cili e vendosi Bale në formacionin e fillimit pasi uellsiani ishte gati të largohej pak javë më parë.

“Ne kemi bërë një lojë të mirë që nga fillimi dhe gjithashtu me 10 lojtarë, kemi bërë një punë fenomenale,” tha trajneri francez, veçanërisht i kënaqur dhe punën mbrojtëse të të gjitha pjesëve të tij.

“Në mbrojtje kemi punuar shumë mirë, ishte çelësi i lojës”, tha trajneri, i cili dëshironte të vlerësonte përfshirjen e Vinicius dhe Bale. “Ai do të qëndrojë, ai luajti një lojë të shkëlqyeshme si të gjithë, duke e mbyllur dhe mbrojtur, si Vinicius dhe Isco dhe Lucas më vonë,” tha Zidane.

“Jam i lumtur dhe i kënaqur që fitoj në këtë fushë, ata nuk do të bëjnë shumë më shumë ekipe”, ka thënë trajneri francez pas takimit.

“Ne patëm një lojë të mirë, nuk është e lehtë të luajmë kundër njëmbëdhjetë lojtarëve dhe të lëvizëm mirë topin, nëse mbrojmë mirë, e dimë se me topin mund të lëndojmë çdo skuadër.”

“Parasezoni nuk ka qenë i mirë në nivelin e rezultateve por puna nuk ka munguar”, vazhdoi trajneri, i cili këmbënguli që ai do të qëndrojë me lojtarët që ka. “Të gjithë mendojnë të qëndrojnë dhe të kenë minuta, ne thjesht mendojmë për ndeshjet,” e mbylli Zidane.

Celta 1-3 Real Madrid: Benzema shkëlqen me gol dhe asistim, Bale me përformancë të bukur

Real Madridi e ka filluar sezonin në mënyrë spektakolare ndaj Celta de Vigos në stadiumin Balaidos.

Los Blancos pavarësisht se luajten me një lojtarë më pak gjatë pjesës së dytë, ata shënuan fitore 1-3 si mysafirë.

Pjesa e parë i takoj Real Madridit, pasi Karim Benzema fillimisht kaloj në epërsi klubin mbretërorë në minuten e 12 të takimit.

Dy minuta para fundit të pjesës së I, Celta barazoj rezultatin, por goli nuk u pranua nga VAR,raporton Teleshkronja Post.

Pjesa e dytë nuk filloj edhe aq mirë për Real Madridin, pasi Luka Modric u ndëshkua me karton të kuq.

Mirpo edhe pse pa Luka Modricin, Reali dyfishojë avantazhin pas 61; minutash lojë, pas një super goli nga Toni Kroos.

Ndërsa golin e fundit për Merengues e shënoj Lucas Vasquez, pas asistimit nga Karim Benzema.

Golin e nderit Celta de Vigo e shënoj në kohën shtesë, për rezultatin përfundimtarë.

| Celta de Vigo 1-3 Real Madrid |.

Kështu Zinedine Zidane rrëmben pikët e para për ekipin e tij në La Liga, pas dështimit nga Barcelona mbrëmë./TeleshkronjaPost/

Celta Vigo vs Real Madrid LIVE

E shtuna është dita e Real Madridit që do të bëjë debutimin në sezonin 2019/2020 në udhëtim ndaj Celta de Vigos.

Në orën 17:00 Los Blancos i pret një ndeshje shumë e vështirë për më tepër që trajneri Zinedine Zidane nuk do të ketë të gatshëm yllin e ri të ekipit belgun Eden Hazard i cili është dëmtuar dhe do të humbasë tre sfidat e para të kampionatit.

Në Balaidos, Reali ka fituar 3 nga 4 ndeshjet e fundit në kampionat dhe shpreson që t’i buzëqeshë fati edhe sot për të krijuar menjëherë një diferencë prej tre pikësh ndaj Barçës në klasifikim.

Shikoje Celta de Vigo dhe Real Madrid LIVESTREAM

ZYRTARE: Lojtarët e ftuar nga Real Madridi për ndeshjen kundër Celta Vigos

Zinedine Zidane deklaroi në konferencën e tij për shtyp të premten se do të llogarisë në James Rodriguez dhe Gareth Bale, dhe francezi ka mbajtur fjalët e tij në veprim duke përfshirë dy lojtarët në skuadrën e Real Madrid që do të udhëtojë në Galicia për t’u përballur me Celta Vigo të shtunën në mbrëmje.

Të dy James dhe Bale kanë qenë të lidhur fort me lëvizjet larg kësaj vere, por tani për tani të paktën duket sikur Zidane ka pasur një ndryshim.

Mungesa e dukshme nga lista e skuadrave është Eden Hazard, i cili mori një dëmtim në kofshë gjatë seancës stërvitore të së premtes dhe pritet të humbasë tre ndeshjet e para të sezonit.

Si belgu, edhe Marco Asensio, Ferland Mendy dhe Rodrygo Goes të gjithë do të humbasin hapjen e LaLiga Santander për shkak të lëndimit. Brahim Diaz, ndërkohë, u rikthye në stërvitje këtë javë pasi pësoi një goditje gjatë para-sezonit dhe është përfshirë në skuadër.

Lista e Real Madridit për tu përballur me Celta është si vijon:

Portierët: Keylor Navas, Thibaut Courtois, Diego Altube.

Mbrojtësit: Dani Carvajal, Eder Militao, Sergio Ramos, Raphael Varane, Nacho, Marcelo, Alvaro Odriozola.

Mesfushorët: Toni Kroos, Luka Modric, Casemiro, Fede Valverde, James Rodriguez, Isco.

Sulmuesit: Karim Benzema, Gareth Bale, Lucas Vazquez, Luka Jovic, Brahim Diaz, Vinicius Junior.

Konfirmohet lëndimi i Hazard, raporti mjeksorë

Eden Hazard do të mungojë në ndeshjen e parë të Real Madridit këtë sezon në La Liga 2019-20.

Zidane doli në konferencë për media në mesditë, por nuk dha asnjë shenjë se Hazard është i lënduar.

Megjithatë, vet klubi madrilen ka publikuar raportin mjeksorë në uebsajtin zyrtarë:

Pas testeve të kryera pas stërvitjes së sotme te lojtari ynë Eden Hazard nga Shërbimet Mjekësore të Real Madrid, ai është diagnostikuar me një dëmtim muskulor në pjesën e përparme të kofshës së tij të djathtë. Shërimi i tij do të vazhdojë të vlerësohet.

Kjo do të thotë se Eden do jetë jashtë ndeshjes së nesërme ndërmjet Real Madridit dhe Celta de Vigos në Balaidos./Teleshkronja Post/

Zidane: James është mirë dhe unë jam i kënaqur që është me Real Madridin

Përballë ndeshjes së parë të Real Madrid në sezonin 2019/20 të LaLiga Santander, trajneri Zinedine Zidane pranoi se është i lumtur James Rodriguez është pjesë e skuadrës së tij.

Los Blancos udhëton në Balaidos për t’u takuar me Celta Vigon të shtunën pasdite dhe të kthehet në pjesën e prapme të një sezoni të dobët para me shumë pikëpyetje që varen mbi skuadrën.

“Ne duam të fillojmë tani,” i tha Zidane shtypit. “Ne po mendojmë për sezonin e ri të LaLigës dhe jemi të lumtur.”

“James është i aftë dhe unë jam i kënaqur që ai është pjesë e ekipit”.

Dani Carvajal është jashtë ndeshjes kundër Celta pasi zgjodhi një pezullim në fund të sezonit të kaluar i cili do të kalojë në sezonen e re.

“Këto janë gjëra për të cilat nuk mund të bëj asgjë,” vazhdoi Zidane. “Është e vështirë të pranohet, por ne do të përgatitemi për gjërat që të përfshijnë atë ndryshim.”

Për sa i përket transferimeve, Real Madrid ka qenë i lidhur me një transferim për Paul Pogba të Manchester United, si dhe Neymar. Gareth Bale pritej të largohej nga klubi por ai mbetet ende aty ndërsa fillon sezoni i ri.

“Jam i lumtur me lojtarët e mi,” tha Zidane. “Dhe unë jam i përqendruar, ashtu si ata, në ndeshjen e parë të sezonit”.

“Paul është një lojtar i Manchester United dhe ju duhet ta respektoni atë.”

“Neymar nuk është një lojtar i Real Madrid, dhe unë jam i shqetësuar vetëm për ata që janë këtu.”

“Dukej sikur Bale do të largohej, por ai është këtu. Unë do të mbështetem tek ai, ashtu si do të bëj me të gjithë të tjerët që janë këtu”.

“Shpresoj që të gjithë në ekip dëshirojnë ta bëjnë jetën më të vështirë për mua [për sa i përket zgjedhjes së ekipit]”.

“Skuadra është ajo që është, dhe kjo është skuadra që kam. Dritarja e transferimit është e hapur dhe gjërat mund të ndodhin, por ajo që ka rëndësi tani është ndeshja e së shtunës dhe lojtarët që janë këtu tani.”

Nënshkrimi i yllit të Real Madrid ishte Eden Hazard dhe Nr.7 i ri e ka kënaqur Zidane me kontributin e tij, transmeton Teleshkronja Post.

“LaLiga është një dinamikë tjetër,” deklaroi Zidane. “Ne jemi optimistë dhe do të luajmë për të fituar”.

“Jam i lumtur me Edenin, dhe gjashtë lojtarë të rinj që të gjithë llogariten.”

“Para-sezoni ka mbaruar dhe kemi punuar shumë mirë pavarësisht rezultateve.”

“Ajo që ka rëndësi është konkurrenca dhe unë jam i lumtur me të dhe të gjithë të tjerët.”

Përpara fushatës së re, ka shumë pesimizëm që rrethon Real Madridin, megjithëse Zidane nuk mendon se është diçka e re.

“Gjithmonë do të jenë pesimistë disa rreth Real Madrid,” tha ai. “Nëse nuk fitoni ose nuk luani mirë”.

“Ne kemi nevojë për tifozët tanë, të cilët kanë qenë gjithmonë atje për ne. Ne duam të luajmë mirë dhe t’i gëzojmë ata.”

“Unë preferoj të luaj mirë, sepse fitorja është një pasojë e kësaj. Njëra të çon në një tjetër”.

Trajneri i Ajax, Ten Hag i bindur për të ardhmen e Van de Beek

Trajneri i Ajax, Ten Hag ka folur për shtypin dhe ka ndarë mendimet e tij për situatën në lidhje me mesfushorin Donny Van de Beek, i cili u shfaq i gatshëm për të përfunduar transferimin e tij te Real Madrid, sapo Ajax përparoi në raundin tjetër të Kualifikuesve të Ligës së Kampionëve.

“Unë mendoj dhe shpresoj që ai të mbetet me ne këtë sezon, nëse ai përfundon të largohet do të dëgjoj se çfarë duhet të thotë Overmars,” tha Ten Hag.

Tani duket se Real Madrid nuk do ta firmosë mesfushorin deri verën e ardhshme.

Raportimet nga stacioni televiziv spanjoll La Sexta sugjerojnë që Real Madrid do ta shtyjë këtë transferim deri në verën e vitit 2020 “nëse nuk ndodh një largim”.

Trajneri Zinedine Zidane refuzoi të flasë për nënshkrime të reja pas barazimit 2-2 të Realit në Romë mbrëmë, kështu që duket se Real Madrid mund të përballet shumë mirë sezonin e ardhshëm me listën që ata kanë aktualisht, duke mos llogaritur ardhjen e mundshme të Neymar.

Zidane dëshironte të përmirësonte vijën e tij të mesfushës gjatë gjithë verës, por Madridi ka shitur Kovacic, Ceballos dhe Llorente pa nënshkruar një zëvendësim të dukshëm, që do të thotë se mesfusha e tanishme mund të luftojë nëse ndodh një dëmtim i vetëm.

Këtu është ajo ku Van de Beek do të ishte e dobishëm, por në fund të fundit duket sikur Madridi mund të jetë i durueshëm dhe të presë edhe një vit./TeleshkronjaPost/