Cristiano i jep Juventusit listen prej 6 lojtarësh që i do në klub për sezonin e ri

Pesë herë fituesi i ‘Ballon d’Or’ është duke kërkuar seriozitet dhe me arsye të mirë insiston se ai mund të fitojë Ligën e Kampionëve për Juventusin sezonin e ardhshëm.

Në fitoren 2-1 ndaj Fiorentinës siguroi titullin e tetë të njëpasnjëshëm Serie A – një rekord për në pesë ligat më të mira të Evropës – por Ronaldo dhe klubi bardh e zi janë të dëshpëruar pasi i dhanë fund pritjes së klubit për Ligën e Kampionëve.

Pa e fituar titullin e Ligës së Kampionëve që nga viti 1996, kampionët italianë u eliminuan nga Ajax në Torino në fazat e çerekfinales, shkruan Teleshkronja Post.

Në një përpjekje për të ringjallur fatin e klubit në Evropë, Ronaldo ka ‘lëshuar një listë të objektivave të transferimit’ që ai dëshiron që klubi të nënshkruajë për sezonin e ardhshëm, sipas Mirror.

Futbollisti portugez i Benfikës, Joao Felix, i vlerësuar në më shumë se 100 milionë funte, është paraqitur në një listë të lojtarëve që qarkullojnë në mediat italiane.

Ish-shokët e ekipit të Real Madridit, Raphael Varane dhe Isco gjithashtu e shohin të ardhmen e tyre në ajër dhe Ronaldo do të dëshironte t’i merrte në klubin e bardhë e zi tek Juventus për të forcuar ekipin e Massimiliano Allegrit.

Emra të tjerë përfshijnë edhe kapiteni i Ajaxit Matthijs de Ligt, mbrojtësi i Romës Kostas Manolas dhe mesfushori i Lyonit, Tanguy Ndombele.

Ronaldo, sipas Corriere dello Sport, mendon se lojtarët që ai po vështron nuk do të forcojë vetëm Juventusin por do të dobësojë edhe rivalët e tyre kryesorë evropianë përpara një shtytjeje për lavdinë e Ligës së Kampionëve në 2019-20.

Pavarësisht humbjes në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve për herë të parë që nga viti 2010, duke mundur Fiorentinën Ronaldo u bë lojtari i parë në histori që ka fituar Premier League, Serie A dhe La Liga./TeleshkronjaPost/

Kujdes maksimal nga Zidane në konferencë për media, ja çka thotë për Mbappen dhe Pogban

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane diskutoi për disa lojtarë francezë të shtunën dhe ka treguar se i pëlqen aftësitë e mesfushorit të Manchester United, Paul Pogbas.

Në mes të raporteve të interesit të Los Blancos për francëzin, 46-vjeçari publikisht e përshëndeti cilësinë e bashkëatdhetarit të tij, shkruan Teleshkronja Post.

“Më pëlqen shumë Pogba dhe kjo nuk është diçka e re, pasi e njoh personalisht,” tha ai në një konferencë shtypi përpara ndeshjes kundër Huescas.

“Ai është i ndryshëm nga të tjerët dhe ai bën atë që pak lojtarë mund të bëjnë, pasi ai di se si të sulmojë dhe të mbrojë.”

“Megjithatë, ai nuk është lojtari im dhe ai është një lojtar i Manchester United dhe ne duhet ta respektojmë atë.”

“Ai gjithmonë ka thënë se ai ka pëlqyer Real Madridin, por sidomos Real Madridin, më shumë se Zidanen”.

Zidane gjithashtu shprehu shqetësimin e tij lidhur me çmimet e larta në tregun e transferimeve, pasi u pyet për Kylian Mbappe.

“Ne nuk mund të themi se çfarë vlere ka Mbappe, pasi kjo është diçka e definuar nga klubet,” vazhdoi ai.

“Kur arrita në Real Madrid kostoja e transferimit tim ishte 70 milionë euro dhe ishte e çmendur dhe tani shikoni se ku po shkojmë.”

“Ne e dimë se çfarë lojtari është, por ai nuk është lojtari im dhe unë nuk do të flas për respekt për lojtarët dhe klubet”.

Raphael Varane thuhet se ka njoftuar Real Madridin për synimin e tij për t’u larguar nga klubi këtë verë, por trajneri i tij pohoi se mbrojtësi 25-vjeçar është i angazhuar për ekipin e tij.

“Njerëzit mund të kenë mendimin e tyre dhe të shkruajnë çfarë duan. Ai ka kaluar tetë vjet këtu dhe ai ka qenë i shkëlqyeshëm deri tani.”

“Unë shoh se ai është i lumtur dhe i përkushtuar dhe ai nuk është diçka si ajo që është biseduar kohët e fundit.”/TeleshkronjaPost/

Varane nuk i mohon spekulimet se do të largohet nga Real Madridi

E ardhmja e Varane në Madrid është në ajër. “L’Equipe” bëri të ditur të martën se qendërmbrojtësi francez mendon largimin nga Real Madrid në fund të sezonit.

Në një intervistë dhënë për “Le Parisien” vetë futbollisti nuk e ka pranuar, por as nuk e ka mohuar një mundësi largimi nga Los Blancos.

“Nuk dua të flas për të ardhmen time, nuk më pëlqen”, deklaroi Varane.

Ylli i mbrojtjes së “Los Blancos” dhe kombëtares franceze, sipas raportimeve, mësohet të jetë zhgënjyer nga fakti që klubi i Real Madrid nuk i rezervoi asnjë nderim pasi u kthye si fitues i Kupës së Botës, sikurse kanë bërë Barcelona dhe Atletico Madrid për futbollistët e tyre francezë.

Manchester United, PSG dhe Liverpool mbeten ekipet më të interesuara për francezin./Teleshkronja Post/

Ringjallet Brahim Diaz, në sy të Zidanes – e trullos Varanen!

Brahim Diaz ka luajtur vetëm 24 minuta me Real Madridit që kur u ble në janar të këtij viti nga Manchester City.

Por, me ardhjen e Zinedine Zidane, talenti 19-vjeçar spanjoll shpreson të ndryshojnë rrënjësisht gjërat, raporton Gazeta Express.

Ai po jep maksimumin në stërvitje dhe në një video të publikuar nga AS, Diaz e kalon pa shumë probleme Raphael Varanen dhe shënon gol.

Gjesti i mrekullueshëm i Varane pasi u pushua Lopetegui

Disa ditë pasi Julen Lopetegui u shkarkua si trajner i Real Madridit, Raphael Varane mori telefonin dhe e thirri ish-shefin e tij për të kërkuar falje për fillimin e ngadaltë të sezonit.

Pasi fitoi Kupën e Botës me Francën, nuk ishte e çuditshme që qendërmbrojtësi ishte pak i ndryshkur kur u kthye në Madrid dhe Varane ishte në faj për dy gola në humbjen e Los Blancos në shtëpi 2-1 në Levante, ndërsa ai gjithashtu i dha një penallti Luis Suarezit në humbjen 5-1 në Camp Nou.

Varane siguroi që ai i dha gjithçka në fushë për Lopetegui por kërkoi falje për gabimet e tij; ai pranoi se nuk ishte në të mirën e tij pas Kupës së Botës dhe ndjeu se disa nga gabimet e tij i kushtonin spanjollit me punën e tij.

Reagimi i Lopetegui ishte i vlerësimit total për 25-vjeçarin, pasi ai ishte një akt i bukur, diçka që trajneri do të kishte respektuar shumë.

Të tjerë thanë kërkim falje dhe lamtumirat e tyre në mediat sociale, megjithëse pa dyshim Lopetegui u kthye në Valdebebas një ditë pasi shkarkimi i tij për të thënë lamtumirë në një bisedë me lojtarët.

Është e qartë se nuk ishte vetëm Varane i cili ishte i dobët për të filluar sezonin, por ai thotë shumë për karakterin e tij se ai ishte i gatshëm të pranojë fajin kur ai kërkoi falje për ish-trajnerin e tij./TeleshkronjaPost/

Modriç: Varane në finale të Kupës së Botës më tha se mund ta fitoj Topin e Artë

Raphael Varane ishte në garën për Ballon d’Or 2018, por bashkëlojtari i tij Luka Modric fitoi çmimin para tij dhe mbrojtësi është i kënaqur për mesfushorin.

Në fakt, Varane parashikoi se Modriç mund të fitojë çmimin natën e finales së Kupës së Botës, transmeton Teleshkronja Post.

“Ai është një nga lojtarët më të mirë në botë dhe më ka përgëzuar për fitimin e Topit të Artë“, tha Modric në qendër të takimit në një intervistë me Telefoot.

“Ai nuk ishte i hidhëruar se nuk e kishte fituar vetë.”

“Ai më kujtoi kohët e fundit për atë që më tha në ditën e Kupës së Botës, se me pak fat unë do të fitoj Topin e Artë pavarësisht se nuk fituam Kupën e Botës”.

Mesfushori gjithashtu zbuloi se Zinedine Zidane i dërgoi mesazh atij për ta përgëzuar pë Topin e Artë.

“Ne gjithmonë kemi pasur një marrëdhënie të mirë dhe ai më ndihmoi shumë në karrierën time”, tha ai për trajnerin e tij të mëparshëm.

Gjatë intervistës, Modric gjithashtu foli se si ai mund të kishte nënshkruar për Paris Saint-Germain në vend të Real Madridit.

“Kur kam dëgjuar për interesin e Real Madrid, atëherë asgjë tjetër nuk kishte më rëndësi,” tha ai.

“Unë nuk dua të ofendoj PSG apo ndonjë klub tjetër, por kur Real Madrid më donte atëherë ata ishin opsioni i vetëm”.

Ai gjithashtu vlerësoi bashkëlojtarin e tij francez Karim Benzema gjatë intervistës, duke deklaruar se sulmuesi është i nënvlerësuar./TeleshkronjaPost/

United këmbëngul për blerjen e super yllit Madrilen

Manchester United është i gatshëm të paguajë shuma të majme të parave për mbrojtësin e Real Madridit, Raphael Varane.

“Evening Standar” i Londrës shkruan sot se ylli i madrilenëve është një ndër lojtarët e preferuar të shefit ekzekutivit të ekipit, Ed Woodward – dhe ka punuar me menaxherin Jose Mourinho në të kaluarën.

Ky i fundit është i gatshëm ta bëjë francezin, mbrojtësin më të shtrenjtë në histori, nëse mund ta bindë Real Madridin ta shesë.

Manchester United gjithashtu po kërkojnë shërbimet e Toby Alderweireldit të Tottenhamit, po kjo lëvizje do të bëhet nëse dështojnë me kampionin e botës për klube dhe kombëtare.

Theksojmë se futbollisti kishte punuar me trajnerin aktual të Djajve të Kuq, Jose Mourinho, sa ishte ky i fundit shef shtabit teknik të ‘mbretërve’.

Sipas ueb-faqes së specializuar për vlerësime të futbollistëve, transfermarkt.de, vlera aktuale e lojtarit kap shifrat e 80 milionë eurove.

Theksojmë se Varane deri më tani ka pasur 151 paraqitje për Realin dhe ka shënuar vetëm dy gola.

Lista përfundimtare e tre të nominuarve për Topin e Artë 2018

Kështu fillojnë zërat se kush do të fitojë Topin e Artë të ardhshëm, dhe me votimin e mbyllur, të tre kandidatët e listës janë të gjithë me bazë në Madrid; Antoine Griezmann, Raphael Varane dhe Luka Modric.

Fituesi do të njoftohet në gala në Paris më 3 dhjetor, por më parë do të ketë të gjitha llojet e spekulimeve, shkruan Teleshkronja Post.

Megjithatë, është e vërtetë se të gjitha informatat që vijnë nga Futbolli i Francës tregojnë për faktin se fituesi mund të jetë nga Madridi.

Ose një lojtar nga Estadio Santiago Bernabeu ose Estadio Wanda Metropolitano do të dukej se ishte me fat.

Që nga votimi i mbyllur të premten e kaluar, Radio Europe 1 tha se Modric do të kurorëzohet fituesi para Varane dhe Mbappe, duke e lënë Griezmannin jashtë podiumit siç ndodhi në ‘The Best’ të FIFA-s.

Megjithatë, në Francë të martën, u vu re se të dërguarit e France Football do të mbërrijnë në Madrid së shpejti …

Fakti që nuk ka asnjë preferencë të qartë mes të treve do t’i jepte Modric më shumë mundësi.

Në Francë, nëse zgjedhin një nga tre, do të ishte Varane, e cila tashmë ishte më e votuar nga juria franceze për çmimin më të mirë; i formuar nga Deschamps, Lloris dhe gazetari i zgjedhur për çmimin.

Që nga fundi i Kupës Botërore, personalitete të tilla si Platini, Laurent Blanc ose presidenti i Federatës Franceze Noe Le Graet kanë zgjedhur Varane sepse besojnë se ai përmbledh shpirtin e ekipit më mirë se kushdo tjetër dhe për shkak se ai gjithashtu e mbylli sezonin me rekordin më të mirë në historinë e futbollit francez.

Përveç një surprizë të madhe, duket qartë se Ballon d’Or nuk do të dominojë më Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi. Ka ardhur koha për një emër të ri që do të shkruhet./ Teleshkronja Post/