Nervozohet kryeministri: Kujt i tha Haradinaj “qenef mashkull”

Më shumë se asnjëherë tjetër, partnerët e koalicionit, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj, janë parë të nervozuar me njëri-tjetrin.
Acarimin, kryeministri Haradinaj nuk ka mundur ta përmbajë kur Veseli foli në seancën solemne për pavarësi, për çështje që lëkundin bashkëpunimin e tyre në koalicion.

Por, Haradinaj, i cili në seancë foli i pari, ka përmendur vetëm bisedimet dhe jo problemet aktuale në qëndrimet e kundërta të partnerëve të koalicionit, sa i përket taksës, raporton KTV.

“Qeveria është e interesuar të arrijë marrëveshje me Serbinë për njohje reciproke me kufijtë ekzistues”, ka thënë Haradinaj.

E, kur fjalimet përfunduan, Haradinaj nuk u përshëndet me të pranishmit dhe zgjodhi të dilte nga salla ndaras.

Por, kur Haradinaj bëri disa ofendime me gjasë mund t’i jetë referuar Kadri Veselit, me të cilin u pa i nervozuar gjatë tërë seancës. “Ma qenef mashkull në jetë…”, u dëgjua të thotë Haradinaj.

Në këtë seancë solemne, deputetët e Vetëvendosjes erdhën pas intonimit të himnit, derisa aty, të pranishëm ishin edhe shumë mysafirë.

Haradinaj: Kushdo që flet për kufij i shërben agjturave ruse dhe Putinit

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj duket më i prerë se kurrë sa i përket çeshtjeve të ndryshimit të kufijve dhe taksës.

I ftuar në televizionin nga Shqipërisa Ora News, Haradinaj ceku se kushdo që po e përmend ndryshim kufijsh i shërben agjendës së Putin.

“Kushdo që po përmend ndryshim kufijsh apo bashkim me Shqipërinë duke dhënë copë tokë nga Kosova, ai po i shërben agjenturave ruse dhe serbe.”

“Nëse dikush përmend aq shumë këtë temë për kufij, është e qartë se u shërben vizionit të Sputnikut dhe po merrë para për këto deklarime, direkt apo indirekt,” u shpreh Haradinaj.

Përndryshe sot pasdite ka arritur letra nga SHBA ku kërkon pezullimin e taksës ose raportet Kosovë-Amerikë mund të keqësohen, por Haradinaj nuk ka ndryshuar qendrim.
/TeleshkronjaPost/

Ramush Haradinaj: Baton Haxhiu ka kaluar çdo limit

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se nuk e kupton rolin e drejtorit të Klan Kosovës, Baton Haxhiun.

“Unë nuk e kuptoj misionin e Haxhiut dhe ndonjë Haxhiu tjetër në shoqërinë tonë që me shku e me na shpjegu neve sa i mirë është ky opsion. Pse s’po rrin ai në media të vetë…S’e kuptoj çka i vyn atij një rol i këtillë. Nuk e marr vesh nga i buron detyra”, tha kryeministri.

“Nga ai e shoh një kampanjë realisht”, tha Haradinaj.

“Unë e shoh z.Haxhiu të involvuar skajshmërisht në një agjendë që s’ka pse me qenë aq e rëndësishme për të”, tha ai.

Video:

PRESSING

RAMUSH HARADINAJ NË PRESSING

Posted by T7 on Thursday, February 7, 2019

Kryeministri Haradinaj tregon se kush ia kërkoi dorëheqjen

Kryeministri Ramush Haradinaj ka treguar se që kur ka nisur kërkesa për heqjen e taksës i është kërkuar edhe dorëheqja nga pozita e kryeministrit.

Lërja e karriges së të parit të ekzekutivit thotë t’i është përmendur shpesh.

“Po, qysh jo, disa herë”, tha Haradinaj në Pressing me Leonard Kerqukin në T7.

Por nga kush iu kërkua dorëheqja e Haradinajt?

“Prej të gjithëve në tavolinë”, thotë ai.

“Po, po nga të gjithë u kanë ideja që s’mundemi me e mbajt, që s’dijmë çka bohet me Qeverinë….ka ndodh në këto biseda”, shpjegoi ai.

Shpërthen Haradinaj: Bashkimit evropian i ka humbur rruga në oborr

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka komentuar qëndrimin e Bashkimit Evropian sa i përket ndërrimit të statutit të Trepçës.

Haradinaj ka deklaruar se ky qëndrim është dëshmi se BE-së i ka humbur rruga në oborr.

Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, i pari i Qeverisë ka shkruar se Trepça duhet të jetë pjesë e dialogut, përcjjellë Teleshkronja Post.

“Deklarata e zëdhënëses së Komisionit Evropian, Maja Kocijancic, dhënë mediave serbe, se Trepça duhet të jetë pjesë e Dialogut është qëndrim i paprecedentë, i papranueshëm dhe, si i tillë cenon sovranitetin e shtetit të Kosovës”, tha Haradinaj.

Sipas tij, Trepça nuk është çështje e hapur mes Kosovës dhe Serbisë dhe në asnjë moment populli i Kosovës dhe institucionet e saj nuk do të lejojnë krijimin e temave false që kanë qartazi qëllim ndarjen e Kosovës.

Në anën tjetër, nga BE-ja po thonë se çështja e Trepçës duhet të zgjidhet nëpërmjet marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizimin e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel.

Kocijancic në një përgjigje për ‘Tanjug’, ka thënë se të gjitha çështjet e pazgjidhura ndërmjet dy shteteve duhet të zgjidhen vetëm nëpërmjet dialogut, raporton Gazeta Express.

Ajo, gjithashtu, ka thënë se Bashkimi Evropian pret që Kosova të pezullojë vendimin për taksën, që do të mundësonte një kthim të shpejtë në dialogun e Brukselit.

Reagimi i BE-së kundër miratimit të Statutit të Trepçës nga Kuvendi i Republikës së Kosovës është dëshmi se BE-së i ka…

Posted by Ramush Haradinaj on Tuesday, February 5, 2019

Labinot Tahiri i bashkohet AAK-së

Deputeti i Aleancës Kosova e Re, këngëtari Labinot Tahiri, sot i është bashkuar AAK-së në Kuvend.

Deputeti i Aleancës Kosova e Re (AKR), Labinot Tahiri, nga sot i është bashkuar grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

Këtë e ka konfirmuar shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Ahmet Isufi.

“Po deputeti Labinot Tahiri është pjesë e Grupit Parlamentar të AAK-së. Deputeti Tahiri i është bashkuar grupit parlamentar të AAK-së”, ka treguar Isufi.

Kalimin e tij në AAK e ka konfirmuar edhe vetë deputeti Labinot Tahiri.

Ai ka thënë se akoma është deputet i AKR-së, mirëpo vetëm i është bashkuar grupit parlamentar të AAK-së.

Tahiri, po ashtu, ka treguar edhe arsyen përse e ka bërë një veprim të tillë.

“Nuk është kalim, se unë qëndroj deputet i AKR-së, por ajo që më keni pyetur është në grup parlamentar se ne jemi vetëm dy deputetë dhe më është dashur të avancoj lidhur me njohurinë e ligjeve. E pa qenë në Komisione parlamentare nuk mund të ecën përpara asnjë deputet. Kështu funksionojnë grupet parlamentare”, ka treguar Tahiri për Lajmi.net.

Ai ka thënë se këtë kalim në AAK e ka bërë me lejen e kreut të partisë së tij, Behgjet Pacolli.

Thaçi takohet me Haradinajn dhe niset për Amerikë

Sot në mëngjes presidenti Thaçi pati takim me kryeministrin e Kosovës, dhe më pas Hashim Thaçi është nisur për në Shtetet e Bashkuara.

Në postimin e tij në Facebook, presidenti ka shkruar se do të marrë pjesë në Lutjet e Mëngjesit.

“Miqësia me SHBA-në dhe vlerat perëndimore do të jenë përjetësisht përkushtim i Republikës së Kosovës”, ka shkruar ai.

Vetëm një orë më parë, kryeministri Haradinaj u takua me Thaçin, e ku u bë e ditur se janë konsultuar për agjendën shtetërore.

Kujtojmë se kryeministri Haradinaj nuk do të marrë pjesë në Lutjet e Mëngjesit, pas vendosjes së taksës për produktet serbe e boshnjake.

Sapo u nisa për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku bashkë me liderë të shumtë botërorë do të marr pjesë në Lutjet e…

Posted by Hashim Thaçi on Monday, February 4, 2019

Në vazhdën e konsultimeve për agjendën shtetërore, sot prita në takim Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, para udhëtimit të tij në ShBA.RH

Posted by Ramush Haradinaj on Sunday, February 3, 2019

Thaçi tregon qka u bisedua në takim me ambasadorin Kosnet dhe liderët

Pas më shumë se dy orë pasi përfundoi takimi mes liderëve, presidenti Hashim Thaçi ka publikuar një deklaratë.

Aty shkruan se si në takim u bisedua për ruajtjen e raporteve mes Kosovës dhe SHBA’ve, transmeton Teleshkronja Post.

Në postim Thaçi e ka përsëritur edhe një herë kërkesën se pret vendimmarrje të përgjegjshme në përputhje të plotë me interesat shtetërore sepse nuk ka kohë për të humbur.

“Nuk kemi frikë nga zgjedhjet, Ramushi fiton më së shumti nga rrëzimi i Qeverisë”

Për njërin prej udhëheqësve të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, thotë se vendosja e taksës ndaj produkteve serbe nuk mund t’i prishë raportet Kosovë – SHBA edhe pas presionit që po bën kjo e fundit.

Për rrëzimin e mundshëm të Qeverisë Haradinaj, ku partner koalicioni është Nisma, Krasniqi thotë se partia e tij nuk u frikësohet zgjedhjeve. Jakup Krasniqi komenton edhe përplasjen Thaçi – Haradinaj, për Gazetën Express

Vendosmëria e kryeministrit Haradinaj për mosheqjen e taksës ndaj Serbisë që po merr përkrahje edhe nga partneri i koalicionit Nisma, mund t’i kushtojë me rrëzim të Qeverisë. Por edhe nëse do të ndodhë kjo, Jakup Krasniqi thotë se partia e tij nuk u frikësohet zgjedhjeve. Ai thekson se kësaj situate duhet t’i frikësohen ata që nuk e kanë gatishmërinë për t’i mbrojtur interesat e vendit. Në këtë situatë më së shumti do të fitojë Ramush Haradinaj, thotë ai.

“Ndoshta edhe mund të ndodhë, por nga kjo askush nuk mund të fitojë më shumë sesa Ramushi. Ne nuk e kemi asnjë arsye që t’u frikohemi zgjedhjeve të reja. Le të frikësohen të gjithë ata që nuk po e kanë gatishmërinë për t’i mbrojtur interesat e shtetit e të kombit! Po sekush duhet të mendojë për interesin e vendit e kombit e jo të pushteteve personale”, tha Krasniqi në një bisedë për Gazetën Express.

Krasniqi vlerëson se taksa nuk i prish raportet SHBA – Kosovë. Ai thotë se presioni amerikan duhet të drejtohet nga Serbia pasi, sipas tij, ata janë shkaktari i të këqijave në Evropë.

“Taksa nuk mund ta prishë partneritetin me SHBA-në, ajo po i prish raportet e atyre që nuk janë të gatshëm të vendosin politika reciprociteti më Serbinë e disponuar armiqësisht, me ata që luftojnë për t’i mbrojtur interesat e shtetit e të qytetarëve tanë. Presioni duhet të drejtohet ndaj Serbisë, pasi ajo është shkaktari i të gjitha të këqijave në Evropë”, u shpreh Krasniqi.

Jakup Krasniqi e ka komentuar edhe përplasjen virtuale mes presidentit Thaçi dhe kryeministrit Haradinaj. Raportet u acaruan edhe më shumë gjatë vikendit kur Thaçi shkroi se bora do të shkrihet por shpreson të mos bëhet skllotë, kjo deklaratë erdhi pasi Haradinaj ishte shprehur se bora do të shkrihej dikur.

Për këtë, Krasniqi tha se Haradinaj është në krye të detyrës që duhet mbështetur fuqishëm.

“Kryeministri Haradinaj është në krye të detyrës e përgjegjësive të tij kushtetuese, për çka duhet mbështetur fuqishëm. Drejtuesit e shtetit duhet të jenë në krye të përgjegjësive të tyre kushtetuese”, përfundoi ai.

Ende nuk dihet nëse kjo Qeveri i ka ditët e numëruara në pushtet. Sot liderët shtetërorë kanë zhvilluar takim me ambasadorin amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, pas të cilit Ramush Haradinaj tha se këtë javë mund të ndodhin zhvillime. Ndërsa Hashim Thaçi e quajti takim të zakonshëm duke shtuar se nuk ka agjendë as individ qe e prish miqësinë e Kosovës me SHBA-në. /M.Miftari /Gazeta Express

Përfundon takimi i liderëve të koalicionit PANA

Udhëheqësit e koalicionit qeverisës të Kosovës kanë zhvilluar sot një takim të jashtëzakonshëm, në ndërtesën e Qeverisë.

Ky takim, i cili kishte nisur në pasditën e së mërkurës, ka zgjatur më shumë se dy orë.

Pas përfundimit të takimit, krerët e koalicionit nuk e kanë thënë asnjë fjalë.

S’është deklaruar as kryeministri Ramush Haradinaj, e as kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli. Nuk kanë folur as zëvendëskryeministrat Fatmir Limaj e Behgjet Pacolli.

Në këtë takim ishte raportuar se mund të vendosej për ndryshime të mundshme në koalicionin qeverisës të vendit.

Pavarësisht interesimit të madh të mediave, gazetarët nuk janë lejuar brenda mbledhjes, madje as në objekt fare.

Takimi është mbajtur përkitazi me zhvillimin e një seance të Kuvendit të Kosovës, me shumë pika në rend të ditës.