Ekipi i javës në xhiron e parë të Premier Ligës

Është një ekip i mbizotëruar nga Manchester League i dominuar nga qyteti i Manchesterit, i përzgjedhjeve të javës nga Garth Crooks ndërsa ai bashkon linjën e tij të parë të sezonit të ri.

Analiza nga BBC Sport ka shkuar me tre lojtarë secila nga Manchester United dhe Manchester City, të cilët të dy kanë fituar fitore me rezultate të larta ndërsa sezoni i Premier League 2019/20 filloi gjatë fundjavës.

City tronditi West Ham 5-0 të Shtunën, hat-trickun e Raheem Sterling të bashkuar nga shokët e tij sulmues Kevin De Bruyne dhe nga portieri Ederson.

United, ndërkohë, befasoi disa njerëz duke mposhtu me katër gola Chelsea, në një ditë emfatike në Old Trafford të dielën, me Marcus Rashford, Paul Pogba dhe duke nënshkrimin e ri Harry Maguire duke e bërë atë në ekipin e javës për paraqitjet e tyre.

Diku tjetër, ka fytyra të tjera të njohura ndërsa mbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk merr vend pas një performancë të fortë dhe një gol në fitoren e Kuqezinjve ndaj Norwich City të premten, ndërsa sulmuesi i Tottenham, Harry Kane drejton linjën e sulmit pasi goditi një parantezë kundër Aston Villa.

Spurs i është bashkuar edhe me nënshkrimin e verës Tanguy Ndombele, i cili shënoi debutimin e tij në Premier League me një gol barazimi të shkëlqyer në atë fitore ndaj Villas.

Lewis Dunk i Brighton plotëson mbrojtjen, pasi vazhdon të tregojë veten si një nga lojtarët më të fortë dhe më të vlerësuar në Angli.

Dhe së fundmi, sulmuesi i Arsenalit, Pierre-Emerick Aubameyang e përfundon sulmin pasi shënoi golin fitues për Gunners kundër Newcastle të dielën./TeleshkronjaPost/

Formacioni i javës sipas BBC Sport.

Manchester City e nis me spektakël, Sterling hat-trick

Manchester City ka rrëmbyer pikët e plota në xhiron e parë në Premierligë, duke e mposhtur 5-0 West Ham Unitedin.

Kampioni e ka nisur më së miri mbrojtjen e titullit në Angli. Manchester City mori pikët e plota në udhëtim në ndeshjen e parë, duke e mposhtur 5-0 West Ham Unitedin.

Nuk pati asnjë befasi dhe nisi siç duhet për kampionët në fuqi të Premierligës, shruan Teleshkronja Post.

Braziliani Gabriel Jesus hapi serinë e golave, duke shënuar për 1-0 në minutën e 25’.

Super Raheem Sterling shënoi për 2-0 në pjesën e dytë në minutën e 51’, që ishte më efektive për ekipin e Guardiolës se e para.

Përsëri në minutën e 75’, këmbëshpejti Sterling gjeti sërish rrugën drejt rrjetës, duke shënuar për 3-0.

Kurse për 4-0 shënoi sulmuesi, Kun Aguero nga tentimi i dytë nga penaltia në minutën e 86’, pasi e humbi fillimisht por penaltia u përsërit me ndihmën e VAR për shkak të mos respektimit të rregullave.

Krejt në fund, për të treguar se ky mund të jetë sezoni i tij, Raheem Sterling kompletoi het-trikun, duke shënuar për 5-0 në minutën e 92’.

Goli i Sterling vs Liverpool në finale pas 11′ minutave lojë

Ka filluar takimi i finales së Super Kupës së Anglisë, ose siç njihet ndryshe, Comunity Shield.

Me të hyrë në lojë, pas 11 minutave lojë Manchester City ka kaluar në avantazh ndaj Liverpool, raporton Teleshkronaj Post.

Goli ne shënoj anglezi Raheem Sterling pas një aksioni të bukur nga një ndërprerje pranë zonës së Alisson Becker.

Zyrtarisht Shoqata e Futbollistëve Profesionistë për 2018-19 i ndanë çmimet

Virgil van Dijk dhe Vivianne Miedema kanë fituar çmimin e Lojtarit të Vitit të Shoqatës së Futbollistëve Profesionistë për 2018-19 në Premier Ligë.

Mbrojtësi i Liverpoolit, Van Dijk, 27 vjeq, mundi Raheem Sterling, Bernardo Silva, Sergio Aguero, Sadio Mane dhe Eden Hazard në votimin e lojtarëve.

Sulmuesja e Arsenalit, Miedema, 22, mundi Steph Houghton, Nikita Parris, Keira Walsh, Erin Cuthbert dhe Ji So-Yun.

Raheem Sterling fitoj çmimin e lojtarit më të mirë të ri, raporton Teleshkronja Post.

Klubi i Manchester City gjithashtu siguroi fitues për dy çmime të tjera.

Van Dijk ka sukses nga skuadra e Liverpoolit pas Mohamed Salah, i cili fitoi për 2017-18, dhe është mbrojtësi i parë që merr çmimin qysh nga ish lojtari i Chelsea, qendërmbrojtësi John Terry në vitin 2005. /TeleshkronjaPost/

Angli 5-0 Çeki, golat e ndeshjes / Video

Anglia bëri fillimin e duhur për fushatën e tyre kualifikuese të Euro 2020, ne hat-trickun e Raheem Sterling, i cili i frymëzoi ata në një fitore 5-0 ndaj Republikës Çeke në ‘Wembley.’

Sterling hapi festivalin e golave përgjatë pjesës së parë para se Harry Kane dyfishoi epërsinë nga momentet e para para pushimit mes pjesëve.

Sulmuesi i Cityt më pas përfundoi hat-trick në pjesën e dytë me një finish fantastik nga brenda zonës dhe një goditje e devijuar, shkruan Teleshkronja Post.

Një autogol nga Tomas Kalas mbylli fitoren 5-0 për Tre Luanët.

Fitorja i jep ekipit të Gareth Southgate një fillim të përsosur për fushatën e tyre kualifikuese dhe do të thotë se ata ulen në krye të Grupit A./TeleshkronjaPost/

Hat-tricku (tre golat) e Raheem Sterling :

Ishte shumë e rehatshme kjo ndeshje për Anglinë dhe duket se ekipi i Southgate po e vazhdon aty ku e lan vitin e kaluar.

Manchester City po luan tenis me Schalken / Video

Klubi i Manchester City është duke e mposhtur Schalken bindshëm 4:0, në ndeshjen e kthimit në 1/8 e finales të Ligës së Kampionëve, e cila po zhvillohet momentalisht në Etihad.

Ai që ishte i mahnitshem ne ndeshjen e parë, Raheem Sterling shënoi për 4:0 në minutën e 57-të pas një asisti fantastik nga Leroy Sane.

Më pas shënoj edhe David Silva në minutën e 71’të, dhe më pas shënoj edhe sulmuesi Phil Foden pas asistit të Leroy Sane, raporton Teleshkronja Post.

Aktualisht rezultati i përgjithshëm pas dy ndeshjeve mes këtyre dy skuadrave është 9:2 në favor të Cityt.

Goli i Raheem Sterling :

Golat e tjerë nga lojtarët e kampionit anglez, Manchester City këtë ndeshje. Goli i parë i Kun Agueros :

Goli i dytë i Kun Agueros :

Goli i Leroy Sane ndaj ish-skuadres Schalke 04 :

Goli i David Silvas në minuten e 71;të ndeshjes :

Edhe goli i Phil Foden për 6-0 :

 

‘Çmendët’ Sterling, shënon hat-trick për 13 minuta / Video

‘Citizens’ po fitojnë bindshëm para tifozëve të tyre, në ‘Etihad Stadium’ në xhiron e 30-të të Premierligës.

Ai që kontribuoi më së shumti ishte pa dyshim anësori Raheem Sterling, i cili realizoi hat-trick brenda 13minutave, shkruan Teleshkronja Post.

Pjesa e parë përfundoi 0-0, por pjesa e dytë ishte krejtë diqka tjetër, me Raheem Sterling i cili u tregua i pandalshëm duke i realizuar tre gola.

Ndërsa për Watfordin golin e vetëm e shënoi Gerard Deulofeu. Manchester City, shkëputet në 4 pikë mbi Liverpoolin të paktën deri nesër.

Golat e Raheem Sterling :

CIES: Mbappe lojtari më i vlefshëm, lista e plotë

Një studim kohëve të fundit ka arritur në përfundimin se Kylian Mbappe i Paris Saint Saint është lojtari më i vlefshëm në botë.

Çmimi i tij i çmimit qëndron në 218.5 milionë euro, që është 18.2 milion euro më shumë sesa Harry Kane i Tottenhamit në vendin e dytë, shkruan Teleshkronja Post.

Neymar Jr qëndron në vendin e tretë në studimin e kryer nga CIES Football Observatory me një vlerë të llogaritur prej 197.1 milion euro, me Raheem Sterling dhe Mohamed Salah duke plotësuar pesë të parët.

Lionel Messi i Barcelonës mund të vendosë vendin e shtatë në tabelë (171.2 milion euro) ndërsa Cristiano Ronaldo (127.2 milion euro)..

Lojtari më i lartë spanjoll në renditjen në vendin e 37 është Sauli i Atletico Madrid, vlera e transferimit të të cilit vlerësohet të jetë pak mbi 90 milion euro.

Nga 27 lojtarët me një vlerë të llogaritur prej mbi 100 milion euro, 16 në Ligën Premier, pesë janë në LaLiga Santander, tre në Serie A, dy në Ligue 1 dhe një në Bundesliga.

top valuable players in 2019 by CIES

Këta 27 lojtarë janë të përfaqësuar nga 11 vende të ndryshme: Brazili (gjashtë lojtarë), Anglia (pesë), Franca (pesë), Argjentina (dy), Portugalia (dy), Belgjika (dy), Egjipti (një), Gjermania (një) , Senegali (një), Uruguai (një) dhe Italia (një)./TeleshkronjaPost/