Presidenca, qeverisës dhe PSD kërkojnë mbështetje të Platformës për dialogun

Në zyrën e Kadri Veselit, sot Presidenti Thaci bashkë me koalicionin qeverisës dhe përfaqësuesin e PSD’së kanë biseduar për platformën e dialogut, që pritet të miratohet në Kuvend.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim të përbashkët Presidentin Hashim Thaçi, Kryeministrin Ramush Haradinaj, Bashkëkryesuesin e Delegacionit Shtetëror për Dialog, Fatmir Limajn, si dhe anëtarët e Delegacionit, Enver Hoxhaj dhe Visar Ymerin.

Siç njofton e Komunikimit me media, në këtë takim është diskutuar për procesin e fazës finale të Dialogut, me theks të veçantë për Platformën e Dialogut, e cila pritet të miratohet së shpejti në Kuvendin e Kosovës.

Në njoftim thuhet se “Pjesëmarrësit në takim u pajtuan që të gjithë përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës nga pozita dhe opozita, duhet të bëhen bashkë në mbështetje të Platformës së Dialogut, ndërkaq u theksua se uniteti i skenës politike kosovare e forcon pozicionin ndërkombëtar të Kosovës në procesin e Dialogut”.

Shpërthen Haradinaj: Bashkimit evropian i ka humbur rruga në oborr

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka komentuar qëndrimin e Bashkimit Evropian sa i përket ndërrimit të statutit të Trepçës.

Haradinaj ka deklaruar se ky qëndrim është dëshmi se BE-së i ka humbur rruga në oborr.

Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, i pari i Qeverisë ka shkruar se Trepça duhet të jetë pjesë e dialogut, përcjjellë Teleshkronja Post.

“Deklarata e zëdhënëses së Komisionit Evropian, Maja Kocijancic, dhënë mediave serbe, se Trepça duhet të jetë pjesë e Dialogut është qëndrim i paprecedentë, i papranueshëm dhe, si i tillë cenon sovranitetin e shtetit të Kosovës”, tha Haradinaj.

Sipas tij, Trepça nuk është çështje e hapur mes Kosovës dhe Serbisë dhe në asnjë moment populli i Kosovës dhe institucionet e saj nuk do të lejojnë krijimin e temave false që kanë qartazi qëllim ndarjen e Kosovës.

Në anën tjetër, nga BE-ja po thonë se çështja e Trepçës duhet të zgjidhet nëpërmjet marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizimin e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel.

Kocijancic në një përgjigje për ‘Tanjug’, ka thënë se të gjitha çështjet e pazgjidhura ndërmjet dy shteteve duhet të zgjidhen vetëm nëpërmjet dialogut, raporton Gazeta Express.

Ajo, gjithashtu, ka thënë se Bashkimi Evropian pret që Kosova të pezullojë vendimin për taksën, që do të mundësonte një kthim të shpejtë në dialogun e Brukselit.

Reagimi i BE-së kundër miratimit të Statutit të Trepçës nga Kuvendi i Republikës së Kosovës është dëshmi se BE-së i ka…

Posted by Ramush Haradinaj on Tuesday, February 5, 2019

A miratua buxheti për vitin 2019 ?

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, kanë votuar projekt-buxhetin për vitin 2019.

Kuvendi i Kosovës ka miratuar në shqyrtim të dytë Projektligjin për buxhetin e vitit 2019.

Ligjvënësit kosovarë buxhetin për vitin aktual e kanë votuar me 65 vota, pas një seance maratonike që ka nisur në orën 11:00, ku dhe janë votuar edhe ligji për pagat dhe ai për dialogun me Serbinë.

Kryeministri Ramush Haradinaj mëngjesin e sotëm ka marrë vendim për lirimin nga detyra të Ministrit të Bujqësisë, Nenad Rikalo.

Ky vendim erdhi pas kërkesës së Partisë Socialdemokrate, e cila kushtëzoi votën pro buxhetit me shkarkimin e ministrit nga radhët e Listës Serbe.

Projektligjin në fjalë e ka kundërshtuar partia më e madhe opozitare në vend, Lidhja Demokratike e Kosovës.

Kjo parti konsideron se projektligji po thellon pabarazinënë vend.

Sipas LDK-së projektligji për Buxhetin, ai për Dialogun dhe Pagat në sektorin publik janë shembujt më të mirë se kjo pakicë qeverisëse e ka jetike mbetjen në pushtet duke shkelur të gjitha parimet.

Partia e drejtuar nga Isa Mustafa poashtu ka potencuar se koalicioni është i varur nga kushtëzimet joparimore të PSD-së dhe në mënyrë indirekte nga Lista Serbe.
Buxheti për vitin 2019, është paraparë të jetë 2.3 miliardë euro.

“Nenad Rikallo shkarkohet nesër”

Deputeti problematik i Partisë Social Demokrate, Frashër Krasniqi ka shkruar në rrjetin social Facebook se nesër do të shkarkohet ministri i Bujqësisë, Nenad Rikallo.

“Nesër shkarkohet Rikallo. Nesër miratohet ligji për paga, që ua rritë pagat të gjithë punëtorëve të sektorit publik, kurse ua ulë politikanëve. Nesër miratohet ligji për dialog. Nesër bëhet komisioni ad-hoc për sistemin pensional.”, ka shkruar Krasniqi.

Sipas tij, nesër do të dëshmohet edhe njëherë që në Kosovë mund të bëhet politikë e vërtetë, konkrete, pa përfitim personal, për të mirën e qytetarëve të Kosovës.

Shkarkimi i Rikallos është njëri nga kushtet që PSD’ja i ka vënë pushtetit në këmbim të votës pro për buxhetin e vitit 2019’të.

Nesër shkarkohet Rikallo. Nesër miratohet ligji për paga, që ua rritë pagat të gjithë punëtorëve të sektorit publik,…

Posted by Frashër Krasniqi on Friday, February 1, 2019

“Nuk kemi frikë nga zgjedhjet, Ramushi fiton më së shumti nga rrëzimi i Qeverisë”

Për njërin prej udhëheqësve të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, thotë se vendosja e taksës ndaj produkteve serbe nuk mund t’i prishë raportet Kosovë – SHBA edhe pas presionit që po bën kjo e fundit.

Për rrëzimin e mundshëm të Qeverisë Haradinaj, ku partner koalicioni është Nisma, Krasniqi thotë se partia e tij nuk u frikësohet zgjedhjeve. Jakup Krasniqi komenton edhe përplasjen Thaçi – Haradinaj, për Gazetën Express

Vendosmëria e kryeministrit Haradinaj për mosheqjen e taksës ndaj Serbisë që po merr përkrahje edhe nga partneri i koalicionit Nisma, mund t’i kushtojë me rrëzim të Qeverisë. Por edhe nëse do të ndodhë kjo, Jakup Krasniqi thotë se partia e tij nuk u frikësohet zgjedhjeve. Ai thekson se kësaj situate duhet t’i frikësohen ata që nuk e kanë gatishmërinë për t’i mbrojtur interesat e vendit. Në këtë situatë më së shumti do të fitojë Ramush Haradinaj, thotë ai.

“Ndoshta edhe mund të ndodhë, por nga kjo askush nuk mund të fitojë më shumë sesa Ramushi. Ne nuk e kemi asnjë arsye që t’u frikohemi zgjedhjeve të reja. Le të frikësohen të gjithë ata që nuk po e kanë gatishmërinë për t’i mbrojtur interesat e shtetit e të kombit! Po sekush duhet të mendojë për interesin e vendit e kombit e jo të pushteteve personale”, tha Krasniqi në një bisedë për Gazetën Express.

Krasniqi vlerëson se taksa nuk i prish raportet SHBA – Kosovë. Ai thotë se presioni amerikan duhet të drejtohet nga Serbia pasi, sipas tij, ata janë shkaktari i të këqijave në Evropë.

“Taksa nuk mund ta prishë partneritetin me SHBA-në, ajo po i prish raportet e atyre që nuk janë të gatshëm të vendosin politika reciprociteti më Serbinë e disponuar armiqësisht, me ata që luftojnë për t’i mbrojtur interesat e shtetit e të qytetarëve tanë. Presioni duhet të drejtohet ndaj Serbisë, pasi ajo është shkaktari i të gjitha të këqijave në Evropë”, u shpreh Krasniqi.

Jakup Krasniqi e ka komentuar edhe përplasjen virtuale mes presidentit Thaçi dhe kryeministrit Haradinaj. Raportet u acaruan edhe më shumë gjatë vikendit kur Thaçi shkroi se bora do të shkrihet por shpreson të mos bëhet skllotë, kjo deklaratë erdhi pasi Haradinaj ishte shprehur se bora do të shkrihej dikur.

Për këtë, Krasniqi tha se Haradinaj është në krye të detyrës që duhet mbështetur fuqishëm.

“Kryeministri Haradinaj është në krye të detyrës e përgjegjësive të tij kushtetuese, për çka duhet mbështetur fuqishëm. Drejtuesit e shtetit duhet të jenë në krye të përgjegjësive të tyre kushtetuese”, përfundoi ai.

Ende nuk dihet nëse kjo Qeveri i ka ditët e numëruara në pushtet. Sot liderët shtetërorë kanë zhvilluar takim me ambasadorin amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, pas të cilit Ramush Haradinaj tha se këtë javë mund të ndodhin zhvillime. Ndërsa Hashim Thaçi e quajti takim të zakonshëm duke shtuar se nuk ka agjendë as individ qe e prish miqësinë e Kosovës me SHBA-në. /M.Miftari /Gazeta Express

Përfundon takimi i liderëve të koalicionit PANA

Udhëheqësit e koalicionit qeverisës të Kosovës kanë zhvilluar sot një takim të jashtëzakonshëm, në ndërtesën e Qeverisë.

Ky takim, i cili kishte nisur në pasditën e së mërkurës, ka zgjatur më shumë se dy orë.

Pas përfundimit të takimit, krerët e koalicionit nuk e kanë thënë asnjë fjalë.

S’është deklaruar as kryeministri Ramush Haradinaj, e as kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli. Nuk kanë folur as zëvendëskryeministrat Fatmir Limaj e Behgjet Pacolli.

Në këtë takim ishte raportuar se mund të vendosej për ndryshime të mundshme në koalicionin qeverisës të vendit.

Pavarësisht interesimit të madh të mediave, gazetarët nuk janë lejuar brenda mbledhjes, madje as në objekt fare.

Takimi është mbajtur përkitazi me zhvillimin e një seance të Kuvendit të Kosovës, me shumë pika në rend të ditës.

Qeveria ia bën edhe një ofertë SBASHKU-t, ata i kthejnë shpejtë përgjigjen

Qeveria ka ndryshuar edhe njëherë koeficientët për mësimdhënësit, por sërish jo për të prekur kërkesat e grevistëve.

Një draft i ri, për të cilin është punuar gjatë vikendit, e të cilin e ka siguruar KTV, tregon për rritje të koeficienteve, edhe në raport me atë që Haradinaj e kishte prezantuar në konferencë të jashtëzakonshme për media, pas takimit me drejtuesit e SBASHK-ut.

Në Ligjin fillestar për Paga, koeficienti për mësimdhënës në shkollë të mesme ishte 2.3, që kur përkthehet në pagë në bazë të vlerës së një koeficienti prej 239 euro, i bie që paga e këtij niveli mësimdhënësish të bëhej rreth 550 euro.

Në propozimin e Haradinajt të së dielës, kjo pagë propozohej në 597 euro. U refuzua nga sindikalistët.

Qeveria ka vendosur që mos ta ndryshojë këtë propozim, dhe si i tillë do të shkojë në Komisionin për Administratë, të Kuvendin e Kosovës.

Pra, përfundimisht Qeveria e ngrit këtë koeficient vetëm në 2.5, që në pagë përkthehet në 597 euro.

E, i menjëhershëm ka qenë reagimi i SBASHK’ut.

Menaxheri financiar në SBASHK, Ymer Ymeri, ka thënë se propozimi më i fundit nga qeveria e Kosovës për pagat në arsim në projektligjin për paga është tentim për mashtrim të sindikalistëve.

Versioni i propozuar, sipas tij, është i papranueshëm për SBASHK-un.

“Është një tentim për mashtrim por nuk do të munden të na mashtrojnë, vetëm po humbin kohë kot. Si duket greva do të zgjasë me jave të tëra”, ka thënë ai për Kohën Ditore.

“Ne mendojmë që ky është një tentim për t’i bindur grevistët se janë plotësuar kërkesat sa për të tentuar ta thyejnë grevën. Por, unë jam shumë i bindur se edhe nesër dhe në ditët në vijim greva do të mbahet 100 për qind sikurse e 11 që ishte sot”.

Në Ligjin fillestar, Qeveria kishte kategorizuar të gjithë mësimdhënësit në ciklin fillor në koeficientin 2, ose përkthyer në pagë 478 euro.

Në propozimin e Haradinajt kjo pagë parashihej të rritej në 525, që nënkuptonte rritje të koeficientit në 2.2.

Propozimi i ri e ka shpërndarë në dy këtë kategori.

Mësimdhënësit në shkollë të mesme të ultë (6-9) e ka ngritur në 2.35 ose rreth 560 euro, ndërsa për kategorinë mësimdhënës të së mesme të ultë (1-5), e ka lënë në 2.2, pra 525 euro.

Te kategoria e mësimdhënësve në sistemin parashkollor, në Ligj ishte propozuar koeficienti 1.9, ose 454 euro përkthyer në pagë.

Haradinaj e kishte propozuar ngritjen në 501 euro, ose 2.1 me koeficient. Në propozimin e ri, kjo është rritur në 2.15 apo rreth 515 euro.

Në 1.9 ka shkuar pozita e edukatorit, nga 1.7 sa ishte me propozimin e parë.

E, ,ësimdhënësit të hënën kanë hyrë në javën e tretë të grevës me kërkesën që koeficientët në të gjitha nivelet e arsimit të rriten për 30 për qind.

“Bora po shkrihet” përfundimisht ?

“Bora do të shkrihet,” kështu tha para disa ditësh kryeministri Haradinaj, e sot zoti Thaçi e konfirmoj se po ‘shkrihet’ dhe uron të mos bëhet ‘skllotë’.

Metafora e përdorur nga dy krerët e shtetit ende po mbetet e paqartë, njëri e tha në media, e tjetri e tha me status në Facebook.

Para dy ditësh ambasada amerikane në Prishtinë dërgoi edhe një letër drejtë qeverisë, ku kishte tone të ashpëra ku shpjegonin qartë se duan heqjen e taksës në mënyrë që të fillojë dialogu me Serbinë.

E kur u pyet dje pasdite Haradinaj për letre ‘amerikane’ ai u përgjigj duke iu thënë mediave se nuk ka përgjigje për momentin.

E siç duket lajmin për heqjen e taksës, për herë të parë ia ka treguar presidentit të vendit Hashim Thaçi, shkruan Teleshkronja Post.

Në këtë mund të aludohet pas statusit të presidentit në Facebook, ku tha “Bora ka zënë të shkrihet shpejt…Uroj të mos bëhet skllotë !,” duke lënë të kuptohet se taksa do të hiqet.

Johanes Hahn ofertë për heqjen e taksës

Komisioneri për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, i ka bërë një ofertë Kosovës dhe Serbisë, e cila do të ndihmonte që sipas tij të hiqet taksa që Qeveria e Kosovës i ka vënë produkteve serbe e boshnjake.

I pari që përmendi këtë ofertë është kryeministri Ramush Haradinaj, i cili pasi kishte pritur javën e kaluar në zyrën e tij Hahnin, tha se ky i fundit po u ofron ndihmë, shkruan Gazeta Express.

Megjithatë, Haradinaj që këmbëngul për mosheqjen e taksës, ka thënë se pranon ndihmën e Hahnit, veçse pas ndonjë marrëveshjeje të mundshme, duhet të ketë reciprocitet mes Kosovës e Serbisë dhe Bosnjës.

“Komisionari Hahn është ofru për ndihmë edhe ne i kemi thënë se ai mund të na ndihmojë për ta përgatitur kapitullin e tregtisë së lirë. “Kapitulli i tregtisë së lirë nënkupton krejt marrëdhëniet Kosovë-Serbi në ekonomi. Sikur të merresh vesh për një ngjarje si Rambujeja, si ndonjë ngjarje tjetër, ku mblidhen edhe i mbyllin dyert dhe nuk i lënë të dalin derisa të arrihet zgjidhja”, ka thënë kryeministri Haradinaj.

Sipas shefit të ekzekutivit një marrëveshje arrihet, nëse Serbia dhe Bosnja heqin barrierat e tyre ndaj Kosovës.

Ai madje nuk i është bindur as deklaratës direkte të lëshuar dje nga Ambasada amerikane, në të cilën kërkohej që të pezullohej taksa.

Ndërkaq komisioneri Hahn nuk i ka përmbyllur përpjekjet për të bindur palën kosovare që të heqin taksën prej 100 për qind ndaj produkteve serbe.

Ai në Davos të Zvicrës, ku po mbahet Forumi Ekonomik Botëror, ka takuar presidentin Thaci, i cili përkrah heqjen e taksës, si dhe presidentin serb, Aleksandër Vuciq.

Të dy liderëve Hahn u ka bërë një ofertë që do të conte në një marrëveshje të heqjes së barrierave. Në një intervistë për N7, ai tregoi se i ka njoftuar në hollësi se cka përmban pakti që, sipas komisionerit, palët duhet ta arrijnë.

“Propozova që të bashkërendohen të gjitha çështjet përkatëse tregtare që kanë të bëjnë me Serbinë dhe Kosovën. Unë jam i gatshëm që ta drejtoj këtë bisedë dhe kjo do të ishte bazë për të supozuar që është i mundur vazhdimi i dialogut i ndërmjetësuar nga Përfaqësuesja e Lartë, Federtica Mogherini”, tha Hahn.

Komisioneri tregon se po e pret përgjigjen e Thacit e Vuciqit brenda ditëve.

Vetë presidenti Thaci ka dalë pro heqjes së taksës, madje përmes një shkrimi në Facebook ka thënë që për teket personale të liderëve, Kosova nuk mund të rrezikojë raportet me Shtetet e Bashkuara të Kosovës.

Kalon drafti i ri për Statutin e “Trepçës” në qeveri

Sot në mbledhjen e 86-të të qeverisë u votua drafti i ri për Statutin e minierës së Trepçës.

Qeveria në mbledhjen e sotme ka aprovuar Raportin e punës të vitit 2018 dhe Planin e Veprimit të koordinatorit nacional për Kulturë, Rini dhe Sport për vitin 2019.

Raporti paraqet të përmbledhura aktivitetet e zhvilluara gjatë vitit 2018, ndërsa Plani i Veprimit për vitin 2019 adreson disa problematika që ndërlidhen me kapacitetin e mësim nxënies për metodat e avancuara për të komunikuar me njohurit për rininë. Programi Nacional për Rininë mbështetet në tri lloje të aktiviteteve: Garat për dituri; Garat për kreativitet kulturor dhe mendim kritik; dhe Garat në sport.

Kjo do të realizohet e mbështetur në dy parime themelore: në parimin e gjithë përfshirjes; dhe në parimin e vijueshmërisë.

Aktualisht në Kosovë janë rreth 370 mijë nxënës (rreth 340 mijë në nivelin fillor dhe të mesëm) dhe rreth 110 mijë student. Programi Nacional për Rininë synohet zhvillimi aftësive të tyre me aktivitete të përditshme garuese.

Programi pritet të ndikojë pozitivisht në ngritjen e cilësisë së mësim nxënies, do të identifikojë talentet e reja dhe do të ofrojë përkujdesen e nevojshëm për ta.

Në mbledhjen e sotme kabineti qeveritar ka miratuar Projekt-Statutin e Shoqërisë Aksionare “Trepça”, i propozuar nga Bordi Mbikëqyrës. Versioni i ri i Projekt-statutit dërgohet në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

Statuti përcakton themeluesit e shoqërisë aksionare, aksionet e tyre, veprimtarinë, strukturën organizative, kapitalin themeltar, menaxhimin, afarizmin dhe të gjitha çështjet organizative që lidhen me kompaninë. Emërtimi i shoqërisë aksionare është “TREPÇA” Sh.A dhe selia e saj është në Parkun Industrial të Mitrovicës.

Miratimi Statusit të Shoqërisë Aksionare “Trepça” Sh.A., do të mundësojë zbatimin e Ligjit për Trepçën dhe versioni i miratuar sot është në pajtueshmëri të plotë nga të gjithë akterët që ndikohen nga kjo kompani.

Qeveria ka aprovuar Strategjinë shtetërore kundër krimit të organizuar me planin e veprimit 2018-2022. Qëllimi i strategjisë është që me përdorimin sa më racional të burimeve materiale, financiare dhe njerëzore të zhvillojë politika për marrjen e përgjegjësive në parandalimin, luftimin e krimit të organizuar si dhe mbrojtjen e individit dhe shoqërisë nga krimi i organizuar. Përmes kësaj do të ndërtohet një shoqëri e sigurt me mundësi minimale dhe pamundësi për aktivitete të krimit të organizuar në Republikën e Kosovës.

Strategjia është hartuar duke u bazuar në vlerësimet e brendshme vjetore të zbatimit të strategjisë së kaluar 2012-2017. Janë përdorur edhe vlerësimet e jashtme siç janë raportet e Departamentit të Shtetit Amerikan, raportet e EUROPOL-it për Krimin e Organizuar dhe trendët në BE, raportet e Komisionit Evropian dhe dokumente tjera.

Para kabinetit qeveritar është prezantuar ideja për zhvillimin e Projektit “Ndërtimi i Kompleksit (Rezidencave) Qeveritar” në Prishtinë. Sipas projektit të prezantuar, Qeveria në bashkëpunim me investitor të ndryshëm mund të implementojë një projekt që parashihet të finalizohet brenda 7 vjetëve, dhe sipas të cilit Qeveria dhe institucionet do të fitonin më shumë se 1 milion metra katror për akomodimin e tyre.

Kryeministri Haradinaj ka theksuar se kjo ide do të shërbejë për një nxitje më të fuqishme që të realizojë objektivat e saj për akomodim të të gjitha institucioneve në objekte publike./TeleshkronjaPost/