Zyrtare: Neymar dënohet për goditjen e tifozit gjatë finales së Coupe de France

Klubi i Paris Saing-Germain luajti në finale të Kupës së Francës ndaj Rennes me 27 prill, muajin e kaluar.

Këtë ndeshje finale klubi parizien e humbi pas minutave shtesë dhe ekzekutimit të penaltive.

Asgjë nuk shkoj sipas planit për klubin e Tomas Tuchel, edhe pasi fillmisht kishin kaluar në epërsi ndaj Rennes 0-2 në 15 minutat e para të takimit.

Por gjithqka filloj ta marrë kahje tjetër kur mbrojtësi i PSG, Kimpembe shënoj autogol në fund të pjesës së parë, shkruan Teleshkronja Post.

Në pjesën e dytë ishte poashtu një ndeshje mjaftë e tensionuar, ku pas 66 minutash lojë Rennes barazon rezultatin në 2-2, kështu ndeshja shkoj në vazhdime ekstra.

Në vazhdime edhe Kylian Mbappe 2 minuta para fundit të ndeshjes u ndëshkua me karton të kuq pas një ndërhyrje të ashpër.

Ndeshja përfundoj me barazim kështu u desh të ekzekutohen penaltitë:

Lojtarët që goditën penaltitë (Foto: flashscore.com)

Ndeshjen e fitoj Rennes pas rezultatit përfundimtarë pas penaltive 6-5, kështu Rennes fitoj trofeun e Kupës së Francës.

Diqka interesante ia vlenë të përmendet edhe rreth lojtarit francez Ben Arfa, i cili ishte lojtarë i PSG por nuk iu dha shansi dhe më pas u transferua tek Rennes, klub me të cilin fitoj këtë trofe.

Arfa pas ndeshjes pati deklaruar se PSG janë mësuar të humbasin apo të eleminohen, duke shprehur nervozizmin e tij me ish-klubin.

Por pas ndeshjes duke iu dorëzuar medaljet e vendit të dytë lojtarëve të Parisit, gjatë ngjitjes në tribuna Neymar reagoj keq ndaj një tifozi duke e goditur pastaj.

E për këtë gjest, Federata franceze e futbollit zyrtarisht e ka dënuar Neymar me tre ndeshje mos-lojë.

Paris SG këtë sezon ka mbetur me vetëm një trofe, atë të Ligue 1, pasi është eleminuar edhe nga Liga e Kampionëve./TeleshkronjaPost/

Arsyet se pse Mbappe do të qëndroj në PSG

Projekti i Paris Saint-Germain ka dy shtylla që e mbështesin bazën e tyre: njëra shtyllë është Neymar dhe tjetra Kylian Mbappe.

Futbollisti francez arriti në Parc des Princes si lojtari më i shtrenjtë në botë, dhe ai është bërë yll i madh në Paris. Ai është idhulli i tifozëve, duke fituar Kupën e Botës me Francën.

Real Madridi e ka bërë të qartë se ata nuk do të dorëzojnë një ofertë për Mbappe këtë verë dhe ata në Paris e shohin atë si të pa transferueshm.

Ndikimi larg nga fusha

Dëshira e PSG për të mbajtur Mbappe shkon përtej asaj që ai ofron në fushë. Futbollisti francez dhe Neymar janë në futboll francez ashtu si ishte David Beckham në Spanjë gjatë kohës së tij në Real Madrid. Ata janë ‘makina’ për prodhimin e parave.

Ata kanë pasur probleme, por të ardhurat dhe sponsorizimet e reklamave do të rriten në Paris. Klubi kohët e fundit nënshkroi një marrëveshje me grupin hotel Accor, i cili do të zëvendësojë Fly Emirates në fanellë, nga ku do të fitojnë 60 milionë euro për sezon.

Ata presin edhe më shumë

Është e lehtë të harrosh se Mbappe është ende i ri. PSG e di se sa ai ka për të ofruar ende dhe ata po shikojnë më shumë nga sezoni i ardhshëm.

Nasser al Khelaifi, presidenti i PSG-së, është i qartë për mos shitjen e Mbappe, sepse ai është një nga lojtarët më të mirë në botë dhe ai nuk do të lejojë largimin e tij.

Ndërkohë, vetë lojtari siguroi tifozët për vazhdimësinë së tij pas disfatës nga United dhe nuk e ka diskutuar të ardhmen e tij që nga ajo kohë.

“Ka shumë njerëz që dyshojnë, por unë do të vazhdoj të besoj në këtë projekt,” tha Mbappe. “Do të jem këtu, kjo është e sigurt.”/TeleshkronjaPost/

France Football: Zidane ka filluar operacionin ‘Mbappe’

Kylian Mbappe është në krye të listës së dëshirave të Zinedine Zidane këtë verë ndërsa përpiqet të rindërtojë skuadrën e Real Madridit në stadiumin Santiago Bernabeu.

Që nga rikthimi në Los Blancos, Zidane i ka vënë në shënjestër ringjalljen e skuadrës së Real Madridit në fund të sezonit, me një numër sulmuesish si Mbappe dhe Saido Mane.

Sipas revistës franceze “France Football”, e cila shkruan se Zidane ka filluar negociatat për Mbappe duke e quajtur “Operacioni Mbappe”.

Historia gjithashtu lë të kuptohet se kostoja e mundshme e sulmuesit të Paris Saint-Germain, me 280 milionë euro.

Mbappe nënshkroi për klubin francez, PSG, verën e kaluar për 180 milionë euro duke kaluar sezonin parë në huazim nga Monako për të shmangur dënimin financiar./TeleshkronjaPost/

E pamë Messin, por a e pamë Angel Di Marian dhe magjinë e tij / Video

Dje derbi i Della Madonnines mes Milanit dhe Interit, si dhe paraqitja marramendëse e Lionel Messit mund t’i kenë vërshuar ballinat dhe mund ta kenë marrë vëmendjen kryesore.

Megjithatë, Angel Di Maria vazhdon të shënojë gola të jashtëzakonshëm në Ligue 1-Francë, transmeton Teleshkronja Post.

Anësori argjentinas realizoi dy gola të bukur në fitoren e Paris Saint-Germainit 3-1 kundër Marseille në derbin e javës në Ligë, duke i ndihmuar parisienëve ta çojnë në 20 pikë epërsinë në krye të ligës.

Në minutën e 65-të, Di Maria shënoi në cepin e djathtë të portës së Marseille duke mos i dhënë asnjë mundësi portierit të reagojë.

Ky ishte goli i shtatë i tij për PSG-në deri tani në Ligë 1.

Neymar ‘shpërthen’ për penaltinë e Man United nga VAR në Instagram

Penaltia në kohën shtesë i Marcus Rashford i dha Unitedit një fitore 3-1, duke i dërguar ato në çerekfinale pas një barazimi 3 – 3 në Parkun e Princave.

Neymar Jr zgjodhi Instagramin të shpalosë mllefin për penaltinë që dërgoi Manchester United në çerekfinale të Ligës së Kampionëve në shpenzimet e Paris St Germain, shkruan Teleshkronja Post.

Goli i Marcus Rashford, në minutën e katërt të kohës shtesë, siguroi një fitore mbresëlënëse 3-1 ndaj Unitedit, që do të thoshte se ata kualifikohen falë golave si mysafirë.

Penaltia u dha nga Arbitri i Video Asistentit kur goditja e Diogo Dalot goditi Presnel Kimpembe në krah, por Neymar ishte i bindur se goli fitues i vizitorëve në Parc des Princes nuk duhet të kishte qëndruar.

Në një postim në faqen e rrjeteve sociale, 27-vjeçari, i cili humbi të dy ndeshjet nga lëndimi, shkruante:

“Kjo është një turp, ata vënë katër njerëz që nuk dinë asgjë për futbollin që është përgjegjës për të shikuar sërish për VAR-in .”

“Nuk ka dënim, si mund të jetë një penalti kur godet shpinën e tij!.”

Menaxheri i Neymar Thomas Tuchel e mbrojti atë pas ndeshjes dhe tha se mesazhi ishte postuar me kokë të nxehtë dhe emocione.

“Sigurisht që është një reagim i fortë, ai ishte në fushë,” tha Tuchel. “Ndonjëherë pas një lufte të madhe ju përdorni fjalët dhe reagoni emocionalisht.”

“Ai donte të kthehej me ne në çerekfinale dhe ai po kafshonte thonjtë e tij në çdo lojë që ne kemi luajtur, prandaj mos ji shumë e vështirë me të, nuk do ta interpretoja përdorimin e fjalëve të tij. Në vapën e momentit, shpejt shtypet në një telefon”./TeleshkronjaPost/

Shpërthen Thiago Silva: “Është një turp i vërtetë, na ndodhi njejtë si Realit”

Klub i Paris Saint-Germain ka pësuar një tjetër zhgënjim në Champions League, ashtu si para dy vitesh kundër Barcelones.

Kapiteni i Paris Saint-Germain Thiago Silva e krahasoi eliminimin e ekipit të tij në raundin e 16 të Ligës së Kampionëve të UEFA-s kundër Manchester United me atë të Real Madridit në duart e Ajax-it një natë më parë.

“Ne kishim një ndeshje të mirë në stadiumin tonë, por gjërat nuk u ecen si duhet”, tha Silva për RMC Sports pas ndeshjes, përcjellë Teleshkronja Post.

“Futbolli është i tillë. E njëjta gjë ndodhi edhe me Real Madridin. Është një turp sepse kemi punuar shumë dhe gjërat nuk kanë shkuar mirë “.

Silva kërkoi falje tifozëve dhe konsideroi ndëshkimin që iu dha Manchester United në kohë të pacaktuar si e “e çuditshme”.

“Nuk kemi pasur kohë për të reaguar,” tha braziliani Silva.

“Edhe pse ne duhet ta kemi bërë atë në 90 minutat e mëparshme, duhet të kthehemi sa më shpejt që të jetë e mundur për t’u përqendruar në ligë, edhe nëse është e gjitha, por e fituar. Por është turp të biesh përsëri në Ligën e Kampionëve “.

Rashford për penaltinë: “Unë i gjuaj çdo ditë në stërvitje dhe doja ta gjuaja”

PSG 1-3 Man United, vlerësimet e lojtarëve / FOTO

Manchester Unitd ka bërë një ndeshje shumë të madhe ndaj PSG-së, duke fituar 3-1, dhe duke kaluar tutje në çerekfinale.

United pa dhjetë lojtarë të ekipit së parë arritën ta përmbysin rezultatin nga ndeshja e parë 2-0.

Romelu Lukaku me dy gola dhe Marcus Rashford me një, ishin heronjtë e Manchester United në këtë sfidë.

Për vendasit, golin e vetëm e shënoi mesfushori Bernat.

Notat e lojtarëve për paraqitjen në këtë derbi i gjeni në pjesën e mëposhtme./Lajmi.net/

HISTORI: VAR i dhuron çerekfinalen Manchester United kundër PSG / VIDEO

Momente dramatike në Parkun e Princave, ku Manchester United u kualifikua në çerekfinale të Champions League pas penaltisë se akorduar nga VAR në minuten e 90’të.

Marcus Rashford shënoi nga penalltia për t’i dhënë epërsinë 1:3 Unitedit, shkruan Teleshkronja Post.

Kjo nënkupton se Unitedi kalon në çerekfinale pas rezultatit 3:3 pas dy ndeshjeve, falë golave si mysafir.

Unitedi duhet t’iu falët gabimeve të mbrojtjes së PSG-së, por duhet kujtuar se anglezët erdhën në këtë ndeshje me nëntë mungesa shumë të mëdha.

Skuadra e Ole Gunnar Solskjaer pati fillim ëndrrash në Paris, duke kaluar në epërsi pas vetëm dy minutave lojë, kur Romelu Lukaku shënoi falë një gabimi të tmerrshëm të mbrojtësit të djathtë Thilo Kehrer.

Në rastin e tij të dytë, Kylian Mbappe ia përgatiti golin Juan Bernatit, i cili shënoi në portën e zbrazet për t’i barazuar shifrat.

Por, një gabim tjetër trashanik i skuadrës së Thomas Tuchel bëri që Lukaku të shënonte sërish, duke e kthyer epërsinë e Unitedit që i dha shpresë “Djajve të kuq” për një kualifikim tutje, pas gjysmë ore lojë.

Një pjesë e dyte e dominuar nga vendasit, mbaroi në mënyrë dramatike, me një penallti të vonshme. Pas rishikimit të incidentit në VAR, gjyqtari vendosi të japë penallti për Unitedin.

Marcus Rashford shënoi nga pika e bardhë dhe i dhuroi kualifikimin spektakolar Unitedit.

Në fakt, Unitedi nuk pati vetëm një goditje në drejtim të portës së Buffonit në pjesën e dytë.

Manchester Unitedi i bashkohet Ajaxit dhe Tottenhamit në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.