Tjetër grabitje e armatosur në një bank në Prishtinë

Një grabitje e armatosur e “ProCredit Bank” në Lakrishte ka ndodhur para pak minutash.

Lexuesit e lajmi.net kanë dërguar fotografi në redaksinë tonë ku shihen forcat e policisë të cilat kanë dalur në vend të ngjarjes.

Sipas dëshmitarëve, bëhet fjalë për një grabitje të armatosur.

Ne do të ju mbajë të informuar në lidhje me rastin.

Prishtina mund të shkojë në zgjedhje të parakohëshme

Gjykata Kushtetuese është në fazën përfundimtare për të nxjerrë një vendim nëse Prishtina do të shkojë sërish në zgjedhje, ose jo.

Sipas Express thuhet se gjatë kësaj javë do të mbyllet çështja e zgjedhjeve në kryeqytetin e Prishtinës.

Shpend Ahmeti do të vazhdojë të qeverisë, ose do të shkojë sërish në balotazh. Ndërkaq, Presidentit Thaci i duhet të pres akoma për të marrë përgjigje rreth pyetjes së tij për marrëveshjet ndërkombëtare.

Veton Dula, nga Zyra për Informim e Gjykatës Kushtetuese, ka konfirmuar për Gazetën Express se është në fazën përfundimtare.

“Lënda rreth zgjedhjeve në Prishtinë mund të them se është në fazën përfundimtare, ndërsa të tjerat janë akoma në fazat shqyrtuese”, ka thënë të martën Dula.

Gazeta Express mëson se gjatë kësaj jave Kushtetuesja do të dalë me një vendim rreth asaj se a ka pasur shkelje ose jo në balotazhin e zgjedhjeve në Prishtinë, ku Shpend Ahmeti mposhti Arban Abrashin e LDK’së me 365 vota më shumë.

Komisionere, duke numeruar fletet e votimeve ne Komisionin Zones se Administrimit Zgjedhor, i cili eshte vendosur ne palesttren e Universitetit Politeknik.

Abrashi e kishte denoncuar në Gjykatën Kushtetuese, duke pretenduar se ka pasur parregullësi që e kanë ndihmuar ish-kandidatit të Vetëvendosjes të zgjedhet kryetar i Prishtinës në dhjetor të vitit 2017.

Për më shumë se një vjet kur është pritur që Kushtetuesja të dalë me një konstatim, ish-kandidati i LDK’së, tash deputet, është shprehur i bindur se kryetqyteti do të shkojë së shpejti në zgjedhje.

Madje, ai është deklaruar për një rekomandim që sipas tij, ia ka bërë Këshilli i Venecias, Gjykatës Kushtetuese, sipas të cilit, ka pasur shkelje gjatë zgjedhjeve.

Mirëpo, këtë e kishte demantuar menjëherë Gjykata, duke thënë se nuk ka marrë asnjë rekomandim nga një institucion ndërkombëtar rreth cështjes në fjalë.

E, nga Gjykata Kushtetuese po pritet interpretimi i një nëni për të cilën ka bërë kërkesë presidenti Hashim Thaci.

Gjykata Kushtetuese
Gjykata Kushtetuese

Ai i ka kërkuar organit më të lartë juridik në vend, që të interpretojë nenin 18 të Kushtetutës së Kosovës, respektivisht pjesën e cila ka të bëjë me ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare.

Pyetja e Thaçit ishte kjo: A konsiderohen të ratifikuara marrëveshjet ndërkombëtare që nënshkruhen nga presidenti, pa i çuar fare në Kuvend dhe pa miratimin e deputetëve me 2/3 e votave.

Dula thotë se interpretimi i pyetjes së Presidentit nga Gjykata Kushtetuese, e adresuar në muajin shtator, është akoma në fazë shqyrtuese dhe se deri më tani, më përpara se lëndët e tjera, është vetëm cështja e zgjedhjeve në Prishtinë.

Lajmi i fundit: Vjedhje me armë në një bankë në Prishtinë

Sipas raporteve të fundit para pak momentesh një institucion mikrofinanciar në kryeqytet është grabitur në orët e mbrëmjes.

Të dhënat e policisë thonë se persona të armatosur kanë grabitur këtë institucion rreth orës 18:00 në rrugën ‘Muharrem Fejza’ në Prishtinë.

Në vendin e ngjarjes kanë dalë njësitet e nevojshme policore të cilat po merren me rastin.

Ne do ju mbajmë të informuar në lidhje me rastin në vazhdim…

Shtesë: Policia ka njoftuar se shuma e vjedhur në këtë bankë është rreth 140 euro, të cilat janë marrë nga puntori i sigurimit./TeleshkronjaPost/

Vjedhje me armë në një kazino në Prishtinë, policia jep detaje

Një grabitje e armatosur ka ndodhur të mërkurën rreth orës 23:00 të mbrëmjes në Prishtinë.

Grabitja në fjalë ka ndodhur në një lokal kazinoje në Rrugën B, në kryeqytet.
Rastin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci.

“Rreth orës 23:00 policia ka marrë informatën për një grabitje të armatosur të ndodhur në një lokal kazinoje në Rrugën B në Prishtinë. Menjëherë pas marrjes së informatës policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe mbështetur në informacionet e para dyshohet se dy persona të armatosur dhe të maskuar kanë arritur që të grabisin një sasi parash nga lokali në fjalë”, ka thënë Borovci.

Policia tashmë ka filluar një hetim lidhur me rrethanat që karakterizojnë këtë rast, si dhe për të identifikuar personat e implikuar.

/TeleshkronjaPost/

Bora vështirson qarkullimin në Prishitinë, kjo është gjendja (FOTO)

Qytetet në Kosovë janë zgjuar të enjten me rrugë vështirë të kalueshme, dhe trotuare të papastruara nga bora e cila ka rënë gjatë orëve të natës dhe po vazhdon të bjerë edhe tash.

Ekipet e mirëmbajtjes, si duket, nuk kanë arritur t’i bëjnë ballë reshjeve për ta pastruar borën nga rrugët.

Në Prishtinë, rrugët kanë krijuar shtresa të akullt gjë që e ka vështirësuar qarkullimin e automjeteve ndërkohë që trotuaret mbeten të paprekura dhe shtigjet e kalimit janë krijuar vetëm nga këmbësorët.

FOTO :

Nesër autobusët urbanë falas

Nesër shërbimi i Trafikut Urban do të jetë pa pagesë

Kështu ka bërë të ditur zyrtari për Komunikim në Komunën e Prishtinës, Adonis Tahiri, në një lidhje të drejtpërdrejtë në Emisionin “Prite të Gjelbrën” të RTV21.

Autobusët pa pagesë do të jenë ata që do të stacionohen në pikat më të frekuentuara.
Subvencionimi i Trafikut Urban për këtë shërbim bëhet nga ana e Qeverisë së Kosovës.

Ky vendim është marrë si rezultat i masave emergjente për uljen e nivelit të ndotjes së ajrit, me ç’rast nga nesër do të bëhet reduktimi i numrit të makinave që qarkullojnë në kryeqytet, qoftë përmes ndaljes të të gjitha makinave që vijnë nga qytetet tjera, qoftë përmes seleksionimit të qarkullimit të makinave varësisht numrit të targave në të gjithë qytetin e Prishtinës.

Nga Komuna e Prishtinës kanë bërë të ditur se do të sigurohen hapësira për parkim në hyrje të kryeqytetit, derisa të tejkalohet kjo fazë emergjente.

Pacolli: do t’i ndalojmë veturat të hyjnë në Prishtinë për të mbrojtur ajrin

Selim Pacolli, nënkryetar i komunës së Prishtinës ka bërë me dije se që nga pasnesër do të bëhet ndalja e veturave nga futja në kryeqytet, raporton Teleshkronja Post.

Ai ka thënë se në bazë të planit të formuar me Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, do të organizohen parkingje jashtë qytetit kurse qytetarëve do t`iu mundësohet udhëtimi me trafik urban.

Selimi ka bërë me dije se pasnesër në ora 06:00 do të nis plani për ndalimin e veturave nga futja në Prishtinë.

Ai gjatë një konferencë të jashtëzakonshme ka thënë se numri i veturave që hynë e dalin nga Prishtina në një ditë, shkon në 120 mijë vetura.

Alarmante: QKUK mbushet me pacientë të sëmurë nga ndotja e ajrit

Kosovarët tash e disa javë po ballafaqohen me ndotje ekstreme të ajrit, duke tejkaluar kështu 300 herë mesataren e ndotjes së lejuar. Kjo ndotje po shkakton dëme të mëdha në shëndetin e kosovarëve, por edhe telashe të shumta tek institucionet përkatëse shëndetësore. Numri i atyre që po kërkojnë ndihmë mjekësore gjatë ditëve të fundit si pasojë e ndotjes është mjaft i madh. Madje, Klinika e Pulmologjisë nuk ka kapacitete të mjaftueshme, përfshirë edhe shtretërit në klinikë, për t’i pranuar të gjithë pacientët. Situata momentale po cilësohet si alarmante nga ana e mjekëve kosovarë, kjo ngase numri i pacientëve është dyfishuar ditëve të fundit
Nëse ju zihet fryma, keni temperaturë, kollitje e këlbaz, ju menjëherë duhet të vizitoheni te mjeku. Këto simptoma i kanë shumë kosovarë ditëve të fundit si pasojë e ndotjes ekstreme të ajrit.

Feride Krasniqi gjatë ditës së sotme kishte shkuar në Klinikën e Pulmologjisë. Ajo gjatë një bisede për Gazetën Express tregon se vuan nga sëmundja e diabetit, porse kohën e fundit i janë paraqitur disa probleme me frymëmarrjen. Feridja është e bindur se këto probleme po i vijnë nga ajri i ndotur.

“Këto ditë nuk po ndihem mirë. Sot shkova te doktori im dhe u vizitova, por ai më sugjeroi që të vij këtu. E kam sëmundjen e sheqerit, por së fundmi po më zihet frymëmarrja. Mjekët thonë se e kam nga ajri i ndotur. Më sugjeruan që të mos dal jashtë, përveç në raste urgjente, në këto ditë”, thotë 46-vjeçarja nga Prishtina.

Numri i pacientëve që po kërkojnë ndihmë mjekësore gjatë ditëve të fundit në Klinikën e Pulmologjisë nga ana e zyrtarëve të kësaj klinike po konsiderohet si shumë i madh. Sipas tyre, janë dyfishuar rastet e të sëmurëve me simptomat e ndotjes së ajrit në vend.
Gazeta Express për këtë çështje ka biseduar me dr. Rukie Mehmetin, pulmologe në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Ajo thotë se klinika e Pulmologjisë nuk ka kapacitete të mjaftueshme për t’i pranuar të gjithë pacientët që këto ditë po kërkojnë shërbime mjekësore si pasojë e ndotjes së ajrit.

“Mund të them se numri i të sëmurëve në Klinikë, jo vetëm i vizitave ambulatore, por edhe i të shtrirëve, është dyfishuar. Është dyfishuar kërkesa edhe për kontrolle edhe për shtrirje për trajtim. Është një fatkeqësi që tash për tash nuk kemi aq mundësi për ofrim të shërbimeve mjekësore, s’kemi aq shtretër sa t’i hospitalizojmë të gjithë këta të sëmurë”, thotë Mehmeti.

Doktoresha tregon po ashtu se pacientët më të rrezikuar janë ata me sëmundje kronike të mushkërive.

“Pacientët po vijnë sidomos për sëmundjet kronike të mushkërive, astma, bronkiti, që vijnë për çdo ditë me një gjendje më të rëndë”.

Pulmologia Mehmeti, po ashtu bën të ditur se edhe fëmijët janë të prekur nga ajri i ndotur. Madje numri është rritur këto ditë.

“Edhe fëmijët janë të prekur, se edhe numri i fëmijëve është i rritur të cilët janë të prekur nga ndotja e ambientit. E, çka është më e keqja, tash i kemi edhe virozat e gripit, gjë që edhe më tepër e ka përkeqësuar gjendjen. Të gjitha këto janë raste që kërkojnë hospitalizim, trajtime më të mëdha”, shpjegon doktoresha e Pulmologjisë.

Klinika e Pulmologjisë për momentin i ka vetëm 68 shtretër, numër ky që është i pamjaftueshëm për t’i akomoduar të gjithë pacientët në nevojë.

“Kushtet, mungesa e terapisë, mungesa e shtretërve. Numri i të gjithë shtretërve është 68. Por, në këtë periudhë kur e kemi gripin sezonal dhe ajrin e ndotur, nevoja për shtretër është jashtëzakonisht e madhe”, thotë Mehmeti.

Sipas pulmologes, më të rrezikuarit nga ndotja e ajrit në Prishtinë janë personat e moshuar, te sëmurët kronikë, si dhe personat që marrin terapi për kancer.

Në Klinikën e Pulmologjisë në QKUK gjatë vitit të kaluar janë diagnostikuar rreth 300 pacientë të rinj më sëmundje kronike obstruktive. E gjithë kjo, sipas mjekëve të kësaj klinike, ka ardhur si pasojë e industrisë së rëndë që aplikohet në Kosovë.

Ndotja e ajrit e ka shtuar numrin e pacientëve edhe në Klinikën Infektive të QKUK’së. Aty, sipas drejtorit Hamdi Ramadani, numri i personave që janë me grip sezonal është në rritje.

Ramadani deklaroi të hënën për Express se ndotja e ajrit e ka rënduar edhe situatën sa i përket gripit.

Pas ndotjes enorme të ajrit në kryeqytet dhe gjetiu, gjatë ditës së sotme edhe Instituti i Shëndetit Publik ka propozuar që inspektoratet e mjedisit të bëjnë kontrollin rigoroz të filtrave të ajrit në termocentrale gjatë 24 orëve, si dhe të cilësisë së karburanteve dhe konsumimit të lëndëve të ngurta djegëse që përdoren për ngrohje nga qytetarët.

Instituti po ashtu ka bërë apel te qytetarët që të reduktojnë daljet në qytet dhe në vendet me ajër të ndotur, sidomos në mëngjes dhe në mbrëmje dhe sidomos nga personat që kanë sëmundje kronike të sistemit kardiovaskular dhe respirator, fëmijët dhe shtatzënat.

Nga matja e fundit që është bërë nga Qendra për matjen e cilësisë së ajrit e vendosur nga Ambasada Amerikane në Prishtinë, në orën 14:00, vlera e ndotjes ka arritur në 185, që konsiderohet shumë e pashëndetshme./Gazeta Express/