Mourinho: “Nëse e ftojnë Portugalinë, Cristiano mund të fitojë Copa America para Messit”

Trajneri portugez i këshilloi Konfederatës së Futbollit të Amerikës Jugore që të ftojë ekipet evropiane në garën kontinentale për të rritur konkurrencën.

Përveç kësaj, ai mendonte se luzitanët dhe CR7 mund të fitonin turneun nëse ata marrin pjesë, përcjellë Teleshkronja Post.

() José Mourinho nuk ka frikë për të thënë atë që ai mendon. Pas akuzave të Lionel Messit në Conmebol për polemikat e Copa America, trajneri portugez bëri një sugjerim në Konfederatën e Amerikës Jugore për të rritur konkurrencën: t’i ftoj ekipet evropiane.

Sipas Legit, trajneri 56-vjeçar konsideroi se organi qeverisës i futbollit të Amerikës së Jugut duhet të ftojë ekipet e forta të kontinentit të vjetër dhe jo të dobëtat në Azi:

“Nëse Conmebol dëshiron të rrisë audiencën e tij dhe të bëjë Copa América konkurruese Ata duhet të ftojnë ekipet evropiane: të ftojnë Spanjën, të ftojnë Francën, të ftojnë Portugalin, nëse ftojnë Portugalinë, Cristiano mund të fitojë një Kupë Amerikane përpara Messit “, tha ai.

Gjysmëfinalja e Copa America 2019, Argjentina 0-2 Brazil.

Lionel Messi, aktualisht duke pushuar në Karaibe, dhe pati akuzuar Conmebol se ka projektuar Copa América për Brazilin pasi ishte eleminuar Argjentina 0-2 në gjysmëfinale dhe më pas duke mposhtur Kilin 2-1 në ndeshjen për vendin e tretë.

Leo Messi në pushime me familjen.

Cristiano Ronaldo, nga ana tjetër, ka dalë kampion nga Kampionati i UEFA-s me Portugalinë. A do të ishte e mundur që të dy ata të luajnë Copa América? Mbetët të shihet.

Cristiano shënon hat-trick kundër Zvicrës dhe dërgon Portugalinë në finalen e Ligës së Kombeve (VIDEO)

Portugalia fituese e Nations League në finale kundër Holandës.

Jose Mourinho i sigurt se Interi e fiton titullin e Serie A 19/20

ZYRTARE: Messi emërohet ‘Lojtari më i mirë Ndërkombëtar’ nga ESPY Awards

Lionel Messi është emëruar futbollisti më i mirë ndërkombëtar i meshkujve në çmimet ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly).

Ylli i Barcelonës dhe Argjentinës fitoi çmimin pas arritjes së tij të gjashtë të Këpucë së Artë duke mbaruar sezonin 2018/19 si golashënuesi më i mirë në LaLiga Santander me 36 gola në 34 ndeshje, pasi ai e ndihmoi sërish Barcelonën të shpallet kampion.

Ai gjithashtu shënoj 12 gola në Ligën e Kampionëve, ndihmoi katalanasit të arrijnë në finale të Copa del Rey dhe luajti një rol pasi Argjentina arriti gjysmëfinale të Copa America.

Është vetëm njohja e fundit individuale që i është dhënë No.10, duke mundur Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappe dhe Virgil van Dijk në votime.

Leo Messi pranon çmimin EPSY Award futbollisti më i mirë ndërkombëtar|EFE

Ekipi Kombëtar i Grave të Shteteve të Bashkuara (USWNT) u emërua si Ekipi i Vitit pasi fitoi Kupën e Botës në Francë, raporton Teleshkronja Post.

Alex Morgan, Sam Kerr dhe Zlatan Ibrahimoviç iu ndanë çmime me shfaqjet e tyre përkatëse në SHBA.

Çmimi ESPY mund të shtohet në Koleksionin e Artë të Messit, si dhe në Balon Educativo de Scholas, të dhënë nga fondacioni i Pope Francis ‘Scholas Occurrentes.

Van Dijk pëson driblimin e parë pas 65 ndeshjeve, Bernardo Silva autori

Sonte nga ora 20:45 u luajt finalja e madhe e Ligës së Kombeve ndërmjet Holandës dhe Portugalisë në Porto, portugezët ishin vet organizatorë.

Djelmoshat e trajnerit Fernando Santos u treguar më agresive dhe në kërkim të golit, por pa e gjetur atë në pjesën e parë.

Një ndër momentet interesante të ndeshjes ishte edhe driblimi që Bernardo Silva i bëri Virgil Van Dijk, i cili po pretendohet se është më i miri i momentit.

Ylli i Manchester Cityt me një lëvizje të bukur shmangu mjaft mirë holandezin, që doli tërësisht jashtë loje, të cilin nuk e kishte dribluar askush tash e 65 ndeshje.

Ndiqeni më poshtë momentin në fjalë nga super ylli i Manchester Cityt, Bernardo Silva:

Duhet përmendur faktin se Silva u shpall edhe lojtari i turneut në Ligën e Kombeve, Ronaldo si golashënuesi më i mirë.

Ndërkohë Portugalia u shpall kampione e Ligës së Kombeve duke mposhtur Holandën me rezultat 1-0 me golin e Guedes./TeleshkronjaPost/

Cristiano shënon hetrik kundër Zvicrës dhe dërgon Portugalinë në finalen e Ligës së Kombeve

Portugalia ka fituar me rezultat 3-1 kundër përfaqësueses së Zvicrës në Porto në një ndeshje të bukur dhe tejet dinamike.

Sonte u rikthye Liga e Kombeve me ndeshjen e parë gjysmëfinale, ajo ndërmjet Zvicrës dhe Portugalisë.

Zvicra realisht dominoj lojën duke krijuar raste të shumta, por që sulmi i zvicëranëve nuk funksionoj aspak sonte.

Shaqiri dhe Xhaka padyshim ishin më të mirët nga ekipi i helvetëve, megjithatë nuk arritën ta ndihmojnë më tepër ekipin, shkruan Teleshkronja Post.

Pjesa e parë përfundoj me rezultat 1-0 me golin e CR7 nga gjuajtja e lirë.

Ndërsa në pjesën e dytë Zvicra u hap më shumë duke dominuar lojën, por kjo i kushtoj edhe pse shënuan një gol me anë të penaltisë së Rodriguez.

Ndërsa për ta vendosur takimin, ai që shfaqet gjithmonë në ndeshjet e mëdha, Cristiano Ronaldo me dy gola në fund të takimit kompletoj hetrikun dhe kështu dërgoj Portugalinë në finale të Nations League.

Cristiano Ronaldo me këtë hetrik arrin në 7 sosh për kombëtaren në 157 paraqitje gjithsejt (86 gola).

Portugalia pret që nesër ta mësojë kundërshtarin e finales, ku takohen Holanda dhe Anglia./TeleshkronjaPost/

Ronaldo me gol të mrekullueshëm nga gjuajta e lirë kundër Zvicrës

Sonte po zhvillohet ndeshja e eleminimit nga ora 20:45 në gjysmëfinalen e parë të Ligës së Kombeve mes Portugalisë dhe Zvicrës.

Portugalia ka kaluar në epërsi kundër Zvicrës në gjysmëfinale të Ligës së Kombeve, e cila po zhvillohet momentalisht në Porto.

Cristiano Ronaldo shënoi për 1:0 në minutën e 25-të duke realizuar një gol fantastik nga goditja e lirë nga rreth 25 metra.

Edhe përkundër një dominimi nga skuadra e Zvicres, ku po luajnë edhe Xhaka dhe Shaqiri rezultati aktual është Portugali 1:0 Zvicër, shkruan Teleshkronja Post.

Shikoni golin e portugezit 34 vjeqarë./TeleshkronjaPost/

Cristiano shënon hat-trick kundër Zvicrës dhe dërgon Portugalinë në finalen e Ligës së Kombeve

Portugalia konfirmon nëse Ronaldo do luajë në finalet e Ligës së Kombeve

Ylli 34 vjeqarë Cristiano Ronaldo do të grumbullohet për Portugalinë në finalet e Ligës së Kombeve gjatë kësaj vere pas përfundimit të pushimit të tij.

Ronaldo nuk luajti rol në asnjë nga katër ndeshjet e grupeve në fazën e grupeve kundër Italisë dhe Polonisë, duke zgjedhur në vend të kësaj të merrte një pushim ndërkombëtar pas Kupës së Botës.

Ai u rikthye për kualifikueset më të fundit të Euro 2020, por kishte disa shqetësime mes tifozëve se ai përsëri do të zgjedhë të kalojë finalet e Ligës së Kombeve këtë verë.

Portugezi Fernando Santos, megjithatë, tashmë ka konfirmuar lajmet që fansat e tyre shpresonin dhe të gjithë përkrahësit e Anglisë ishin frikë.

Duke folur për Sport TV, ai tha: ‘Po, CR7 me siguri do të jetë në skuadrën që unë do të emëroj më 23 maj,” përcjellë TeleshkronjaPost.

Ronaldo i humbi të gjitha ndeshjet e grupeve të Ligës së Kombeve, por do të kthehet këtë verë

‘Mungesa e tij gjatë fazës së grupeve, e cila tashmë është shpjeguar, ishte krejtësisht e ligjshme dhe e kuptueshme,’ tha Santos.

Portugalia përballet me Zvicrën në ndeshjen e tyre gjysmëfinale, dhe nëse arrijnë në atë mënyrë do të jetë Holanda ose Anglia deri në finale disa ditë më vonë.

Ronaldo ka shënuar 85 gola në 156 ndeshje ndërkombëtare gjatë karrierës së tij./TeleshkronjaPost/

Formacionet zyrtare: Portugali – Ukrainë / Foto

Janë publikuar formacionet zyrtare për sfidën mes Portugalisë e Ukrainës.

Portugalia, me të rikthyerin në Përfaqësuese, Cristiano Ronaldo, e nisin rrugëtimin për “Euro 2020” sonte nga ora 20:45 kundër Ukrainës, raporton Gazeta Express.

Në Grupin B, Portugalia duhet të luftojë me Serbinë, Lituanin e Luksemburgun gjithashtu për një vend në “Euro 2020”.

​Ronaldo: Viti 2018 ishte më i miri në karrierën time

Ylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo, e ka vlerësuar vitin 2018 si vitin më të mirë të karrierës së tij deri më tani dhe ka zbuluar se do të kthehet të luajë për Kombëtaren e Portugalisë përgjatë këtij viti.

33-vjeçari kishte arritur ta fitonte titullin e Ligës së Kampionëve për tri vite radhazi para se të transferohej në Juventus për 112 milionë euro gjatë afatit kalimtar të verës. Mirëpo, ky vit ishte edhe viti i parë pas tri viteve që nuk e fitoi Topin e Artë, transmeton Gazeta Express.

Ronaldo ka thënë se ai nuk luan për tituj dhe se mirëpritja që mori nga tifozët e Juventusit pas transferimit të tij në Itali ka bërë të viti 2018 të jetë shumë i veçantë në karrierën e portugezit, i cili madje e konsideron atë si më të mirin në karrierë.

“Unë nuk dua të thyejë rekorde, por punoj për të mirën e klubit. Viti 2018 ishte më i miri në karrierën time. Në Serie A kundërshtarët mbrohen nga unë po aq shumë sa bënin në Spanjë, mirëpo këtu ka më pak hapësirë pasi që të gjitha klubet kanë mbrojtje të mrekullueshme”, ka thënë Ronaldo.

“Triumfi në Ligën e Kampionëve është një ëndërr për mua, por nuk duhet ta bëjmë këtë të duket si fiksim. Titujt e ekipit janë të rëndësishme dhe unë jam duke punuar për to. Të gjithë në Torino më mirëpritën në mënyrë të mrekullueshme”.

“Të gjithë po ndihemi mirë. Nuk e di se ku do të përfundojë karriera ime, por unë jam mirë dhe dua të vazhdoj kështu edhe për shumë vite. A do të kthehem në Sporting si Nani? Në futboll nuk mund ta dish asnjëherë”.

“Ishte vendimi i duhur për t’u larguar përkohësisht nga ekipi kombëtar i Portugalisë, por unë do të kthehem gjatë vitit 2019”.