Gjithqka përfundon, për Casillas nuk ka më futboll

Dje padyshim ishte personi më i komentuar në media, Iker Casillas dje pësoj një infarkt në zemër ku më pas u shtrua në spital.

Në spitalin e qytetin e Portos Iker iu nënshtrua një operacioni në zemër ku iu vu një stentë.

Operacioni i tij kaloj me sukses, këtë e ka konfirmuar vet doktori i Casillas, por me këtë lajm të mirë nuk përfundoj.

Legjenda e Spanjes, Real Madridit dhe Portos me sa duket nuk do të luaj më futboll, tash e tutje vetëm si tifoz, shkruan Teleshkronja Post.

Casillas ndryshe njihet edhe si Kapiteni i La Decimas

Dr.Juan Antonio Corbalan ka treguar se Casillas nuk do luajë më në fushën e gjelbët, aty ku shkruajti histori.

“Nuk mund të luash më futboll nëse ke një stentë të vendosur, kjo vlen pjesërisht edhe për portierët,” tha Dr.Corbalan.

“Iker do të përfundojë karrierën duke u rikthyer për të shijuar një jetë normale por unë dyshoj shumë se do të luajë përsëri futboll profesional”.

37 vjeqari njihet si një nga portierët më të mirë në histori, deri më tani ka luajtur rreth 800 ndeshje në futbollin profesional.

Fitues i Kupës së Botës. (Foto:EPA)

510 ndeshje me Real Madridin që nga viti 1999 deri më 2015, 116 ndeshje me klubin e Portos nga 2015 deri sot, dhe 167 ndeshje me kombëtaren spanjolle.

Spanjolli ka fituar mbi 20 trofe madhorë si Ligë të Kampionëve, Kupë të Botës, Evropian dhe Ligën Spanjolle./Teleshkronja Post/

Klubet Porto dhe Real Madridi me komunikatë zyrtare për gjendjen e Casillas

Klubi portugez Porto ka lëshuar një deklaratë në faqen e saj të internetit duke shpjeguar gjendjen shëndetësore të Iker Casillas, i cili është shtruar në spital pas një infarkti në zemër.

Mesazhi i klubit është i sigurt. “Është mirë, gjendja e tij është e qëndrueshme.”

“Iker Casillas pësoi një infarkt akut miokardi gjatë trajnimit të mërkurën në mëngjes, mbajtur në Qendrën e Trajnimit dhe Sportit PortoGaia në Olival, dhe sesioni i punës u ndërpre shpejt për të ndihmuar portierin FC Porto, i cili aktualisht është në CUF Spitalore Casillas është mirë, të qëndrueshme dhe me problemin e zemrës të zgjidhur “, tha deklarata.

Gjithashtu edhe ish-klubi i Casillas, Real Madridi ka lëshuar një komunikatë zyrtare duke u solidarizuar me gjendjen e tij.

“Real Madrid C.F dëshirojnë të shohin kapitenin e tyre të përjetshëm të rimëkëmbet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe t’i dërgojë të gjithë guximin e botës,” shkruhet në komunikatë./TeleshkronjaPost/

Shtrohet në spital Iker Casillas

Raportimet e disa gazetave me nam në Portugali pohojnë se Iker Casillas është shtruar urgjentisht në sptialin e Portos.

Besohet se portieri i FC Porto pësoi një infarkt miokardi në mëngjesin e së mërkurës, por gjendja e tij besohet të jetë e qëndrueshme dhe jo kër’cënuese për jetën.

Raportet janë të kuptueshme duke pretenduar se Casillas nuk do të luajë për pjesën e mbetur të sezonit dhe do të kërkojë të shërohet larg nga fusha e gjelbërt.

Porto konfirmoi lajmin për TVI, por thoshte se ndalesa spanjolle po ‘bën mirë’ pasi u dërgua në Portofoli Spitalor në Porto më parë sot.

Pavarësishtë këtij lajmi ata përsëritin se Casillas besohet të jetë ‘jashtë rrezikut’ tani, raporton Teleshkronja Post.

37-vjeçari është një legjendë e padiskutueshme në sportin e futbollit, duke e bërë emrin e tij në Real Madrid dhe me të drejtë është konsideruar si një nga portierët më të mëdhenj në histori.

Menjëherë pas lajmit shumica e klubeve të mëdha evropiane dhe futbollistë kanë uruar shërim të shpejtë për Casillas.

Casillas vendosi të largohet nga klubi i tij i djalërisë në 2015 dhe ka kaluar katër sezonet në Portugali, duke mbledhur mbi 150 paraqitje.

Më shumë përditësime do raportojmë më vonë dhe të gjitha lutjet tona më të mira për Casillas dhe familjen e tij./Teleshkronja Post/

Super-kompjuteri parashikon fituesin e Ligës së Kampionëve

Sytë e të gjithëve do të jenë të premten në Nyon ku hedhet shorti për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve.

Pas një jave magjepsëse, ku Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo u rikthyen sërish në qendër të vëmendjes, tashmë dihen tetë ekipet që do ta luftojnë për trofeun.

Për herë të parë që nga viti 2009, katër skuadrat të Ligës Premier janë futur në tetë të fundit, me Manchester Cityn dhe Liverpoolin që iu bashkuan Manchester Unitedit dhe Tottenhamit.

Ajax, Barcelona , Juventusi dhe Porto e mbyllin tetëshen.

Super-kompjuteri ‘FiveThirtyEight’ i ka parashikuar se kush do të marr trofeun në fund në Madridit më 1 qershor.

‘FiveThirtyEight’ kanë vlerësuar probabilitetin e secilës nga tetë skuadrat e mbetura , gjysmëfinalistët, finalen dhe fituesin.

74 për qind gjasa ka City që të shkojë në gjysmëfinale, 49 për qind në finalen dhe 28 për qind që ta fitojë trofeun në stadiumin Wanda Metropolitano.

Pas tyre vijnë Liverpooli me 22 për qind gjasa që ta fitojë. Barcelona është e treta me 20 për qind dhe Juventusi me 11 për qind.

Ajax, Tottenham, United e Porto e mbyllin.

Këto janë 8 skuadrat çerekfinaliste dhe data e hedhjes së shortit / FOTO

Faza e 1/16 së nokautit ose eleminimit direkt në Ligën e Kampionëve u mbyll sonte me duelet Bayern – Liverpool dhe Barcelona – Lyon.

Barcelona dhe Liverpool shkuan tutje në çerekfinale me fitore bindëse me rezultat 5-1 respektivisht 1-3.

Këto janë të gjitha skuadrat që janë kualifikuar në çerekfinale të LK: Ajax, Barcelona, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Porto dhe Tottenham Hotspur.

Ndërsa hedhja e shortit për 1/8 e finales do të hidhet me 15 mars, të premtën si zakonisht në Nyon të Zvicres./teleshkronjapost.info/

Kacafytja Pepe – Dzeko që ndoshta ju ka ikur

Porto me një fitore 3:1 ndaj Romës, në pjesën e dytë të vazhdimeve ka arritur të sigurojë në vend në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

‘Giallorosët’ nuk arritën të ruajnë epërsinë 2-1 nga ndeshja e parë e zhvilluar në Romë, kështu humbën shansin për të shkuar më tutje.

Ajo që do të kujtohet nga paraqitja e Romës në stadiumin ‘Dragao’, është simulimi i sulmuesit Edin Dzeko.

Poashtu reprezentuesi boshnjak, pati një përplasje me mbrojtësin e mirënjohur për incidente, Pepe.

Edhe pse nuk mori ndonjë goditje nga Pepe, Dzeko u rrëzua në tokë duke simuluar, madje pati shkëmbime të ashpra me fjalë.

 

Dramë, Porto në çerekfinale të Champions pas fitores ndaj Romës falë një penalltie nga VAR

Porto ka kaluar në çerekfinale të Ligës së Kampionëve pasi e mundi Romën me rezultat të përgjithshëm 4-3 në 1/8 e finales falë një penalltive të vonshme me ndihmën e VAR-it në kohën shtesë.

Klubi portugez e mundi Romën 3-1 në ndeshjen e kthimit në Portugali, por vetëm pas kohës shtesë prej 30 minutave, duke e përmbysur humbjen 2-1 në Romë në ndeshjen e parë.

Goli i parë në takim erdhi nga vendasit, ishte Tiquinho Soares që shënoi në minutën e 26-të, ndërsa nuk kalo shumë dhe Daniele De Rossi (37′) barazoi rezultatin nga pika e bardhë.

Porto e fillo mirë pjesën e dytë dhe në minutën e 52-të u rikthye epërsia me anë të Moussa Maregas. Në vazhdim portugezët rrezikuan disa herë portën kundërshtare, por gjetën golin dhe pasi ndeshja e parë në Olimpico kishte përfunduar me rezultat 2-1 ndeshja shkoi në vazhdime.

Ishte një lojë e heshtur në 15-të minutat e parë, ndërsa në të dytat Roma tentoi diçka më shumë me Edin Dzekon, por kur të gjithë menduan se ndeshja do të shkonte në penallti ndodhi e kundërta.

Gjyqtari i dha penallti vendasve dhe nga pika e bardhë nuk dështoi Alex Telles (117′).

Kundërshtari i ardhshëm i Portos në çerekfinale do të mësohet pas shorit më 15 mars.

 

Liga e Kampionëve: PSG dhe Man United, Porto dhe Roma – gjithqka që duhet të dini

Sonte zhvillohen dy ndeshjet e radhës kthyese, në kuadër të 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve të këtij sezoni. Ndeshjet që zhvillohet në orën 21:00 do t’i përcaktojnë dy çerekfinalistët e radhës të këtij sezoni.

Klubi francez Paris Saint-Germain vs klubi anglez Manchester United;

Paris Saint-Germaini do të tentojë ta mbrojë epërsinë që e fitoi në ndeshjen e parë, kur e mposhti Manchester Unitedin me rezultat 2:0, në shtëpi. Këtë radhë, ata e kanë epërsinë që luajnë para tifozëve të tyre dhe “Djajve të kuq” u mungojnë plot dhjetë lojtarë, transmeton Gazeta Express.

PSG-ja nuk ka arritur të kualifikohet në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve që nga 2016-a dhe ata frikësohen se Manchester Unitedi do t’ua përsërisë makthin që ia shkaktoi Barcelona para dy vjetëve.

Me Kylian Mbappe në super formë, klubi francez beson se do t’i japë fund shpresës së Manchester Unitedit për të arritur më shumë në këtë garë prestigjioze evropiane.

Paris-SG: Buffon; Kehrer, Thiago Silva, Kimpembe, Bernat; Verratti, Marquinhos; Dani Alves, Draxler, Di María; Mbappé
Jashtë: Neymar (i lënduar), Nsoki (i lënduar)
Në dyshim: Cavani (i lënduar)
Mungon në ndeshjen e radhës nëse ndëshkohet me të verdhë: Bernat, Draxler, Kehrer, Neymar, Verratti
Ndeshja e fundit: Caen 1-2 PSG
Forma: FFFFFFFFHF

Manchester United: De Gea; Young, Lindelöf, Smalling, Shaw; Fred, McTominay, Pereira, Dalot; Lukaku, Rashford
Jashtë: Herrera (i lënduar), Jones (i sëmurë), Lingard (i lënduar), Martial (i lënduar), Mata (i lënduar), Matić (i lënduar), Pogba (i suspenduar), Sánchez (i lënduar), Valencia (i lënduar)
Mungon në ndeshjen e radhës nëse ndëshkohet me të verdhë: Herrera, Matić, Valencia, Young
Ndeshja e fundit: Manchester United 3-2 Southampton
Forma: FFBFHFFBFF

Klubi portugez Porto vs klubi italian AS Roma

Që të dy këto skuadra janë duke kërkuar të rikthehen nga disfata të pësuara në kuadër të garave vendore – Porto u mposht 2-1 në shtëpi nga Benfica të shtunën, ndërsa Lazio fitoi kundër Romës me rezultat 3:0.

Roma e fitoi ndeshjen e parë me rezultat 2:1, mirëpo Porto do të tentojë ta përmbysë rezultatin dhe ta zë një vend në fazën e çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve.

Porto: Casillas; Militão, Pepe, Felipe, Alex Telles; Danilo, Herrera, Óliver; Corona, Brahimi, Marega
Jashtë: asnjë
Në dyshim: asnjë
Mungon në ndeshjen e radhës nëse ndëshkohet me të verdhë: Héctor Herrera, Militão, Otávio, Pepe
Ndeshja e fundit: Porto 1:2 Benfica
Forma: HFFHBBFBFF

Roma: Olsen; Florenzi, Manolas, Marcano, Kolarov; Cristante, De Rossi, Pellegrini; Zaniolo, Džeko, El Shaarawy
Jashtë: Cengiz Ünder (i lënduar), Pastore (i lënduar)
Në dyshim: Manolas (i sëmurë), Zaniolo (i lënduar)
Mungon në ndeshjen e radhës nëse ndëshkohet me të verdhë: asnjë
Ndeshja e fundit: Lazio 3:0 Roma
Forma: HFFFFBHBFF