Taksistit nga Drenasi i vidhen 80 euro nga pasagjerët

Në qytetin e Drenasit dje nën kërcënimin e armës është grabitur një taksist.

Siç ka raportuar taksisti në polici, atij i janë vjedhur 80 euro nga dy pasagjerë.

Hajnat kanë ikur, ndërsa policia ende nuk ka mundur t’i evidentojë.

“Gllogoc 14.02.2019-00:51.Viktima mashkull K-Shqiptar i cili punon si taksist ka raportuar se gjersa ishte duke i transportuar dy pasagjer, të njëjtit, nën kërcënimin e armës i kanë grabit 80 euro dhe kanë ikur në drejtim të panjohur.

“Nuk raportohet për të lënduar, përderisa rasti është duke u hetuar nga njësitet relevante policore”, thuhet në raporton policor.

Teleshkronja Post do të ju mbajë të informuar rreth këtij rasti gjatë ditës./TeleshkronjaPost/

Arrestohen dy persona të dyshuar për tentim vrasje në Drenas

Të mërkurën në mbrëmje janë arrestuar dy burra nga Drenasi pasi që dyshohet se të njëjtit kanë qenë të përfshirë në një tentim vrasje.

Me vendim të Gjykatës është kontrolluar shtëpia e personave në fjalë dhe nuk është gjetur ndonjë mjet të dyshimtë.

Ndërsa pas marrjes në pyetje nga Policia të dyshuarit janë dërguar në mbajtje me urdhër të prokurorit.

Disa protestues gjuajnë me vezë policinë në Drenas

Është duke vazhduar protesta në Drenas për rastin e raportuar për abuzimin të së miturës nga profesori dhe një hetues policor.

Disa nga protestuesit kanë gjuajtur me vezë në drejtim të Policisë, transmeton Teleshkronja Post.

Ndërsa një nga organizatorët e kësaj proteste u ka bërë thirrje që të mos gjuajnë me vezë, duke thënë se kjo protestë është organizuar në bashkëpunim me policinë.

“Mos gjuani, ne nuk jemi dhunues, jemi protestues. Policia e ka organizuar bashkë me ne protestën, andaj mos gjuani”, ka thënë njëri nga organizatorët.

Pavarsisht këtij incidenti të vogël, protesta në Drenas përfundoj e qetë dhe protesuesit u shprëndanë pas orës 13:30 ashtu siç ishte parashikuar./TeleshkronjaPost/

Përfundon protesta me veprime të pahijshme, por policia tregon profesionalizëm

Ka përfunduar portesta e thirrur nga Shoqëria Civile nga ora 12:00 deri në ora 13:30 për abuzimin seksual që ka ndodhur rreth dy vite rresht.

Protesta filloj qetë nga shkolla e mesme “Gjergj Kastrioti Skenderbeu,” ku deri në fund të protestë kishte vetëm thirrje dhe pankarta.

Por 10 minuta para se të mbyllej protesta, disa protestues hidhnin gjësende në drejtim të murit të krijuar nga policia duke tentuar ti godasin, por policia nga stacioni i Drenasit treguan shembull dhe përmbajtje duke mos reaguar.

Nëse policia do reagonte sigurisht mund te pritej eskalim i situatës dhe ndoshta përleshje mes protestuesve dhe zyrtarëve policorë.

Megjithatë kjo u revokua falë profesionalizmit dhe shembullit duke mos reaguar ndaj veprimeve, edhe pse organizuesit e protestës bënin thirrje që mos të hidhnin gjësende drejt policisë.

Madje kur u bë thirrje që dy nga organizuesit të hyn brenda murit të policisë, kjo u lejua pa asnjë problem.

Në një moment njëri nga pjestarët e policisë u emocionua madje qau duke shprehur humanizmin dhe distancimin nga veprimet e izoluara të ish-kolegut.

Policia Kosovës

Respekt për Policinë e Kosovës 😰

Posted by Teleshkronja Post on Friday, February 8, 2019

Protesta përfundoi pa ndonjë incident madhorë dhe protestuesit u shprëndanë të qetë nën vëzhgim profesional nga Policia e Kosovë në Drenas./TeleshkronjaPost/

Historia e plotë e 16-vjeqares nga Drenasi, mësimdhënësit dhe policit

39 vjeçari Sh.Xh, mësimdhënës në shkollën e mesme “Skënderbeu” në Drenas, dyshohet se për gati dy vite ka kryer marrëdhënie seksuale me të miturën A.G, e cila më pas dyshohet se u përdhunua edhe nga polici V.V.

Për historinë me arsimtarin e saj vajza e mitur kishte raportuar në Polici, por i kishte tërhequr më vonë deklaratat. Pas publikimit të rastit të saj, mësimdhënësi Xhekaj u suspendua për të dytën herë, për shkak të raporteve me të miturën deri në një vendim të Gjykatës. Express gjatë ditës ka qëndruar në Drenas, nga ku sjell rrëfimin për rastin

Në shkollën e mesme “Skënderbeu” në Drenas, mësimi të mërkurën po vazhdonte si zakonisht. Vetëm një ditë më parë, u bë e ditur se njëri nga profesorët e kësaj shkolle kishte abuzuar seksualisht me një të mitur, gjithashtu nxënëse në këtë shkollë.

Edhe pse mbi të po rëndonin këto akuza, Shkëlzen Xhekaj që jepte “Teknologji Informative”, kreu gjatë ditës orët që i kishte me nxënësit.

Ai ishte shumë i bindur se asgjë nga ato që kishte deklaruar e mitura A.G (emër i njohur për redaksinë), nuk ishin të vërteta, e thirrej mbi një vendim të prokurorisë që kishte pushuar hetimet për këtë rast.

Fillimisht, arsimtari Xhekaj tha se nuk ka çka të deklarohet për media, duke shtuar se drejtësia kishte vendosur pro tij.

Mirëpo, në një prononcim për Expressin, drejtori i shkollës, Valdet Istogu, kishte rrëfyer për rastin, duke shtuar se Xhekaj ishte suspenduar për një kohë, e edhe pasi kishin pushuar hetimet, Drejtoria Komunale e Arsimit, për gati katër muaj kishte hezituar që të njëjtin ta kthente në mësim.

“Ishte suspenduar deri sa të merrte vendim gjykata, kështu kishte vendosur DKA’ja. Drejtoria e ka pru vendimin. Gjykata me vendim e kishte shpallë të pafajshëm, edhe e ka çu letër edhe drejtorisë komunale që me e rikthy në vendin e vetë të punës. Edhe para se me ndodh kjo as nxënësi as prindi nuk janë ankuar te ne që mësimdhënësi në fjalë pe kushtëzon apo pe ngacmon” tha Istogu.

Drejtori ka konfirmuar se nxënësja tashmë po vazhdon mësimet rregullisht dhe momentalisht është në klasën e 12, ndërsa rasti kishte ndodhur kur ajo kishte qenë në klasën e 11.

As nxënësja e as familjarët e saj, sipas drejtorit nuk kanë deklaruar në shkollë asnjë nga këto shqetësime, përveç se te organet e rendit.

Drejtori po thotë se nuk kishin as informacione për ndonjë kushtëzim në notë dhe nxënësja kishe sjellje normale, nuk ishte agresive dhe nuk bënte mungesa.

Sipas tij, e gjithë ngjarja ka ndikuar në imazhin e keq të shkollës.

E mësimdhënësi Xhekaj gjatë ditës së nesërme, nuk do të mund të vazhdojë të jap mësim.

Krejt kjo, pasi që pas raportimit në media, Komuna e Drenasit e ka pezulluar për të dytën herë atë, për të njëjtin rast.

I njëjti, sipas vendimit të cilin e ka siguruar Gazeta Express nuk do të kthehet në punë deri me një vendim të Gjykatës, ndërsa, gjatë kësaj kohe do të marrë pagë 50%.

Më herët ai ishte pezulluar për gjashtë muaj, dhe i njëjti edhe pasi që ishte rikthyer në shkollë, nuk kishte pasur orë mësimi me vajzën.

Vajza kishte raportuar në polici krejt rastin, e sipas deklaratave të saj, ajo kishte rrëfyer se krejt historia me të cilën përfshihen marrëdhënie seksuale me profesorin kishte zgjatur një vit e gjashtë muaj.

Këto deklarata i kishte tërhequr kur ishte pyetur në prani të prindit, e për këtë rast kishin pushuar hetimet në janar të vitit të shkuar.

A.G, 17 vjeçare gjatë kohës kur kishte shkuar për ta denoncuar këtë rast në polici, ishte takuar me Vesel Veselin, polic, e i cili dyshohet se më vonë do ta dhunonte për një kohë, e pastaj, të njëjtën do ta detyronte që të abortonte. Veseli tashmë është arrestuar.

Doktori i cili e ka kryer abortin, pa dëshirën e vajzën, Fehmi Ahmeti, siç mëson Express është Shef i Repartit të Onkologjisë, ndërkaq, abortin ia ka bërë vajzës në ordinancën e tij private, krejt kjo me pretekstin se nuk e kishte ditur se vajza ishte e moshës së mitur.

  • Si kishte nisur e gjithë historia me profesorin?

Historia e vajzës kishte nisur në qershor të vitit 2016’të. Atëherë A.G (emër i njohur për redaksinë), tash 17 vjeçare, kishte filluar të fliste përmes Facebook’ut me Shkelzen Xhekajn të cilin e kishte edhe fqinj, por, që i njëjti jepte mësim edhe në shkollën ku mësonte vajza.

Të dy këta jetojnë në fshatin Poklek në Komunën e Drenasit dhe ishin njohur mes vete edhe familjarisht, edhe para se vajza të shkonte në shkollë të mesme.

Sipas deklaratës që kishte dhënë ajo në Polici, dy herë, kur kishte munguar arsimtarja e cila jepte lëndën e njëjtë me Xhekajn, Shkelzeni e kishte zëvendësuar atë dhe kështu kishte ligjëruar në klasën e A.G.

Fillimisht, të dy këta, e mitura dhe arsimtari, kishin filluar komunikimin përmes Facebook’ut, e më pas, edhe kishin pirë kafe në fshat.

Siç kishte deklaruar e mitura në polici, zakonisht të dy takoheshin në orën 13:00, e pas një kohe që të dy vazhduan të takoheshin së bashku, kishin kryer edhe marrëdhënie seksuale.

Krejt kjo histori kishte vazhduar për një vit e gjashtë muaj, deri kur për rastin ishte njoftuar edhe gruaja e arsimtarit.

Në polici, e mitura edhe kishte dhënë detaje se si kishte filluar marrëdhënia me Xhekajn.

“Kemi dalë me Shkelzenin me pi kafe te ordinanca “….”, në fsh. Poklel i Ri, dhe zakonisht jemi dalë pas orës 13:00 dhe pastaj kemi shkuar në Prishtinë. Kemi pas marrëdhënie seksuale në veturën e Shkelzenit e cila ishte e parkuar te fusha e futbollit “Bejtë Rexhepi”, koha ishte e ftohtë dhe ishte diku pasdite rreth orës 20:00”, kishte thënë A.G para policisë.

E njëjta, kishte thënë se për këtë ka edhe prova, madje di edhe motelin në të cilin shkonin zakonisht, e aty e njihnin edhe personat që punonin aty.

“Kemi shkuar në një motel në Prishtinë, lokalin e di, por emrin nuk ia di dhe kam një foto në telefonin tim, derisa isha në Fushë Kosovë edhe personat që punojnë aty na njohin mirë”, shtonte ajo.

Nga profesori, që edhe atë kohë ishte i martuar e me fëmijë, kishte marrë premtimin se krejt rrugët e të dyve do të rregulloheshin, pasi që e mitura të përfundonte shkollën e mesme.

Madje, kishte disa raste, kur ai i kishte dhënë tableta kundër shtatzënisë vajzës.

“Ai më ka premtuar që rrugët tona do të na çelen masi unë të mbaroj shkollën, nga janari i 2016 deri në përfundim në qershor të vitit 2017 kemi shkuar në hotel dhe kemi pasur marrëdhënie seksuale. Shkelzeni më ka dhënë tablet mos me mbetë shtatzënë”, rrëfente ajo.

A.G, madje, i kishte thënë policisë se e kishte takuar edhe gruan e profesorit të tij, të cilën e njihte edhe më herët, e që para saj kishte thënë se profesori ia ka shkatërruar jetën.

Autor i artikullit: GazetaExpress.

Lladrovci njofton për pezullimin e mësimdhënësit

Kryetar i Drenasit, Ramiz Lladrovci ka folur për skandalin e abuzimit seksual të 16 vjeçares nga zëvendës shefi i hetimeve i Policisë në këtë komunë.

Në një konferencë të jashtëzakonshme për media, Lladrovci ka bërë të ditur se mësimdhënësi me inicialet Sh.Gj, është pezulluar nga puna. Ai tutje ka shpjeguar edhe për periudhën kur ky mësimdhënës.

“Duke respektu legjislacionin në fuqi drejtoria e arsimit ka ripezullu këtë mësimdhënës, dhe ne si institucion do të inicojmë procedurë hetimore. Më 20 09 2017 ai është pezulluar nga puna. Deri në njoftimin e Prokurorisë kemi vazhdu pezullimin me 50 për qind të pagës”, ka thënë Lladrovci.

“Me të marrë vendimin se ai nuk është nën hetime ne i kemi shkruar edhe një herë prokurorisë sepse kemi menduar se nuk janë zhvilluar hetimet siç duhet. Aktvendimi nga Prokuroria neve na ka detyruar ta kthejmë në punë mësimdhënësin”, ka shpjeguar Lladrovci.

“Drejtoria e ka marrë vendimin dhe e ka ripezulluar mësimdhënësin. Ftojmë organet e drejtësisë që ta ndjekin këtë rast sepse ne besojmë në gjykatat tona”, ka thënë tutje ai.

Siç ka thënë Lladrovci, ai nuk ka besuar se nxënësja nuk është abuzuar. Megjithatë, Lladrovci, ka thënë se nuk ka pasur ankesa tjera ndaj këtij mësimdhënësi.

“Ne inkurajojmë edhe inspektoratin që këtë rast ta ndjekin sepse ka rase abuzive që i kanë përdorë zyrtarët. Shprehi keqardhje për këtë rast. Nxënësja në fjalë e ka hequr deklaratën e saj dhe padinë sepse ka thënë se nuk është e vërtetë deklarata ime”, ka thënë Lladrovci.

Ramiz Lladrovci konferencë për vajzën e dhunuar në Drenas

Posted by GazetaBlic on Wednesday, February 6, 2019

Një 53-vjeçar dyshohet se ka rënë në liqenin e Livoqit, policia jep detajet

Personi i gjinisë mashkullore që dyshohet se ka rënë dje në liqenin e Livoqit është gjetur, mëson Gazeta Express nga burime të sigurta brenda Policisë së Kosovës.

“Po, është gjetë trupi i pajetë”, konfirmoi shkurtë ky burim nga PK.

Ndryshe, mëngjesin e sotëm u raportua se policia dhe FSK kanë filluar kërkimet për gjetjen e 53-vjeçarit.

Lajmin për zhdukjen dhe kërkimet e 53 vjeçarit e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i policisë në rajonin e Gjilanit, Ismet Hashani.

“Në ora 18:00 ne mbrëmë kemi kemi marrë informatën se një veturë me çelsa gjendet afër pendës së Livoqit. Ka dyshime se një person ka mundur të bjerë në pendë Zhytësit edhe FSK’së dhe edhe njësitë tjera janë në vendin e ngjarjes”, ka thënë Hashani.

Policia e rendit publik pajisen me armë të gjata

Zyrtarët policorë të rendit publik të disa drejtorive rajonale dhe stacioneve policore, janë pajisur me armë të gjata, të cilat do t’i bartin gjatë patrullimi.

Baki Kelani nga Policia e Kosovës tha se fillimisht zyrtarët policor janë trajnuar për posedimin e armëve të gjata.

“Tani zyrtarët policor në disa stacione policore do të kenë armë të gjata që do të përdorin gjatë patrullimi të tyre”, tha Kelani në një video të publikuar në faqen zyrtare të Policisë së Kosovës.

“Pra policia e Kosovës do të vazhdojë që të pajisë të gjitha stacionet policore në mënyrë që për rastet kur kërkohet përdorimi i tyre ata t’i kenë në për reagim të shpejtë”, tha Kelani.

Kërkesat për pajisje me armë të gjata u shtuan pas incidentit ku u vra polici Izet Demaj nga një grabitje në bankë, të cilat janë shtuar shumë kohët e fundit./TeleshkronjaPost/

 

Policia e Drenasit me raport vjetorë për vitin 2018

Stacioni Policor ne Drenas në krye me kapitenin Bashkim Bytyqi sot ka prezantuar raportin vjetor të punës për vitin 2018 para qytetarëve.

Sot (ditë e premtë) Stacioni Policor i Drenasit, në Kuvendin Komunal të Drenasit, kanë prezantuar raportin vjetor të punës për vitin e kaluar.

Ky raport ka vlerësuar se Drenasi në përgjithësi ishte shumë i qetë dhe pa incidente duke vazhduar ruajtjen e rendit publik në Drenas, transmeton Teleshkronja Post.

Ne këtë takim pjesëmarrës ishin komandanti i Stacionit, Bashkim Bytyqi me stafin e Stacionit Policor, nënkryetari i Komunës, Gani Sylaj me drejtor të drejtorive komunale, shoqata të dala nga lufta e UÇK-së, përfaqësues të Ushtrisë së Kosovës, KFOR-it, Bashkësisë Islame të Kosovës, të Komunitetit Katolik, kryetar të fshatrave, drejtor të shkollave dhe qytetarë.

Me këtë rast, nënkryetari Sylaj, ne emër të kryetarit Ramiz Lladrovci, ka falënderuar Policinë e Kosovës të cilët kanë kontribuar ne ruajtjen dhe qetësinë publike në Komunën e Drenasit dhe bashkëpunimin që kanë treguar gjatë vitit paraprak.

Ndërsa komandanti i Stacionit Policor në Drenas, Bashkim Bytyqi, ka thënë se viti 2018 ka qenë i suksesshëm dhe bashkëpunues më institucionet relevante për ruajtjen dhe qetësinë publike.

Me theks të veçantë, ka përmendur Komunën e Drenasit, përkatësisht kryetarin Lladrovci për vazhdimin e bashkëpunimit, po ashtu ai ka falënderuar edhe komunitetet fetare që kanë bashkëpunuar me policinë dhe që nuk është shënuar asnjë rast të dhunës ekstreme me motive fetare.

Në këtë takim është prezantuar raporti i detajuar me statistika të rasteve të ndryshme të Stacionit Policor të Drenasit./TeleshkronjaPost/

Kapët sasi e madhe e lëndëve të ndaluara nga Policia Kosovës

Policia e Kosovës, konkretishtë Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkoti’k në Drejtorinë e Përgjitshme të Policisë në Prishtinë, pas një hetimi disa mujorë, gjatë një operacioni të sukseshëm policor të ndërmarr sot me datë 24.01.2019; ka arrestuar tre (3) persona të dyshuar dhe ka konfiskuar mbi 50 kilogram sasi të substancës së dyshuar narkotike të llojit marihuanë.

“Gjatë realizimit të operacionit policor sot më 24.01.2019, rreth orës 16:00 në rrugën Prishtinë – Gjilan (në fshatin Ponesh) Policia e Kosovës ka ndaluar automjetin Mercedes me targa shqiptare, që drejtohej nga i dyshuari (F. Th.), i cili ishte së bashku me të dyshuarin tjetër (Xh. H.), të dy meshkuj me shtetësi shqiptare dhe pas proceduarve të kontrollit në bagazhin e automjetit në fjalë është gjetur një sasi prej mbi 52 kg, sasi e dyshuar e substancës narkotike e llojit marihuanë”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Pas veprimeve të vazhdueshme operacionale taktike të njëjtën ditë (24.01.2019) rreth orës 19:30, në Gjilan (në parkingun e një qendre tregtare) është arrestuar i dyshuari i tretë (L. M.) me shtetësi serbe, i cili dyshohet se kishte për ta pranuar substancën narkotike të lartëcekur.

Policia e Kosovës gjatë këtij operacioni si prova materiale ka sekuestruar:

Dy (2) vetura,
Katër (4) telefona celular,
Dy mijë (2000) euro para kesh dhe
Mbi 52 kg marihuanë,

Ndërsa, sipas vendimit të prokurori kompetent të dyshuarit dërgohen në mbajtje për proceduar të mëtejme ligjore.