Zyrtare: Presidenti Thaçi i kërkon koalicionit PAN mandatarin e ri për kryeministër

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, përmes një shkrese zyrtare dërguar bartësit të koalicionit fitues të zgjedhjeve të fundit, Kadri Veselit, i ka kërkuar edhe zyrtarisht koalicionit PAN që të propozojnë kandidatin e ri për ta mandatuar për formimin e Qeverisë së Kosovës.

Në këtë letër të presidentit Thaçi drejtuar Veselit thuhet se si koalicion fitues që kanë fituar shumicën e nevojshme në Kuvend për të formuar Qeverinë, kanë të drejtën e propozimit të kandidatit të ri për të formuar Qeverinë e Republikës së Kosovës.

Dokument: Proceduralisht, pas caktimit të mandatarit për formimin e qeverisë, pas propozimit të partisë politike ose të koalicionit që përbën shumicën e Kuvendit, kandidati i ri për kryeministër jo më vonë se pesëmbëdhjetë ditë pas emërimit, paraqet përbërjen e qeverisë së re para Kuvendit të Kosovës dhe kërkon miratimin nga ana e Kuvendit.

Nëse ajo përbërje e propozuar e Qeverisë nuk merr shumicën e votave të nevojshme, presidenti brenda dhjetë ditësh emëron kandidatin tjetër sipas së njëjtës procedurë. Nëse as herën e dytë nuk zgjidhet qeveria, atëherë presidenti i shpall zgjedhjet që duhet të mbahen jo më vonë se 40 ditë nga dita e shpalljes së tyre.

Foto dokumenti :

Kryeministri Haradinaj: Kur erdha në krye, për Kosovën vendosnin Mogherini e Vuciqi

Sot bëhen dy vite që kur ra qeveria Mustafa me mocion mos besimi, të cilin ia votoj edhe partneri i koalicionit PDK, ku i lëshoj rrugë koalicionit PAN.

Me të ardhur në detyrë i pari i AAK-së kishte premtuar se do bëjë ndryshime substanciale dhe vendime të mëdha për Kosovën.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se si kryeministër ka arritur që ta orientojë procesin e dialog me Serbinë në rrugë të duhur.

Sipas tij, “ne si shtet sovran i kishim dërguar këto vendime në tavolinë te Mogherini e Vuçiqi në këtë rast edhe presidenti Thaçi. Por sipas tij këto vendime i ka hequr nga tavolina dhe i ka sjellë në Prishtinë, Qeveria.

“Kur e kam marr detyrën, Kosova e kishte dorëzuar vendimmarrjen e vet tek të huajt, krejt temat kryesore tonat të këtij vendi për me vendos. Por, ishin parapa që me u vendos në tavolinë, dialog. Ne si shtet sovran i kishim çuar këto vendime në tavolinë te Mogherini, Vuçiqi, në këtë rast edhe presidenti ynë. Pra, Qeveria ka hequr vendimet prej asaj tavoline dhe ka sjellë në Prishtinë për t’i marr Qeveria”, ka thënë Haradinaj.

Kreu i ekzekutivit, ka folur edhe për idenë e ndryshimit të kufijve, për të cilën ai ka thënë se është në dëm të Kosovës.

“U folke shumë mundësia me luajt me mexha e me territore, por ju e dini gjatë historisë se sa herë është luajt me mexha në dëm tonin ka ndodhë”, tha Haradinaj.

Këto komente, Haradinaj i bëri gjatë një takim me strukturat e partisë së tij në Viti./TeleshkronjaPost/

Zgjidhet kryetari i degës së PDK-së në Prishtinë

Uran Ismaili është ngjitur në krye të PDK’së në Prishtinë 12 vjet pasi është anëtarësuar në këtë parti. Ai mban edhe pozitën e Nënkryetarit të PDK’së ndërsa është Ministër i Shëndetësisë.

Ismaili ka lëshuar kritika në drejtim të udhëheqjes aktuale të Prishtinës. Ka thënë se pushtet e kanë degraduar Prishtinën.

PDK asnjëherë s’ka shënuar fitore në Prishtinë. S’ka dalë e para as në zgjedhjet nacionale në këtë qytet.

Hashim Thaçi e Kadri Veseli kanë synuar të marrin udhëheqjen në Kryeqytet me ushtarakë, aktor e filozof.

Megjithatë, tash gjërat duket se kanë ndryshuar pasi do të provojnë me Uran Ismailin, i shkolluar për psikologji e administratë publike.

Ismaili ka marrë sot udhëheqjen e PDK’së në qytetin më të madh të Kosovës. Pro tij kanë votuar shumica e 389 delegatëve të PDK’së. 281 pro tij, 39 kundër, 4 abstenim dhe një e pavlerë, shkruan Gazeta Express.

“Me keni dhënë besimin. Do të punojmë së bashku në secilën lagje të Prishtinës. Më keni bërë me u ndi krenar”, ka thënë Ismaili, posa ka marrë rezultatin e zgjedhjeve në Prishtinë.

Gjatë ditës, Nënkryetari i PDK’së, Hajredin Kuçi tha se pa fitoren në Prishtinë s’është e plotë fitorja e PDK’së.

Partia e Kadri Veselit ka provuar me disa figura kryesore të fitojë Kryeqytetin por asnjëherë s’ia ka dalë. Ka dështuar me ushtarakun Agim Çekun, aktorin Lirak Çelajn, filozofin Astrit Salihun dhe me ushtarakun Fatmir Limajn.

Por, kush është Uran Ismaili?

40 vjeçari i lindur në Prishtinë ka përvojë të gjatë në Partinë Demokratike të Kosovës. Kishte hyrë në PDK si 28 vjeçar bashkë me një grup të rinjsh duke përfshirë edhe Abelard Tahirin e Memli Kransiqi,

Babai i dy fëmijëve, Ismaili ka qenë nxënës i fillores në Ismail Qemail dhe i shkollës së mesme Xhevdet Doda.

Ka studiuar në psikologji e Administratë Publike. Studimet themelore i ka kryer në Universitetin Graceland të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndërsa studimet Master në Administratë Publike në Universitetin e Harvardit.

Deri në vitin 2016 ai ishte anëtar i kryesisë së Degës së Prishtinë.

Është Ministër i Shëndetësisë, Nënkryetar i PDK’së dhe Asamblist i kësaj partie në Kuvendin Komunal të Prishtinës.

Ismaili ka qenë njëri prej njerëzve më të afërte të Kadri Veselit, duke marrë edhe pozitën e Shefit të Stafit të tij, në mandatin e parë të Veselit si Kryeparalemntar.

Ismaili gjatë së kaluarës gjithashtu ka punuar me organizata ndërkombëtare dhe projekte të rëndësishme me DIFID, OSBE dhe Physicians for Human Rights.

Aktualisht, PDK është në opozitë në Kuvendin Komunal të Prishtinës. Ka bashkëqeverisur me LDK’në në disa mandate por asnjëherë s’ka pasur udhëheqjen e Komunës.

Prej dhjetorit të vitit 2013, Prishtinën e udhëheq Shpend Ahmeti dikur i Vetëvendosjes e tash i PSD’së. Me herët Prishtinën e ka udhëhequr LDK’ja me Isa Mustafën e Ismet Beqirin.

Lladrovci nuk kandidon, ka dy fjalë për spekulantët dhe keqbërësit politikë

Kryetari aktual i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka publikuar edhe një tjetër status në Facebook duke sqaruar pozicionin e tij.

Ai ka shkruar se nuk ka pretendime për kryetarë dege të PDK-së në Drenas, dhe se këtë ka kohë që e ka bërë të ditur.

Ai gjithashtu thotë se spekulantët dhe keqbërësit po tentojnë të krijojnë mjegull në Drenas me emrin etij, shkruan Teleshkronja Post.

Nuk kam sfidë për proces zgjedhor për degën e PDK-së në Drenas, sepse fare nuk kam aplikuar për kryetar dege.
Prej më shumë se dy vjet, që nga marrja e mandatit të Kryetarit të Komunës së Drenasit, kam deklaruar thjeshtë dhe qartë, nuk kam pretendime për ta udhëhequr degën e PDK-së në Drenas.
Se nuk do të kandidoj për kryetar të Degës së PDK-së, e kam thënë me dhjetëra herë, por, keqbërësit nuk ndalen duke bërë matematika të pista dhe të lakojnë emrin tim, për të krijuar mjegull në Drenas.
Dy fjalë për spekulantët dhe keqbërësit politikë.
Një medium që financohet nga njëri keqbërës, vazhdimisht më merr nëpër gojë dhe është dezinformatori kryesor i opinionit, në kontekste negative, kundër meje.
Ky portal, nuk meriton reagim nga ana ime. Nuk e kam bërë reagimin as në fushatë, sepse duhet të bija tepër poshtë, në nivel të tyre kundër spekulimeve të tyre të pista.
Shembull është kur ditë më parë, nga një video “e lodhtë”, janë shkëputur pjesë, të cilat kanë menduar se po e komprometojnë procesin zgjedhor në degën e PDK-së në Drenas, por nuk ju eci. Nga kjo video, këta spekulantë, kanë krijuar tri a katër lajme, “të lodhëta”.
Tash, i njëjti portal, spekulues, në bashkëpunim me keqbërësit tjerë, përpiqet të nxitë një sfidë, e cila nuk do të ndodh. Nuk ka sfidë në proces zgjedhor për degën e PDK-së në Drenas, sepse fare nuk kam aplikuar për kryetar dege.
Pra, e ritheksoj, për qytetarët, nuk kam aplikuar për kryetar të degës.
Ndërsa për keqbërësit, kam një porosi, jeni lehtë të lexueshëm, mos spekuloni e mos paguani portale për spekulime, kot. Kot e keni, as procesin demokratik në degë, as kandidatin më të mirë, nuk do të mund ta pengoni që të udhëheq me partinë më të fuqishme në bastionin e saj.

Dega e PDK-së në Mitrovicë, kryetarë zgjedhet ministri në detyrë

Zgjedhjet e brendshme në Partinë Demokratike të Kosovës. Sot është mbajtur procesi zgjedhor i degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Mitrovicë.

Disa burime mësojnë se kryetar i kësaj dege është zgjedhur Ministri i Financave, Bedri Hamza.

Hamza e fitoi sot garën kundër Eset Ujkanin për kryetarë të PDK’së në Mitrovicë, transmeton Teleshkronja Post.

Betim Gjoshi, Zëvendëskryetar i Komisionit Zgjedhor të PDK’së, ka thënë se nuk ka asnjë incident dhe gjithçka po shkon në rregull me zgjedhjet në Mitrovicë.

Bedri Hamza aktualisht është Ministër i Financave në Qeverinë Haradinaj.

Eliza Hoxha dhe Fisnik Ademi i bashkohen PDK’së / Foto

Arkitektja dhe artistja Eliza Hoxha i është bashkuar Partisë Demokratike të Kosovës.

Lajmin e ka bërë të vetë kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook.

Veseli ka njoftuar se Hoxha do të jetë e angazhuar në Degën e PDK-së në Prishtinë.

“Mirë se erdhe në PDK, Eliza. Profesionalizimi dhe dashuria jote për Prishtinën janë vlerë e madhe në Dekadën e Re, ndërsa PDK mbetet hapësira më e mirë për secilin që ka vizion, plan dhe dëshirë për ta ndryshuar vendin. Me ty dhe të tjerët, Dega e PDK-së në Prishtinë i jep Kryeqytetit atë që po i mungon prej kohësh: vullnetin për t’ia zgjidhur problemet”, ka shkruar Veseli.

Poashtu edhe aktori i njohur kosovar i është bashkuar Partisë Demokratike të Kosovës.

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka bërë të ditur se aktori i njohur, Fisnik Ademi, i është bashkuar këtij subjekti politik.

Ismaili e ka publikuar një fotografi me Ademin në Instastory, kështu duke treguar se ai zyrtarisht ka hyrë në strukturat e PDK-së.

Ademi është zgjedhur kryetar i nëndegës së PDK-së në lagjen Arbëria në Prishtinë.

Kadri Veseli në darkë me strukturat e partisë në Drenas / Foto

Kryetari i Parlamentit të Kosovës dhe kryetari aktual i PDK’së ka darkuar sonte bashkë me bashkëpartiakët e tij në Drenas.

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, zyrtarë të tjerë si Gani Syla, Sejdi Hoxha e Elmi Shala kanë qenë të pranishëm, shkruan Teleshkronja Post.

Kjo është bërë e ditur nga asambleisti i PDK’së në Drenas, Elmi Shala përmes një postimi në rrjetin social Facebook:

Memli Krasniqi: Vartësit e kryeministrit t’i kryejnë punët për çka janë aty e mos të bëhen analista

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh shef i deputetëve të partisë më të madhe në koalicion, Memli Krasniqi, i ka ftuar vartësit e kryeministrit Ramush Haradinaj që mos të merren me analiza në media por t’i kryejnë punët në qeverisje, pasi për këtë për këtë u kanë dhënë përgjegjësi.

“Nuk ju takon vartësve të Kryeministrit me u ba analista e as me u marrë me spekulime. As me ligjëru çka është interes i Kosovës, se e dijmë ne pak më mirë se ta. Le t’i shikojnë punët e qeverisjes se për atë ju kemi dhënë përgjegjësi e aty ka punë mjaft”, ka thënë Krasniqi për Express.

Kjo përgjigje e Memli Krasniqit vjen menjëherë pas deklarimeve të Avni Arifit, shefit të stafit të kryeministrit Haradinaj si dhe të zëvendësministrit të Mbrojtjes nga radhët e AAK, Burim Ramadani.

Dy zyrtarët e AAK-së kanë komentuar sot për atmosferën e takimit ndërmjet tre krerëve të shtetit të Kosovës me nënsekretarin amerikan David Hale.