Solskjaer: “Pogba do të qëndrojë”

Trajneri norvegjez i Manchester United, Ole Gunnar Solsjkaer, ka sonte ndeshjen e dytë të Premier League për ekipin e tij kundër Wolverhamptom (21:00).

Kështu, në konferencën për shtyp para takimit ai u pyet, kryesisht, për yllin e ekipit, Pogba, dhe për mundësitë që ai ka për të lënë Old Trafford para mbylljes së tregut të transferimeve.

Trajneri i ‘djajve të kuq’ ishte i sigurt për vendimin e lojtarit të tij për të mbetur në klub dhe konfirmoi se “Pogba do të qëndrojë. Ju gjithmonë bëni pyetje rreth tij, “tha ai.

Për më tepër, Solsjkaer i cili shfaqi pakënaqësinë e tij në ’e pyetjeve në lidhje me francezët tha:

“Nuk ka pasur asnjë konferencë shtypi në të cilën unë nuk kam përgjigjur asnjë pyetje rreth Paul Pogba dhe nuk kam absolutisht asnjë shqetësim për Paulin”.

Manchester United ndeshjen e parë në Premierligë e nisi shkëlqyeshëm me fitore deklasuese ndaj Chelsea 4-0 në Old Trafford./TeleshkronjaPost/

Ekipi i javës në xhiron e parë të Premier Ligës

Është një ekip i mbizotëruar nga Manchester League i dominuar nga qyteti i Manchesterit, i përzgjedhjeve të javës nga Garth Crooks ndërsa ai bashkon linjën e tij të parë të sezonit të ri.

Analiza nga BBC Sport ka shkuar me tre lojtarë secila nga Manchester United dhe Manchester City, të cilët të dy kanë fituar fitore me rezultate të larta ndërsa sezoni i Premier League 2019/20 filloi gjatë fundjavës.

City tronditi West Ham 5-0 të Shtunën, hat-trickun e Raheem Sterling të bashkuar nga shokët e tij sulmues Kevin De Bruyne dhe nga portieri Ederson.

United, ndërkohë, befasoi disa njerëz duke mposhtu me katër gola Chelsea, në një ditë emfatike në Old Trafford të dielën, me Marcus Rashford, Paul Pogba dhe duke nënshkrimin e ri Harry Maguire duke e bërë atë në ekipin e javës për paraqitjet e tyre.

Diku tjetër, ka fytyra të tjera të njohura ndërsa mbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk merr vend pas një performancë të fortë dhe një gol në fitoren e Kuqezinjve ndaj Norwich City të premten, ndërsa sulmuesi i Tottenham, Harry Kane drejton linjën e sulmit pasi goditi një parantezë kundër Aston Villa.

Spurs i është bashkuar edhe me nënshkrimin e verës Tanguy Ndombele, i cili shënoi debutimin e tij në Premier League me një gol barazimi të shkëlqyer në atë fitore ndaj Villas.

Lewis Dunk i Brighton plotëson mbrojtjen, pasi vazhdon të tregojë veten si një nga lojtarët më të fortë dhe më të vlerësuar në Angli.

Dhe së fundmi, sulmuesi i Arsenalit, Pierre-Emerick Aubameyang e përfundon sulmin pasi shënoi golin fitues për Gunners kundër Newcastle të dielën./TeleshkronjaPost/

Formacioni i javës sipas BBC Sport.

Paul Pogba thyen heshtjen rreth së ardhmes pas fitores ndaj Chelsea

Paul Pogba u lidhë shumë për një largim nga Old Trafford këtë verë, por ai qëndroi i vendosur dhe i bëri përshtypje në ndeshjen hapëse të Premier League të Man Utd.

Ylli i Manchester United, Paul Pogba ka thyer heshtjen e tij pasi nuk arriti ende të sigurojë një largim nga Old Trafford këtë verë.

Superylli francez pranoi publikisht që ai ishte i prirur për një sfidë të re pas një fushate zhgënjyese në Premier League,transmeton Teleshkronja Post.

Por United i vuri një çmim të madh prej 180 milion on në lojtarin e tyre të çmuar i cili dëshiroj një transferim te Real Madrid ose Juventus por nuk u realizua kurrë.

Pas ndeshjes kundër Chelsea, Pogba iu drejtua shtypit sa i përket largimit nga United kur u intervistua nga kanali televiziv francez RMC Sport dhe siguroi tifozët se ai do të jetë plotësisht i përkushtuar ndaj klubit.

“Unë jam gjithmonë mirë kur luaj futboll,” tha Pogba. “Unë bëj atë që dua, është puna ime.

“Do të jap më të mirën sa herë që jam në fushë. Tani, ne e dimë se kishte fjalë. E ardhmja do të tregojë.”

“Njeriu mbetet gjithmonë në këtë pikë pyetjeje. Unë jam në Manchester.”

“Jam duke u argëtuar me shokët e mi të skuadrës, gjithmonë dua të fitoj ndeshjet.

“Unë gjithmonë do t’i jap vetes plotësisht kur të jem në fushë.”

Formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit

Kalimi i Harry Maguire në Manchester United nga Leicester City e bëri atë mbrojtësin më të shtrenjtë në historinë e futbollit, duke i fituar vendin e tij në njëmbëdhjetë çmimet më të mëdha të të gjitha kohërave.

Formacioni aktual përbëhet nga marrëveshje që do të ndodhin në tre vitet e fundit, me shpërthimin e tregut, ndërsa të gjithë lojtarët e përfshirë ishin 27 vjeç ose më të rinj në kohën e lëvizjeve të tyre përkatëse.

Çuditërisht, Premier League dominon skuadrën me gjashtë prej lojtarëve: dy për United, dy për Manchester City, një për Liverpool dhe një për Chelsea. Pesë të tjerët ndahen nga Barcelona (dy), Paris Saint-Germain (dy) dhe Bayern Munich (një).

Kepa Arrizabalaga

Spanjolli është portieri më i shtrenjtë ndonjëherë pasi u bashkua me Chelsea nga Athletic Club për 80 milion euro në gusht 2018, duke mposhtur transferimin e Alisson Becker në Liverpool jo shumë kohë më parë me pesë milion euro më shumë.

Kyle Walker

Anglezi pas transferimit të tij 56.7 milion euro në Manchester City nga Tottenham. Kur u transferua në vitin 2017, ai ishte mbrojtësi më i shtrenjtë i të gjitha kohërave, tani ai është duke rënë poshtë listës.

Virgil van Dijk

Një tjetër që mbante titullin e mbrojtësit më të shtrenjtë, të paktën deri në lëvizjen e Maguire. Liverpooli shpërtheu 85 milion euro për ta firmosur nga Southampton në dhjetor 2017 dhe ai është dëshmuar se vlera e tij që nga ajo kohë.

Harry Maguire

Duke mposhtur Van Dijk me tre milion euro, reputacioni i mbrojtësit anglez pa një ngritje masive për shfaqjet e tij në Kupën e Botës 2018 dhe përfundimisht fitoi një veprim të parave të mëdha këtë verë në Manchester United.

Lucas Hernández

Bayern Munich pagoi 80 milion euro Atletico Madrid për francezin. Lucas gjithashtu mund të luajë në qendër mbrapa, duke e bërë atë një lojtar të vlefshëm për bavarezët.

Rodri

Manchester City përsëri vendosi 70 milion euro në tryezë për Rodrin teksa shkëmbeu Wanda Metropolano për Stadiumin Etihad. Ai tani është Spanjolli i dytë më i shtrenjtë pas Kepa.

Paul Pogba

Transferimi më i vjetër i kësaj skuadre erdhi në vitin 2016 kur United pagoi Juventusin 105 milion euro për lojtarin që ata lejuan të linin disa vjet më parë. Ai ishte mesfushori më i shtrenjtë ndonjëherë.

Frenkie de Jong

Një tarifë prej 75 milion eurosh me 11 milion euro për të ardhur në variabla, holandezi fitoi vendin e tij në listë duke bërë përshtypje për Ajax në 2018/19, duke u bërë shitja e tyre më e shtrenjtë.

Philippe Coutinho

Barcelona shkatërroi një rekord të klubit për ta firmosur atë për 120 milion euro, me 40 milion euro më shumë në ndryshore, por braziliani nuk ndezur siç pritej.

Neymar

Marrëveshja më e madhe në futboll erdhi në vitin 2017 pasi PSG shkaktoi klauzolën e lirimit të brazilianit prej 222 milion euro. Ai ishte i pari që kushtoi më shumë se 200 milion euro, dhe ai mund të bëhet i pari që kaloi barrierën dy herë.

Kylian Mbappe

PSG nënshkroi Mbappe nga Monaco për 180 milion euro për të forcuar radhët e tyre. Fituesi i Kupës së Botës është lojtari më i ri në këtë njëmbëdhjetëshe./TeleshronjaPost/

Ky është formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit, i përpiluar nga MARCA.

Raportimi i mediave: Pogba nuk pranon të luajë në miqësoren ndaj Milanit, pasi e ka kërkuar kalimin te Reali

Ylli francez, Paul Paogba thuhet se po bën gjithçka që të largohet nga Manchester United në këtë afat kalimtar dhe ta realizojë kalimin te Real Madridi.

Mesfushori francez ka bërë me dije herët në këtë verë se është koha për të që ta fillojë një aventurë të re, duke paralajmëruar largimin nga Djajtë e Kuq.

Gjigandi angleze nuk po e pranon shitjen e 26-vjeçarit në këtë afat kalimtar, mirëpo është dëshira e lojtarit që të kalojë tek Merengues.

Shuma që Man Unitedi thuhet se po kërkon është mbi 140 milionë euro nga shitja e fituesit të Kupës së Botës, mirëpo Real Madridi nuk dëshiron të paguajë më shumë se 110 milionë.

Sipas Bleacher Report, Pogba po i bënë presion skuadrës angleze që ta lë të lirë të kalojë në Santiago Bernabeu, pasi që kanë mbetur edhe gjashtë ditë nga mbyllja e afatit kalimtar në Premierligë.

Madje thuhet se Pogba tashmë i ka treguar Solskjaer se dëshira e tij është largimi, transmeton Teleshkronja Post.

Mediumi anglez raporton më tej se Pogba ka refuzuar të udhëtojë për në Cardiff në miqësoren që United do ta zhvillojë ndaj Milanit sot (8 gusht).

Francezi e di se do të shndërrohej në lider të mesfushës së mbretërve, pasi Luka Modric dhe Toni Kroos janë jashtë formës deri më tani.

Nëse kalimi i Paulit në Madrid realizohet, do të ishte padyshim blerja më e madhe e verës, bashkë me Eden Hazard.

Francezi ka shkëlqyer në para sezon me klubin e tij aktual, por nuk duket i lumtur në Old Trafford./TeleshkronjaPost/

10 transfere që shpejtë duhet të përfundojnë në Premierligë

Ka mbetur më pak se një javë për të mbyllur dritaren e transferimit të Premier League – me afatin e caktuar për ora 18:00 në 8 gusht – dhe ka ende një numër marrëveshjesh që duhet të bëhen akoma.

Shumë marrëveshje të mëdha kanë ndodhur tashmë – veçanërisht Rodri te Manchester City, Nicolas Pepe te Arsenal, Aaron Wan-Bissaka te Manchester United – dhe shumë më tepër.

Nga ana tjetër, lojtarët e mëdhenj si Eden Hazard janë larguar për të gjetur shtëpi të reja diku tjetër, transmeton Teleshkronja Post.

Marca ka përpiluar një listë të 10 transfereve më të ngutshme aktualisht në nivelin e parë të Anglisë që duhet të arrijnë një marrëveshje para se të mbyllet dritarja e transfeimeve.

Paul Pogba

Emri i parë i qartë në listë. Pogba kërkohet nga Real Madrid, por jo me asnjë kusht dhe me United që dëshiron të paktën 150 milion euro, puna është e nevojshme para se të ndodhë gjithçka.

Bruno Fernandes

Kapiteni i Sporting CP është në kërkesë të madhe këtë verë, me United dhe Tottenham Hotspur të nxehtë për ta rrëmbyer. 32 golat e tij në sezonin e kaluar e panë atë si golashënuesi më i lartë i Evropës dhe tërhoqi vëmendjen, por askush nuk e di se çfarë qëndron përpara.

Paolo Dybala … dhe Romelu Lukaku

Një nga marrëveshjet më të mëdha në tryezë. Lukaku është një emër gjigant, por nuk ka luajtur në para-sezon, dhe as Dybala që mund të ishte në daljen e tij te Juventus, por ka një numër pengesash ende.

Leroy Sané

Gjermani humbi rëndësinë e sezonit të kaluar dhe Pep Guardiola tha se ai dëshiron vetëm lojtarë të lumtur në ekipin e tij. Bayern Munich e dëshiron atë, por Manchester Cityt po kërkojnë 100 milion euro.

Harry Maguire

Ai duket i vendosur të bashkohet me Manchester United, por ata duhet të plotësojnë çmimin e kërkuar të Leicester City prej rreth 90 milion euro, gjë që do ta bënte atë mbrojtësin më të shtrenjtë ndonjëherë.

Giovani Lo Celso

Ai kërkohet nga Mauricio Pochettino në Tottenham, por Real Betis kërkon rreth 75 milion euro për Argjentinasin. Spurs nuk ju pëlqen çmimi dhe po hedhin një vështrim në Fernandes.

Wilfried Zaha

Një tjetër lojtar që ka dominuar titujt gjatë kësaj vere. United dhe Arsenali ishin të interesuar, por 80 milion euro të kërkuara nga Crystal Palace i kthyen disa klube nga ai. Tani është Everton ata që mendohet se janë të interesuar.

Sergej Milinkovic-Savic

Padyshim që është një talent, SMS-të janë në kërkesë të lartë si gjithmonë. Old Trafford është destinacioni i tij më i mundshëm, por kjo ndoshta është e varur në të ardhmen e Pogba. United do të ishte i gatshëm të shkojë deri në 75 milion euro.

Joao Cancelo

Pep e dëshiron atë por Juventus refuzoi një ofertë prej 40 milion eurosh. Italianët janë të gatshëm ta shesin atë, por jo vetëm me çdo kusht, çmimin prej 65 milion euro.

Kieran Tierney

Mbrojtësi i majtë mund të jetë nënshkrimi i fundit i Unai Emery dhe Arsenal. Celtic kërkon 30 milion euro, të cilat mund të jenë në dispozicion të Topçinjve.

/TeleshkronjaPostSport/

Pogba tepër i shtrenjtë ose i pashitshëm nga United, Reali i kthehet objektivit të vjetër

Emri i Donny van de Beek po dëgjohet edhe një herë rreth zyrave në Estadio Santiago Bernabeu pasi Real Madrid po mendon seriozisht të bëjë një veprim për mesfushorin e Ajax këtë verë.

Me Paul Pogba ende zgjedhjen e preferuar të Zinedine Zidane për të përforcuar në mesfushën, Van de Beek ka mbetur si alternativa e parë për francezin.

MARCA kishte raportuar më 26 qershor se ai ishte plani B përpara Christian Eriksen por, më 1 gusht, Madridi sugjeroi idenë e bërjes së një lëvizje për lojtarin, i cili ata mendojnë se mund të nënshkruhet për rreth 60 milion euro.

MARCA ka mësuar se të gjitha direktivat e klubit janë në mbështetje të nënshkrimit të tij, me një përjashtim të tillë është Zidane. Francezi e pranon talentin e tij suprem, por mbetet i fiksuar në idenë për të punuar me Pogba.

Trajneri është i prirur të presë deri më 2 shtator për bashkatdhetarin e tij dhe dëshiron që klubi ta nënshkruajë me çdo kusht, por Madridi nuk shiten plotësisht për idenë. Në një skenar perfekt, Madridi mund të jetë në gjendje ta nënshkruajë atë për 150 milion euro, por kjo është minimumi absolut që ata mund të largoheshin nga pagesa dhe madje kjo shifër është jashtëzakonisht e pamundur.

Të dy mbeten disi larg në vlerësimet e tyre për Pogba. Zidane e sheh si pjesën e humbur, por Los Blancos nuk mendojnë se ai është njeriu për të zgjidhur problemet e tyre.

Pritet që United të mbyllë pafundësisht nënshkrimet e Bruno Fernandes dhe Sergej Milinkovic-Savic, i cili mund të shihet si forcimi i skuadrës së Premier League për të lejuar daljen e Pogba, por nuk do të bëjë asgjë për të ulur çmimin e kërkuar.

Tani për tani, Gareth Bale dhe James Rodriguez janë ende gati për shitje në kryeqytet në përpjekje për të balancuar llogaritë para se të bëhen regjistrimet.

Lexo: 1 gusht – Transferimet LIVE: Dybala, Correa, Cancelo, Malcom

E gjithë kjo e konsideruar, ardhja e Van de Beek nuk duket aq e vështirë sikur dikur dhe ai vetë do të ishte më shumë se i lumtur për t’u bashkuar me këtë klub.
/teleshkronjapost.info/

Renditja: 10 mesfushorët më të mirë kreativ në Premier Ligë

Mesfushorët kreativë janë thelbësorë për prodhimin e futbollit atraktiv për tifozët, gjithashtu dhe trajnerët, transmeton Teleshkronja Post.

Aftësia për të menaxhuar topin në mes të fushës, dhe pastaj syrin e gjilpërës për të krijuar shanse për ekipin tuaj, për të vënë lojtarët tuaj sulmues në pozita të shkëlqyera dhe për të bërë të gjitha në stil, është ajo që e bën atraktiv sportin e futbollit.

Pa mesfushorët krijues që drejtojnë ekipet e tyre përpara ne do të jetonim në një botë të kundërsulmeve në mënyrë rigoroze, dhe sa e tmerrshme do të ishte kjo?

Squawka ka rënditur 10 mesfushorët më të mirë krijues në Premier League, duke i radhitur ata në një top 10 që bazohet në një kombinim të cilësive të tyre individuale, por edhe paraqitjeve të tyre sezonin e kaluar.

 • 10. Youri Tielemans
  Leicester, 16 shanse të krijuara.
Leicester City’s Youri Tielemans celebrates after scoring

Tielemans u shfaq në janar dhe luajti pak më shumë se 1000 minuta (1091 për të qenë i saktë) në 2018/19, por ai e bën këtë listë sepse ai luajti shkëlqyeshëm. Tielemans ishte i mrekullueshëm me kreativitet, duke i shtyrë Dhelprat përpara me lojën e tij dhe duke i bindur ata që të blenin për 40 milionë funte.

 • 9.Gylfy Sigurdsson
  Everton, 74 shanse të krijuara

Everton shpenzoj shumë para për Gylfi Sigurdsson, por tani po fillon të të luaj shumë mirë dhe pritet t’i kthejë investimet. Vendosja e Sigurdsson në krye të mesfushës, trajneri Silva e pa një ngritje dramatike në formën e tij.

 • 8. Joao Moutinho
  Wolves, 84 shanse të krijuara

‘Vjedhja’ e sezonit të kaluar nga Wolves ishte Joao Moutinho për vetëm 5 milion funta. Me partnerët e tij, Ruben Neves dhe Leander Dendoncker, portugezi ishte një yll dhe shumë kreativ.

 • 7. Mesut Ozil
  Arsenal, 45 shanse të krijuara
Arsenal’s German midfielder Mesut Ozil plays during the friendly football match between Arsenal and Lazio in Solna, Sweden on August 4, 2018. (Photo by Jonathan NACKSTRAND / AFP) (Photo credit should read JONATHAN NACKSTRAND/AFP/Getty Images)

Mesut Ozil është një objektiv i lehtë për kritika me stilin e tij të mungesës dhe gjuhën e trupit që mund të përshkruhet si “relaksuar”. Por e vërteta është se ai është një forcë fenomenale krijuese për Arsenalin. Ai ngeci paksa në sezonin 2018/19.

 • 6.James Madison
  Leicester City, 100 shanse të krijuara

Askush nuk krijoi më shumë shanse në 2018/19 sesa James Maddison. . 100 shanse të krijuara, që është një numër absolutisht i paimagjinueshëm për të. 52 shanset e Maddisonit erdhën nga një lojë e hapur, 48 nga gjysmë-rastet. Dhe ky ishte sezoni i tij i parë në Premier League.

 • 5.Christian Eriksen
  Tottenham, 73 shanse të krijuara
Tottenham Hotspur’s Christian Eriksen during the UEFA Champions League round of 16, first leg match at Wembley Stadium, London.

Christian Eriksen kishte një vit të vështirë dhe larg nga standardet e tij të larta, por pavarsisht asaj ai dhuroj 12 asistime në Premier League. Ai nuk ishte në të mirë të tij, por mënyra se ai u zhvendos në mes të linjave të kundërta dhe ushqeu sulmuesit e tij ishte herë pas here.

 • 4.Paul Pogba
  Man United, 55 shanse të krijuara
Manchester United’s Paul Pogba

Paul Pogba është një figurë e kontraverse, i cili është i çuditshme sepse ai është me të vërtetë mjaft i mirë në futboll. Francezi kishte një sezon të paqëndrueshëm me një fillim të ngadaltë ku José Mourinho dukej i vendosur të fillonte një luftë me të, por Pogba ndezi luajti nën Ole Gunnar Solskjaer dhe ne pamë një pamje të potencialit të tij të plotë.

 • 3. David Silva
  Man City, 74 shanse të krijuara

David Silva ishte i mahnitshëm me Man Cityin, i cili e fitoi kampionatin. Në fakt ai ka qenë i mahnitshëm sa herë që Citizens e kanë fituar ligën. Sezonin e kaluar ai ishte përsëri një pamje e elegancës, duke ndihmuar të merrte përsipër mungesën e Kevin de Bruyne. Forca më e madhe e Silva është aftësia e tij për të gjetur atë pasimin e fundit.

 • 2.Bernardo Silva
  Man City, 71 shanse të krijuara

Bernardo Silva ndau kohën në këtë sezon në mesfushorë i krahut të djathtë dhe qendrore, por ai meriton të përfshihet në këtë listë sepse sinqerisht ai ishte mjeshtër në të dy pozicionet. 68 shanse të krijuara nga loja e hapur, më shumë se çdo lojtar tjetër në ligë. Ai gjithashtu përfundoi 48 nga 94 driblimet dhe regjistroi 7 asistime gjithashtu. Këtë sezon ai është përmendur disa herë për përfshirjen në listën e ngushtë për Topin e Artë.

 • 1.Kevin de Bryne
  Man City, 36 shanse të krijuara

Lojtari më i mirë në ligë (në 2017/18) kishte një përafërsisht 2018/19 me lëndime duke e kufizuar atë në vetëm 974 minuta. Ai ende arriti të krijojë 36 shanse, gjë që është shumë mbresëlënëse. Megjithatë, megjithatë, është fakti se ai krijoi 11 shanse të mëdha, një shifër e pabesueshme që vetëm dy lojtarë të tjerë në këtë listë mund të jenë më të mirë.

Në fakt, sa më shumë që mendoni për këtë, aq më absurde ju e kuptoni se është se Kevin de Bruyne duke luajtur rreth 1,200 minuta më pak se çdo shok i tij krijoi më shumë shanse të mëdha dhe të konsiderueshme sesa të gjitha, përveq dy prej tyre. Kjo është arsyeja pse ai është nr 1, sepse ai është më i miri. Dëmtimet e quan dëm sezonin e tij.
Përktheu: Teleshkronja Post nga Squawka Football.