Presidenca, qeverisës dhe PSD kërkojnë mbështetje të Platformës për dialogun

Në zyrën e Kadri Veselit, sot Presidenti Thaci bashkë me koalicionin qeverisës dhe përfaqësuesin e PSD’së kanë biseduar për platformën e dialogut, që pritet të miratohet në Kuvend.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim të përbashkët Presidentin Hashim Thaçi, Kryeministrin Ramush Haradinaj, Bashkëkryesuesin e Delegacionit Shtetëror për Dialog, Fatmir Limajn, si dhe anëtarët e Delegacionit, Enver Hoxhaj dhe Visar Ymerin.

Siç njofton e Komunikimit me media, në këtë takim është diskutuar për procesin e fazës finale të Dialogut, me theks të veçantë për Platformën e Dialogut, e cila pritet të miratohet së shpejti në Kuvendin e Kosovës.

Në njoftim thuhet se “Pjesëmarrësit në takim u pajtuan që të gjithë përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës nga pozita dhe opozita, duhet të bëhen bashkë në mbështetje të Platformës së Dialogut, ndërkaq u theksua se uniteti i skenës politike kosovare e forcon pozicionin ndërkombëtar të Kosovës në procesin e Dialogut”.

Reagon Molliqaj pas padisë, kërkon debat televiziv me Konjfucën

“SHIK” ! Kjo është fjalia që po i përçanë edhe më shumë Partinë Social Demokrate dhe Lëvizjen VETËVENDOSJE, apo thënë më ndryshe Dardan Molliqaj dhe Glauk Konjufca.

Ish-deputeti i VV’së, Dardan Molliqaj ka reaguar ndaj padisë që i ka bërë deputeti i VV-së, Glauk Konjufca siç është raportuar sot, përcjellë Teleshkronja Post.

Deputeti Molliqaj përmes një postimi në “Facebook”, ka shkruar se nëse Glauku dhe e tjerë të Sektit siç e quan ai e paskan problem Kuvendin aty ku unë preferoj të ballafaqohemi, ka thënë Molliqaj.

Atëherë e ftoj Glaukun që ta zgjedhë vet vendin dhe kohën për një përballje televizive kudo që ai donë dhe aty i qesim në shesh të gjitha.

Lexoni postimin e plotë të Dardan Molliqajt pas padisë së bërë sot nga Konjufca:

Glauk Konjufca paska thënë që deklaratat e mia janë shpifje dhe se e kam përdorë Kuvendin për shkak të imunitetit. Për…

Posted by Dardan Molliqaj on Thursday, February 7, 2019

Grupi parlamentar i PSD kërkon interpelancë për pagën minimale në Kosovë

Nënkryetari i Partisë Socialdemokrate të Kosovës, Visar Ymeri, ka bërë të ditur se në emër të Grupit Parlamentar të kësaj partie kanë dorëzuar kërkesën për interpelancë ndaj pagës minimale në Kosovë.

Përmes një postimi në Facebook, ata kanë ftuar deputetët të japin kontributin e tyre rreth kësaj çështjeje.

“INTERPELANCË PËR PAGËN MINIMALE

Sot, në emër të Grupit Parlamentar të Partisë Socialdemokrate kam dorëzuar kërkesën për Interpelancë ndaj Kryeministrit të Kosovës, z. Ramush Haradinaj. Objekti i Interpelancës është paga minimale në Republikën e Kosovës.

Paga minimale është pragu nën të cilën nuk mund të paguhet askush. Niveli i saj është ndër treguesit kryesorë për mirëqenien e një vendi. Aty ku paga minimale është e ulët, niveli i shfrytëzimit të punëtorëve është i lartë.

PSD angazhohet për një pagë minimale që i garanton secilit përmbushjen e nevojave bazike për jetë. Niveli aktual prej 130 (për të punësuarit deri në 35 vjeç), respektivisht 170 eurosh (për të tjerët), është larg prej arritjes së këtij synimi.

Ftojmë të gjithë deputetët ta japin kontributin e tyre rreth kësaj çështjeje me rëndësi!”, ka njoftuar Ymeri.

“Nenad Rikallo shkarkohet nesër”

Deputeti problematik i Partisë Social Demokrate, Frashër Krasniqi ka shkruar në rrjetin social Facebook se nesër do të shkarkohet ministri i Bujqësisë, Nenad Rikallo.

“Nesër shkarkohet Rikallo. Nesër miratohet ligji për paga, që ua rritë pagat të gjithë punëtorëve të sektorit publik, kurse ua ulë politikanëve. Nesër miratohet ligji për dialog. Nesër bëhet komisioni ad-hoc për sistemin pensional.”, ka shkruar Krasniqi.

Sipas tij, nesër do të dëshmohet edhe njëherë që në Kosovë mund të bëhet politikë e vërtetë, konkrete, pa përfitim personal, për të mirën e qytetarëve të Kosovës.

Shkarkimi i Rikallos është njëri nga kushtet që PSD’ja i ka vënë pushtetit në këmbim të votës pro për buxhetin e vitit 2019’të.

Nesër shkarkohet Rikallo. Nesër miratohet ligji për paga, që ua rritë pagat të gjithë punëtorëve të sektorit publik,…

Posted by Frashër Krasniqi on Friday, February 1, 2019

Shpend Ahmeti: PSD mund të largohet nga Ekipi Negociator

Bashkëkryesuesi i ekipit të dialogut me Serbinë, Shpend Ahmeti ka thënë se do të tërhiqet nga Ekipi Negociator nëse krerët shtetërorë vazhdojnë të dërgojnë letra te ndërkombëtarët.

Ahmeti, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se janë dakorduar edhe në takimet që ai ka pasur me Ramush Haradinajn dhe Hashim Thaçin se nuk do të vazhdohet më me publikimin e letrave.

“I kam bërë të qartë zotit Haradinaj edhe dje edhe sot, edhe presidentit Thaçi në takimet e mëhershme, poashtu edhe zotit Limaj i kam thënë disa herë se nuk do të qëndrojmë [PSD] në Ekipin Negociator nëse i kemi nga 10 letra në ditë nga secili lider”.

Ahmeti: Nuk e di nëse mund ta mbajm taksën deri në fund

Ahmeti: Nuk e di nëse mund ta mbajm taksën deri në fundEmisioni i plotë:https://www.youtube.com/watch?v=YagPTu2gHzc

Posted by RTV Dukagjini on Thursday, January 31, 2019

Kryetari i PSD ka thënë se këtë shqetësim e ka shprehur edhe në takimin e djeshëm me ekipin negociator dhe sipas tij ka marrë premtime se letra të tilla më nuk do të ketë.

“Dje në takimin e Grupit Negociator, kanë thënë se tash e tutje nuk do të ketë letra të tilla”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Ahmeti ka thënë se nuk do të qëndrojë në Ekipin Negociator nëse dalin letra brenda ditës letra të ndryshme nga Thaçi, Veseli e Haradinaj.

“Edhe sot nga Haradinaj, PDK-ja dhe zoti Limaj kemi pasur zotimin se kjo gjë (publikimi i letrave) nuk do të ndodhë”, tha ndër të tjera Shpend Ahmeti./Telegrafi/

Dardan Sejdiu thotë se PSD nuk lëshon pe tek kushtet për qeverinë

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Socialdemokrate, Dardan Sejdiu, ka folur për kushtet që PSD ia ka vendosur qeverisë së Kosovës, për ta votuar buxhetin e këtij viti në Kuvendin e Kosovës.

Ai ka treguar se Qeveria ka kohë që deri me datën 30 t’i plotësoje katër nga pesë kushtet e vëna.

Sejdiu ka thënë në emisionin “DPT Te Fidani”, shenjat janë që qeveria e Kosovës do t’i përmbush kushtet.

“Ne besojmë që do të plotësohen këtu kushte. Ka kohë edhe disa ditë. Deri më datën 30 mund të plotësohen katër kushte”, ka thënë Sejdiu.

“Nuk ka votë të PSD’së nëse nuk plotësohen kushtet. Kjo i bije që buxheti nuk votohet me datën 31”.

Ai ka thënë se edhe zëvendësimi i Rikallos mund të behët me një emër tjetër.

“ Ne nuk kemi kushte se kush mund të jetë aty. Ne kemi thënë se vetëm Rikallo të mos jetë aty”.

” Ligji për pagat, Ligji për Dialogun, Ligji për Qeverinë, Shkarkimi i z.Rikallo dhe Reforma pensionale janë interes i përgjithshëm dhe nevoja të qytetarëve të Republikës”, kushtet që PSD ia ka vë Qeverisë.

Rrahje ndërmjet PSD e VV-së

Një rrahje ka ndodh ndërmjet Leonard Shalës, asamblist i Partisë Social Demokrate në Therandë dhe aktivistit të Vetëvendosjes në këtë qytet, Veton Shalës.

E gjitha ngjarja ndodhi pasi anëtari i VV-së, Veton Shala, komentoi në një postim të facebook, ku shihej Leonard Shala me kolegët e tij me nënkryetarin e PSD-së, Visar Imeri.

Aktivisti i VV-së kishte akuzuar PSD se janë bërë bisht i PDK-së, raporton Gazeta Express.

Përgjigje për këtë kishte asamblisti i PSD-së, i cili shkroi duke e akuzuar se “është shtyrë nga dikush të leh”.

Pas gjithë komenteve, të nesërmen ndodhi edhe rrahja.

Televizioni 7 ka kontaktuar me aktivistin e VV-së, i cili ka konfirmuar se është grushtuar nga asambleisti i PSD.

Madje, Veton Shala thotë të ketë kërkuar ndihmë në emergjencë.

Shala ka konfirmuar se ka lajmëruar rastin në polici.

Gjykata Kushtetuese merr vendim për kërkesën e VV-së për shkarkim të Aida Dërgutit

Gjykata Kushtetuese ka vendosur lidhur me kërkesën e deputetëve të Vetëvendosjes për shkarkimin e Aida Dërgutit nga posti i nënkryetares së Kuvendit të Kosovës.

Si përfundim gjykata ka bërë të ditur se kërkesa e deputetëve është pa objekt shqyrtimi dhe kërkesa për masë të përkohshme është refuzuar, shkruan Gazeta Express.

Kjo kërkesë ishte paraqitur nga dymbëdhjetë deputetë të Vetëvendosjes duke kërkuar pezullimin e ushtrimit të funksionit të nënkryetares së Kuvendit të Kosovës, pasi kjo e fundit kishte kaluar në Partinë Social Demokrate të Shpend Ahmetit.

Gjykata fillimisht vlerësoi se kërkesa e parashtruesve është e papranueshme, duke konstatuar se mbajtja e pozitës së nënkryetarit të Kuvendit nuk është e lidhur drejtpërsëdrejti dhe nuk përfaqëson interesat e grupit parlamentar që i ka propozuar për atë pozitë në Kryesinë e Kuvendit.

“Rrjedhimisht, Gjykata konstatoi se pretendimi i parashtruesve të kërkesës, pozita e nënkryetarit/es të Kuvendit, sipas nenit 67, paragrafi 3 të Kushtetutës, është e rezervuar ekskluzivisht për tri grupet më të mëdha parlamentare, të cilat dalin nga votat e partive politike apo e koalicioneve që kanë fituar ulëse në Kuvend si rezultat i zgjedhjeve për Kuvend, nuk është i bazuar.

Në lidhje me këtë, Gjykata po ashtu rikujtoi se më 4 qershor 2018, pas diskutimeve në Kuvend, që ishin zhvilluar në lidhje me propozimin e LVV-së për shkarkimin e Aida Dërgutit nga pozita e nënkryetares së Kuvendit, ku në sallë ishin të pranishëm 94 (nëntëdhjetë e katër) deputetë, 16 (gjashtëmbëdhjetë) deputetë kishin votuar për propozimin e LVV-së, 26 (njëzetë e gjashtë) deputetë kishin votuar kundër dhe 47 (dyzetë e shtatë) deputetë kishin abstenuar. Rrjedhimisht, propozimi i LVV-së nuk mori votat e nevojshme sipas nenit 67, paragrafi 5, të Kushtetutës, për shkarkimin e Aida Dërgutit nga pozita e nënkryetares së Kuvendit dhe, me këtë rast, nuk u plotësuan kërkesat e parapara në nenin 67, paragrafi 5, që Aida Dërguti të shkarkohet nga pozita e nënkryetares”, thuhet në vendimin e Kushtetueses.

“Gjykata konstatoi se Vendimi nr. 06/V-145 i Kuvendit të Republikës së Kosovës përkitazi me propozimin e Grupit Parlamentar të LVV-së për shkarkimin e Aida Dërgutit nga pozita e nënkryetares së Kuvendit të Republikës së Kosovës, është në pajtueshmëri me nenet 7 dhe 67 të Kushtetutës.Në lidhje me kërkesën e parashtruesve për vendosjen e masës së përkohshme, Gjykata, pas konstatimit të saj se vendimi i kontestuar është në pajtueshmëri me nenet 7 [Vlerat] dhe 67 [Zgjedhja e Kryetarit dhe Nënkryetarëve] të Kushtetutës, përfundoi se kërkesa është pa objekt shqyrtimi dhe, si e tillë, kërkesa për masë të përkohshme u refuzua”.

‘Shpërthen’ Milaim Zeka pas zbulimit të mesazhe të PSD dhe pushtetit

Deputeti i NISMA-s, Milaim Zeka, ka reaguar pas publikimit të mesazheve mes deputetëve të PSD-së dhe atyre të koalicionit qeverisës.

Përmes një postimi në Facebook, ai ka kritikuar kushtet për gazetarët në Kuvendin e Kosovës.

Zeka përmes këtij shkrimi i ka reaguar edhe deputetit të PDK-së, Zenun Pajaziti, i cili për lajmi.net tha se me publikimin e këtyre bisedave është shkelur privatësia e deputetëve të Kuvendit.

Postimi i plotë i Zekës:

Institucion koti

Ku ka ne bote qe gazetaret me qendru mbi koken e deputeteve, edhe me regjistru edhe breket e deputeteve e pordhet tona?! Per kete pyeteni Kadri Veselin qe eshte kryetar i ketije institucioni koti, qe as rregullat e nje shtalle te lopeve nuk i posedon.

Nese nje deputet evropian ka kalendar vjetor per votime, ne nuk dime as kur mbahen seancat. Thjeshte jemi peng te disa vetave, qe Kuvendin e Republikes te Kosoves e kane vrimen e fundit te kavallit te tyre.

Pse mos me pase gazetaret e akridetuar nje salle per raportim, me disa ekrane te medha dhe me kafe falas per tavolin?! A ma mire me ju kriju kushte gazetareve, a me pagu 330-mi euri qira per kerre?!!!

Krejte ne fund: paska thane nje kolege deputet qe eshte “shkele” privatesia me publikimin e mesazheve! Privatesi nuk ka ne Kuvend, vetem ne shtepi. Gazetari ka ba punen e tije, ne menyren me te mire…

Zyrtari i PSD’së thotë se pazaret me Qeveri s’përbëjnë skandal

Për zyrtarin e PSD’së, Shkodran Hotin, pazaret e Partisë Socialdemokrate me Qeverinë nuk përbëjnë skandal e as lajm ekskluziv.

Zyrtari i PSD’së, Shkodran Hoti, ka dhënë vlerësime redaktoriale kur ka komentuar mesazhet komprometuese të deputetëve të PSD’së me zyrtarët e Qeverisë. Ka thënë se s’ka lajm ekskluziv dhe as skandal.

“PSD dje i ka publikuar 5 kushte që Qeveria i ka plotësuar për t’iu votuar projekt-buxheti. Ato nuk do të përmbusheshin pa u negociuar, prandaj publikimi i diskutimit rreth tyre s’është as lajm ekskluziv e as skandal.

“Kukuvajkat” le ta vazhdojnë vajin. Janë në rolin e tyre. Kaq munden, aq bëjnë. Veç le të mos i ngatërrojnë citatet e Hegelit me thëniet e Xhemail Abrisë. ????”, ka shkruar Hoti.

Ndërkohë, në SMS e publikuar dokumentohet se PSD është bërë ndihmës për Qeverinë. Kurse Shefi i Partisë u kërkon deputetëve të flasin sikur Kadri Veseli kur argumentojnë pse duhet votuar buxhetin.