Ter Stegen lexoi letrën e Solskjaer, shënimin taktik për Marcus Rashford / Video

Manchester United u mposht nga Lionel Messi dhe shokët e tij të Barcelonës në Camp Nou të martën mbrëma në Ligën e Kampionëve.

Njerëzit e Ole Gunnar Solskjaer ishin shumë të vetëdijshëm se shanset ishin grumbulluar kundër tyre pasi humbën ndeshjen e parë 1-0 në Old Trafford një javë më parë – por ata gjithashtu e dinin se një mrekulli e stilit të Paris Saint Germain nuk ishte jashtë mendjes.

Ata filluan mirë dhe duhet të kenë shënuar brenda minutës së hapjes përmes Marcus Rashford. Megjithatë, u godit shtylla për Djajtë e Kuq pas magjisë mbresëlënëse 10-minutëshe në fillim të ndeshjes.

Messi shënoi dy gola në katër minuta për të zhdukur në mënyrë efektive shpresen për një rikthim të mundshëm, raporton Teleshkronja Post.

Tani është shfaqur video intriguese e cila tregon se Solskjaer u përpoq të ndryshonte gjërat në gjysmën e dytë duke ndryshuar formimin e tij.

Shefi i Man United i dorëzoi Rashford një shënim taktik të shkruar me dorë, me sa duket për të kaluar informacionin tek shokët e tij.

Megjithatë, sulmuesi 21-vjeçar e hodhi atë jashtë zonës së dënimit të Barcelonës, e cila, doli se nuk ishte një vend veçanërisht i zgjuar për ta hedhur atë.

Portieri i Barcelonës Marc-Andre ter Stegen nuk mund t’i rezistonte tundimit të leximit të shënimit. Por, çfarë kishte shënimi për këtë?

E pra, letra tregon se Solskjaer dëshironte lojtarët e tij në një formacion 4-4-2, në vend që 4-3-1-2 e tij fillimisht filloi ndeshjen me të.

Për fat të keq për Solskjaer, kalimi i tij taktik nuk arriti të kishte ndonjë ndikim, pasi Barça e rezervoi vendin e tyre në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve me një fitore të rehatshme.

Habit Solskjaer: Nuk e di çfarë do të ndodh, plani është që të kthehem në Molde

Trajneri i përkohshëm i Manchester Unitedit, Ole Gunar Solskjaer tha se nuk është i sigurt nëse ka kontratë me Molden.

Norvegjezi në dhjetor mori drejtimin e Manchester Unitedit pas shkarkimit të Jose Mourinhos dhe nënshkroi një kontratë të vlefshme deri në fund të sezonit.

Në fillim u tha se Solskjaer i është bashkuar anglezëve në formë të huazimi dhe do të kthehet në Molde në fund të sezonit, por historia se e ka zgjatur kontratën me Molden është fshirë nga ueb-faqja e e klubit, raporton Sky.

“Unë nuk jam i sigurt se si do të shkon”, tha norvegjez për mediat lokale, kur u pyet në lidhje me kontratën edhe pse në llogarinë personale në Twitter shkruan se është trajner Moldes.

“Unë mendoj se marrëveshja më ka mbaruar dhe tani kam një kontratë me Manchester Unitedin. Ai mund të kenë nevojë një kontratë të re për këtë (kthim në Molde). Ne do të shohim se çfarë do të ndodh … Jo, unë jam trajneri Moldes. Aktualisht atje nuk punoj, por e kam në plan që të kthehem atje”, tha Solskjaer.

Sky Sports raportoi se trajneri mund të ketë një kontratë me një klub tjetër, pavarësisht pretendimeve të klubit norvegjez.

Që nga marrja e skuadrës të Manchester Unitedit, ai po tregon rezultate të mira, ku ka marrë mbështetjen e menaxhmentit të klubit dhe fansave.

Në 16 ndeshje, United kanë fituar 13 herë, dy herë kanë luajtur baras dhe humbje e vetme ishte ajo kundër Paris Saint-Germainit (2:0) në ndeshjen e parë të 1/16 së finales në Ligën e Kampionëve.

Ole Gunnar Solskjaer këmbëngul se United mund të ‘shkojë larg’ pas natës historike në PSG

“Dhoma e zhveshjes ishte e pabesueshme … për të parë të gjithë klubin së bashku, me pronarët, ish lojtarët, ish-menaxherët”, thotë shefi i Man Utd pas fitores historike në Paris.

Ole Gunnar Solskjaer këmbënguli se Manchester United mund të “vazhdojë të gjithë rrugën” në Ligën e Kampionëve pas fitores historike të skuadrës së tij 3-1 ndaj Paris Saint-Germain të mërkurën mbrëma, transmeton Teleshkronja Post.

Pasi u eliminua në ndeshjen e tyre të fundit pas një humbjeje 2-0 në ndeshjen e parë të kampionëve francezë tre javë më parë, United u bë skuadra e parë në historinë e Ligës së Kampionëve për t’u kualifikuar për raundin e radhës duke humbur ndeshjen e parë të një eliminatoreje në shtëpi me dy ose më shumë gola, duke mundur PSG 3-1 në Parc des Princes.

Dy gola nga Romelu Lukaku dhe një penalti e vonë nga Marcus Rashford i dërguan Unitedit deri në çerekfinale për herë të parë në pesë sezonet e fundit, me një Solskjaer të kënaqur, ka edhe më shumë për të ardhur nga ana e tij.

“Ne gjithmonë besonim,” tha Solskjaer. “Plani nuk ka të bëjë me mbajtjen e topit dhe daljen në lojë, në qoftë se ju i jepni këtij ekipi shumë hapësirë ​​dhe kohë që mund të bëjë të duhuren.”

“Unë kam disa kujtime fantastike, dhe kjo është ajo që ju jep, është e veçantë kur jeni trajner, duke e bërë atë me stafin tuaj dhe lojtarët. Dhomë e zhveshjes ishte absolutisht e pabesueshme, vetëm për të parë të gjithë klubin së bashku, me pronarët , ish lojtarët, ish-menaxherët.”

“Ne mund të shkojmë larg, natyrisht që ne dashurojmë veten, duhet të presim për shortin, por kemi pasur shumë lëndime dhe pezullime, por kjo ishte ndoshta një gjë e mirë sot, pasi kemi pasur një skuadër të re me shumë energji. Ne e dinim se duhej të mbroheshim dhe të jemi mjaft të përulur për të punuar shumë. Të gjitha ekipet që kalojnë janë ekipe cilësore”.

Që nga ndeshja e parë e Solskjaer që erdhi në krye më 22 dhjetor, vetëm Manchester City (15) ka fituar më shumë ndeshje në të gjitha garat sesa United (14) në mesin e ekipeve në pesë ligat më të mira evropiane, me këtë paraqitje të fundit ka intensifikuar thashethemet se Solskjaer do të marrë vendin e punës në një kohë të plotë.

“Unë jam duke planifikuar, me klubin, për të ardhmen,” tha Solskjaer. “Nuk ka rëndësi nëse jam këtu apo jo. Ende po jap këshilla dhe opinione për sezonin e ardhshëm. Jam edhe një mbështetës dhe dua më të miren për Man United.”

“Unë vazhdoj ta bëj këtë punë sa më mirë që mundem çdo ditë dhe do të shohim se ku na qon, ka qenë një kohë fantastike me lojtarët, me stafin që kam, do ta gëzoj këtë punë sa më gjatë siç e kam marrë, nëse janë dy muaj, tre muaj, atëherë unë do të kënaqem me të, do të buzëqesh”.

Penaltia që i dha Unitedit shansin për të fituar ndeshjen erdhi pasi gjyqtari Damir Skomina u ftua ta rishikonte lojen me dorë nga Presnel Kimpembe duke parë incidentin në ekranin e VAR.

“Unë shpresoj se është e drejta,” tha Solskjaer. “Unë nuk e pashë atë, po ndihmoja arbitrin që të qetësojë stafin tim, por tani nuk ka asgjë që mund të bëjmë.” Ata thonë se ishte vendimi i duhur “.

Vendimi i vonuar i VAR ishte po aq i diskutueshëm sa ishte vendimtar me Neymar që hyri në Instagram për të shprehur mosbesimin e tij në dhënien e një penaltie të tillë. Ai tha: “Nuk ka asnjë ndëshkim. Si mund të jetë lojë me dorë kur godet shpinën?”./TeleshkronjaPost/

Pse Solskjaer ka veshur jelek gjatë ndeshjes ?

Tifozët e Manchester United janë befasuar nga zgjedhja e Ole Gunnar Solskjaer për të mbajtur një jelek të verdhë gjatë ndeshjes së Champions League mes Manchester United dhe Paris Saint-Germain.

Norvegjezi raportohet t’ia ketë kërkuar UEFA veshjen me të cilën për tallen të gjithë në rrjetet sociale.

Përdoruesit e Twitter-it pretendojnë se kanë zbuluar arsyen e vërtetë të zgjedhjes së tij, dhe ka goxha kuptim.

Xhupi i Solskjaer ka të njëjtën gjyrë si fanella e PSG, kështu që natyrisht delegatët e UEFA-s duhet t’i kenë kërkuar të veshë jelekun që të mos ketë keqkuptime.

Edhe trajneri i PSG Thomas Tuchel është veshur me një xhup të zi, por atij nuk i është dashur jeleku pasi nuk është ngritur nga stoli për të konfrontuar arbitrin e katërt.

Solskjaer ka një veshje të ngjashme me stafin teknik të PSG, kështu që ishte logjike që ai të vishte diçka tjetër sipër xhupit të zi.

Leicester City – Man Utd, formacionet zyrtare

Për dallim nga skuadrat tjera që janë jashtë top gjashtës në Premierligë, Leicester City lulëzon kundër kundërshtarëve elitarë, pasi i ka arritur dy fitore dhe një barazim në tri ndeshjet e fundit ndaj kundërshtarët që renditen në gjashtë vendet e para në ligë.
Megjithatë, “Dhelprat” kanë fituar më shumë pikë si mysafire sesa si vendase. Leicester City sonte e pret Manchester Unitedit në King Power Stadium në një ndeshje të vlefshme për javën e 25-të të Premierligës, që nis në orën 15:05, shkruan Gazeta Express.

Në nëntë ndeshje deri tani nën menaxhimin e Ole Gunnar Solskjaer, Unitedi i ka arritur tetë fitore dhe një barazim në ligën elitare angleze.

Barazimi ndaj Burnley në Old Trafford një javë më parë ishte zhgënjyes për “Djajtë e kuq”.

A do t’ia shkaktojë Leicesteri, që javë më parë e tronditi kampionin në fuqi Manchester Cityn dhe e ndali me barazim liderin Liverpool një javë më parë, humbjen e parë Unitedit të trajnerit norvegjez?

Formacionet zyrtare të të dy skuadrave.

Leicester City:

Solskjaer: Man United ka në skuadër një tjetër Ronaldo!

Trajneri Solskjaer beson se Manchester Unitedi ka një tjetër Ronaldo në skuadër, ai është Martial.

Trajneri i “Djajve të Kuq”, Ole Gunnar Solskjaer, e ka lavdëruar të riun që dje nënshkroi kontratë deri më 2024, Anthony Martial.

Solskjaer, që e njeh shumë mirë Cristiano Ronaldon, pasi kanë luajtur së bashku në epokën e artë të Manchester Unitedit, beson se Martiali po shkon rrugëve të portugezit.

“Unë jam këtu për të ndihmuar lojtarët, sidomos të rinjtë. Do t’i shoh me kujdes deri në fund të këtij sezoni dhe më pas do të vendosim”, u shpreh Solskjaer.

“Me Martialin kam folur gjatë dhe arritëm rinovimin. Bashkë kemi folur për Cristiano Ronaldon, se çfarë ka bërë portugezi te Unitedi dhe mendoj se Martial duhet të frymëzohet dhe t’i ngjajë atij. Ta ketë si model, pasi mund të bëhet si ai në të ardhmen”.

“Anthony është një sulmues që di të finalizojë aksionin. I duhet vetëm të krijojë vetë disa raste, pasi ka kapacitetin që të realizojë 20 gola në sezon”.

“I them se duhet të ketë më shumë intuitë para portës”, shtoi ai mes tjerash.

23-vjecari është pjesë e Manchester United që nga viti 2015.

Ai ka bërë 161 paraqitje për “Djajtë e Kuq” në të gjitha garat, duke shënuar 46 gola.

Solskjaer pëlqen Witselin e Dortmundit

Mesfushori i Borussia Dortmundit, Axel Witsel, ka përfunduar në radarin e Manchester Unitedit.

Witsel është kthyer përsëri në listën e dëshirave të Djajve të Kuq pavarësisht largimit të Jose Mourinhos.

Mourinho e kishte shikuar disa herë belgu për ndonjë transferim këtë sezon dhe ai kishte qenë duke planifikuar një veprim në janar.

Sidoqoftë, Witsel tani thuhet se ka mbetur ende në listën e drejtuesve të Unitedit edhe me ardhjen e trajnerit të ri Ole Gunnar Solskjaer.

Solskjaer e pëlqen idenë e transferimit të belgut si një opsion tjetër në mesfushë me skautët e klubit e kanë përshkruar atë si një objektiv kyç.

Witsel ishte në radar edhe në afatin kalimtar të verës përpara se Unitedi të shpenzonte 52 milionë funte në brazilianin Fred.

Ish-mesfushori i Zenit St Petersburg ka luajtur një rol kyç në skuadrën e Dortmundit, të cilët kryesojnë Bundesligën.

Transferimi i Witselit do t’i kushtonte Unitedit rreth 40 milionë euro.