I pari i Santos: ‘Shpresoj ta shohë Neymarin tek Real Madridi’

Neymar është përsëri në qendër të spekulimeve për transferime, ndërsa Paris Saint-Germain kanë bërë të qartë dëshirën e tyre për ta mbajtur atë, presidenti i Santos, Jose Carlos Peres ka deklaruar se shpreson që braziliani të shkojë në Real Madrid.

Los Blancos janë vendosur për një ristrukturim të ekipit të tyre përpara me Rodrygo Goes që tashmë ka nënshkruar nga Santos dhe duket gjithnjë e më shumë gjasa që ylli i Chelseat, Eden Hazard, do vijë në Madrid.

“Shpresoj që Neymar të shkojë në Real Madrid, do të ishte vendi më i mirë për të,” shpjegoi Peres, ish presidenti i Santos.

“Ai kishte gabuar që la Barcelonën, ai ende ishte duke u rritur si lojtar. Ai nuk ka bërë mirë që kur ai u largua.”

“Unë jam një ndjekës i Real Madridit dhe është një klub që i bën gjërat në mënyrë perfekte. Nëse ai merr shansin të veshin fanellën e Real Madridit, atëherë ai nuk duhet të mendojë dy herë”.

Neymar Jr sa ishte pjesë e klubit Santos.

Marca shkruan, përcjellë TeleshkronjaPost se Rodrygo do të largohet nga Santos për kryeqytetin spanjoll në verë, dhe 18-vjeçari e bën këtë me bekimin e presidentit të klubit.

“Rodrygo do të jetë një lojtar i madh, unë kam qenë shumë i lumtur kur ai nënshkroi për Madridin”, pranoi ai.

Rodrygo Goes, lojtari i cili u transferua tek Real Madridi nga Santos për shumën 45 milion euro.

“Ai nuk është një yll, ai gjithmonë është i gatshëm të mësojë. Ai e do futbollin dhe kjo është shumë e rëndësishme.”

Santos mbetet një nga klubet më prestigjioze në futbollin botëror, edhe pse kjo është kryesisht për shkak të suksesit të tyre në vitet e kaluara, por presidenti ndjehet sikur ekipi i tij duhet të jetë më afër klubeve elitare të Evropës.

“Ne kemi pasur Pele dhe lojtarë të tjerë të mëdhenj, kemi luajtur 60 ose 70 ndeshje miqësore në Evropë, por tani nuk mund ta bëjmë”, tha Peres.

“Lojtarët më të mirë vijnë këtu, Pele, Robinho, Neymar dhe tani Rodrygo. Gjëja më e mirë për këtë klub është se ne gjithmonë luajnë futboll sulmues, duke kërkuar për të kontrolluar kundërshtarin tonë.”/TeleshkronjaPost

Zyrtare: Neymar dënohet për goditjen e tifozit gjatë finales së Coupe de France

Klubi i Paris Saing-Germain luajti në finale të Kupës së Francës ndaj Rennes me 27 prill, muajin e kaluar.

Këtë ndeshje finale klubi parizien e humbi pas minutave shtesë dhe ekzekutimit të penaltive.

Asgjë nuk shkoj sipas planit për klubin e Tomas Tuchel, edhe pasi fillmisht kishin kaluar në epërsi ndaj Rennes 0-2 në 15 minutat e para të takimit.

Por gjithqka filloj ta marrë kahje tjetër kur mbrojtësi i PSG, Kimpembe shënoj autogol në fund të pjesës së parë, shkruan Teleshkronja Post.

Në pjesën e dytë ishte poashtu një ndeshje mjaftë e tensionuar, ku pas 66 minutash lojë Rennes barazon rezultatin në 2-2, kështu ndeshja shkoj në vazhdime ekstra.

Në vazhdime edhe Kylian Mbappe 2 minuta para fundit të ndeshjes u ndëshkua me karton të kuq pas një ndërhyrje të ashpër.

Ndeshja përfundoj me barazim kështu u desh të ekzekutohen penaltitë:

Lojtarët që goditën penaltitë (Foto: flashscore.com)

Ndeshjen e fitoj Rennes pas rezultatit përfundimtarë pas penaltive 6-5, kështu Rennes fitoj trofeun e Kupës së Francës.

Diqka interesante ia vlenë të përmendet edhe rreth lojtarit francez Ben Arfa, i cili ishte lojtarë i PSG por nuk iu dha shansi dhe më pas u transferua tek Rennes, klub me të cilin fitoj këtë trofe.

Arfa pas ndeshjes pati deklaruar se PSG janë mësuar të humbasin apo të eleminohen, duke shprehur nervozizmin e tij me ish-klubin.

Por pas ndeshjes duke iu dorëzuar medaljet e vendit të dytë lojtarëve të Parisit, gjatë ngjitjes në tribuna Neymar reagoj keq ndaj një tifozi duke e goditur pastaj.

E për këtë gjest, Federata franceze e futbollit zyrtarisht e ka dënuar Neymar me tre ndeshje mos-lojë.

Paris SG këtë sezon ka mbetur me vetëm një trofe, atë të Ligue 1, pasi është eleminuar edhe nga Liga e Kampionëve./TeleshkronjaPost/

UEFA ndëshkon Neymarin, pas gjesteve në ndeshjen PSG – Man United

Superylli brazilian do të humbasë gjysmën e fazës së grupeve të sezonit të ardhshëm për komentet e tij pas ndeshjes kundër Manchester United në Ligën e Kampionëve.

Një nga lojtarët kryesorë i Paris Saint-Germain, Neymar Jr, është goditur me një ndalim të Ligës së Kampionëve me tre ndeshje nga Komisioni Disiplinor i UEFA-s.

UEFA ka zgjedhur të sanksionojë ‘222 milionëshin’ për komentet e tij të bëra pas ndeshjes, mbi penaltinë e diskutueshëm të dhënë kundër Presnel Kimpembe në Parc des Princes.

Zyrtari i ndeshjes kishte dhënë një goditje këndore, përpara se të ndërhyj VAR më pas të shihte një goditje të topit me dorë, e më pas Marcus Rashford që e konvertoj në gol për të dërguar United tutje në çerefinale.

Neymar, i cili kishte shikuar nga stoli, por gjatë asaj kohe, lejoi që zemërimi i tij me penaltinë të njihej në mediat sociale, Instagram.

Postimi i tij në Instagram: “Kjo është një turp, ata vënë katër njerëz që nuk dinë asgjë rreth futbollit përgjegjës për të shikuar VAR-in.”

“Nuk ka penalti, si mund të jetë një prekje me dorë kur godet shpinën e tij!”

Sipas dëshmitarëve okularë, thuhet gjithashtu se Neymar me zemërim e bëri një vijë të drejtë për zyrën e gjyqtarëve pas ndeshjes.

Një deklaratë e UEFA-s citohet: “CEDB ka vendosur të pezullojë lojtarin e Paris Saint-Germain Neymar Junior për tre (3) ndeshje të UEFA-s për të cilat ai do të ishte ndryshe i përshtatshëm për fyerje të zyrtarëve të ndeshjes”.

27-vjeçari bëri kthimin e tij në aksion nga një këmbë e thyer në PSG 3-1 ndaj Monakos fundjavën e kaluar – një rezultat që siguroi një tjetër titull Ligue 1 për klubin./Teleshkronja Post/

“U gabua që u iku nga Barcelona, dua ta shohë Neymarin në Real Madrid”

Legjenda e FC Barcelona ka thënë se do të dëshironte ta shikonte Real Madridin duke tentuar t’ia rrëmbejë Paris Saint-Germainit – Neymarin.

Neymar shokoi botën e futbollit në vitin 2017 duke lënë Barcelonë për PSG-në, madje ishte vet ai që pagoi klauzolën e lirimit, 222 milionë euro, pasi klubi nuk dëshironte ta shiste.

Megjithatë, kjo lëvizje ka qenë e gabuar për asin brazilian pasi brenda dy viteve në Ligue 1, atij vetëm sa i ka rënë vlera dhe ka dështuar të bëjë diçka më shumë me PSG-në në UEFA Champions League.

Tani, ish-ylli i Brazilit, Rivaldo thotë se 27-vjeçari duhet ta kuptojë se ka bërë gabim të madh duke u larguar nga Camp Nou dhe ia ka bërë me dije që për të, do të ishte fantastike nëse shkon në “Santiago Bernabeu”.

“Neymar ka bërë shumë gabim me këtë lëvizje, ai duhet ta kuptojë këtë”, tha Rivaldo për “Onda Cero”. “Do të doja ta shoh atë sërish në Barcelonë dhe nëse jo në Camp Nou, për të mirën e futbollit spanjoll dua ta shoh Real Madridin duke tentuar ta transferojë atë”.

Braziliani Neymar Junior luajti nga viti 2013 deri në 2017 me Barcelonën, ku regjistroj 123 paraqitje dhe shënoj 68 gola për fanellën katalanase./TeleshkronjaPost/

Rivaldo tregon kush mund ta zëvendësoj Cristianon në Madrid

Ish-futbollisti i Barcelonës, Rivaldo ka analizuar situatën te Real Madridi, pas largimit të Cristiano Ronaldos.

Legjenda e Brazilit thotë se Los Blancos duhet të fokusohen patjetër në nënshkrimin e një zëvendësuesi të yllit portugez.

Kampioni i botës me Brazilin beson se Neymar Junior, ose Kylian Mbappé, njëri prej tyre, mund ta lërë PSG-në dhe të bashkohet me Zinedine Zidanen në “Santiago Bernabeu”.

“Largimi Ronaldos? Ai bënte diferencën në kohë të vështira. Nuk ka rëndësi nëse Real Madridi përpiqet ta shmangë të folurin për Ronaldon. Qartësisht, sukseset e fundit të tyre, përfshirë edhe fitimin e tre Championsave radhazi, ishin kryesisht meritë e atij”, tha Rivaldo.

“Ky sezon tregoi se sa boshllëk ka lënë CR7 te Real Madridi. Klubi duhet të nënshkruajë me një tjetër, që ta zëvendësojë. Mbappe dhe Neymar janë dy emrat më potencialë në qarkullim për atë pozicion. PSG nuk do t’i lëshojë ata, sepse nuk kanë nevojë për të holla. Megjithatë, njëri prej tyre mund t’i bashkohet Zidanes në kryqytetin spanjoll. Kjo do të varet edhe nga këmbëngulja e Zidane dhe Real Madridit”, shtoi Rivaldo.

Cili është lojtari më i vlefshëm në botë? Mourinho habit me përgjigjen

Jose Mourinho se mosha dhe aftësia e mrekullueshme e bëjnë Kylian Mbappen futbollist më të vlefshëm se dyshja e famshme e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo.

Ylli i Paris Saint-Germainit e ngriti verës trofeun e Kupës së Botës, e fitoi dy herë titullin e Ligue 1. Ai i shënoi 55 gola në ligën franceze dhe është votuar si i katërti në garën për Topin e Artë, transmeton Gazeta Express.

Ish-trajneri i Manchester Unitedit beson se mosha e re e Mbappes e bën dallimin në vlerën e tij, e cila, sipas portugezit, është më e lartë se e kapitenit të Barcelonës, Messit 31-vjeçar, dhe yllit të Juventusit, Ronaldos 34-vjeçar.

Mourinho mendon se francezi mund të jetë më i vlefshëm sesa të gjithë futbollistët e tjerë në botë, madje edhe më i vlefshëm se bashkëlojtari i tij në PSG, Neymar, i cili është lojtari më i shtrenjtë në botë.

“Për një lojtar si Mbappe, kur ti flet për të ardhmen, nuk ke nevojë të thuash se si do të jetë ai pas pesë apo dhjetë vjetëve. Vetëm përqendrohu te e tashmja. Ai është me të vërtetë i mrekullueshëm”, ka thënë Mourinho.

“Mendoj se duke e vlerësuar nga mosha e tij dhe duke e marrë parasysh moshën e Cristianos, Messit, që dy janë mbi 30 vjeç. Pastaj, Neymari është 27-vjeçar. Mosha është gjithashtu faktor. Mendoj se Mbappe është lojtari më i vlefshëm në botë”.

“Sa i përket cilësisë, ai është i pabesueshëm. Një fjalë është e mjaftueshme. Kjo do të thotë gjithçka”.

Braziliani Arthur: “Kërkoj falje që kam shkuar në ndejën e Neymar Jr”

Mesfushori brazilian i Barcelonës, Arthur Melo ka kërkuar falje për ngjarje të ndodhur muajin e kaluar në kryeqytetin francez të Parisit.

22 vjeqari ishte i lënduar dhe për këtë nuk ka bërë as stërvitje, por ka qenë në ndejën e ditëlindjes së yllit të PSG-së, Neymar.

Ai ka pohuar se ndonjëherë lojtarët bëjnë gabime, por nuk janë të pavetëdijshëm për pasojat e mëtejme.

“Ndonjëherë bën gabime dhe nganjëherë nuk e din se çfarë po bën. Me shkuarjen time në ndejë, do të doja të shpreh keqardhje nëse kam ofenduar ndokënd”.

Neymar Jr dhe Arthur Melo
Neymar Jr dhe Arthur Melo

“Ekipi dhe stafi i stërvitjes ishin të brengosur për mua. Unë kam nevojë për ndihmë që mund të përmirësohem edhe më shumë”, pohoi lojtari.

Ndryshe, futbollisti 22-vjeçar deri më tani ka pasur 18 paraqitje për blaugranat në të gjitha garat.

Neymar ‘shpërthen’ për penaltinë e Man United nga VAR në Instagram

Penaltia në kohën shtesë i Marcus Rashford i dha Unitedit një fitore 3-1, duke i dërguar ato në çerekfinale pas një barazimi 3 – 3 në Parkun e Princave.

Neymar Jr zgjodhi Instagramin të shpalosë mllefin për penaltinë që dërgoi Manchester United në çerekfinale të Ligës së Kampionëve në shpenzimet e Paris St Germain, shkruan Teleshkronja Post.

Goli i Marcus Rashford, në minutën e katërt të kohës shtesë, siguroi një fitore mbresëlënëse 3-1 ndaj Unitedit, që do të thoshte se ata kualifikohen falë golave si mysafirë.

Penaltia u dha nga Arbitri i Video Asistentit kur goditja e Diogo Dalot goditi Presnel Kimpembe në krah, por Neymar ishte i bindur se goli fitues i vizitorëve në Parc des Princes nuk duhet të kishte qëndruar.

Në një postim në faqen e rrjeteve sociale, 27-vjeçari, i cili humbi të dy ndeshjet nga lëndimi, shkruante:

“Kjo është një turp, ata vënë katër njerëz që nuk dinë asgjë për futbollin që është përgjegjës për të shikuar sërish për VAR-in .”

“Nuk ka dënim, si mund të jetë një penalti kur godet shpinën e tij!.”

Menaxheri i Neymar Thomas Tuchel e mbrojti atë pas ndeshjes dhe tha se mesazhi ishte postuar me kokë të nxehtë dhe emocione.

“Sigurisht që është një reagim i fortë, ai ishte në fushë,” tha Tuchel. “Ndonjëherë pas një lufte të madhe ju përdorni fjalët dhe reagoni emocionalisht.”

“Ai donte të kthehej me ne në çerekfinale dhe ai po kafshonte thonjtë e tij në çdo lojë që ne kemi luajtur, prandaj mos ji shumë e vështirë me të, nuk do ta interpretoja përdorimin e fjalëve të tij. Në vapën e momentit, shpejt shtypet në një telefon”./TeleshkronjaPost/