Aguero nuk mendon se Topin e Artë duhet ta fitojë Messi, ja kush duhet sipas tij

Sergio Aguero ishte i sinqertë dhe pranoi se ai nuk do t’i jepte Balon D’Or Leo Messit këtë sezon. Pavarësisht miqësisë që i bashkon ata, sulmuesi i Manchester Cityt beson se lojtari më i mirë duhet të jetë finalist në Ligën e Kampionëve.

Cristiano Ronaldo u rrëzua në çerekfinale kundër Ajax, duke hapur rrugën për Leo Messin për të gjashtin e Balon D’Or, gara mes dy më të mirëve.

Megjithatë, ’10’ i FC Barcelona dështoi për të fituar përsëri Ligën e Kampionëve, duke humbur fitoren 3-0 në Camp Nou dhe më pas të vuante një nga eliminimet më të dhimbshme në historinë e garës.

Përtej largimit nga ai “trofe i bukur” siç e quajti atë në fillim të sezonit, kur ai qëndroi para publikut të Camp Nou dhe premtoi të luftojë deri në sukses, Leo Messi nuk arriti ta mbajë premtimin për ‘veshëgjatën’.

Sergio Aguero, një mik i madh i ’10’ i Barcelonës, nuk e fshehu pozicionin e tij dhe hodhi Messin si kandidat për çmimin, duke theksuar se pasardhësi i kroatit, Luka Modricit duhet të jetë nga Liverpooli ose Tottenhami.

“Unë mendoj se Ballon D’Or duhet të jetë në finale të Ligës së Kampionëve,” tha sulmuesi i Manchester City, duke potencuar lojtarët si Mané, Salah, Van Dijk, Kane ose Eriksen.

Kun Aguero me trofeun e Premier League. (Foto: GettyImages)

Aguero dhe City u shpallën kampion në Premier League këtë të dielë me 98 pikë, një më shumë se Liverpool, në atë që po cilësohet si një nga kampionatet më të bukura angleze./TeleshkronjaPost/

Zyrtare: Salah dhe Boby Firmino humbasin ndeshjen e Ligës së Kampionëve me Barcelonën

Dy nga lojtarët kryesorë të Liverpoolit, Mohamed Salah dhe Roberto Firmino do të humbasin ndeshjen e dytë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve me Barcelonën për shkak të lëndimit.

Faraoni Salah u largua nga fusha në një barelë pas një dueli ajrore me lojtarin e Newcastle, Martin Dubravka gjatë fitores 2-3 të së shtunës.

Menaxheri Jurgen Klopp thotë se tronditja do ta mbajë Salahun jashtë, ndeshjen ku Liverpool hyn për të përmirësuar një deficit prej 3-0 në Anfield Road.

Anën tjetër braziliani Firmino humbi fitoren ndaj Newcastle me një lëndim të muskujve, shkruan BBC, transmeton Teleshkronja Post.

“Dy nga sulmuesit më të mirë në botë nuk janë në dispozicion nesër natën dhe ne duhet të shënojmë katër gola”, tha Klopp.

“Kjo nuk e bën jetën më të lehtë, por ne do të përpiqemi për 90 minuta për t’i dhënë një fund të duhur.”

“Ky është plani, nëse mund ta bëjmë, është e mrekullueshme. Nëse nuk mund ta bëjmë, le të dështojmë në mënyrën të bukur”.

“Salah nuk është mjaft e mirë nga pikëpamja mjekësore,” shtoi Klopp. “Ai është i dëshpëruar pasi nuk ka mundësi për të luajtur, por ne nuk mund ta bëjmë atë.”

“Është një tronditje, që do të thotë se nuk do të lejohet të luajë.”

Klopp është i bindur se Salah do të jetë në gjendje të luajë në ndeshjen finale të Ligës Premier të sezonit kundër Wolves në Anfield të dielën, ku Reds mund të fitojë titullin për herë të parë që nga 1990.

Roberto Firmino hyri në ndeshje si zëvendësues në minuten e 79’të në pjesën e dytë në Barcelonë, pak pasi Lionel Messi e kishte shtrirë avantazhin në 3-0.

Braziliani – i cili ishte lënë jashtë fitores ndaj Huddersfield para udhëtimit në Barcelonë – nuk u shfaq kundër Newcastle.

Firmino ka realizuar 16 gola për Reds këtë sezon, me Salahun duke kontribuar në 26 të tillë.

Roberto Firmino

Klopp humbi gjithashtu mesfushorin Naby Keita ndaj lëndimit kundër Newcastle, ndeshjen e katërt të klubit në 14 ditë.

“Ne duhet të marrim shumë vendime. Nesër mbrëma është loja e tretë në gjashtë ditë,” shtoi Klopp.

Këto lëndime, fatmirësisht apo fatkeqësisht do jenë një mundësi e mirë që Shaqiri ta tregojë veten./TeleshkronjaPost/

Goli u muajit në Premierligë: Mohamed Salah, Eden Hazard apo James Maddison ?

U shënuan disa gola spektakular gjatë muajit prill në Premier Ligën angleze, padyshim mund të quhet muaji i golave të jashtëzakonshëm.

Egjiptiani Mohamed Salah është më i nominuari këtë muaj me dy gola, ose thënë më mirë super gola.

Këta janë disa nga top golat e shënuar, gola të vequar nga Salah, Hazard, Madison, Babel, Hendricks, Digne :

  • Mohamed Salah – Southampton vs LIVERPOOL – Prill 5
  • James Maddison – Huddersfield vs LEICESTER – Prill 6
  • Eden Hazard – CHELSEA vs West Ham – Prill 8
  • Mohamed Salah – LIVERPOOL vs Chelsea – Prill 14
  • Lucas Digne – EVERTON vs Man Utd – Prill 21
  • Jeff Hendrick – Chelsea vs BURNLEY – Prill 22
  • Gonzalo Higuain – CHELSEA vs Burnley – Prill 22
  • Ryan Babel – FULHAM vs Cardiff – Prill 27

Cili ishte goli i muajit prill sipas jush ? Votoni më poshtë duke zgjedhur të preferuarin tuaj…/Teleshkronja Post/

Zyrtarisht Shoqata e Futbollistëve Profesionistë për 2018-19 i ndanë çmimet

Virgil van Dijk dhe Vivianne Miedema kanë fituar çmimin e Lojtarit të Vitit të Shoqatës së Futbollistëve Profesionistë për 2018-19 në Premier Ligë.

Mbrojtësi i Liverpoolit, Van Dijk, 27 vjeq, mundi Raheem Sterling, Bernardo Silva, Sergio Aguero, Sadio Mane dhe Eden Hazard në votimin e lojtarëve.

Sulmuesja e Arsenalit, Miedema, 22, mundi Steph Houghton, Nikita Parris, Keira Walsh, Erin Cuthbert dhe Ji So-Yun.

Raheem Sterling fitoj çmimin e lojtarit më të mirë të ri, raporton Teleshkronja Post.

Klubi i Manchester City gjithashtu siguroi fitues për dy çmime të tjera.

Van Dijk ka sukses nga skuadra e Liverpoolit pas Mohamed Salah, i cili fitoi për 2017-18, dhe është mbrojtësi i parë që merr çmimin qysh nga ish lojtari i Chelsea, qendërmbrojtësi John Terry në vitin 2005. /TeleshkronjaPost/

Mo Salah me rekord për Liverpool, mbetët gjallë shpresa për titull

Me aq pak lojëra të mbetura, diferenca e golave ​​nuk ka gjasa të luajë një rol në garën për titull në Premier Ligën angleze.

Do të duhej një sekuencë specifike e rezultateve për të ardhur në lojë. Sidoqoftë, vetëm psikologjikisht, është pozitive që Liverpool të jetë brenda distancës prekëse të rivalëve nga Manchesteri.

Historia u bë gjithashtu – goli i dytë i Mo Salah, i pesti i ndeshjes së sontme, duke e bërë atë golashënuesin më të mirë të Liverpulit pas 100 paraqitjeve. Ishte një gjë e bukur, gjithashtu – një pasim i bukur nga zëvendësuesi, Xherdan Shaqiri.

Më herët, Sadio Mane shënoj golin e 25-të të sezonit. Asnjë skuadër nuk ka shënuar më shumë se Liverpool në këtë sezon, prova të mëtejshme për saktësinë, jo vetëm të Robertson, por edhe Trent Alexander-Arnold, dy mbrojtsit e krahut.

Goli i Mohamed Salah ishte goli i 68-të i tij në 100 paraqitje për Liverpool, njëkohësisht një rekord i shënuar nga Roger Hunt dhe Sam Raybould, kështu Salah vulos emrin e tij në historinë e Liverpool.

Rënditja aktuale e Premierligë./TeleshkronjaPost/

Salah shënon golin e sezonit kundër Chelsea, edhe Mane ka shënuar / Video

Pasi pjesa e parë përfundoj pa gola, pjesa e dytë filloj furishëm për skuadrën e Jurgen Klopp.

Vetëm 9 minuta iu deshën Liverpoolit që ta ngrisë epërsinë në 2-0 në Anfield Road, raporton Teleshkronja Post.

Golin e parë e shënoj Mane pas një super aksioni brenda zonës së The Blues, ndërsa për 2-0 u përkujdes Salah me golin më të bukur të sezonit 2018/19 në Premierligë.

Golat e Mane në minuten e 51′ dhe goli i Mohamed Salah në minuten e 53′:

Zidane ka në plan të ofroj 150 milion euro për yllin e Liverpool

Pas rikthimit në klub vet Zidane e paralajmëroj se Real Madridi do të bëjë një revolucion të madh në skuadër.

Raportimet thonë se Real Madrid është duke tentuar që në verë t’i bëjë disa transferime të mëdha.

Sipas Don Balon, përcjellë teleshkronja, madrilenët e duan transferimin e Mohamed Salah nga Liverpooli.

Real Madrid është i gatshëm që të paguajë 150 milionë euro për t’i marrë shërbimet e egjiptianit.

Liverpool mund të pajtohet me shitjen e Salah, vetëm nëse e merr në ofertë edhe një lojtar.

/TeleshkronjaPost/

Salah barazon një rekord të madhë në Premier Ligë

Anësori i Liverpool ka arritur një rekord kundër Crystal Palace, me vetëm tre sulmues të Premier Ligës që e kanë arritur këtë rekord më shpejt së egjiptiani.

Mohamed Salah ka arritur një rekord prej 50 golash në Premier Ligë duke barazuar Fernando Torres që kishte shënuar kaq gola për 72 ndeshje.

Sulmuesi egjiptian ka treguar vlerat e tij në takimin kundër Crystal Palace pasi që e ktheu Liverpoolin në lojë.

Pasi që patën një ndeshje plot dramë, Salah ka arritur që të shënoi pas 45 sekondash në Anfield pasi filloi pjesa e dytë.

Finalizimi i tij i mençur me thembër bëri që të përmbyset pas 60 sekondave epërsia E Palace.

Tani ai ka arritur 50 gola në Premier Ligën angleze pas 72 paraqitjeve.

Andy Cole, Alan Shearer dhe Ruud van Nistelrooy janë disa nga sulmuesit ikonë të Premier Ligës që e kanë arritur këtë shifër më parë.