AC Milan fiton në Prishtinë kundër KF Feronikelit 2-0

Milani i Marco Giampaolo ka triumfuar me rezultat 2:0 në ndeshjen miqësore kundër kampionit të Kosovës, Feronikelit, në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, ku shumica e ulëseve ishin të zbrazura për shkak të çmimeve të larta të biletave për këtë ndeshje.

Vetëm disa ditë pasi u emërua në pozitën e trajnerit të Feronikelit, malaziasi Marco Giampaolo e pati mundësinë ta dëshmojë vetën para njërin ndër klubeve me historinë më të lavdishme në Evropë, shtatë-herë fituesit të Ligës së Kampionëve, Milanit.

Megjithatë, planet e Vukicevicit nuk shkuan ashtu siç do të kishte dashur ai, pasi që kuqezinjtë nga Italia e dominuan ndeshjen në Prishtinë pothuajse gjatë gjithë kohës, përkundër që nuk u krijuan raste të shumta për të shënuar.

Goditjen e parë Feronikeli e mori në minutën e 25-të, kur anësori spanjoll Suso e dëshmoi talentin e tij, duke e shënuar një supergol nga gjuajtja e lirë, që e la portierin Florian Smakiqi të pashpresë.

Pikërisht Smakiqi ia dha lajmin më të keq Vukicevicit në këtë ndeshje, pasi që humbja në një ndeshje miqësore është më pak në dëm të Feronikelit sesa lëndimi i njërit ndër lojtarëve kryesore.

Smakiqi u lëndua menjëherë pasi Fabio Borini e dyfishoi epërsinë e Milanit, në minutën e 58-të të ndeshjes. Ky lëndim bëri që trajneri Vukicevic të detyrohet ta zëvendësojë atë.

Para fundit të ndeshjes, edhe Milani e edhe Feronikeli patën mundësi për të shënuar nga një gol, mirëpo fati nuk ishte në anën e tyre. Të dyja skuadra iu mohua nga një gol nga shtyllat e portës.

Tani, të dyja skuadrat i pret sezoni i ri në ligat vendore. Feronikeli do të përballet me Drenicën më 17 gusht, në kuadër të Ipko Superligës së Kosovës, ndërsa Milani do ta presë Brescian në “San Siro” më 31 gusht.

Para se ta fillojë sezonin e Superligës, trajneri Vukicevic do të tentojë ta gjallërojë më shumë skuadrën e tij, pasi që sonte kundër Milanit drenicasit nuk sulmuan pothuajse farë, ndërsa në fazën e mbrojtjes ishin më të mirë. /Gazeta Express/

Suso i shënon super gol Feronikelit (VIDEO)

Ac Milani ka ardhur sot në Kosovë, ku këto momente po zhvillon ndeshje me kampionin e Super Ligës, KF Feronikeli.

Klubi italian ka kaluar në epërsi ndaj ekipit drenicas, pas 26 minutash lojë në stadiumin Fadil Vokrri.

Suso shënoj gol nga gjuajtja e lirë, pas një ndërhyrje të shkaktuar nga Mendurim Hoti, raporton Teleshkronja Post.

Goli i mrekullueshëm nga Suso kundër Milanit :

KF Feronikeli vs AC Milan Livestream VIDEO

KF Feronikeli vs AC Milan Livestream. Drenicasit Feronikeli dhe Milani kanë publikuar formacionet zyrtare për miqësoren historike që do të zhvillohet në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ nga ora 20:45.

Kampioni i Superligës së Kosovës do të përballet me gjigantin evropian, para fillimit të sezonit 2019/20, e që do të jetë një rast special për ta testuar formën e lojtarëve.

Kjo ndeshje do të jetë një moment i veçantë edhe për tifozët shqiptarë që do të mund ta shikojnë skuadrën e zemrës nga afër.

Shikoje LIVE ndeshjen drejtë për drejtë :

Formacionet zyrtare të miqësores AC Milan vs KF Feronikeli

KF Feronikeli dhe AC Milani kanë publikuar formacionet zyrtare për miqësoren historike që do të zhvillohet në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ nga ora 20:45.

Kampioni i Superligës së Kosovës do të përballet me gjigantin evropian, para fillimit të sezonit 2019/20, e që do të jetë një rast special për ta testuar formën e lojtarëve.

Kjo ndeshje do të jetë një moment i veçantë edhe për tifozët shqiptarë që do të mund ta shikojnë skuadrën e zemrës nga afër.

Formacioni startues i Feronikelit: Florian Smakiqi, Perparim Islami, Lapidar Lladrovci, Arber Prekazi, Yll Hoxha, Argjend Dabiqaj, Besmir Bojku, Astrit Fazliu, Mendurim Hoti, Carioca, Kastriot Rexha.

Formacioni startues i Milanit: G. Donnarumma; Calabria, Gabbia, Romagnoli, Rodriguez; Krunic, Biglia, Calhanoglu; Suso; Castillejo, André Silva.

Zëvendësuesit: A. Donnarumma, Soncin, Conti, Musacchio, Laxalt, Strinic, Bonaventura, Borini, Brescianini, Paquetà, Maldini, Piatek, Leao.

Ndeshjen miqësore Feronikeli – Milan do ta drejtoj gjyqtari kosovar Genc Nuza me ndihmësit Fatlum Berisha e Bujar Selimaj.

Deri më tani janë shitur mijëra bileta për këtë takim, ndërsa tifozët që nuk kanë arritur dot të sigurojnë një biletë mund ta shohin ndeshjen në RTV Dukagjini.

Biletat për ndeshjen KF Feronikeli – AC Milan, zbresin çmimet

Kanë mbetur edh pak ditë para supermiqësores mes KF Feronikelit dhe AC Milanit po afrojnë.

Me 10 gusht, në Stadiumin “Fadil Vokrri”, zbret gjiganti i Serie A, AC Milan, për një përballje me kampionët e Kosovës, KF Feronikelin.

Biletat për miqësoren e 10 gushtit blihen vetëm online, duke klikuar KËTU

Çmimet e biletave do të jenë me zbritje, kurse ata që kanë blerë biletat me çmim të vjetër, do të rimbushsohen sipas organizatorit.

Biletat që kanë kushtuar 35 Euro, tani do të jenë 15 Euro.

Biletat që kanë kushtuar 50 Euro, tani do të jenë 35 Euro.

Biletat që kanë kushtuar 90 Euro, tani do të jenë 59 dhe 69 Euro.

Biletat që kanë kushtuar 115, tani do të jenë 89 Euro.

Kujtojmë që Milan, me vete do ta ketë edhe trofeun e famshëm të Champions League, për ta shfaqur para të pranishmëve në stadium.

Ndeshja fillon prej orës 20:45, transmeton Teleshkronja Post.

Manchester United 2-2 Milan, golat dhe rastet e takimit (penalti 3-2)

Manchester Unitedi e ka mbyllur turneun parasezonal me vetëm fitore, së fundi duke triumfuar edhe ndaj Milanit në ndeshjen e vlefshme për International Champions Cup. Gjiganti anglez triumfoi në penallti, pasi që koha e rregullt përfundoi me rezultat 2:2.

Kjo ishte ndeshja e gjashtë e turneut parasezonal për Manchester Unitedin, që i kishte fituar pesë parapraket, ndërsa vetëm e treta për Milanin, që i kishte humbur që të dyja ndeshjet e kaluara.

“Djajtë e kuq” kaluan në epërsi në minutën e 14-të të ndeshjes, përmes Marcus Rashfordit, i cili e shënoi një gol të bukur personal.

Megjithatë “Djajtë e kuq” nuk arritën ta marrin kontrollin e ndeshjes. Suso barazoi përmes një goditjeje të mira nga distanca, para se Krzysztof Piatekut t’i mohohej goli dy herë nga David De Gea afër fundit të ndeshjes.

Edhe pjesa e dytë e ndeshjes filloi më mirë për kuqezinjtë, të cilët e përmbysën rezultatin në minutën e 60-të, duke kaluar në epërsi me rezultat 2:1 përmes një autogoli të qendërmbrojtësit të Manchester Unitedit, Victor Lindelof.

Megjithatë, skuadra e Ole Gunnar Solskjaerit arriti ta shkojw deri nw penallti nw kwtw ndeshje, falë golit të shënuar nga Jesse Lingard e të asistuar nga Anthony Martial, 18 minuta para fundit të ndeshjes.

E pastaj ne gjuajtjet e penalltive triumfoi Manchester Unitedi me rezultat 5:4, shkruan Teleshkronja Post.

Tani, Manchester Unitedi do të përqendrohet plotësisht në ndeshjen e ardhshme, e cila do të ketë karakter më të rëndësishëm. “Djajtë e kuq” do ta nisë sezonin e ri të Premierligës me ndeshjen kundër Chelseat në “Old Trafford” të dielën e ardhshme.

Manchester Unitedi i kishte fituar të dyja ndeshjet paraprake në International Champions Cup, kundër Interit dhe Tottenhamit. Një fitore me tre gola gola në përballjen me Milanin do të kishte bërë që “Djajtë e kuq” ta fitonin trofeun e këtij turneu.

Në anën tjetër, karriera e trajnerit Marco Giampaolo me Milanin nuk ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme. Kuqezinjtë i humbën dy ndeshjet paraprake në International Champions Cup, kundër Bayernit dhe Benficas.

Megjithatë, Giampaolo ka ende kohë ta përgatisë skuadrën e tij për sezonin e ri të Serisë A, pasi që ndeshjen hapëse të sezonit 2019/20 nuk do ta zhvillojë deri më 25 gusht, kundër Udineses.

Suso barazon rezultatin me super gol ndaj Man United

Ndeshja ndërmjet Milanit dhe Manchester United ka filluar me spektakël, ku u shënuan dy super gola në pjesën e parë.

Fillimisht ishte super goli i Marcus Rashford pas 13 minutash lojë në Cardiff, raporton Teleshkronja Post.

E Milani ka arritur ta barazojë rezultatin 1:1 në ndeshjen kundër Manchester Unitedit, e cila po zhvillohet për momentin në stadiumin e Cardiffit në Uells dhe është e vlefshme për International Champions Cup.

Golin e shënoj mesfushori anësorë, Suso, nga më se 25 metra largësi, duke lënë David De Gean të shtangur./TeleshkronjaPost/

Gol i mrekullueshëm nga Rashford kundër Milanit

Nga ora 18:30 ka filluar ndeshja ndërmjet gjidandit AC Milanit dhe Manchester United në kuadër të turneut para sezonal, International Champions Cup.

E Manchester Unitedi ka arritur të kalojë në epërsi me rezultat 1:0 kundër Milanit, në ndeshjen e cila po zhvillohet për momentin në Cardiff të Uellsit, shkruan Teleshkronja Post.

Në minutën e 14-të të ndeshjes, Marcus Rashfordi e shfrytëzoi një top të gjatë dhe pas një vrapimi të shpejtë, e bombardoi portën e Milanit me një supergol.

Shikoni golin e bukur nga talenti anglez ndaj Milanit :