Mesut Ozil rrit sigurinë e tij me patrulla qenesh 24-orëshe jashtë shtëpisë së tij në Londër, ndërsa ai dhe Sead Kolasinac po fshihen pasi u kapën në luftën e bandave

Futbollisti Mesut Ozil ka rritur sigurinë e tij në shtëpi pasi ai dhe shoku i ekipit tek Arsenal, Sead Kolasinac u kapën në një luftë të egër bandash.

Rrëmbyesit me motor u përpoqën të vidhnin orët e tyre në një përpjekje për t’i sulmuar muajin e kaluar në Londër, duke bërë që një bandë rivale e Evropës Lindore të paralajmëronte se dyshja ishin ‘jashtë kufijve’.

Për të treguar se ata nuk trembeshin nga terreni i tyre, banda lokale u përgjigj duke ngritur kërcënimet e tyre dhe duke u zotuar se tashmë synojnë t’i marrin “gjithçka që ata kanë”.

Patrullim me qen nga sigurimi i Mesut Ozil.

Dy burra u arrestuan para shtëpisë së Ozil në veri të Londrës javën e kaluar – dhe rojet e sigurimit dhe qenit tani janë parë jashtë shtëpive të yjeve gjatë 24-orëve.

Ozil dhe Kolasinac nuk u paraqiten, pasi skuadra e tyre mundi Newcastle United 1-0 në hapjen e sezonit të Premier League që dyshja u detyrua të humbasë.

Gruaja e Kolasinac ka ikur në Gjermani për shkak të frikës të tmerrshme, raportoi The Sun.

Dyshja Kolasinac dhe Ozil e e ka konsideruar paralajmërimin e bandës si një përpjekje për t’i frikësuar ata, duke vendosur të përgjigjen duke u bërë edhe më të dhunshëm.

Fotografi nga sigurimi i shtëpisë së Ozil.

“Për të treguar se ata ishin seriozë, banditë lëshuan më shumë kërcënime për lojtarët e Arsenalit dhe nuk pranuan të dorëzohen,” tha një burim i The Sun.

“Mendohej se fillimisht hajdutët donin orët e tyre, por tani u është thënë se ata duan gjithçka që dyshja ka.”

Ekziston gjithashtu frika se lojtarët mund të jenë në shënjestër në internet. Fotografitë treguan shtëpinë e mbyllur të Ozil nën kujdes gjatë fundjavës.

Në sulmin e goditjes së makinave në 25 korrik, dyshja u zunë në pritë nga hajdutët ndërsa Ozil la shtëpinë e tij prej 3 milion £ në një Mercedes G të Class të zi.

Lojtarët u ndoqën nëpër rrugët me rezidencë të veriut të Londrës në një ndjekje me shpejtësi të lartë ndërsa sulmuesit sulmuan makinën me gurë ku kanë prishur dritaren e pasme.

Pamjet e kamerave të sigurisë që tregonin Kolasinac, me nofkën Tanku, duke u përballur me banditët pasi iu afruan makinës së Ozil.

Sigurimi i Mesut Ozil

As mesfushori Ozil, 30 vjeqar, dhe as mbrojtësi Kolasinac, 26 vjeç, nuk u dëmtuan, transmeton Teleshkronja Post.

Megjithë përvojën e tyre të tmerrshme, Kolasinac postoi një fotografi duke buzëqeshur në Twitter, e cila ishte me titull, ‘Mendoj se ne jemi mirë’.

Kolasinac, një ndërkombëtari boshnjak, lindi në Gjermani nga prindërit refugjatë që u larguan nga vështirësitë e luftës në atdheun e tyre ballkanik.

Një incident i mëtejshëm ndodhi të enjten kur dy burra u arrestuan pasi thuhet se u përfshinë në një grindje jashtë shtëpisë së Ozil.

Ferhat Ercan, 27 vjeç dhe Salaman Ekinci, 27 vjeç, u akuzuan sipas Ligjit të Rendit Publik të nesërmen.Ata do të paraqiten në Gjykatën e Përfektures Highbury Corner më 6 Shtator.

Arsenali tha se ata nuk do të luanin kundër Newcastle pasditen e djeshme pas ‘incidenteve të sigurisë’./TeleshkronjaPost/

Videoja: Sulmi ndaj makinës së Mesut Ozil dhe reagimi i ashpër nga Kolasinac

Në të njëjtën ditë që Arsenali njoftoi nënshkrimet e Dani Ceballos dhe William Saliba, ka dalë filmimi ku sulmohet makina e Mesut Ozil nga një bandë me skuter dhe ndërsa Sead Kolasinac konfrontohet me ta.

Në video, e cila duket të jetë nga një kamera CCTV, Kolasinac del nga makina për t’u përballur me një nga banditë të zhveshur.

Ai pastaj kalon nga njëra anë në tjetrën përpara se të ndiqte një tjetër, i cili fillon të ikë ashtu si Ozil tërhiqet dhe video përfundon.

Të dy banditë mund të shihen duke mbajtur diçka të shndritshme në duart e tyre dhe, siç konfirmohet nga Daily Mail, ata ishin armë të ftohta.

Lojtarët e Arsenalit u kthyen vetëm nga turneu para sezonit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të mërkurën dhe tani Ozil dhe Kolasinac kanë qenë të përfshirë në një provë mjaft të trishtë.

As Ozil apo Kolasinac nuk kanë komentuar pamjet, të cilat u publikuan në Twitter të enjten në mbrëmje dhe u përhapën shpejtë.

Policia erdhi brenda pak minutash nga momenti, me një zëdhënës duke komentuar: “Policia u thirr në Platts Lane, NW3, pak para orës 17:00 të enjten më 25 korrik për të raportuar për një tentim vjedhje.”

“Është raportuar se të dyshuarit për motorrë kishin tentuar të vidhnin një njeri që po ngiste një makinë.”

“Shoferi, së bashku me pasagjerin e tij, arritën të largoheshin të padëmtuar dhe udhëtuan në një restorant në Golders Green, ku ata u flisnin nga zyrtarët, nuk ka pasur arrestime./TeleshkronjaPost/

Renditja: 10 mesfushorët më të mirë kreativ në Premier Ligë

Mesfushorët kreativë janë thelbësorë për prodhimin e futbollit atraktiv për tifozët, gjithashtu dhe trajnerët, transmeton Teleshkronja Post.

Aftësia për të menaxhuar topin në mes të fushës, dhe pastaj syrin e gjilpërës për të krijuar shanse për ekipin tuaj, për të vënë lojtarët tuaj sulmues në pozita të shkëlqyera dhe për të bërë të gjitha në stil, është ajo që e bën atraktiv sportin e futbollit.

Pa mesfushorët krijues që drejtojnë ekipet e tyre përpara ne do të jetonim në një botë të kundërsulmeve në mënyrë rigoroze, dhe sa e tmerrshme do të ishte kjo?

Squawka ka rënditur 10 mesfushorët më të mirë krijues në Premier League, duke i radhitur ata në një top 10 që bazohet në një kombinim të cilësive të tyre individuale, por edhe paraqitjeve të tyre sezonin e kaluar.

 • 10. Youri Tielemans
  Leicester, 16 shanse të krijuara.
Leicester City’s Youri Tielemans celebrates after scoring

Tielemans u shfaq në janar dhe luajti pak më shumë se 1000 minuta (1091 për të qenë i saktë) në 2018/19, por ai e bën këtë listë sepse ai luajti shkëlqyeshëm. Tielemans ishte i mrekullueshëm me kreativitet, duke i shtyrë Dhelprat përpara me lojën e tij dhe duke i bindur ata që të blenin për 40 milionë funte.

 • 9.Gylfy Sigurdsson
  Everton, 74 shanse të krijuara

Everton shpenzoj shumë para për Gylfi Sigurdsson, por tani po fillon të të luaj shumë mirë dhe pritet t’i kthejë investimet. Vendosja e Sigurdsson në krye të mesfushës, trajneri Silva e pa një ngritje dramatike në formën e tij.

 • 8. Joao Moutinho
  Wolves, 84 shanse të krijuara

‘Vjedhja’ e sezonit të kaluar nga Wolves ishte Joao Moutinho për vetëm 5 milion funta. Me partnerët e tij, Ruben Neves dhe Leander Dendoncker, portugezi ishte një yll dhe shumë kreativ.

 • 7. Mesut Ozil
  Arsenal, 45 shanse të krijuara
Arsenal’s German midfielder Mesut Ozil plays during the friendly football match between Arsenal and Lazio in Solna, Sweden on August 4, 2018. (Photo by Jonathan NACKSTRAND / AFP) (Photo credit should read JONATHAN NACKSTRAND/AFP/Getty Images)

Mesut Ozil është një objektiv i lehtë për kritika me stilin e tij të mungesës dhe gjuhën e trupit që mund të përshkruhet si “relaksuar”. Por e vërteta është se ai është një forcë fenomenale krijuese për Arsenalin. Ai ngeci paksa në sezonin 2018/19.

 • 6.James Madison
  Leicester City, 100 shanse të krijuara

Askush nuk krijoi më shumë shanse në 2018/19 sesa James Maddison. . 100 shanse të krijuara, që është një numër absolutisht i paimagjinueshëm për të. 52 shanset e Maddisonit erdhën nga një lojë e hapur, 48 nga gjysmë-rastet. Dhe ky ishte sezoni i tij i parë në Premier League.

 • 5.Christian Eriksen
  Tottenham, 73 shanse të krijuara
Tottenham Hotspur’s Christian Eriksen during the UEFA Champions League round of 16, first leg match at Wembley Stadium, London.

Christian Eriksen kishte një vit të vështirë dhe larg nga standardet e tij të larta, por pavarsisht asaj ai dhuroj 12 asistime në Premier League. Ai nuk ishte në të mirë të tij, por mënyra se ai u zhvendos në mes të linjave të kundërta dhe ushqeu sulmuesit e tij ishte herë pas here.

 • 4.Paul Pogba
  Man United, 55 shanse të krijuara
Manchester United’s Paul Pogba

Paul Pogba është një figurë e kontraverse, i cili është i çuditshme sepse ai është me të vërtetë mjaft i mirë në futboll. Francezi kishte një sezon të paqëndrueshëm me një fillim të ngadaltë ku José Mourinho dukej i vendosur të fillonte një luftë me të, por Pogba ndezi luajti nën Ole Gunnar Solskjaer dhe ne pamë një pamje të potencialit të tij të plotë.

 • 3. David Silva
  Man City, 74 shanse të krijuara

David Silva ishte i mahnitshëm me Man Cityin, i cili e fitoi kampionatin. Në fakt ai ka qenë i mahnitshëm sa herë që Citizens e kanë fituar ligën. Sezonin e kaluar ai ishte përsëri një pamje e elegancës, duke ndihmuar të merrte përsipër mungesën e Kevin de Bruyne. Forca më e madhe e Silva është aftësia e tij për të gjetur atë pasimin e fundit.

 • 2.Bernardo Silva
  Man City, 71 shanse të krijuara

Bernardo Silva ndau kohën në këtë sezon në mesfushorë i krahut të djathtë dhe qendrore, por ai meriton të përfshihet në këtë listë sepse sinqerisht ai ishte mjeshtër në të dy pozicionet. 68 shanse të krijuara nga loja e hapur, më shumë se çdo lojtar tjetër në ligë. Ai gjithashtu përfundoi 48 nga 94 driblimet dhe regjistroi 7 asistime gjithashtu. Këtë sezon ai është përmendur disa herë për përfshirjen në listën e ngushtë për Topin e Artë.

 • 1.Kevin de Bryne
  Man City, 36 shanse të krijuara

Lojtari më i mirë në ligë (në 2017/18) kishte një përafërsisht 2018/19 me lëndime duke e kufizuar atë në vetëm 974 minuta. Ai ende arriti të krijojë 36 shanse, gjë që është shumë mbresëlënëse. Megjithatë, megjithatë, është fakti se ai krijoi 11 shanse të mëdha, një shifër e pabesueshme që vetëm dy lojtarë të tjerë në këtë listë mund të jenë më të mirë.

Në fakt, sa më shumë që mendoni për këtë, aq më absurde ju e kuptoni se është se Kevin de Bruyne duke luajtur rreth 1,200 minuta më pak se çdo shok i tij krijoi më shumë shanse të mëdha dhe të konsiderueshme sesa të gjitha, përveq dy prej tyre. Kjo është arsyeja pse ai është nr 1, sepse ai është më i miri. Dëmtimet e quan dëm sezonin e tij.
Përktheu: Teleshkronja Post nga Squawka Football.

Ozil mund të largohet nga Arsenal, befasi nga kush kërkohet

Një nga mesfushorët më të suksesshëm të kësaj gjenerate, Mesut Ozil gjithnjë e më pranë largimit nga klubi anglez, Arsenal.

Mesfushori turko-gjerman, Mesut Ozil, mund të largohet nga ‘Topçinjtë’, për të filluar një aventurë të re në Superligën e Turqisë.

Sipas raportimeve bëhet fjalë për skuadrën e Fenerbahces, që po e kërkon 30 vjeçarin në skuadrën e vet.

Gjigandi turk, po kërkon një huazim fillimisht për Ozilin, me mundësi blerje në fund të sezonit 2019/20.

Një largim të Ozil do ta mirëprisnin tek Arsenali, shkaku i pagës së madhe të lojtarit.

Ozil te Arsenal është transferuar në vitin 2013, nga skuadra e Real Madridit për shumëm rekorde prej 50 milion euro./teleshkronja/

Ozil po largohet nga Arsenali ?

Trajneri Unai Emery është duke insistuar për shitjen e mesfushorit gjerman me origjinë turke, Mesut Ozilit, dhe TMW tani ka raportuar se Arsenali veçse u ka bërë ofertë Juventusit dhe Interit për transferimin e mesfushorit.

Fituesi i Kupës së Botës me Kombëtaren e Gjermanisë ka qenë afër transferimit te këto dy klube italiane edhe në të kaluarën, por tani gjasat e një transferimi të tillë janë më të mëdha, transmeton Gazeta Express.

Lojtari gjerman me origjinë turke, Mesut Ozil, dukej se kishte qenë shumë afër fundit të karrierës së tij me klubin londinez gjatë sezonit të kaluar, pasi që i kishte mbetur vetëm edhe një vit në kontratën e tij, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë, ai vendosi ta dëshmojë besnikërinë e tij ndaj klubi dhe arriti marrëveshje me Arsenalin për ta rinovuar kontratën e tij, e cila tani e mban Ozilin në Londër deri në fund të sezonit 2020/2021.

Pjesa e parë e sezonit 2018/2019 ka qenë mjaft e vështirë për mesfushorin gjerman me origjinë turke, aq e vështirë sa tani e ardhmja e tij me klubin londinez është vënë në dyshim. Ozil nuk ka qenë i përfshirë në 1/3 e ndeshjeve të Arsenalit gjatë këtij sezoni.

Kjo gjë ka ndodhur pasi që raportohet se marrëdhëniet e tij me trajnerin e ri, Unai Emeryn, nuk janë aspak të mira. Emery nuk e konsideron Ozilin si pjesë të rëndësishme të projektit të tij dhe për këtë arsye mesfushori i është ofruar Juventusit dhe Interit.

Daily Mail raportoi dje se Unai Emery është duke këmbëngulur në shitjen e Ozilit, në mënyrë t’i financojë blerjet e reja në janar.

Pas këtij lajmi, Ozil e ka postuar një fotografi të veten duke stërvitur në palestër, me mbishkrimin se çfarëdo që ndodh puna vazhdon.

“Pavarësisht çfarë ndodh, puna e zellshme vazhdon”, shkroi ai.