Ekipi i javës në xhiron e parë të Premier Ligës

Është një ekip i mbizotëruar nga Manchester League i dominuar nga qyteti i Manchesterit, i përzgjedhjeve të javës nga Garth Crooks ndërsa ai bashkon linjën e tij të parë të sezonit të ri.

Analiza nga BBC Sport ka shkuar me tre lojtarë secila nga Manchester United dhe Manchester City, të cilët të dy kanë fituar fitore me rezultate të larta ndërsa sezoni i Premier League 2019/20 filloi gjatë fundjavës.

City tronditi West Ham 5-0 të Shtunën, hat-trickun e Raheem Sterling të bashkuar nga shokët e tij sulmues Kevin De Bruyne dhe nga portieri Ederson.

United, ndërkohë, befasoi disa njerëz duke mposhtu me katër gola Chelsea, në një ditë emfatike në Old Trafford të dielën, me Marcus Rashford, Paul Pogba dhe duke nënshkrimin e ri Harry Maguire duke e bërë atë në ekipin e javës për paraqitjet e tyre.

Diku tjetër, ka fytyra të tjera të njohura ndërsa mbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk merr vend pas një performancë të fortë dhe një gol në fitoren e Kuqezinjve ndaj Norwich City të premten, ndërsa sulmuesi i Tottenham, Harry Kane drejton linjën e sulmit pasi goditi një parantezë kundër Aston Villa.

Spurs i është bashkuar edhe me nënshkrimin e verës Tanguy Ndombele, i cili shënoi debutimin e tij në Premier League me një gol barazimi të shkëlqyer në atë fitore ndaj Villas.

Lewis Dunk i Brighton plotëson mbrojtjen, pasi vazhdon të tregojë veten si një nga lojtarët më të fortë dhe më të vlerësuar në Angli.

Dhe së fundmi, sulmuesi i Arsenalit, Pierre-Emerick Aubameyang e përfundon sulmin pasi shënoi golin fitues për Gunners kundër Newcastle të dielën./TeleshkronjaPost/

Formacioni i javës sipas BBC Sport.

Çmenden mediat serbe, quhet skandal festimin e golit me “shqiponjë” nga Rashford

Festimi i Marcus Rashfordit në rastin e golit të parë në fitoren 4-0 të Manchester United ndaj Chelseat, ka çmendur mediat serbe të cilat e kanë quajtur si provokim festimin e sulmuesit anglez me simbolin e shqiponjës me dy koka.

Një festim të tillë e kanë përdorur më parë edhe Xherdan Shaqiri e Granit Xhaka, duke ngjallur shumë urrejtje te serbët të cilët nuk e pranojnë simbolin e “Shqipërisë së Madhe”.

Menjëherë pas festimit të Rashfordit me shqiponjë ka reaguar e përditshmja serbe “Kurir” e cila shkruan:

“Ky gjest i cili pati shumë reklamë vitin e kaluar pasi u aplikua nga Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, mesa duket është bërë shumë i njohur për futbollistët e botës. Tani ngrihet pyetja nëse Rashfordi është i vetëdijshëm për kuptimin e shenjës që bëri dhe si reagoi shoku i tij i skuadrës në stol Nemanja Matiq që është me kombësi serbe”.

Në Serbi akoma nuk arrijnë ta përtypin faktin që festimi me shqiponjën me dy koka është në modë dhe të gjitha këto lloj festimesh i quajnë provokime edhe pse qëllimi i Rashfordit nuk ka qenë të acarojë serbët duke festuar me simbolin e shqiptarëve.

Ky është momenti kur Rashford feston golin me shqiponjë:

Gol i mrekullueshëm nga Rashford kundër Milanit

Nga ora 18:30 ka filluar ndeshja ndërmjet gjidandit AC Milanit dhe Manchester United në kuadër të turneut para sezonal, International Champions Cup.

E Manchester Unitedi ka arritur të kalojë në epërsi me rezultat 1:0 kundër Milanit, në ndeshjen e cila po zhvillohet për momentin në Cardiff të Uellsit, shkruan Teleshkronja Post.

Në minutën e 14-të të ndeshjes, Marcus Rashfordi e shfrytëzoi një top të gjatë dhe pas një vrapimi të shpejtë, e bombardoi portën e Milanit me një supergol.

Shikoni golin e bukur nga talenti anglez ndaj Milanit :

Ter Stegen lexoi letrën e Solskjaer, shënimin taktik për Marcus Rashford / Video

Manchester United u mposht nga Lionel Messi dhe shokët e tij të Barcelonës në Camp Nou të martën mbrëma në Ligën e Kampionëve.

Njerëzit e Ole Gunnar Solskjaer ishin shumë të vetëdijshëm se shanset ishin grumbulluar kundër tyre pasi humbën ndeshjen e parë 1-0 në Old Trafford një javë më parë – por ata gjithashtu e dinin se një mrekulli e stilit të Paris Saint Germain nuk ishte jashtë mendjes.

Ata filluan mirë dhe duhet të kenë shënuar brenda minutës së hapjes përmes Marcus Rashford. Megjithatë, u godit shtylla për Djajtë e Kuq pas magjisë mbresëlënëse 10-minutëshe në fillim të ndeshjes.

Messi shënoi dy gola në katër minuta për të zhdukur në mënyrë efektive shpresen për një rikthim të mundshëm, raporton Teleshkronja Post.

Tani është shfaqur video intriguese e cila tregon se Solskjaer u përpoq të ndryshonte gjërat në gjysmën e dytë duke ndryshuar formimin e tij.

Shefi i Man United i dorëzoi Rashford një shënim taktik të shkruar me dorë, me sa duket për të kaluar informacionin tek shokët e tij.

Megjithatë, sulmuesi 21-vjeçar e hodhi atë jashtë zonës së dënimit të Barcelonës, e cila, doli se nuk ishte një vend veçanërisht i zgjuar për ta hedhur atë.

Portieri i Barcelonës Marc-Andre ter Stegen nuk mund t’i rezistonte tundimit të leximit të shënimit. Por, çfarë kishte shënimi për këtë?

E pra, letra tregon se Solskjaer dëshironte lojtarët e tij në një formacion 4-4-2, në vend që 4-3-1-2 e tij fillimisht filloi ndeshjen me të.

Për fat të keq për Solskjaer, kalimi i tij taktik nuk arriti të kishte ndonjë ndikim, pasi Barça e rezervoi vendin e tyre në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve me një fitore të rehatshme.

Rashford për penaltinë: “Unë i gjuaj çdo ditë në stërvitje dhe doja ta gjuaja”

Anësori i Manchester United, Marcus Rashford, ka thënë se ka qenë i qetë kur e ka gjuajtur penalltinë.

Anglezi e shënoi golin për 3-1, duke i dhënë mundësinë Manchester Unitedit të kalojë në mesin me tetë më të mirave të Evropës.

“Çfarë po mendoja te penalltia? Të qëndroja i qetë. Unë i gjuaj çdo ditë në stërvitje dhe doja ta gjuaja”.

“Pritja para se penalltia të akordohej, kur gjyqtari po e shihte VAR-in, ishte pjesa më e vështirë. Rëndësi ka që shënova dhe skuadra fitoi”.

HISTORI: VAR i dhuron çerekfinalen Manchester United kundër PSG / VIDEO

“Me gjithë mungesat që kishim në skuadër, çdo gjë dukej se ishte kundër nesh, por jemi mësuar të mbijetojmë në këto momente dhe tani mund të festojmë”.

United luajti pa dhjetë lojtarë të ekipit të parë, të lënduar ose të suspenduar, por ata që luajtën ishin plotësisht të gatshëm.

“Të gjithë lojtarët që ishin në fushë sot janë gati të japin kontributin e tyre, ashtu siç e dhashë unë dy vite më parë kur erdha tek ekipi i parë”, ka thënë Rashford.

Marcus Rashford vs PSG Penalty Goal

Penaltia e Marcus Rashford nga shkallët e stadiumit🔥😱- Reagimi i tifozëve të PSG 🤣😝

Posted by Teleshkronja Post Sport on Thursday, March 7, 2019

HISTORI: VAR i dhuron çerekfinalen Manchester United kundër PSG / VIDEO

Momente dramatike në Parkun e Princave, ku Manchester United u kualifikua në çerekfinale të Champions League pas penaltisë se akorduar nga VAR në minuten e 90’të.

Marcus Rashford shënoi nga penalltia për t’i dhënë epërsinë 1:3 Unitedit, shkruan Teleshkronja Post.

Kjo nënkupton se Unitedi kalon në çerekfinale pas rezultatit 3:3 pas dy ndeshjeve, falë golave si mysafir.

Unitedi duhet t’iu falët gabimeve të mbrojtjes së PSG-së, por duhet kujtuar se anglezët erdhën në këtë ndeshje me nëntë mungesa shumë të mëdha.

Skuadra e Ole Gunnar Solskjaer pati fillim ëndrrash në Paris, duke kaluar në epërsi pas vetëm dy minutave lojë, kur Romelu Lukaku shënoi falë një gabimi të tmerrshëm të mbrojtësit të djathtë Thilo Kehrer.

Në rastin e tij të dytë, Kylian Mbappe ia përgatiti golin Juan Bernatit, i cili shënoi në portën e zbrazet për t’i barazuar shifrat.

Por, një gabim tjetër trashanik i skuadrës së Thomas Tuchel bëri që Lukaku të shënonte sërish, duke e kthyer epërsinë e Unitedit që i dha shpresë “Djajve të kuq” për një kualifikim tutje, pas gjysmë ore lojë.

Një pjesë e dyte e dominuar nga vendasit, mbaroi në mënyrë dramatike, me një penallti të vonshme. Pas rishikimit të incidentit në VAR, gjyqtari vendosi të japë penallti për Unitedin.

Marcus Rashford shënoi nga pika e bardhë dhe i dhuroi kualifikimin spektakolar Unitedit.

Marcus Rashford vs PSG Penalty Goal

Penaltia e Marcus Rashford nga shkallët e stadiumit🔥😱- Reagimi i tifozëve të PSG 🤣😝

Posted by Teleshkronja Post Sport on Thursday, March 7, 2019

Në fakt, Unitedi nuk pati vetëm një goditje në drejtim të portës së Buffonit në pjesën e dytë.

Manchester Unitedi i bashkohet Ajaxit dhe Tottenhamit në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

United i Solskjaer nuk ndalet, mposht edhe Tottenham

Një super Manchester Unitedi ka shënuar një fitore të rëndësishme me rezultatin minimal 1-0 si mysafir ndaj Tottenhamit në kuadër të xhiros së 22-të në Premierligë të dielën në “Wembley”.

Ole Gunnar Solskjaer po vazhdon me ecurinë e shkëlqyer të fitoreve radhazi, gjithsej gjashtë prej se erdhi në vend të të shkarkuarit, Jose Mourinhos.

Në gjashtë ndeshjet e tij, norvegjezi ka marrë gjashtë fitore, pesë në Premierligë e një në FA Cup.

Golin e vetëm të ndeshjes e shënoi Marcus Rashford në minutën e 45’ të pjesës së parë, pas një asistimi të shkëlqyer nga Paul Pogba.

Tottenhami konsiderohej si kundërshtari më i vështirë për Solskjaer që prej se mori detyrën e trajnerit, dhe ky i fundit e kaloi me sukses edhe këtë pengesë, dhe tani ka pikë të njëjta m Arsenalin në pozitën e pestë, nga 41 sosh.

Në ndeshjen e ardhshme “Djajtë e Kuq” presin në shtëpi Brightonin, kurse Tottenhami luan si mysafir ndaj Fulhamit.

Paraqitje fantastike pati edhe portieri i Manchester United, David De Gea, i cili bëri disa super pritje duke i mohuar golin Tottenham.

 

Super talenti anglez i hapur për bisedime me Real Madridin

Marcus Rashford është i hapur për tu larguar nga Manchester Unitedi në favor të një transferimi te Real Madridi.

21-vjeçari anglez është duke konsideruar të ardhmen e tij pasi ka humbur vendin e titullarit te skuadra nga Old Trafford, raporton Teleshkronja Post.

Sipas mediumit anglez The Sun, ylli i Djajve ë Kuq është i gatshëm të fillojë bisedimet për një transferim te Real Madridi.

Mbretërit thuhet se tashmë kanë bërë kontaktet e para me përfaqësuesit e Rashfordit.

Drejtuesit e klubit të madh spanjoll shpresojnë ta zbresin në Santiago Bernabeu njërin nga talentet më premtues anglez.

Edhe sulmuesi 21-vjeçar është i hapur për një transferim te Real Madridi pasi aty sheh më shumë minuta të lojës sesa te Unitedi.

Rashford është i indinjuar me situatën e tij pasi ka filluar si titullar vetëm pesë nga 12 ndeshjet e Ligës Premier këtë sezon.

Përveç anglezit, klubi mbretëror ka edhe opsione tjera në sulm si Borja Iglesias i Espanyolit dhe Maxi Gomez i Celta Vigos./ Teleshkronja Post/