Paratë e ndara për ekipet e Premier League: Sa fituan ekipet ?

Manchester City ka mbrojtur titullin e Premier Ligës pavarësisht një lufte të pabesueshme me klubin e Jurgen Klopp, Liverpool.

City përjetoj një frikë para se të fitonte 4-1 në Brighton ndërsa djelmoshat e Jurgen Klopp morën vendin e dytë pas një fitoreje 2-0 kundër Wolves.

Ekipet e Premierligës do të fitojnë afërsisht 2 milionë funte më shumë se skuadra poshtë tyre, gjë që e bëri ditën e fundit të sezonit edhe më fitimprurëse për ata që ende luftonin për vendet në krye dhe në fund të ligës.

Me këto shpërblime nga federata angleze shihet qartë se sa fuqi financiare ka liga, duke mos i përmendur milionat nga të drejtat televizive.

Skuadrat që ranë nga liga dhe përfunduan në pjesën e poshtme tre morën shumën më të vogël, por do të marrin pagesa për katër stinët e ardhshme.

Pra, sa do fitojë çdo klub nga Premier Liga…

 1. Huddersfield Town – £1.9m
 2. Fulham – £3.8m
 3. Cardiff City – £5.8m
 4. Brighton – £7.7m
 5. Southampton – £9.6m
 6. Burnley – £11.5m
 7. Bournemouth – £13.4m
 8. Newcastle United – £15.4m
 9. Crystal Palace – £17.3m
 10. Watford – £19.2m
 11. West Ham United – £21.1m
 12. Leicester City – £23.1m
 13. Everton – £25m
 14. Wolves – £26.9m
 15. Manchester United – £28.8m
 16. Arsenal – £30.7m
 17. Tottenham Hotspur – £32.6m
 18. Chelsea – £34.6m
 19. Liverpool – £36.5m
 20. Manchester City – £38.4m./TeleshkronjaPost/

Man United konfirmon se Ander Herrera do të largohet nga klubi këtë verë

20 herë kampioni anglez, Manchester United kanë konfirmuar zyrtarisht se mesfushori spanjoll Ander Herrera do të largohet nga klubi këtë afat kalimtarë.

Ishte raportuar gjerësisht se spanjolli do të largohet nga një transferim i lirë pasi nuk arriti të binte dakord mbi një marrëveshje të re me klubin.

Djajtë e Kuq kanë postuar një video mjaft emocionale në faqet e tyre të mediave sociale që konfirmojnë daljen e Herrerës.

Shiko videon lamtumirëse të Manchester United për Ander Herreran :

Ende nuk është e sigurt se ku do shkojë Ander Herrera, por pritet të jetë një lëvizje në Paris Saint-Germain, ku ai do të nënshkruajë një kontratë shumë fitimprurëse.

Sipas gjitha gjasave ky është largimi i parë në mesin e shumë largimeve nga Solskjaer, pas një sezoni dëshpërues pa trofe.

Në mesin e atyre që po flitet se do largohen është edhe mesfushori tjetër Paul Pogba, i cili po lidhet tash e sa kohë me Real Madridin.

Ander Herrera (Man United)

Që nga viti 2014 deri sot ai ka fituar 4 trofe me klubin anglez: FA Cup, EFL Cup, Europa League si dhe u emërua si lojtari i sezonit në sezonin 2016-17.

Spanjolli 29 vjeqarë është paraqitur plot 189 ndeshje me fanellen e United ku ka realizuar 20 gola./TeleshkronjaPost/

City i falet Kompany dhe super golit të tij / Video

Asnjëherë nuk ishte i preferuari i Pep Guardiolas që prej se spanjolli erdhi në Manchester City, por belgu Vincent Kompany ia siguroj ndoshta fitoren më të rëndësishme ‘Qytetarëve’ me një gol pak para fundit të ndeshjes.

Dhe çfarë goli, gjithashtu. Një goditje spektakolare. Goli që do të mbahet mend dhe do të përsëritet dekada nga tani. Kompany ka fituar shumë tituj dhe ka shumë kontribute standarde nga një lojtar me setin e tij të aftësive.

Kjo sonte ishte ndryshe. Kjo ishte Paul Breitner 1974 World Cup ndryshe. Ky ishte një mbrojtës qëllimi ëndrra e shënuar, transmeton Teleshkronja Post.

Kompany goditi topin rreth 35 metra larg nga goli i Leicester.Kompany priti pasimin dhe ishte gati ta lëvizë atë, gjithashtu. Leicester nuk e priti

Pra Kompany avanconte ndoshta më shumë se zakonisht në fushë dhe: pow. Topi i goditur me këmbën e djathtë si një raketë, drejt në këndin e majtë të Kasper Schmeichel.

Ky ishte goli i parë i Kompany-it që nga data 7 prill 2018, ndoshta më i vlefshmi në karrierën e veteranit të kombëtares belge.

Me këtë triumf ekipi i Guardiolas përsëri rikthehet në krye të tabelës me një pikë më shumë se The Reds./TeleshkronjaPost/

Rënditja e PL vetëm një ndeshje para fundit të sezonit.

Lojtari i Man United dëshiron rikthim e Ronaldos në Old Trafford

Skuadra e tanishme e Manchester United, përfshirë Jesse Lingard, arriti për trajnim në Carrington të enjten, dhe anglezi zbuloi atë që ai dëshiron të jetë në klub edhe sezonin e ardhshëm.

Lingard ka zbuluar ëndrrën e tij, që të nënshkruaj këtë verë me futbollistin aktual të Juventus, Cristiano Ronaldon, të cilin ai thotë se do të ishte ‘mahnitëse’ për të luajtur me të.

Ronaldo luajti për United midis 2003 dhe 2009, dhe Lingard ndjen se klubi duhet të lëvizë për të tërhequr 34 vjeqarin në Old Trafford.

I riu anglez, Lingard tha për gazetën britanike Mirror, përcjellë Teleshkronja Post:

‘Do të doja të nënshkruaja me Cristiano Ronaldon. Ai ka qenë nga lojtarët më të mirë në botë gjatë dekadës së fundit. Ai ka qenë këtu më parë kështu që ai do të çonte në vendin e duhur.”

“Rritja e tij ishte thjesht e pabesueshme me fanellën e United, kështu që në një shënim personal do të ishte e mahnitshme të luante me të”.

Ronaldo luajti për United midis 2003 dhe 2009 dhe Lingard mendon klubi anglez se duhet ta kthejnë atë

Lidhja e tij me Ronaldon shkon deri në vitin 2003, kur një yll portugez si 18-vjeçar ka trajnuar një herë me Lingardin si i ri në një sesion trajnimi tek Man United.

Lidhja e Lingard me Ronaldon kthehet në vitin 2003, kur portugezi stërvitën një Lingard të ri (Foto: ManUnitedTV)

Anën e tjetër mbetet e paqartë se sa nga këta lojtarë do të bëjnë të njëjtin udhëtim sezonin e ardhshëm, me menaxherin Ole Gunnar Solskjaer do të rishikojë skuadrën e tij këtë verë.

Mes atyre që shihen në Carrington është edhe sulmuesi Romelu Lukaku, i cili ka lënë të kuptohet se do të jetë i interesuar për një lëvizje në Serie A, ashtu si Anthony Martial./TeleshkronjaPost/

Manchester United 1-1 Chelsea: David de Gea bën një tjetër gabim në derbi

Manchester United nuk arriti që ta mposhtë rivalin e drejtëpërdrejtë përsëri në garën për një top-katërshe, të dielën, ku ata barazuan në shtëpi ndaj Chelsea.

United filloi mirë dhe mori rolin udhëheqës në 11 minuta kur Juan Mata shënoi me 31 vjetorin e lindjes me një gol kundër ish-klubit të tij.

Por, Chelsea u rikthye pas një gabimi nga portieri i United David de Gea, i cili derdhi një gjuajtje me rreze të gjatë nga Antonio Rudiger në rrugën e Marcos Alonso.

Të dyja palët u kthyen me lëndime të lojtarëve gjatë pjesës së dytë, ndërsa Antonio Rudiger dhe Eric Bailly u zëvendësuan, transmeton Teleshkronja Post.

Fotografitë më interesante nga derbi, në fund të artikullit gjithashtu edhe golat e takimit nga Mata dhe Alonso:

Pas këtij barazimi Chelsea vazhdon në vendin e katër me 68 pikë, dy më pak se Arsenali dhe katër se Manchester Unitedi në vendin e gjashtë.

Në xhiron e radhës Blutë luajnë ndaj Watfordit, kurse Djajtë e Kuq kundër Huddersfieldit.

Reali kthenë sytë nga ndeshja Man United – Chelsea

Pavarësisht nga programi i plotë i ndeshjeve të futbollit La Liga në Spanjë këtë fundjavë dy nga gazetat më të mëdha sportive kishin Eden Hazard dhe Paul Pogba në faqet e tyre të para të shtunën.

Takimi i Manchester United me Chelsea ka rëndësi shumë te Real Madridi sa çdo lojë tjetër që do të luhet gjatë 48 orëve të ardhshme.

Pyetja që të gjithë përkrahësit e klubit janë duke kërkuar, ndërsa sezoni po përfundon, është:

A do të jetë Hazard? Do të jetë Pogba? Apo do të jenë të dy?

Paul Pogba (Foto: AFP/GettyImages)
Eden Hazard (Foto: Chelsea FC via GettyImages)

Presidenti Florentino Perez, drejtori i tij i përgjithshëm Jose Angel Sanchez dhe trajneri Zinedine Zidane do të shikojnë nga larg, ku dy objektivat e tyre të mëdha të transferimit të verës do të takohen të dielën në Old Trafford.

Zidane beson se mund ta kthejë potencialin e Pogba-s në një diçka të vërtetë të veçantë. Ai mund të jetë i papërputhshëm deri në masën që vendi i tij në ekipin e PFA të sezonit ishte tallur këtë javë, por ai ka vetëm 26 vjeq dhe Zidane mund të shohë një hapësirë ​​të madhe për përmirësim e tij.

Ai beson se ekipi i tij i Madridit i mungon një motor në mesfushë, që nuk dorëzohet në lojëra dhe gjatë gjithë sezonit të ardhshëm kur La Liga do të jetë përsëri prioritet – ata përfunduan 17 pikë pas Barcelonës vitin e kaluar, tani ata janë 15 pikë prapa ata me katër lojëra të mbetura – gjërat duhet të ndryshojnë.

Por trajneri francez gjithashtu dëshiron Hazardin. Ai beson se njeriu i Chelsea mund t’i japë Real Madridit një pjesë të madhe të golave ​​që kanë munguar këtë vit në sezonin e tyre të parë pas ikjes së Cristiano Ronaldos.

Pogba do të operonte në një mesfushor me Casemiro ose Toni Kross ose Luka Modric. Eden Hazard do të fillojë në një sulm të trefishtë së bashku me Karim Benzemën dhe një tjetër (që është një hedhje krejt ndryshe me një numër më të madh kandidatësh, përfshirë Luka Joviçin, Viniciusin, Marco Asensio dhe Gareth Bale nëse ai qëndron).

Pogba është një ‘hit’ dhe tejet i përmendur në mediat spanjolle sportive të cilët kanë parë magjinë dhe personalitetin e fituesit të Kupës së Botës.

“AS” raporton se Pogba i ka kërkuar Unitedit të negociojë me Madridin gjatë një lëvizjeje të verës

Fjalët e Zidane nga një prej konferencave nuk qartësojnë asgjë: ‘Më pëlqen shumë Pogba. Kjo nuk është diçka e re. Unë e njoh personalisht, ai është i ndryshëm dhe ai ju jep diçka të ndryshme që shumë pak lojtarë mund të ofrojnë.” Nëse ai do që përvoja e tij në United të përfundoj dhe ai dëshiron të vijë, pse ai nuk do të vijë në Madrid?.

Pengesa më e madhe për largimin e Pogbës do të jetë paga. Çmimi i kërkuar i Manchester United për një lojtar i cili ende do të ketë dy vjet të tjera në kontratën e tij në fund të sezonit dhe kushton £ 89 £ në vitin 2016, mund të jetë shumë për Perez.

Gjigantët spanjollë kishin shpresuar se ata mund të përdorin një nga lojtarët e tyre, në fakt, ta ulin çmimin. Por për të gjithë që United kanë treguar interes në Bale, Kroos dhe Raphael Varane në të kaluarën se taktika e veçantë duket të jetë jashtë momentalisht.

Neymar u shfaq në Fox Sports duke thënë: ‘Hazard është një lojtar i veçantë me një stil të ngjashëm me mua’, kur u pyet se kush do të donte të luante së bashku në një pikë në karrierën e tij. Nuk mund të ketë vulë më të mirë të miratimit sesa nga lojtari që Perez do të dëshironte më shumë të nënshkruante nëse mund të kishte vetëm.

Pogba kontroversisht zuri një vend në Skuadrën PFA të Vitit por Hazard jo.

Perez i premtoi Zidane fuqitë e plota kur ai u kthye, por nëse klubi e bind atë se nënshkrimi i Pogba nuk është thjesht financiarisht i suksesshëm atëherë ai do ta pranojë atë. Rreziqet do të jenë të pranishme.

Duke parë të riun belg për herë të parë në Lille në vitin 2010, Zidane e kishte ishte lënë pa asnjë dyshim se ai ishte i destinuar për gjëra të mëdha dhe ai e paralajmëroi Real Madridin. Hazard ishte ende vetëm 19 vjeç dhe Madridi hezitoi, deri kur e humbi atë te Chelsea dy vjet më vonë.

Herët ose vonë do të shohim Zidane pranë belgut që idolizoi atë ose francezin që ai beson se mund të kthehet në mesfushorin më të mirë të botës. Për momentin, trajneri enigmatik i Real Madrid do të duhet të shikojë ndeshjen mes Manchester United dhe Chelsea në mënyrë që ta ndajë mendjen dhe ta ketë një pasqyrë të qartë./Teleshkronja Post/

Formacionet zyrtare të derbit të Manchesterit / Foto

Një nga takimet më të rëndësishme dhe me më shumë vëmendje në Premierligë këtë edicion luhet sonte në Old Trafford.

Ole Gunnar Solskjaer dhe Manchester United pret ekipin e Guardiolës, Manchester Cityn, raporton Teleshkronja Post.

Kjo ndeshje do jetë përcaktuese për të dyja ekipet, pasi Man United po luftojnë për vendin e 4, i cili ia siguron vendin në fazen e grupeve në Ligën e Kampionëve.

Ndërsa për ‘Qytetarët’ kjo ndeshje e ka vlerën e titullit, në garë me Liverpoolin.

Janë publikuar formacionet zyrtare të dy ekipeve :

Ndeshja fillon nga ora 21:30 në “Teatrin e Ëndrrave”. Situata aktuale në top 6-shen e Premier Ligë:

 1. Liverpool – 88 pikë (35 ndeshje)
 2. Man City – 86 pikë (34 ndeshje)
 3. Tottenham- 70 pikë (35 ndeshje)
 4. Chelsea FC – 67 pikë (35 ndeshje)
 5. Arsenal – 66 pikë (35 ndeshje)
 6. Man United – 64 pikë (34 ndeshje./TeleshkronjaPost/

Ter Stegen lexoi letrën e Solskjaer, shënimin taktik për Marcus Rashford / Video

Manchester United u mposht nga Lionel Messi dhe shokët e tij të Barcelonës në Camp Nou të martën mbrëma në Ligën e Kampionëve.

Njerëzit e Ole Gunnar Solskjaer ishin shumë të vetëdijshëm se shanset ishin grumbulluar kundër tyre pasi humbën ndeshjen e parë 1-0 në Old Trafford një javë më parë – por ata gjithashtu e dinin se një mrekulli e stilit të Paris Saint Germain nuk ishte jashtë mendjes.

Ata filluan mirë dhe duhet të kenë shënuar brenda minutës së hapjes përmes Marcus Rashford. Megjithatë, u godit shtylla për Djajtë e Kuq pas magjisë mbresëlënëse 10-minutëshe në fillim të ndeshjes.

Messi shënoi dy gola në katër minuta për të zhdukur në mënyrë efektive shpresen për një rikthim të mundshëm, raporton Teleshkronja Post.

Tani është shfaqur video intriguese e cila tregon se Solskjaer u përpoq të ndryshonte gjërat në gjysmën e dytë duke ndryshuar formimin e tij.

Shefi i Man United i dorëzoi Rashford një shënim taktik të shkruar me dorë, me sa duket për të kaluar informacionin tek shokët e tij.

Megjithatë, sulmuesi 21-vjeçar e hodhi atë jashtë zonës së dënimit të Barcelonës, e cila, doli se nuk ishte një vend veçanërisht i zgjuar për ta hedhur atë.

Portieri i Barcelonës Marc-Andre ter Stegen nuk mund t’i rezistonte tundimit të leximit të shënimit. Por, çfarë kishte shënimi për këtë?

E pra, letra tregon se Solskjaer dëshironte lojtarët e tij në një formacion 4-4-2, në vend që 4-3-1-2 e tij fillimisht filloi ndeshjen me të.

Për fat të keq për Solskjaer, kalimi i tij taktik nuk arriti të kishte ndonjë ndikim, pasi Barça e rezervoi vendin e tyre në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve me një fitore të rehatshme.