Guardiola vlerëson lartë Arjanet Muriqin

Trajneri spanjoll thotë se portieri kosovar e ka ndihmuar Manchester Cityn të shkojë deri në finale të Carabao Cup, e cila do të luhet në Wembley.

Pep Guardiola ka folur për ndeshjen finale të Carabao Cup ndërmjet Manchester Cityt dhe Chelseat, e cila do të zhvillohet në stadiumin Wembley.

Trajneri spanjoll duket se është i pavendosur nëse në portë në këtë ndeshje do të jetë Arijanet Muriç apo Ederson, pasi portieri i parë, Kepa Arrizabalaga është i lënduar.

Përfaqësuesi kosovar ka shfaqur siguri të madhe se herë i është dhënë rasti në rundet paraprake, ndërsa i ka pritur dy penallti në çerekfinale në duel me Leicester Cityn.

“Do ta shohim, më duhet të mendoj për këtë. Arijaneti është një lojtar i rëndësishëm për faktin se jemi këtu ku jemi. Ai ishte i rëndësishëm në Leicester në gjuajtjen e penalltive. Ai ka qenë mjaft i mirë dhe ne kemi besim në të”, ka thënë trajneri Guardiola.

Liga e Kampionëve është kthyer: Gjithçka që duhet të dini para ndeshjeve të kësaj jave

Dy muaj kanë kaluar që nga shorti për 1/16 e Ligës së Kampionëve dhe gara më e madhe e Evropës do të rifillojë më në fund këtë javë me katër ndeshje gjatë të martës dhe të mërkurës.

Manchester United, Paris Saint-Germain dhe Ajax luajnë Real Madrid të martën, ndërsa Tottenham Hotspur përballet me Borussia Dortmund në stadiumin Wembley dhe mikpritësja Roma dhe Porto të mërkurën.

Gjërat kanë ndryshuar në mënyrë drastike që nga shorti pasi Jose Mourinho u zëvendësua nga Ole Gunnar Solskjaer, i cili i ka dhënë ekipit një ngritje të besimit.

Që nga ardhja e tij, Djajtë e Kuq kanë arritur të mbeten të pamposhtur me tetë fitore dhe një barazim, me 23 gola të shënuar dhe gjashtë të pranuar, pasi ata kanë përmbysur diferencën 11-pikë të Chelsea dhe tani janë të katërt në Premier Ligë.

Paul Pogba ka shënuar tetë gola dhe ka ndihmuar edhe pesë të tjerë, ndërsa Marouane Fellaini shkoi në ligen kineze tek ekipi Shandong Luneng në janar, transmeton Teleshkronja Post.

Ndërkohë, Paris Saint-Germain ende kryeson Ligue 1, 10 pikë larg nga Lille dhe me dy ndeshje më pak, edhe pse ekipi i Thomas Tuchel u eliminua në Coupe de la Ligue nga Guingamp.

Megjithatë, çështja kryesore e PSG është mungesa e Neymar dhe Edinson Cavani për shkak të lëndimeve pasi ata do të humbasin ndeshjen e parë.

Thomas Meunier gjithashtu do të humbasë ndeshjen në Old Trafford, ndërsa Adrien Rabiot mbetet i ngujuar pas refuzimit të rinovimit të kontratës së tij.

Nga ana tjetër, Marco Verratti kthehet nga lëndimet e tij dhe Leandro Paredes është gati të debutojë për klubin francez në Evropë; ka pasur edhe disa levizje, pasi Yacine Adli u bashkua me Bordo, dhe Timothy Weah dhe Jese Rodriguez u huazuan respektivisht Celtic dhe Real Betis.

Viti 2019 ka parë që Real Madridi të shërohet nga gjysma e parë e varfër e sezonit, por Ajax nuk ka arritur të fillojë vitin e ri kalendarik në stilin e njejtë.

Ndeshjet e Eredivisie nuk qëndroi mirë me ekipin holandezz, të cilët kanë treguar defekte serioze mbrojtëse pavarësisht se kanë një qendër mbrojtë premtues si Matthijs de Ligt.

Ata barazuan 4-4 kundër Heerenveen pas humbjes 3-1, ata u shtypën 6-2 nga Feyenoord dhe humbën 1-0 fundjavën e kaluar kundër Heracles.

Ajax përfundoi fazën e grupit të pamposhtur, me tre fitore dhe tre barazime, dhe ata sfiduan Bayern Munich për vendin e parë në ndeshjen e fundit të fazës grupore.

Frenkie de Jong pranoi një lëvizje të verës në Barcelonë, ndërsa klubi nënshkroi Lisandro Magallan nga Boca Juniors.

Nga ana tjetër, që nga hedhja e shortit të UCL, Real Madrid ka akumuluar 10 fitore, 2 barazime dhe 2 humbje, dhe gjithashtu fitoi tre herë radhazi Botërorin e klubeve.

Los Blancos kanë parë Vinicius Junior – një figurë kyçe në ringjalljen e tyre – shënoj katër gola dhe ndihmoj me 9 asiste në 1,220 minuta të luajtura dhe ata mbetën të pamposhtur në derbin e kthyeshëm në Barcelonë dhe Atletico Madridit.

Kiko Casilla u largua nga klubi për Leeds United, ndërsa Brahim Diaz erdhi nga Manchester City, por Vinicius dhe Sergio Reguilon mund të etiketoheshin si më të mirët e ekipit.

Ekipi anglez Tottenham kaloi një tjetër treg të transferimit në modalitet të papunë pasi ata nuk nënshkruan asnjë lojtar për dritaren e dytë të transferimit të njëpasnjëshëm.

Dy lojtarët më të mirë të tyre, Harry Kane dhe Dele Alli, janë pushuar për shkak të lëndimeve dhe megjithëse janë eliminuar nga Kupën Carabao dhe FA Cup, ata kanë arritur të qëndrojnë në vendin e tretë në Premier Ligë.

Ndërkohë, Borussia Dortmund kryeson Bundesligën, pesë pikë larg Bayern Munichut dhe ata janë përballur me probleme në mbrojtje, pasi kanë pranuar shtatë gola, gjë që ka çuar në tre ndeshje të njëpasnjëshme, një prej të cilave ishte eliminimi i DFB-Pokal nga Werder Bremen.

Marco Reus është përjashtuar nga ndeshja e parë për shkak të një lëndimi, ndërsa Dortmund arriti një marrëveshje me Chelsean për largimin e Christian Pulisic gjatë verës.

Një fitoren 3-0 ndaj Chievo Verona i ka lejuar Romën të marrin frymë pak më të lehtë pas tre goditjeve të njëpasnjëshme, më së shumti humbjen 7-1 në duart e Fiorentinës pasi u eliminuan nga Coppa Italia.

Nicolari Zaniolo ka impresionuar gjatë gjithë sezonit dhe ekipi pret të njëjtin përmirësim për lojtarët e rinj si Justin Kluivert, Cengiz Under dhe Patrik Schick.

Ndërkohë, një humbje përfundimtare e Taca da Liga kundër Sporting CP përfundoi historin e Portos me 18 fitore rresht, dhe Benfica gjithashtu kanë shkurtuar boshllëkun tek liderët e ligës në vetëm një pikë.

Pepe është rikthyer nga Besiktas, ndërsa Fernando Andrade ka impresionuar kohët e fundit me aftësinë e tij për të shënuar si zëvendësues.

Fituesi i Champions League sipas basteve

Kthimi i ndeshjeve të Championsit në këtë mesjavë nuk ka ndikuar që të kompanitë e basteve të ndryshojnë kuotat e tyre për ekipin Madrilen që të shpallet kampion i Europës përsëri.

Ekipi i Solarit përsëri nuk është në mesin e favoritëve kryesor për të triumfuar në Champions League këtë sezon dhe kuota e tyre është 12.00 për t’u shpallur kampion i Europës për herën e 4’të radhazi.

Kuota apo favoriti kryesor është Man City me 4.00, pastaj vijnë Barcelona (5.50), Juventusi (7.00), PSG (8.00) dhe Liverpooli (9.00), para Realit që është favoriti i 6’të sipas kompanive të basteve botërore.

City dhe Muriçi kalojnë tutje në EFL Cup

Manchester City e ka eliminuar Burtonin nga EFL Cup.

Manchester City ka fituar edhe në ndeshjen e dytë ndaj Burtonit në EFL Cup me rezultat, 0:1, për të kaluar në finale.

Ndeshja e parë kishte përfunduar me rezultat të thellë për “Qytetarët”, 9:0, ndërsa rezultati i përgjithshëm i ndeshjes ishte, 10:0, raporton lajmi.net.

Golin e vetëm për Manchester Cityn në ndeshjen e dytë e shënoi Sergio Aguero në minutën e 26’ edhe pse kishte disa raste të mira për ta thelluar epërsinë.

Nesër do të zhvillohet një derbi në kuadër të EFL Cup, ku do të përballen Chelsea dhe Tottenham, ndërsa këta të fundit e kanë fituar ndeshjen e parë me rezultat, 1:0

Fituesi i kësaj ndeshje do të takohet me Manchester Cityn në finale.

City gati ta rrëmbejë këtë super yll para Real Madridit

Mesfushori i Tottenham Hotspur, Christian Eriksen pëlqehet shumë nga dy skuadrat rivale angleze, Manchester City dhe Chelsea.

Eriksen ka edhe një vit e gjysmë kontratë me klubin londinez, Tottenhamin dhe palët janë afër marrëveshjes së rinovimit.

Situata e krijuar e mesfushorit danez ka bërë që shumë klube të mëdha evropiane të vihen pas tij.

Gjiganti spanjoll, Real Madridi llogaritet si favorit për të transferuar 26-vjeçarin në Santiago Bernabeu, por tani ka konkurrencë të fortë.

Dy skuadrat e mëdha angleze, Manchester City dhe Chelsea janë të etura për të mbajtur mesfushorin danez në Ligën Premier.

Sipas gazetës spanjolle AS, City dhe Chelsea e kanë sinjalizuar interesimin e tyre për të nënshkruar me lojtarin e Tottenhami.

Edhe një burim i gazetës AS ka zbuluar interesimin e shumë skuadrave për Eriksenin.

“Është e vështirë të përmendim vetëm një klub të veçantë të nivelit të lartë, të cilët mbajnë sytë ngushtë tek ai … sepse ka skuadra nga Anglia, Spanja, Italia dhe Gjermania”, ka thënë burimi i gazetës AS./TeleshkronjaPost/

Momenti kur Brahim Diaz bindi Real Madridin / VIDEO

Gjatë sezonit të vitit 2017, drejtuesi i Manchester Cityt, Pep Guardiola vendosi t’i jepte Brahim Diaz një shans për të shkëlqyer dhe, në moshën 17 vjeçare, ai e bëri në ndeshjen vs Real Madrid në Los Anxheles.

I riu nga qyteti i Malagas fitoi mundësinë e tij dhe shënoi një gol mahnitës për Cityn në atë ndeshje që përfundoi me fitore 4-1, raporton Teleshkronja Post.

Ajo që zgjat më shumë se kujtesa e performancës, megjithatë, është reagimi i Guardiolës.

Katalanasi iu afrua lojtarit pas ndeshjes për ta përgëzuar atë me një përqafim të gjatë dhe e puthi në ballë./TeleshkronjaPost/

ZYRTARE: Real Madrid njofton blerjen e parë

Klubi i Real Madrid ka lëshuar një komunikatë zyrtare lidhje me transferimin e Brahim Diazit nga Manchester City.

19-vjeçari ka nënshkruar kontratë gjashtëvjeçare me klubin mbretëror, shkruan Teleshkronja Post.

Spanjolli vizitat mjekësore do t’i bëjë të hënën, më 7 janar, dhe do të prezantohet në stadiumin “Bernabeu” duke filluar prej orës 13:30.

Diaz për ekipin e parë të Cityt ka 15 paraqitje, ku ka shënuar dy gola.

Man City ia shkakton humbjen e parë Liverpool në PL / VIDEO

Manchester City e ka mposhtur Liverpoolin 2-1 në Etihad Stadium, në ndeshjen direkte në garën për kreun e tabelës në Ligën Premier.

Rastin më të mirë në minutat e para të takimit e patën mysafirët. Sadio Mane krijoi hapësirë në zonë, pranoi një top fantastik nga Mohamed Salah dhe goditi nga afërsia, mirëpo ishte i pafat pasi topi u përplas në shtyllë.

Më pas, John Stones në përpjekje për ta larguar topin e goditi portierin Ederson dhe topi për pak sa nuk e kaloi vijën fatale, por mbrojtësi ishte vendimtar në largimin e tij.

Rezultati u zhbllokua në minutën e 40-të. Sergio Aguero pranoi një top në zonë nga Bernardo Silva dhe nga një pozitë e vështirë arriti të shënojë. Me epërsi të vendasve, skuadrat shkuan në pushim.

Në pjesën e dytë, Redsat e barazuan rezultatin. Andrew Robertson e priti një harkim në zonë dhe e dërgoi topin me shpejtësi drejt Roberto Firminos, i cili e futi në rrjetë (64’).

Megjithatë, gëzimi i mysafirëve nuk zgjati shumë, pasi nikoqirët e rikthyen epërsinë. Leroy Sane pranoi një asistim nga Raheem Sterling dhe goditi për ta ndëshkuar Alissonin (72’).

Xherdan Shaqiri e zëvendësoi Sadio Manen në minutën e 77-të, mirëpo nuk arriti t’i ndihmonte skuadrës së tij për të nxjerrë rezultat pozitiv nga ky takim. Në anën tjetër, portieri i Kosovës, Arijanet Muriqi, ishte portieri i dytë në bankën rezervë të ekipit vendas.

Me këtë fitore, Manchester City ngritet në kuotën e 50 pikëve, katër më pak se lideri Liverpool dhe pritet të shohim një garë interesante në vazhdim të sezonit. Vlen të theksohet se kjo ishte humbja e parë e ‘Redsave’ këtë sezon.

Në xhiron e ardhshme, skuadra e Jurgen Klopp luan në udhëtim te Brighton & Hove Albion, kurse ekipi i Pep Guardiolas është nikoqir i Wolverhampton Wanderers.

What A Goal that is You beauty @aguerosergiokun #MCILIV pic.twitter.com/mSP7DJaFce

— Team Sergio kun Aguero (@TeamkunAguero10) January 3, 2019

Boby Firmino barazon rezultatin kundër City / VIDEO

Liverpool ka barazuar rezultatin kundër Manchester City pas një super aksioni në minutën e 63-të

Alexander-Arnold e filloi, Robertson asistoi dhe Firmino barazoi rezultatin kundër Cityt në minutën e 63-të te ndeshjes.

Goli i barazimit nga braziliani :