Ishte afër transferimit tek Liverpool, tash i lutet Real Betisit

Verën e kaluar, Nabil Fekir ishte kryefjalë në mërkaton e transferimeve të botës së futbollit.

Futbollisti francez ishte në majë të mbylljes së një transferimi prej 70 milionë eurosh nga Lyon në Liverpool pas formës së tij mahnitëse në Ligue 1.

Megjithatë, lëvizja ra në minutën e fundit pasi The Reds ngriti pikëpyetje rreth historisë mjekësore të Nabil Fekir.

Fekir thuhet se ishte i mërzitur me tundimin dhe tani duket se do të largohet nga klubi francez këtë verë, por çmimi i tij në botën e futbollit ka rënë gjatë 12 muajve të fundit.

Lyon ndoshta do të jetë mjaftë i shpejtë sa çdokush, pasi ata kanë humbur shumë nga 40 milionë euro që nga sezoni i kaluar me mbajtjen e Fekir.

Nabil Fekir me fanelen e Lyon.

Ekipi francez ndoshta do ta donte që Real Betis të fillonte një oferte, por duket se askush nuk është më i interesuar për Fekirin.

Drejtori i Lyon, Juninho Pernambucano, ka këshilluar Fekirin të qëndrojë në Francë dhe tani, që duket si një këshillë solide, transmeton Teleshkronja Post.

“Ai është një person i rëndësishëm në klub: ai është trajnuar këtu, me shiritin e kapitenit, ai është gjithashtu kampion i botës”, tha Juninho për Mirror.

“Sinqerisht, mendoj se do të jetë e vështirë për ta bindur atë që të vazhdojë.”

“Kjo nuk është një çështje e mbyllur, por unë po ju them të vërtetën. Ne dëshirojmë ta mbajmë atë. Për momentin, e vetmi largim i mundshëm është ai.”

“Për sa kohë që ai nuk largohet, ne do të punojmë me të ashtu sikur do të qëndronte. Është për të që të mendojë, për të marrë një vendim me familjen e tij. Por mundësia që ai të largohet është një realitet”.

ZYRTARE: Tottenham Hotspur thyen rekordin e klubit, nënshkruan me yllin e Lyon

Klubi nga Premier League, Tottenham kanë nënshkruar mesfushorin Tanguy Ndombele për një shifer rekord 63 milionë funte nga klubi francez Lyon.

22-vjeçari ka nënshkruar një marrëveshje gjashtë-vjeçare me klubin deri në vitin 2025, raporton Teleshkronja Post.

Ndombele iu nënshtrua një mjek në një spital në veri të Londrës të martën para se të përfundonte formalitetet e lëvizjes së tij në terrenin e trajnimit të Tottenham.

Shifra prej £ 63m përfaqëson një fitim të madhë për Lyon, i cili bleu Ndombele nga Amiens për £ 7 milion vetëm 12 muaj më parë.

Ai arrin tek Spurs vetëm disa orë pasi lojtari i Anglisë Jack Clarke, i cili nënshkroi një marrëveshje katërvjeçare, por do të mbetet në Elland Road në një huazim sezonale.

Para mbërritjes së Ndombelës dhe Clarke, Spurs ‘më i fundit ishte nënshkrimi i Lucas Moura nga Paris Saint-Germain 18 muaj më parë.

Për Ndombele ishte i interesuar edhe Real Madridi dhe disa klube të tjera nga evropa.

Magjia e Leo Messit ‘detyron’ mbrojtësit e Lyon të bëj ‘8’she / Video

Klubi katalunas, Barcelona fitoj bindshëm kundër Lyonit, në ndeshjen e kthimit të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve, e cila është zhvilluar në Camp Nou.

Ashtu siç shkëlqeu Cristiano Ronaldo dje, sonte Lionel Messi shënoi për dy gola për Barçën dhe dhuroj edhe një asistim në fitorën 5-1.

Leo Messi kur shënoj golin e tretë të takimit ndaj Lyon, shetiti gjithë mbrojtjen e francezve dhe shënoj gol të bukur.

Me dy golat e mbrëmshëm Messi arriti në 8 gola këtë edicion në Ligën e Kampionëve.

Edhe Lewandowski ka 8 gola poashtu për Bayern Munich, por që do të mbetet me kaq, pasi u eleminua nga Liverpool./TeleshkronjaPost/

Barcelona mundë Lyon dhe kualifikohet, shkëlqen Messi / Video

Barcelona nuk ka lejuar të ndodhë ndonjë befasi dhe ka mposhtur bindshëm Lyon, për ta siguruar çerefinalen e Ligës së Kampionëve.

Ishin golat e Messit, Coutinho dhe Pique që vulosën fitorën e Barcelonës në Camp Nou para tifozëve të vet.

Filimisht ai që shënoj ishte Leo Messi me një panenka nga penaltia, pas faulli të shkaktuar ndaj Luis Suarez.

Më pas Coutinho realizoj gol për 2-0 pas asistimit nga Luis Suarez, raporton Teleshkronja Post.

Barcelona 5-1 Lyon, golat e takimit :Formacionet zyrtare: Barcelona vs Lyon / Foto

Sonte luhen ndeshjet e fundit të 1/16 të fazës së eleminimit direkt në Ligën e Kampionëve, njëra nga ndeshjet është Barcelona – Lyon.

Në Camp Nou Blaugranët presin francezët Les Gones në shtëpi, takimi i parë ka përfunduar me rezultat të barabartë 0-0.

Ndeshja e parë ishte e barabartë me disa raste shënimi, por të dy ekipet dështuan të shënonin, duke lënë fatin e kualifkimin në ndeshjen kthyese.

Leo Messi kundër Lyon ndeshjen e kaluar
Leo Messi kundër Lyon.

Sonte pritet të jetë ndeshje shumë e zjarrtë para tifozëve në Camp Nou, ku Barcelona medoemos kërkon kualifkimin tutje ndërsa ekipi i Lyon do të tentojë ta befasojë ekipin e Valverdes, raporton Teleshkronja Post.

Të dy klubet kanë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen e sontme e cila fillon nga ora 21:00.

Skemat fillestare të ndeshjes Barcelona – Lyon./teleshkronjapost.info/

FC Barcelona |  Olympique Lyon

FORMACIONET ZYRTARE: Lyon vs Manchester City / FOTO

Në Groupama Stadium, Lyoni dhe Manchester City zhvillojnë ndeshjen kryesore të Grupit F në xhiron e pestë të fazës grupore të Ligës së Kampionëve.

Skuadra angleze ka regjistruar tri fitore dhe një humbje, dhe me nëntë pikë është në krye të grupit.

Pikërisht ekipi francez ia ka shkaktuar humbjen e vetme në këtë fazë, shkruan Teleshkronja Post.

Lyoni pozicionohet në vend të dytë në grup me gjashtë pikë, nga një fitore dhe tri barazime.

Do të jetë edhe një përballje taktikash ndërmjet trajnerëve Pep Guardiola dhe Bruno Genesio.

Formacioni startues i Lyonit : Pas pak…

Formacioni zyrtarë i Manchester Cityt:

Hoffenheimi dhe Shakhtar Donetsku zhvillojnë ndeshjen tjetër të këtij grupi.