Nënkampioni i botës, Luka Modriç vendos përfundimisht të ardhmen

Tifozët e Interit para pak muajsh shpresonin shumë, por tashmë nuk ka më asnjë dyshim, Luka Modric do të qëndrojë te Real Madrid edhe sezonin tjetër.

Telenovela në lidhje me të ardhmen e mesfushorit kroat, fitues i Topit të Artë, ka marrë fund.

E përditshmja spanjolle “El Mundo Deportivo” shprehet se palët janë shumë pranë nënshkrimit të marrëveshjes, për të shtyrë bashkëpunimin deri në vitin 2021.

Kontrata aktuale e lojtarit skadon në verën e vitit 2020, por kroati do ta shtyjë atë edhe me një vit, transmeton Teleshkronja Post.

Nga kontrata e re, Modric do të përfitojë 11.5 milionë euro në sezon, më shumë nga sa përfiton aktualisht (10.5 milionë euro).

Duket se klubi ka vendosur të pranojë një rritje të lehtë të rrogës, për të evituar që kroati të largohet në fund të sezonit.

Inter ka kohë që ëndërron mesfushorin 33-vjeçar, por tashmë shpresat janë shuar përfundimisht. Pritet që brenda javës së ardhshme palët të zyrtarizojnë marrëveshjen, duke i dhënë fund dilemës në lidhje me të ardhmen e Luka Modric, nënkampion i botës.

Modriç shënon gol magjik, anulohet nga VAR më pas Isco realizon gol / Video

Real Madridi fillimisht kaloi në epërsi ndaj Celta Vigos, por pas pak goli u anulua.

Pas një krosimi nga këndi, Toni Kroos, topi arriti tek këmbët e Modriç, i cili realizoj një supergol, raporton Teleshkronja Post.

Goli fillmisht u pranua, por pastaj doli se Varane kishte penguar portierin dhe ishte offside.

Goli i anuluar nga VAR :

Goli i Iscos pas një super aksioni individual i Marco Asensios dhe kombinimit me Benzeman :

Luka Modriç shënon super gol dhe vulos fitoren e Real Madridit / Video

Luka Modriç ka shënuar një gol mjaft të bukur në fundin e ndeshjes Valladolid vs Real Madridi.

Kroati 33 vjeqarë pas një pasimi të pranuar dribloi në mënyrë përfekte mbrojtësin kundërshtarë dhe duke shënuar super gol.

Me këtë shënim të Modriç Real Madridi ngriti epërsinë në 1-4, duke vulosur fitoren pas 3 humbjesh rresht./teleshkronjapost.info/

Lexo raporting e plotë dhe golat e ndeshjes: Fiton me rikthim Real Madridi, frymëzohe nga Benzema / Video.

Modric: ‘Pas Cristianos, dikush tjetër është dashur të bëjë një hap para’

Mesfushori kroat, Modric ka folur për situatën e krijuar në Madrid, ku brenda pak ditësh, humbën dy ndeshje nga Barcelona, duke i dhënë kështu lamtumirën Kupës së Mbretit dhe La Ligas.

Luka Modric ka dalë në konferencë për shtyp para ndeshjes së kthimit me Ajax, e vlefshme për fazën e 1/8-ve të Champions League, teksa ndeshjen e parë në Holandë e fituan me rezultatin 1-2, raporton Gazeta Express.

Kroati ka folur për krizën që e ka kapluar skuadrën dhe pa hezituar, ka thënë se është për shkak të mungesës së golave të Cristiano Ronaldos.

Modric ka thumbuar paksa edhe shokët e skuadrës, duke thënë se nuk kanë në ekip një lojtar që shënon të paktën 20 gola, edhe pse Gareth Bale e Marco Asensio shiheshin si çelësi i suksesit pa CR7.

Që të dy, kanë dështuar të zëvendësojnë Ronaldon, përveç kësaj, kanë dështuar që të ndihmojnë ekipin edhe në ndeshjet më vendimtare të sezonit, pasi si në Champions, ashtu edhe në La Liga e Kupë të Mbretit, nuk po startojnë – para tyre më shumë po luajnë Vinicius dhe Lucas Vasquez.

Luka e di se është e vështirë që të gjejnë një lojtar që garanton 50 gola, por ka thënë se ata momentalisht nuk kanë në skuadër as lojtarë që garantojnë 10, 15 apo 20 gola.

“A po i mungon Cristiano Realit? Sigurisht që Ronaldo do i mungonte çdo ekipi dhe të gjesh një zëvendësues për të është pothuajse e pamundur”, u shpreh Modric.

“Ajo që ai ka bërë për ne dhe klubin, sigurisht që na mungon”.

“Klubi solli lojtarë të rinj në vend të tij, por të dalësh sipër tij nuk është e lehtë”.

“Ai shënonte nga 50 gola dhe nuk mund të gjesh dikë që shënon kaq shumë në këto ditë”.

“Dikush është dashur që të përparojë dhe disa lojtarë të shënojnë 10, 15 dhe 20 gola, por ne nuk kemi (futbollistë) të tillë, ky është problemi ynë, goli!”, u shpreh mes tjerash Luka.

Vetëm Benzema ka shënuar mbi 10 gola në Ligë, numëron 11, kurse Bale ka realizuar 7, Asensio, befasisht, edhe pse ka luajtur 20 ndeshje, ka shënuar vetëm 1, në total 3.

“Vinicius? Ai na ka dhënë shpejtësi, diçka ndryshe”, shtoi Modric.

“Është akoma shumë i ri, por ka treguar se ka shumë talent dhe ambicie”.

“Ai duhet të vazhdojë kështu, ka personalitet, talent, është djalosh i jashtëzakonshëm dhe ne jemi aty ta ndihmojmë që të rritet edhe më shumë”.

IFFHS shpallë Modriçin “Playmaker 2018”, lë prapa Messin dhe Hazard

Ishte lider i padiskutueshëm i Kroacisë dhe Real Madridit, Luka Modric ka rrëmbyer tjetër çmim, duke lënë prapa Messin.

Kroati Luka Modric, pasi mori çmime të shumta në fund të vitit 2018, veçuar “Topin e Artë” dhe çmimet e lojtarit më të mirë nga UEFA e FIFA, tani ai është vlerësuar edhe nga Instituti i Futbollit për histori dhe Statistika (IFFHS).

Modric, që fitoi Ligën e Kampionëve me Real Madridin dhe arriti deri në finale të Kupës së Botës me Kroacinë në Rusi, në mëngjesin e së premtes e ka pranuar çmimin e “Plejmekeri më i mirë në Botë për vitin 2018”, nga IFFHS.

Modric mori shumicën e votave (272) nga 90 ekspert të futbollit në mbarë botën, duke lënë prapa Lionel Messi me (144 pikë), Hazard (114), De Bruyne (36) dhe Neymar (18).

Lojtari i përfaqësueses kroate, Modric, nuk ishte lojtari i vetëm i Madridit që mori çmim këtë të premte, pasi portieri, Thibaut Courtois u vlerësua nga IFFHS si portieri më i mirë për vitin 2018.

Modriç ka nënshkruar me klubin e Ajaxit

Futbolli ka specifikat e veta dhe di të jetë i ndërlikuar. Luka Modric luan sot në Amsterdam, i cili do të ishte shtëpia e tij në 2007.

Atë sezon ai shkëlqeu me Dinamo Zagreb me vetëm 21 vjeç dhe stili i tij, i cili në Ajax u lidh me Cruyff, bëri pjesën tjetër.

Ajax fluturoi në Kroaci në figurën e drejtorit të saj sportiv, Martin Van Geel, dhe kur marrëveshja ishte pothuajse e mbyllur u anulua për shkak të Arsenalit.

Gjëja e bukur është se Modric do të përfundojë më vonë në Londër, edhe pse në Tottenham. Al Dinamo erdhi një ofertë e papritur për sulmuesin e tij të origjinës braziliane Eduardo dhe e shiti atë në Arsenal për 17 milionë euro. Një injeksion ndaj ekonomisë së dobët të Dinamos, që e lejoi atë të tërhiqej dhe të mos e dërgonte Modricin në Hollandë.

Revista holandeze Panorama zbuloi këtë javë disa detaje të këtyre javëve të negociatave. Vetë Modriçi ishte i etur për të veshur fanellën e Ajax.

“Luka u thirr në Kroaci, dhe ai më pyeti gjithë kohën për Ajaxin,” zbuloi Didulica, ish lojtar i Ajaxit dhe ndërkombëtar kroat që e njihnin Modricin.

“Doja të dija gjithçka që duhej të dija për Ajaxin”. Ky informacion u transmetua në Sjaak Swart, legjendë e Ajax. “Ajax e donte atë dhe ai donte Ajax, por nuk ndodhi kjo levizje.”

Performanca e mirë e Modric në Champions, njëra prej tyre në Amsterdam për më shumë dhimbje në Ajax dhe ku ato tipare të ngjashme me Cruyff ishin akoma më të theksuara, shumëfishuan çmimin e tyre dhe e vendosën atë përtej mundësive të klubit tulipan. Tottenhami duhej të insistonte për ta nxjerrë vitin tjetër për 21 milionë euro.

Më pas dihet historia e Modriç, nga Tottenham tek Real Madridi dhe kjo u kurorëzua me Topin e Artë 2018./TeleshkronjaPost/

Pas golit, Modriç flet për largimin nga Reali

Luka Modric shënoi golin që rrumbullakosi fitoren 2-0 të Real Madridit ndaj Seviljes dhe shpreson se ai ka shumë ndeshje që do i fitoj të vijë në një fanellëb e bardhë.

Situata e kontratës së tij u bë lajm pas fitimit të Topit të Artë shpjegoi se do të dëshironte të qëndronte në Santiago Bernabeu, shkruan Teleshkronja Post.

“Unë kam një vit e gjysmë në kontratën time dhe jam i qetë, pasi kjo është një kohë e gjatë,” u tha ai gazetarëve.

“Dëshira ime është të rri këtu për më shumë kohë, unë jam aq i lumtur sa isha në ditën e parë”.

Mesfushori kroat vazhdoi të reflektojë në fitoren e ditës dhe për golin e tij.

“Jam shumë i lumtur dhe mendoj se luajtëm një lojë të mirë”, tha ai.

“Ne jemi të lumtur me lojën tonë dhe jemi të kënaqur me tre pikët, ne duhet ta ndjekim këtë rrugë.Çdo lojtar kishte një lojë të mirë dhe tifozët tanë duan të na shohin si kjo.”

“Kishim nevojë për një ndeshje si kjo për t’i dhënë një gëzim vetes dhe mbështetësve tonë.Personalisht, ndihem mirë dhe jam ndjerë mirë.”

I pyetur për garën e titullit dhe e pyeti nëse Real Madrid mund të kapë Barcelonën, Modric tha se nuk po mendonte për këtë.

“Nuk kemi nevojë të mendojmë për Barcelonën apo sa pikë larg jemi,” tha ai.

“Ne duhet të shkojmë lojë pas loje, duhet të luftojmë dhe të shohim se ku mund të arrijmë në fund të sezonit.Kjo është ajo që ne duhet të bëjmë, mos të shqetësohemi për të tjerët.”/Teleshkronja Post/