Shënohet goli i parë në Premier League për sezonin e ri 2019/20

Ka filluar ndeshja e parë e sezoni të ri në Premier League 2019/20 ndërmjet Liverpoolit dhe Norwichit.

Ndeshja e cila ka filluar nga ora 21:00, aktualisht po zhvillohet në Anfield Road, raporton Teleshkronja Post.

Kjo ndeshje filloj shkëlqyeshëm për Liverpoolin dhe djemtë e Jurgen Klopp, pasi kaluan në avantazh brenda 7 minutave.

Është autogoli i Grant Harnely që i shënoj gol ekipit të tij, Norwich City.

Ky është goli i parë në Premierligë për sezonin e ri, ku Divock Origi futi një top në zonë, ndërsa Harnely gabimisht e dërgoj në portën e ekipit të tij :

Formacionet zyrtare: Liverpool vs Norwich

Ylli i Zvicrës, Xherdan Shaqiri nuk starton në ndeshjen e parë të Liverpoolit në Premierligë për sezonin 2019/20

Nga ora 21:00, në “Anfield”, me takimin Liverpool – Norwich City, do të startojë kampionati më spektakolar në planet, Premierliga, kompeticioni me më shumë rivalitet, por gjithashtu edhe kampionati më i pasur në rruzull.

Ky do të jetë edicioni i 28-të i Premiershipit, që nga themelimi dhe ndryshimi rrënjësor që pësoi kampionati anglez në vitin e largët 1992.

Liverpooli nuk e pati fatin ta fitojë pas më shumë se 20 viteve titullin duke mbetur një pikë prapa Manchester City sezonin e kaluar, por fitoi trofeun e Champions League, trofe që mund ta ndihmojë Liverpoolin të nisë diçka të mrekullueshme me gjeneratën e artë që aktualisht ka Jurgen Klopp.

Xherdan Shaqiri, këtë sezon do të kërkojë më shumë minuta, por duhet të punojë ende për t’i pasur, sepse ndeshjen e parë të sezonit e nis nga stoli.

Formacionet zyrtare Liverpool vs Norwich City :

Premierliga fillon sot, Liverpool vs Norwich: Formacionet e mundshme

Futbolli atraktiv i Premierligës do të kthehet sonte në orën 21:00 për sezonin 2019/20, me ndeshjes hapëse mes fituesit të Ligës së Kampionëve, Liverpoolit, dhe klubit të ri në ligë, Norwich Cityt, në stadiumin “Anfield”.

Skuadra e Jurgen Kloppit e mbylli sezonin e kaluar në pozitën e dytë në tabelën e Premierligës, vetëm me një pikë më pak sesa kampioni në fuqi, Manchester City.

Në anën tjetër, Norwich City është njëra ndër tri klubet e promovuara në Premierligë nga Championshipi, niveli i dytë i futbollit në Angli. Sonte, ata pritet ta fillojnë luftën për mbijetesë.

Qëllimet e të dy skuadrave do të jetë që ta nisin rrugëtimin në këtë edicion të Premierligës me këmbë të mbarë, mirëpo qëllimet e tyre afatgjata janë plotësisht të kundërta: Liverpooli dëshiron ta fitojë titullin e Premierligës për herë të parë në histori, përderisa Norwich Cityt i intereson vetëm mbijetesa në këtë ligë prestigjioze.

The Reds nuk e bëri ndonjë ndryshim të madh në skuadër gjatë këtij afati kalimtar të verës, pasi që trajneri Jurgen Klopp as nuk e ka një gjë të tillë të nevojshme. Transferimi i Virgil van Dijkut dhe Alissonit gjatë afateve të fundit e ka shndërruar këtë skuadër në njërën ndër skuadrat më elitare në botë.

Liverpooli është i pamposhtur në 12 takimet e fundit (dhjetë fitore, dy barazime), ndërsa hera e fundit kur Norwichi kishte fituar kundër Liverpoolit ishte në prill të vitit 1994, me rezultat 1:0 në “Anfield”.

Formacionet e mundshme të të dy ekipeve:

Skema e mundshme e LIVERPOOL | Alisson; Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson; Wijnaldum, Fabinho, Henderson; Salah, Firmino, Origi

Skema e mundshme e NORWICH CITY | Krul; Aarons, Klose, Godfrey, Byram; McLean, Vrancic; Buendia, Stiepermann, Hernandez; Pukki

Klubet e Premierligës që shpenzuan më shumë këtë merkato

Sa kanë shpenzuar klubet e Premier League për transferimet gjatë merkatos së verës? Këto janë kalkulimet…

Klubet e Premier League tejkaluan rreth 1.4 miliardë dollarë në 114 nënshkrime gjatë afatit kalimtar të verës – por sa ka shpenzuar ekipet veq e veq?

Edhe shpenzimet totale të verës së kaluar miliardin – – duke prishur pragun prej 1 miliard £ për vitin e katërt, transmeton Teleshkronja Post.

Harry Maguire ishte blerja më e shtrenjtë gjatë merkatos në Angli dhe u bë mbrojtësi më i shtrenjtë në botë në proces pasi Manchester United pagoi 80 milion £ për shërbimet e tij.

Arsenali shpenzoj 72 milion on në sulmuesin e Lille, Nicolas Pepe, me marrëveshje të tjera të mëdha duke përfshirë Tanguay Ndombele (63 milion £ ndaj Tottenham) dhe Manchester City që përgatiti Rodri (62.5 milion) dhe Joao Cancelo (60 milion).

Shpenzimet e klubeve

Manchester United kryesoi skemën e shpenzimeve me 148 milion £ pasi tarifa rekorde e Maguire pasoi nënshkrimet e Aaron Wan-Bissaka (50 milion nga Crystal Palace) dhe Daniel James (18 milion nga Swansea).

Në mënyrë të pabesueshme, Aston Villa i sapo promovuar pothuajse barazohet me Unitedin për t’u bërë shpenzuesit e rradhës më të madh me një shpenzim prej 144.5 milion £ në 12 lojtarë, kryesuar nga Tyrone Mings (26.5 milion £), Wesley (22 milion), Matt Targett (17 milion) dhe Douglas Luiz (15 milion).

Nënshkrimet më të shtrenjta këtë verë

Arsenal ndryshoj politikën e tyre të shpenzimeve për 138 milion £, duke nënshkruar Pepe, William Saliba (27 milion £, i huazuar përsëri në St Etienne për sezonin), Kieran Tierney (25 milion £), David Luiz (8 milion), Gabriel Martinelli (6 milion) dhe huazoni Dani Ceballos.

Manchester City investoi 134.8 milion, kryesisht në mesfushorin mbrojtës Rodri (62.5 milion) dhe mbrojtësin Joao Cancelo (60 milion) – përveç Zackary Steffen (7 milion) dhe Angelino Jose Angel (5.3 milion).

Shpenzimet e Evertonit arritën 118.5 milion after pas hartimit të Alex Iwobi në një marrëveshje të vonë të ditës së fundit, përveç Moise Kean (27.5 milion), Jean-Phillippe Gbamin (25 milion), Andre Gomes (22 milion) dhe Fabian Delph (9 milion) .

Tottenham ishin i vetmi klub tjetër që kapërceu 100 milion pasi çmoi Ryan Sessegnon nga Fulham për 30 milion in në orët e fundit të dritares, pasi kishte nënshkruar Ndombele dhe të riun Jack Clarke (8.5 milion)).

Më tej ishin Leicester (91 milion), pasuar nga West Ham (78 milion £), Newcastle, Wolves (të dy 65 milion)), Brighton (58.5 milion £), Southampton (50 milion), Bournemouth (45.7 milion) dhe Watford ( 45.5m).

Në anën tjetër të shkallës, Norwich të sapoardhurit kaluan një ligë të ulët prej 1.1 milion £, ndërsa Liverpool (4.4 milion), Crystal Palace (11 milion), Burnley (15 milion), Chelsea (40 milion), Sheffield United (43 milion).

Formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit

Kalimi i Harry Maguire në Manchester United nga Leicester City e bëri atë mbrojtësin më të shtrenjtë në historinë e futbollit, duke i fituar vendin e tij në njëmbëdhjetë çmimet më të mëdha të të gjitha kohërave.

Formacioni aktual përbëhet nga marrëveshje që do të ndodhin në tre vitet e fundit, me shpërthimin e tregut, ndërsa të gjithë lojtarët e përfshirë ishin 27 vjeç ose më të rinj në kohën e lëvizjeve të tyre përkatëse.

Çuditërisht, Premier League dominon skuadrën me gjashtë prej lojtarëve: dy për United, dy për Manchester City, një për Liverpool dhe një për Chelsea. Pesë të tjerët ndahen nga Barcelona (dy), Paris Saint-Germain (dy) dhe Bayern Munich (një).

Kepa Arrizabalaga

Spanjolli është portieri më i shtrenjtë ndonjëherë pasi u bashkua me Chelsea nga Athletic Club për 80 milion euro në gusht 2018, duke mposhtur transferimin e Alisson Becker në Liverpool jo shumë kohë më parë me pesë milion euro më shumë.

Kyle Walker

Anglezi pas transferimit të tij 56.7 milion euro në Manchester City nga Tottenham. Kur u transferua në vitin 2017, ai ishte mbrojtësi më i shtrenjtë i të gjitha kohërave, tani ai është duke rënë poshtë listës.

Virgil van Dijk

Një tjetër që mbante titullin e mbrojtësit më të shtrenjtë, të paktën deri në lëvizjen e Maguire. Liverpooli shpërtheu 85 milion euro për ta firmosur nga Southampton në dhjetor 2017 dhe ai është dëshmuar se vlera e tij që nga ajo kohë.

Harry Maguire

Duke mposhtur Van Dijk me tre milion euro, reputacioni i mbrojtësit anglez pa një ngritje masive për shfaqjet e tij në Kupën e Botës 2018 dhe përfundimisht fitoi një veprim të parave të mëdha këtë verë në Manchester United.

Lucas Hernández

Bayern Munich pagoi 80 milion euro Atletico Madrid për francezin. Lucas gjithashtu mund të luajë në qendër mbrapa, duke e bërë atë një lojtar të vlefshëm për bavarezët.

Rodri

Manchester City përsëri vendosi 70 milion euro në tryezë për Rodrin teksa shkëmbeu Wanda Metropolano për Stadiumin Etihad. Ai tani është Spanjolli i dytë më i shtrenjtë pas Kepa.

Paul Pogba

Transferimi më i vjetër i kësaj skuadre erdhi në vitin 2016 kur United pagoi Juventusin 105 milion euro për lojtarin që ata lejuan të linin disa vjet më parë. Ai ishte mesfushori më i shtrenjtë ndonjëherë.

Frenkie de Jong

Një tarifë prej 75 milion eurosh me 11 milion euro për të ardhur në variabla, holandezi fitoi vendin e tij në listë duke bërë përshtypje për Ajax në 2018/19, duke u bërë shitja e tyre më e shtrenjtë.

Philippe Coutinho

Barcelona shkatërroi një rekord të klubit për ta firmosur atë për 120 milion euro, me 40 milion euro më shumë në ndryshore, por braziliani nuk ndezur siç pritej.

Neymar

Marrëveshja më e madhe në futboll erdhi në vitin 2017 pasi PSG shkaktoi klauzolën e lirimit të brazilianit prej 222 milion euro. Ai ishte i pari që kushtoi më shumë se 200 milion euro, dhe ai mund të bëhet i pari që kaloi barrierën dy herë.

Kylian Mbappe

PSG nënshkroi Mbappe nga Monaco për 180 milion euro për të forcuar radhët e tyre. Fituesi i Kupës së Botës është lojtari më i ri në këtë njëmbëdhjetëshe./TeleshronjaPost/

Ky është formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit, i përpiluar nga MARCA.

Momenti kur Gabriel Jesus driblon van Dijk pas 65 ndeshjeve

Virgil van Dijk i Liverpool-it nuk u bë kurrë më i spikatur se gjatë gjithë sezonit 2018-19, teksa fitoj çmimin PFA Player of the Year dhe trofeun e Champions League.

Por, pas 65 ndeshjeve, rekordi i tij më në fund është thyer.

Me një largim të përsosur nga Van Dijk, Gabriel Jesus bëri atë që askush nuk mund të bënte për 17 muaj, transmeton Teleshkronja Post.

Finalja e Comunity Shield midis palës së Jurgen Klopp dhe Manchester City përfundoi në penallti të fituar nga City pas kohës së rregullt.

Ndërsa loja arriti kulmin e saj në minutën e 87-të, Jesus mori topin në gjysmën e fushës në rrethin qendror.

Me lojën e shtrirë, Van Dijk, siç bën shpesh ai, besoi se mund ta fitonte topin mbrapa menjëherë me një sfidë të fortë.Por jo me këtë rast.

Sulmuesi brazilian pa që hollandezi i përkushtuar po vinte nga një milje larg, dhe mori topin dhe dribloj Virgil Van Dijk për të pasuar pastaj tek Kevin de Bryne.

Pasimi pasues ishte në të vërtetë i tejkaluar nga Jesus, por ai ishte megjithatë shumë i shpejtë për Van Dijk në fazat përmbyllëse të ndeshjes, dhe koha prej 65 ndeshje pa u dribluar mbaroi.

ZYRTARE: Liverpool nënshkruan me Adrian

Liverpool FC ka përfunduar nënshkrimin me portierin Adrian në një transferim falas.

Portieri 32-vjeçar ka nënshkruar një marrëveshje me Reds pas largimit të Simon Mignolet në një kalim të përhershëm në Club Brugge më herët sot.

“Ndihem vërtet i lumtur; me të vërtetë i lumtur që jam këtu dhe për të punuar në këtë klub të shkëlqyeshëm dhe filloj të bëj gjërat e mia në fushë sa më shpejt të jetë e mundur, “tha ai për Liverpoolfc.com.

“Jam shumë ambicioz, vij këtu për të provuar të fitoj gjithçka, të përpiqem ta shtyj Alisson që në minutën e parë dhe të na bëjë më të mirë.”

“Natyrisht që dua të fitoj tituj. Unë vij këtu për të luftuar për të gjitha garat. Kemi shumë gara përpara – ne do të luftojmë për të dhe do të përpiqemi t’i fitojmë ato.”

“Mezi pres të luaj ndeshjen time të parë në Anfield dhe të fitoj sa më shumë ndeshje që mundemi.”

Adrian arrin pasi aventures magjike gjashtë vjeçare me West Ham United i erdhi fundi në përfundim të sezonit të kaluar, transmeton Teleshkronja Post.

Spanjolli u bashkua me West Ham nga Real Betis në korrik 2013 dhe vazhdoi të bëjë 150 paraqitje për klubin./teleshkronjapost.info/

Arsyeja çuditshme pse Mahrez nuk luajti në finalen e Comunity Shield

Sulmuesi i Manchester Cityt Riyad Mahrez u la jashtë skuadrës së Cityt, të shtunën në finalen e Comunity Shield për shkak të shqetësimeve për ilaçe që iu tha nga ekipi mjekësor algjerianit, thotë shefi Pep Guardiola.

Mahrez u kthye në stërvitje të Premten pasi vulosi fitoren e vendin te tij drejt fitores në Kupën e Kombeve të Afrikës në muajin korrik.

Por ai humbi fitoren me penallti ndaj Liverpool për shkak të frikës se ai mund të dilte pozitiv në testin e dop’ingut nga Federata Angleze.

“Mjekët nuk kishin saktësisht ilaçet e duhura,” tha Guardiola.

“Riyad më thirri menjëherë pasi u kurorëzova (kurorëzua) kampion me Algjerinë dhe tha, ‘Dua të kthehem pas 10 ditësh, dua të luaj kundër Liverpoolit’.

“Unë i thashë,” Ju jeni më shumë se i mirëpritur, është e përsosur që vini”.

“Por ne nuk kemi atë që i duhet… në lidhje me ilaçin. Kjo është arsyeja pse, për kontrollin e dopingut, sot ishte një mundësi që ai të dilte pozitiv sepse mjekët nuk e kishin atë ilaç. Kjo është arsyeja pse ai nuk ishte në skuadër për të luajtur disa minuta.”

“Shpresojmë se ai do të kthehet në ndeshjen tjetër kundër West Ham dhe në të ardhmen gjithçka do të jetë normale.”

Nuk dihet se për çfarë ilaçi i duhet Mahrez, 28 vjeç, dhe për çfarë u mbajtë jashtë fushave.

Gjithësesi, pavarësisht mungesës së Mahrez, ekipi i tij fitoj 4-5 në penalti ndaj Liverpool të dielën mbrëma./TeleshkronjaPost/