Flet Messi për herë të parë pas asaj që ndodhi atë natë në Anfield

Ishte në thumb të mediave botërore, sidomos ato spanjolle pas eleminimit të Barcelonës nga Liverpool në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve.

Një vit më parë ata pësuan të njëjtin kapitullim dhe eleminmin , por përballë kishin Romën. Nga këto humbje, edhe Leo Messi e ka përjetuar rëndë madje tash sa ditë nuk është paraqitur para mediave.

Gjithashtu ylli argjentinas teksa largohej nga aeroporti i Liverpoolit, u kritikua nga shumë tifozë por që sigurisht e kishin nga zemërimi i madh, madje u tha se kishte konfrontim me ta.

Ai foli për herë të parë pas asaj që ndodhi atë natë në Anfield Road :

‘’Dhemb më shumë se çdo herë’’, tha fillimisht fituesi i pesëfishtë i Topit të Artë.

‘’Duhet të jemi më të bashkuar se kurrë, është koha që ta lëmë pasë atë eliminim’’, përfundoi Messi.

Lexo edhe: A ishte e rregullt goditja e këndit e Alexander-Arnold për golin fitores së Liverpulit ndaj Barcelonës ?

Barcelona është në garë edhe për një trofe, pasi fitoi La Liga-në. ‘Blaugranasit’ do ndeshet në finalen e Kupës së Mbretit me Valencian.

Pas këtyre dy humbjeve katastrofike nga Roma dhe Liverpool, e ardhmja e trajnerit Valverde është e paqartë./TeleshkronjaPost/

Biletat për finale të Ligës së Kampionëve po kushtojnë deri në 40 mijë euro në tregun e zi

Biletat për finalen e Ligës së Kampionëve midis Liverpoolit dhe Tottenhamit janë duke u shpallur në internet deri në më shumë se 40,000 funta.

Tifozët e Liverpulit dhe Tottenham do të ndajnë 33.226 bileta për finalen e fundit në stadiumin Wanda Metropolitano të Atletico Madridit me një kapacitet prej 68,000 ulëse.

Por tifozët pa një biletë nëpërmjet shprëndarjes zyrtare të UEFA-s, të cilët po kthehen në faqet e internetit të palëve të treta për bileta, do të gjejnë veten përballë çmimeve mijëra paund.

Tifozët e Liverpool dhe Tottenham thanë se biletat e printuara në më shumë se £ 500 ishin “të tepruara” në një deklaratë të përbashkët javën e kaluar dhe disa bileta për finalen janë shfaqur për rishitje në StubHub për më shumë se 40,000 funta.

Biletat për finalen e Ligës së Kampioneve janë duke u listuar për më shumë se 40,000 funta në StubHub. (SkySports)

Bileta më e lirë në StubHub fillon në 3,455 funta, ndërsa disa faqe interneti të pavarura janë duke shitur bileta për çmime të ngjashme dhe tifozëve u është thënë të sigurojnë që ata blejnë nga burime të besueshme dhe të jenë të kujdesshëm nga mashtruesit.

“Me tifozët e futbollit në kërkim të biletave për të parë një pjesë të historisë, po presin në periferi, të gatshëm për të përfituar. Tifozët duhet të shikojnë nga shenjat paralajmëruese dhe të jenë të vetëdijshëm për rreziqet kur blejnë bileta, faqe të selektive apo media sociale “, tha Ross Martin, kreu i sigurisë dixhitale në bankën Barclays.

Qëndrimi i UEFA-s në faqen e internetit të biletave të palëve të treta është: “Faqet e internetit të biletave të palëve të treta dhe platforma të biletave nuk janë të autorizuara nga UEFA për të shitur bileta për finalen 2019 të Ligës së Kampioneve në UEFA.”

Bileta me vlerë nominale për finalen e Ligës së Kampioneve kanë çmim mes £ 60 dhe £ 513 por faqet e internetit të palëve të treta si Futbolli Ticket Pad po shesin për shumë më tepër. (SkySports)

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve? 7 fakte rreth finales

“Çdo biletë e blerë nga këto vende do të jetë e pavlefshme në përputhje me kushtet dhe kushtet e biletave të UEFA-s dhe nuk do të fitojë hyrjen në stadium. UEFA prandaj i dekurajon fuqishëm tifozët nga blerja e biletave nga faqet e internetit të tilla”./TeleshkronjaPost/

Paratë e ndara për ekipet e Premier League: Sa fituan ekipet ?

Manchester City ka mbrojtur titullin e Premier Ligës pavarësisht një lufte të pabesueshme me klubin e Jurgen Klopp, Liverpool.

City përjetoj një frikë para se të fitonte 4-1 në Brighton ndërsa djelmoshat e Jurgen Klopp morën vendin e dytë pas një fitoreje 2-0 kundër Wolves.

Ekipet e Premierligës do të fitojnë afërsisht 2 milionë funte më shumë se skuadra poshtë tyre, gjë që e bëri ditën e fundit të sezonit edhe më fitimprurëse për ata që ende luftonin për vendet në krye dhe në fund të ligës.

Me këto shpërblime nga federata angleze shihet qartë se sa fuqi financiare ka liga, duke mos i përmendur milionat nga të drejtat televizive.

Skuadrat që ranë nga liga dhe përfunduan në pjesën e poshtme tre morën shumën më të vogël, por do të marrin pagesa për katër stinët e ardhshme.

Pra, sa do fitojë çdo klub nga Premier Liga…

 1. Huddersfield Town – £1.9m
 2. Fulham – £3.8m
 3. Cardiff City – £5.8m
 4. Brighton – £7.7m
 5. Southampton – £9.6m
 6. Burnley – £11.5m
 7. Bournemouth – £13.4m
 8. Newcastle United – £15.4m
 9. Crystal Palace – £17.3m
 10. Watford – £19.2m
 11. West Ham United – £21.1m
 12. Leicester City – £23.1m
 13. Everton – £25m
 14. Wolves – £26.9m
 15. Manchester United – £28.8m
 16. Arsenal – £30.7m
 17. Tottenham Hotspur – £32.6m
 18. Chelsea – £34.6m
 19. Liverpool – £36.5m
 20. Manchester City – £38.4m./TeleshkronjaPost/

Dita D: Liverpool dhe Man City për titullin e Premierligës, formacionet zyrtare

Sot nga ora 16:00 fillojnë ndeshjet e Premierligës, ku si Manchester City dhe Liverpool luajnë ndeshjet vendimtare.

Manchester City i shkon mysafirë Brightonit në Falmer Stadium, transmeton Teleshkronja Post.

Qytetarët një ndeshje para fundit të ligës, kanë 95 pikë dhe i duhet fitorja që të shpallet kampion.

Vetëm rezultati i fitores do t’i kryente punë Guardiolas, pasi nëse barazon ose humbë dhe në rast fitoreje nga The Reds, atëherë ekipi i Klopp shpallet kampion.

Formacioni zyrtarë i Manchester City :

Formacioni zyrtarë i Brighton :

🔢 Here’s how Albion line up for their final @premierleague match of the season against @ManCity at the Amex…

👀 Anthony Knockaert and Beram Kayal return for Solly March and Dale Stephens.

📲 Matchday Live is presented by @SnickersUKcom.#BHAFC 🔵⚪️ pic.twitter.com/wqGeTXZPzK— Brighton & Hove Albion ⚽️ (@OfficialBHAFC) May 12, 2019

___________________________________________________________________________

Liverpool vs Wolves

Në anën tjetër Liverpool pret Wolves në Anfield Road, pas kualifikimit në finale të Ligës së Kampionëve.

Ekipi i Jurgen Klopp me çdo kusht e dëshiron fitoren dhe të pres gabimin nga Man City dhe të festojë titullin e 19 në histori.

Aktualisht The Reds kanë 94 pikë, një më pak se Citizens dhe shpresojnë të fitojnë tiullinë për herë të parë pas më shumë se 25 vitesh.

Formacioni zyrtarë i Liverpool kundër Wolves :

Formacioni zyrtarë i ujqërve, Wolves :

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve? 7 fakte rreth finales

Finalja e Ligës së Kampionëve për vitin 2019 kthehet në kryeqytetin spanjoll, Madrid, për herë të parë në nëntë vjet.

Për herë të parë që nga viti 2013 në finale nuk është të paktën një ekip spanjoll, që shënon përfundimin e dominimit në këtë garë dekadën e fundit.

Me Liverpoolin dhe Tottenhamin finalist, deri tek finalja e Ligës së Kampioneve, këtu është e gjitha që ju duhet të dini rreth edicionit 2019…

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve?

Trofeu i Ligës së Kampionëve. (UEFA)

Ndeshja finale e Ligës së Kampionëve, i 27-ti në formatin e tij të tanishëm dhe gara e 64 ekipeve elitë të Evropës, do të zhvillohet më 1 qershor 2019.

Kush do të jetë në finale?

Për herë të parë nga viti 2008 do ketë një finale krejt angleze, hera e fundit ishte në 2008 Chelsea dhe Man United.

Liverpooli u kualifikua në finalen e Ligës së Kampionëve në mënyrë të bujshme duke u kthyer nga 3-0 për të mundur Barcelonën 4-0 në ndeshjen e dytë në Anfield të martën.

Tottenham mundi Ajaxin 3-2 në Amsterdam në mbrëmjen e së mërkurës, kur Lucas Moura përfundoi një hat-trick në kohën shtesë, për të kaluar tutje pasi përfundoi 3-3 në total (Spurs shkoj tutje falë golit si mysafirë).

Në vilin stadium do luhet apo do të mbahet?

Wanda Metropolitano, shtëpia e Atletico Madrid, do të presë finalen e Ligës së Kampionëve për herë të parë, vetëm 18 muaj pas hapjes, raporton Teleshkronja Post.

Stadiumi ku do luhet finalja e Champions League 2019 në Madrid, Wanda Metropolitano. (Foto: SkySports)

Sa tifozë do të jenë në Wanda Metropolitano?

Kapaciteti i Wanda Metropolitano me 67,000 vende do të reduktohet në 63,500 për finalen e Ligës së Kampionëve.

Kush është kampion aktual i Evropës (Fitues i Champions League 2018) ?

Kampion në fuqi aktualisht i Ligës së Kampionëve është klubi i Real Madridit, i cili u bë i pari në histori që fitoj tre tituj rresht. Kundërshtari i Madrilenëve vitin e kaluar ishin Liverpool, të cilët janë gjithashtu edhe sivjet në finale.

Real Madrid janë kampionët aktual të Ligës së Kampionëve.

Cila është marrëveshja me biletat?

Tifozët e dy finalistëve të Ligës së Kampionëve do të marrin rreth 17,000 bileta secili, pak më shumë se gjysma e 63,500 të reduktuar në Wanda Metropolitano.

UEFA ka konfirmuar se 4,000 bileta do të vihen në dispozicion të publikut të gjerë, ndërkohë që 25,500 bileta të mbetura “i ndahen komitetit lokal organizues, UEFA-s dhe shoqatave kombëtare, partnerëve tregtarë dhe transmetuesve”.

A do të përdoret video asistenca referuese (VAR) ?

Manchester United eleminoj PSG pas një penaltie nga VAR. (Foto: UEFA)

Ndeshja finale e Ligës së Kampioneve 2019 do të hyjë në histori si i pari që do të bëjë përdorimin e Video Asistentit për Referin.

Teknologjia, e prezantuar në fazat e eliminimit këtë sezon, ka qenë në qendër të një numri të incidenteve të profilit të lartë. UEFA padyshim do të përpiqet për përdorimin e saj pa ndërprerje./TeleshkronjaPost/

Jose Mourinho i dërgon mesazh Jurgen Klopp pasi Liverpooli mundi Barcelonën

Ish-tekniku i Manchester United, Jose Mourinho, ishte i lumtur për menaxherin e Liverpoolit, pasi ai drejtoj skuadrën e tij të martën drejtë finales së Champions League.

Jose Mourinho ishte plot lëvdata për gjermanin Jurgen Klopp pasi ai e udhëzoi Liverpoolin në një fitore mahnitëse 4-3 ndaj Barcelonës, shkruan Teleshkronja Post.

Gjigantët katalanas thyen The Reds 3-0 në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve në Spanjë dhe pritej të kalonin tutje në Anfield të martën, por nuk ndodhi ashtu.

Dy gola nga Georginio Wijnaldum dhe Divock Origi katërfishuan epërsinë e Liverpoolit dhe u kualifikuan në finale kundër të gjitha gjasave që i kishin para ndeshjes.

Mourinho nuk e ka pasur marrëdhënie pozitive me Klopp, i cili ishte rivali i tij kur ishte bosi i Manchester United në vitin 2018.

Jose Mourinho ishte plot me lavdërime për Jurgen Klopp (Image: @ beINSPORTS / Twitter)

Por portugezi mbrëmë nuk kishte asgjë, pos gjëra pozitive për të thënë për gjermanin pas përformancës mahnitëse të Liverpoolit kundër Barcelonës.

Mourinho tha: “Kjo është për të. Ky është një reflektim i personalitetit të tij, mos u dorëzoni, shpirti i tij luftarak, nuk ka të bëjë me taktika por me shpirtin luftarak.”

“Gjithçka që mendoj sot është për mentalitetin e Jurgenit, apsolutisht fantastik”./TeleshkronjaPost/

A ishte e rregullt goditja e këndit e Alexander-Arnold për golin fitores së Liverpulit ndaj Barcelonës ?

Tifozët dhe lojtarët e klubit katalanas mbetën të habitur nga reagimi i shpejtë i mbrojtësit anglez, Alexander Arnold, gol i cili i dërgoj ata në finale të UCL.

“Pashë topin në rrjetë dhe nuk e dija se kush e kishte marrë në qoshe, ishte shumë e shpejtë për mua. O Perëndia im – gjeni”, u shpreh i ngazëllyer Jurgen Klopp.

Tifozët e Liverpool panë duke luajtur mençur Trent Alexander-Arnold dhe përfundimin e ftohtë të Divock Origit – për të falënderuar për sigurimin e vendit të The Reds në finalen e Ligës së Kampioneve 2019 dhe eleminimin e Barcelonës.

Ekipi i Premier Ligës prodhoi një tjetër rikthim historik në fitoren e tyre të famshme të Ligës së Kampionëve ndaj AC Milan në Stamboll në vitin 2005 për të përmbysur skuadrën katalanase, e cila erdhi në Anfield me një avantazh prej 3-0.

Momenti vendimtar erdhi në minutën e 79-të, pasi një pasimi të shpejtë nga Alexander-Arnold arriti tek Origi, i cili shënoi në porten e Marc-Andre ter Stegen për ta shënuar rezultatin final 4-3 në total.

Lionel Messi, Gerard Pique dhe ekipi i Barçes mbetën të habitur. Luis Suarez pas ndeshje kërkoj falje për tifozët dhe pranoi se goli i katërt e bëri Barçën të duket si një ekip adoleshentësh.

Por pyetja që shumë kush e bën ështe se a ishte goditja e Trent Alexander-Arnold me Barcelonën ndaj Barcelonës e rregullt si rregullores së UEFA-s dhe FIFA-s ?

Disa nga tifozët e Barcelonës që janë ende dyshues, mos ndoshta mund të pyesin nëse pasimi i Aleksandër Arnold ishte e ligjshëm, përcjellë Teleshkronja Post.

Përgjigja e shkurtër për këtë pyetje është po. Kjo është procedura për ekzekutimin e goditjeve nga këndi nga FIFA dhe UEFA :

Ligji 17 – Procedura e goditjeve nga këndi

 • Topi duhet të vendoset në zonën e qoshes më të afërt me pikën ku topi kaloi mbi vijën e këndit.
 • Topi duhet të jetë i palëvizshëm dhe niset nga një lojtar i ekipit kundërshtarë.
 • Topi është në lojë kur ajo niset dhe lëviz qartë; nuk ka nevojë të largohet nga zona e këndit.
 • Flamuri i goditjes këndore nuk duhet të levizë
 • Kundërshtarët duhet të mbeten larg të paktën 9.15 m nga harku i këndit derisa topi të luhet.

Siç shihet, nuk ka asgjë të shkruar në rregullat që i kërkojnë lojtarit të presë për bilbilin apo sinjalin e arbitrit përpara se të nisë lojën nga këndi.

E vetmja kohë që një goditje në qoshe bëhet e paligjshme është nëse goditja e goditësit e prek topin dy herë (dmth. Përpara se të ketë arritur një tjetër lojtar), merret me topin ose godet topin në një kundërshtar në mënyrë të pamatur duke përdorur forcë të tepruar për të luajtur topi përsëri.

“Ishte vetëm një nga ato momente ku e shihni mundësinë dhe e bëni,” shpjegoi Alexander-Arnold më pas.

“Divock Origi u aktivizua dhe e përfundoi golin, ndoshta ai erdhi pak shpejt, por nuk ke pse mendohesh, reagimi vjen instiktivisht.”

“Ai shënoi dy gola për ne sonte dhe të gjithë do të kujtojnë këtë moment”.

Nuk është hera e parë që një futbollist ka përfituar nga kundërshtarët e tij duke humbur përqendrimin gjatë një këndoreje dhe nuk do të jetë i fundit./TeleshkronjaPost/

Liverpool 4-0 Barca: Vlerësimet e lojtarëve në një natë epike në Anfield

Pas një nate epike në Anfield, këto janë vlerësimet e të gjithë lojtarët të Liverpulit… cilët sonte vlerësohen 10/10 dhe cilat lojtarë të Barcelonës marrin një notë 3.

Alisson Becker – 9

Për të mbajtur një portë të pastër kundër Messit, Coutinho, Suarez merr diçka të veçantë, dhe kjo nuk ishte një natë e qetë për brazilianin. Alisson ishte i pavetëdijshëm nga rasti, duke bërë pesë pritje shumë të mira për tia mohuar Barçës golin.

Alexander-Arnold – 10

Njeriu i ndeshjes. 20-vjeçari mori një ovacaion nga të katër anët e Anfield kur u largua nga fusha pas ndeshjes. Kjo ishte një performancë e guximshme edhe përtej viteve të tij, dhe pasimi i tij i shpejtë nga një këndore e fitoi atë për Liverpool. Gjithashtu bëri prekje, kalime më shumë se çdo lojtar tjetër Liverpool.

Joel Matip – 9

Performanca e jashtëzakonshme, që ka të bëjë me sulmet e rastësishme të Barçës, si duelet ajrore dhe në terren. Një gabim ku u ndëshkua me karton të verdhë, e mbajti Lionel Messin në xhep.

Virgil Van Dijk – 8

Liverpool nuk fiton pa këtë njeri. Holandezi mund të ketë lejuar bashkatdhetarin e tij Wijnaldum të marrë meritat, por përsëri Van Dijk ishte superior dhe një qetësi e dukshme.

Andrew Robertson – 7

Disa duele të forta me Luis Suarez, por ia doli shumë mirë madje edhe në sulm duke ndihmuar Sadio Manen në krah.

Fabinho – 8

Një performancë herkuliane dhe ngadalë duke u bërë një nga mesfushorët më të mirë mbrojtës në kontinent.

James Milner – 7

Ai fitoi topin 13 herë, më shumë se çdo lojtar tjetër i Liverpoolit dhe është motori i ekipit.

Henderson – 8

Mbrëmja e tij duket të jetë e gjatë në gjysmën e parë pas një lëndimi të keq në gju, por ai u ngrit dhe vazhdoi me mënyrën sesi filloi, me një energji të pamëshirshme që u emulua në të gjithë ekipin. Nuk është një lojtar, thjesht bën gjithçka drejtë.

Sadio Mane – 8

Ai nuk ishte i përfshirë drejtpërdrejtë në asnjë nga qëllimet, vazhdoi të vrapoi dhe vrapoi, vrapoi dhe vrapoi për të lodhur katalanasit.

Xherdan Shaqiri – 6

Një pjesë e parë e dobët dhe ishte me fat që shmangu një zëvendësim gjatë gjysmë-kohës së pjesës së dytë, por tregoi vendosmëri të madhe në fazat e fundit dhe shërbej për mrekulli tek gol i i dytë Wijnaldum.

Divock Origi – 9

Duket se lidhja e dobët e Liverpulit në vijën e frontit, dyfishi i Origi vjen në një natë ku zakonisht nuk do të fillonte ndeshjen. Ndeshje epike nga belgu.

Zëvendësimet e lojtarëve të

Wijnaldum – 9

G.Wijnaldum solli freski në mesfushë, dhe pastaj kishte dy gola fantastik për Barcelonë.

Lojtarët e Barcelonës

Ter Stegen – 4

Disa pritje të mira, por mbrojtja e tyre nuk funksionoj fare.

Sergi Roberto – 3

Bëri një ndërhyrje vendimtare për të mos lejuar Mane në një moment..

Gerard Pique – 3

Përpjekja për të vazhduar me ritmin e tre sulmuesve të Liverpulit dhe nuk ka ditur se si të përmbajë sulmin e pamëshirshëm të Liverpulit.

Clement Lenglet – 3

Pothuajse i dhuroi një penallti në minutën e 35-të dhe plagosi aksidentalisht Hendersonin.

Jordi Alba – 4

Pothuajse shënoi në gol gjatë pjesës së parë pas super pasimit nga Messi, por ai bëri pak për të ndihmuar ekipin e tij në mbrojtje.

Sergi Busquets – 4

Nuk ishte nata e tij, u ndëshkua me karton të verdhë pas një ndërhyrje të ashpër ndaj Fabinhos.

Arturo Vidal – 3

Ishte i lëngshëm në posedim dhe bëri një varg të kalimeve të lirshme të cilat Liverpuli ishin në gjendje për të kundërshtuar nga mesfushoret e tij.

Ivan Rakitic – 4

U zëvendësua në minutën e 80-të pas një performanse jo të mirë dhe mori një kartë të verdhë në minutën e 53 për një prekje me dorë.

Philipe Coutinho – 5

Ndoshta duhet të kishte bërë më mirë me mundësinë e tij për të kthyer në minutën e 16-të, kur Liverpuli ishte 1-0 në avantazh, por Alisson lexoi mirë situaten.

Lionel Messi – 5

Messi bëri disa kërcënime përmes gjysmës së Liverpulit, por përpjekjet e tij në gol ishin të kota, me Alisson duke të vëmendshëm.

Luis Suarez – 5

Suarez u shfaqë në disa momente dhe u përfshi në disa sfida të diskutueshme. Përpara golit ​​ai u mohua nga Alisson, i cili bëri një pritje të mençur për të mbajtur përpjekjet e tij të ulëta herët në pjesën e dytë.

Zëvendësimet e lojtarëve të Barcelonës

Nelson Semedo – 4

Vendos në një pasim kër’cënues në minutën e 89-të, por ishte shumë mirë i bllokuar nga Van Dijk. Ai gjithashtu mori një kartë të verdhë.

Arthur Melo – 3

Mesfushori brazilian ka kontribuar shumë pak pasi erdhi në stol për Vidalin në minutën e 74-të./TeleshkronjaPost/