Albin Kurti tregon tri arsyet pse NATO intervenoi në Kosovë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka kujtuar 20 vjetorin e sulmeve të NATO-s në Kosovë.Në një postim në Facebook Albin Kurti tregon arsyet pse NATO intervenoi në Kosovë.

Kurti thotë se perëndimi ndërhyri ushtarakisht kundër Jugosllavisë së Tretë e cila ishte bërë tërësisht e Millosheviqit.

Ndëqrkaq për sulmet e NATO’s ndaj qarqeve serbe në Kosovë, Kurti thotë se janë tri arsye. Sipas Kurtit, njëra ndër to është se Sllobodan Millosheviqi nuk pranoi të nënshkruante dokumentin e Rambujesë. Kjo ishte në kontrast me marrëveshjen e Daytonit e cila e kishte fuqizuar Milosheviqin brenda (si pushtet) e jashtë (si personalitet).

“. Që Kosova të mos bëhej Bosnje. Me Srebrenicën në mendje dhe Reçakun para syve, nuk mund të lejohej përsëritja e gjenocidit në Evropë duke qëndruar duarkryq aleanca më e fuqishme në historinë e njerëzimit. Edhe kredibiliteti global i NATO-s dhe perëndimit ishin në pyetje”, shkruan Kurti.

Ai po ashtu thotë se vazhdimi i luftimeve midis UÇK-së dhe forcave serbe nuk do të mund të mbahej për shumë gjatë i lokalizuar në Kosovë dhe kjo do të rrezikonte vazhdimin e luftës ndaj shqiptarëve të Maqedonisë.

“Shqiptarët ishin nën sulm mizor dhe përfshirja e Maqedonisë në luftë e bënte kalimin nga rreziku lokal në paparashikueshmëri rajonale (më së paku). Dita e parë dhe e fundit e këtij intervenimi 78 ditor ishin më të mirat. Sepse u godit Serbia dhe sepse u dorëzua ajo”, shkruan Kurti.

Konjufca: Jam penduar që kam hedhur gaz lotsjellës, ish pas dashtë me gjujtë me allti!

Bashkë me partinë në të cilen është nënkryetarë, Lëvizjen Vetëvendosje, kishin mbajtur protestat më masive në Kosovën e pasluftës.

Me një mesazh ironik, Konjufca thumbon eksponentë të partive në pushtet për rastin në odën e Fatmir Limajt, ku vitin e kaluar u gjuajt me armë.

Me ironi, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se është penduar që ka hedhur gaz lotsjellës në Kuvend.

Duke injoruar me vendimin e Gjykatës për lirimin e zyrtarëve qeveritarë nga aktakuza për gjuajtje me armë, Konjufca ka thënë se ndihet pishman se pse edhe ai nuk ka gjuajtur me allti me gaz.

“Jam penduar që kam hedh gaz lotsjellës në Kuvend. Ish pas dashtë me e marrë një allti me gaz e me gjujtë Qeverinë. Gjykata paska pasë me më shpall të pafajshëm e me më liru! Nuk kanë thanë kot pleqtë – njeri hjek për mend” shkruan Konjufca në Facebook.

Frashëri me gjuhë të ashpër: Vetëvendosjes bashkë me zemrën, i ka ikur edhe truri!

Kohëve të fundit, deputetë të Vetëvendosjes dhe Partisë Socialdemokrate kanë shkëmbyer mes vete thumbime, ndonëse dikur ishin bashkëpartiak.

Ditë më parë, deputeti i PSD-së, Frashër Krasniqi kishte ironizuar me aderimin e Irfan Daullxhiut në VV, duke thënë se kjo parti po mundohet të mbes gjallë përmes stentave.

Sot, Krasniqi ka treguar se cka deshi të thotë me këtë deklaratë, duke shtuar se VV-së, bashkë me ikjen e zemrës, i ka ikur edhe truri, transmeton Indeksonline.

Më poshtë postimi i Krasniqit:

Kur kam shkruar se VV-së i ka ikur zemra dhe po mundohet të mbetet gjallë përmes stentave, kam aluduar në aderimin e fundit në VV të Irfan Daullxhiut i cili është i akuzuar për rastin e ‘Stentave’.

Glauku paska deklaruar që VV e ka larguar zorren qorre, dhe se zemrën e kanë në rregull.

Me i konsideru Ajvaz Berishën (i akuzuar per vrasje e dhunim), Irfan Daullxhiun (i akuzuar per rastin ‘Stenta’), e plot ish anëtarë të PDK-së si zemër të VV-së, ndërsa të larguarit nga VV (bashkëthemelues të Lëvizjes) si zorrë qorre, e rikonfirmon vetëm një gjë: që VV-së bashkë me ikjen e zemrës i ka ikur edhe truri.

Tamam trup pa tru qe nuk i percepton mire as organet e veta

Glauk Konjufca: “Qeveria nuk e di kur është pavarësia e Kosovës”

Numri dy në Vetëvendosje dhe shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka kritikuar qeverinë Haradinaj për ndarjen e mjeteve financiare nga rezervat shtetërore.

Ai në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për shpenzimet enorme të qeverisë tha:

“Dy pikat e para se si shtrohet argumentimi për shpenzimin janë krociale dhe tregojnë saktë se qysh shkon kjo procedurë. E para që shpjegohen rrethanat për këto fonde dhe e dyta që shpjegohet pse këto rrethana nuk kanë mund të parashikohen. Ajo çka është trondiste ka të bëj me festën e pavarësisë, kjo qeveri nuk e din kur është pavarësia e Kosovës apo si është puna, kjo datë nuk luan.”

Më tej ai pyeti se si është e mundur që shpenzimet për pavarësi të merren prej këtij fondi dhe të lëkundën?

“Një vit i harxhojmë 200 mijë euro, tjetrin 500 mijë askush nuk jep përgjegjësi. Një emblemë e blejnë 5 euro, ajo kushton 50 cent. Në Kosovë kemi dy lloje të keqpërdorimeve ato në stilin e tenderëve me presion, me direktiva, me manipulime të ndryshme, si e kemi parë edhe rastin e Blerim Dinës që ia kanë lyp tenderin për autostradën për Gjilan.”

Sipas tij, keqpërdorime të mëdha ndodhin çdo ditë në Kosovë.

“Keni dhënë shpenzime të paparashikuara për presidentin, me dhanë qindra mijëra euro për lobimin e presidentit, për çka për librat e tij personal, çka na intereson neve lobimi për figurën personale të Hashim Thaçit, pse ne me pagu për presidentin”, ka deklaruar Konjuca.

Lista Serbe LDK’së e VV’së: Bëni 51 numra, ju bashkohemi për rrëzimin e Qeverisë

Lista Serbe është e gatshme të votojë për rrëzimin e Qeverisë së Ramush Haradinajt, nëse opozita siguron 51 vende në Kuvendin e Kosovës, ka deklaruar deputeti i kësaj partie Igor Simiq

Ai tha për Pink TV se do të kthehej në Kuvendin e Kosovës në kohën kur opozita të mbledhë nënshkrime për shkarkimin e qeverisë.

Simiq tha se Lista Serbe nuk është në Parlamentin e Kosovës, pasi dëshiron të jetë me popullin e saj dhe jo me praninë e saj duke i dhënë legjitimitet sesioneve parlamentare, “sepse ata formuan një ushtri me 107 vota”.

“Çfarë do të bëjmë me 9 për qind ose 10 vota? Do të hyjmë në Kuvend sapo opozita parlamentare të mbledhë 51 nënshkrime për rënien e qeverisë”, tha ai.

Ndryshe, edhe shefi i GP-së së LDK-së, Avdullah Hoti ka shkruar sot në profilin e tij në Facebook se në momentin që opozita do t’i sigurojë 61 vota do të procedojnë mocion votëbesimi ndaj qeverisë Haradinaj.

Mbeten të shihen zhvillimet e reja gjatë javës së ardhshme.

Eskalon situata, Shpend Ahmeti paditë Vetëvendosjen

Padia sipas Ahmetit është dorëzuar për shkak se Vetëvendosje ka shpifur ndaj tij për tenderin me qumështin.

Ndërsa sipas Vetëvendosjes, Komuna e Prishtinës ka keqpërdorur 530 mijë euro në tenderin për furnizim me qumësht për nxënësit e klasave të para dhe të pesta.

“Ne edhe sot tregojmë se të gjitha procedurat kanë qenë të hapura nuk e di se me çfarë logjike dikush mundet me buxhet me paracaktu me çfarë çmimi do të ofertojë. Është çmimi më i ulët i qumështit. Me të njëjtën logjikë do të thoja se Prizreni e paguan 20 cent më shumë sesa komuna e Prishtinës. I bej thirrje gjykatës që ta trajtojë sa më shpejt këtë rast. Këtë padi e kanë bërë disa njerëz që janë të njohur për hajni në VV dhe tash instrumentalizojnë për të na dëmtu neve”, ka deklaruar Ahmeti.

Tutje ai ka thënë se ‘nëse pajtohesh me Albin Kurtin quhet demokraci, nëse jo quhet korrupsion’.

“Do të ishte mirë me dal në debat me Albinin të ballafaqohemi për krejt temat, t’i flasim krejt dhe tregojmë se kush po rren në këtë mes. Kësaj radhe e kemi pas vetëm një ofertues dhe çmimi të cilin e ka ofru është 25 cent, ne nuk e kemi pas buxhetin e mjaftueshëm dhe e kemi anulu atë tender. Ende s’ka filluar procedura e ngociimit”, ka shtuar i pari i Prishtinës. /Lajmi.net/

Reagon Molliqaj pas padisë, kërkon debat televiziv me Konjfucën

“SHIK” ! Kjo është fjalia që po i përçanë edhe më shumë Partinë Social Demokrate dhe Lëvizjen VETËVENDOSJE, apo thënë më ndryshe Dardan Molliqaj dhe Glauk Konjufca.

Ish-deputeti i VV’së, Dardan Molliqaj ka reaguar ndaj padisë që i ka bërë deputeti i VV-së, Glauk Konjufca siç është raportuar sot, përcjellë Teleshkronja Post.

Deputeti Molliqaj përmes një postimi në “Facebook”, ka shkruar se nëse Glauku dhe e tjerë të Sektit siç e quan ai e paskan problem Kuvendin aty ku unë preferoj të ballafaqohemi, ka thënë Molliqaj.

Atëherë e ftoj Glaukun që ta zgjedhë vet vendin dhe kohën për një përballje televizive kudo që ai donë dhe aty i qesim në shesh të gjitha.

Lexoni postimin e plotë të Dardan Molliqajt pas padisë së bërë sot nga Konjufca:

Glauk Konjufca paska thënë që deklaratat e mia janë shpifje dhe se e kam përdorë Kuvendin për shkak të imunitetit. Për…

Posted by Dardan Molliqaj on Thursday, February 7, 2019

Vetëvendosja kundër privatizimit të Telekomit

Sot kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe drejtuesi i Komitetit për Komunikime Elektronike dhe Postare, Fatban Bunjaku, u takuan me kryetarin e Sindikatës së Telekomit të Kosovës, Lamih Balaj, dhe anëtarët e Kryesisë, Shpëtim Zharku dhe Naim Haliti.

Sot kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe drejtuesi i Komitetit për Komunikime Elektronike dhe Postare, Fatban Bunjaku, u takuan me kryetarin e Sindikatës së Telekomit të Kosovës, Lamih Balaj, dhe anëtarët e Kryesisë, Shpëtim Zharku dhe Naim Haliti.

Në takim sipas njoftimit për media u bisedua rreth vendimit të qeverisë për nisjen e procesit të privatizimit, moszbatimin prej 6 muajsh të rezolutës së Kuvendit dhe situatës së punëtorëve.

“Qeveria nuk ka pasur as interesimin dhe as vullnetin për ta zgjidhur krizën e sajuar brenda Telekomit. Kontrata abuzive me Z-mobile, keqmenaxhimi dhe shfrytëzimi brutal i kapaciteteve të ndërmarrjes për interesa krejtësisht private duhen zgjidhur nga institucionet e Kosovës. Për këtë nuk duhet të ketë kompromis. Përfshirja e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) në vlerësimin e gjendjes së ndërmarrjes me kusht nisjen e procesit të privatizimit për Telekomin është i papranueshëm. Problemeve të menaxhimit qeveria po i qaset a thua se ato janë fakt i dhënë, i pandryshueshëm. Mbipunësimet partiake në Telekom nuk i shkaktuan punëtorët profesionistë por segmente të partive të pushtetit. Bordet drejtuese cilësisht të dobëta, pa integritet u emëruan e votuan nga të njëjtët. Vijimin e kontratës abuzive me Z-mobile po e paraqesin si fatalitet ndërkohë që kanë përgjegjësitë dhe instrumentet për ta ndalur”, thuhet në kumtesë.

Tutje thuhet se sindikalistët njoftuan VV-në se nga viti 2008, Telekomi i ka paguar qeverisë 530 milionëve euro dividendë.

“Investime strategjike nuk bëhen, lidhen kontrata abuzive, paguhen shpenzime marramendëse, punësohen persona me lista, kurse, në funksionin e auditit të brendshëm vendosen familjarë të pushtetarëve. Prokurorisë i janë kallëzuar dhjetëra kontrata abuzive, por nuk ka përgjigje nga ana e tyre. Drejtori i parafundit i Telekomit e gjeti këtë ndërmarrje me rëndësi ekonomike e strategjike me 48 milionë euro në thesar, dhe e la me 200-300 mijë euro dhe me borxhe të panumërta që paraqiten me procedura përmbarimi”, thekson VV-ja. /kp