Barcelona fiton matematikisht titullin e La Ligas

Barcelona e ka siguruar edhe matematikisht titullin e kampiones së La Ligës për këtë sezon. Për ta arritur këtë sukses, Lionel Messi u tregua edhe një herë vendimtar për katalonasit, duke e shënuar golin e fitores.

Katalunasit e mposhtën Levanten me rezultat 1-0 në Camp Nou. Përkundër që trajneri Ernesto Valverde kishte vendosur ta linte Lionel Messin në stol, duke e mbajtur në mendje ndeshjen e mesjavës kundër Liverpoolit, ai u detyrua ta thërrasë atë për ndihmë sapo filloi pjesa e dytë.

Kapiteni i Barcelonës e dëshmoi pikërisht talentin e tij, pasi që arriti ta shënojë golin e fitores, i cili ia siguroi klubit katalonas titullin e La Ligës, në këtë ndeshje.

Argjentinasi ishte i rrethuar nga disa mbrojtës brenda zonës së portierit, mirëpo ai arriti t’i gjejë hapësirat dhe e shënoi golin e vetëm të ndeshjes.

Kjo është hera e tetë në 11 sezonet e fundit, si dhe e 26-ta në histori, që Barcelona ka arritur të shpallet kampione e Spanjës.

Rrugëtimin drejt këtij titulli, skuadra e Ernesto Valverdes e filloi pikërisht para 252 ditëve, me fitore 3-0 ndaj Alavesit.

Messi futet në lojë dhe shënon gol / video

I madhi Lionel Messi e nisi lojen kundër Levantes nga banka rezervë në stadiumin e Camp Nou.

Ai në pjesën e dytë u fut në lojë dhe menjëherë zhbllokoj rezultatin kundër Levantes, raporton Teleshkronja.

Leo në lojë u fut në minuten e 46’të në vend të Philipe Coutinhos, kështu pas rreth 20 minutash lojë shënoj gol.

Golin e shënoj pas asistimit nga kiliani Arturo Vidal :

Barcelona sonte pritet ta fitojë edhe matematikisht titullin e La Ligës, i cili është i 10-të për argjentinasin Leo Messi.

Klubi blaugran ka mundësinë që të fitojë tripletën edhe këtë sezon, pasi e ka fituar dy herë më parë si pak klube në botë./TeleshkronjaPost/

Formacionet zyrtare: Levante vs Real Madrid / Foto

Janë publikuar formacionet zyrtare për sfidën mes Levantes e Real Madridit.

Levante dhe Real Madridi do të përballen në “Ciutat de Valencia” nga ora 20:45, sfidë e vlefshme për xhiron e 25 në La Liga.

Santiago Solari duket se dëshiron t’i pushojë lojtarët për ndeshjet e javës së ardhme me Barcelonën, pasi Marcelo, Ramos, Bale e Asensio – janë disa prej futbollistëve që gjenden në stol.

Levante:

Konferenca e Solarit para ndeshjes kundër Levantes

Si zakonisht Santiago Solari doli në konferencë shtypi në prag të ndeshjes së nesërme ndaj Levante.

Ai fillimisht u pyet për tentimin për të përmbysur La Ligan:

”Çdo ndeshje përgaditet dhe luhet me kompromisin maksimal. Kompromisi ynë është të luftojmë La Ligan deri në fund,” tha fillimisht ai.

Pezullimi i Ramos: ”Është qartësuar dhe janë marë pamjet filmike, nuk ka asnjë dyshim për mungesë respekti. E shpjegoi edhe Ramos me deklarimet e tij.”

Më pak pushim se Barcelona përpara ndeshjes në kupë: ”Kalendari është interesant, na duket shumë zbavitës. Ne nuk zgjedhim të luajmë në rrethana ndryshe por vlerësojmë kalendarin si një sfidë madhore.”

Darka me Florentinon: ”Nëse flas apo nuk flas me të është diçka private.”

Të varur nga Barcelona: ”Gjithmonë shpresojmë të reduktojmë pikë dhe për këtë përgaditemi çdo javë. Duhet të rikthehemi në lojë pas humbjes së pikëve ndaj Gironas. Duhet të kemi ambicie dhe dëshirën e nevojshme ndaj Levantes.”

Levante: ”Është një ekip shumë i shpejtë përpara dhe e ka dëshmuar ndaj neve. Duhet të shkojmë të koncentruar që nga minuta e parë. Duhet të jemi agresiv pa topin dhe poashtu kur t’a kemi në këmbë, të kërkojmë portën.”

Lojtarët fajtorë për dështimin ndaj Gironas: ”Lojtarët vendosin karakterin dhe fizikun e tyre në fushë, kanë meritat për ecurinë pozitive që kemi.”

Mungesa e golit nga Vinicius: ”Ka bërë gola dhe do të bëje akoma më shumë. Çdo javë mëson gjëra të reja. Është i rrethuar nga lojtarët më të mirë për të vazhduar të rritet.”

Marcelo: ”Po stërvitet në mënyrë fenomenale. I shoh mirë të gjithë. Të fokusuar. I shqetësuar nga kritikët? Ata janë profesionist dhe e njohin këtë botë. Lojtarët poashtu dinë se si t’i kalojnë kritikat dhe lëvdatat.”

Llorente dhe Isco: ”Llorente akoma nuk është stërvitur me ne dhe e presim me padurim. Isco është rikthyer.”

Barça e jashtëzakonshme e rikthen rezultatin dhe shkon tutje

Ndeshja para një jave ishte më shumë një ndeshje sa për sy e faqe e Barcelonës, por jo edhe ajo në Camp Nou. Dembele dhe Messi shkëlqyen në këtë ndeshje për ti dhënë kualifikimin Barcelonës në çerekfinale të Kupës së Mbretit.

Lionel Messi dhe Ousmane Dembele kanë qenë në superformë sonte për ta kualifikuar Barcelonën në rrethin tjetër të Kupës së Mbretit.

Levante vinte në Barcelonë pas një fitoreje 2-1 në Valencia, por në atë ndeshje Valverde kishte vendosur që të pushonte shumicën e lojtarëve të tij kryesor.

Me të filluar pjesa e parë, Barcelona u pa se në ndeshjen e dytë e kishte seriozisht dhe tani në Camp Nou, Valverde kishte startuar me Messi dhe Dembele në sulm.

U deshën 30 minuta lojë që Dembele të shënonte dy gola brenda një minuta. I pari ishte një gol fantastik i tij, kurse i dyti erdhi pas një minute.

Të dyja golat u asistuan nga Messi.

Pjesa e parë përfundoi me rezultat 2-0, por Barcelona kishte mundur të shënonte edhe më shumë.

Në pjesën e dytë, Barcelona përsëri filloi më mirë dhe arriti të goli i tretë.

Kësaj radhe ishte Lionel Messi që shënoi golin e tretë pas një depërtimi të Semedos në minutën e 54-të.

Me këtë fitore, Barcelona kalon në çerekfinale të Kupës së Mbretit me rezultat të përgjithshëm 4-2.

Formacionet zyrtare: Barcelona vs Levante

Ndërkohë që Barcelona duket të kapërcejë një humbje 2-1 në ndeshjen e parë kundër Levante, ata kanë vendosur të shkojnë për një formacion të fortë në Camp Nou në ndeshjen kthyese.

Loja është vënë në hije nga polemika nga ndeshja e parë ku luajti Chumi, një mbrojtës i Barcelonës B, pavarësisht se duhej të mos luante shkaku i pezullimit, raporton Teleshkronja Post.

Formacioni startues i Barcelonës është si më poshtë:

Jasper Cillessen; Nelson Semedo, Klement Lenglet, Jeison Murillo Jordi Alba; Arthur Melo, Ivan Rakitiq, Arturo Vidal; Ousmane Dembele, Lionel Messi, Philippe Coutinho.

Në bankën rezervë të Barcelonës është Marc-Andre ter Stegen, Gerard Pique, Sergio Busquets, Denis Suarez, Luis Suarez, Sergi Roberto dhe Carles Alena.

Formacioni zyrtar i Levante : Aitor Fernandez; Rober Pier, Sergio Postigo dhe Erick Cabaco; Coke, Jose Campana, Sanjin Prcic, Moisiu Simon; Enis Bardhi; Borja Mayoral, Emmanuel Boateng.

Arbitri i ndeshjes Barcelona vs Levante do të jetë Del Cerro Grande./TeleshkronjaPost/

Federata Spanjolle e konfirmon se lojtari i Barcelonës ka luajtur si i pezulluar

Federata Spanjolle e Futbollit ka pranuar për MARCA se Barcelona ka luajtur një formacion të papërshtatshëm kundër Levante në Copa del Rey pasi Chumi nuk e përfundoj pezullimit të tij pasi u dërgua për ekipin B.

Mbrojtësi 19-vjeçar duhet t’i ketë shërbyer ndalimit të tij për ekipin B përpara se të jetë në dispozicion për të luajtur për ekipin e parë.

Barcelona, ​​ndërkohë, ka argumentuar kundër kësaj dhe ka deklaruar se sipas përcaktimit 28, ai mund të ketë luajtur ndeshjen, pavarësisht se u sanksionua ndërsa ishte në veprim për ekipin B.

Lexo: Formacionet zyrtare: Barcelona vs Levane

El Mundo raportoi këtë të enjte, por Barcelona gjithashtu e ka bërë të qartë se periudha për të denoncuar këtë, e cila është deri në 48 orë pas ndeshjes.

Në sytë e Barcelonës, ata besojnë se Chumi, i cili mori një karton të pestë të verdhë kundër Castellon, duhej të shërbejë pezullimin e tij në kampionat për ekipin B, që ai bëri kundër Alcoyano fundjavën e kaluar.

Vetëm në rast se ishte një karton i kuq dhe federata e kishte konsideruar si një shkelje të rëndë, duke sjellë me të një ndalim me katër lojë, Chumi nuk do të kishte qenë në gjendje të përballet me Levante, argumentojnë Barcelona.

Sipas rregullave të konkurrencës, megjithatë Chumi duhet të ketë mbajtur pezullimin e tij.

“Derisa [një lojtar] të përfundojë pezullimin e tij me ekipin e tyre, ata nuk mund të luajnë për ndonjë ekip tjetër”, thotë neni 56.3 i kodit disiplinor.

“Lojtari i suspenduar nuk do të jetë në gjendje të marrë pjesë në asnjë prej ekipeve ose klubeve në kategorinë në të cilën kanë kryer shkeljen e përmendur, derisa të kenë shërbyer numri i ndeshjeve që pezullimi meriton”./TeleshkronjaPost/