Dëmtohet Leo Messi, njofton vet Barcelona, gjithashtu publikohet lista e të ftuarve në SHBA

Leo Messi, i cili iu bashkua stërvitjes të hënën pas pushimeve të verës, është ndalur nga stërvitja për shkak të sikletit në këmbën e djathtë.

Testet kanë treguar se ai ka një dëmtim të shkallës së parë në soleus. Në këtë mënyrë, Messi do të qëndrojë në Barcelonë për tu rikuperuar dhe nuk do të udhëtojë drejt turneut në Shtetet e Bashkuara.

Klubi katalunas më tej informon se pas testeve të tjera mejksore do të dihet se kur Messi do të jetë i disponushëm për Valverden, transmeton Teleshkronja Post.

Komunikata zyrtare nga blaugrana në Twitter :

Ndërkohë ata kanë publikuar edhe listën e lojtarëve të ftuar për udhëtimin drejtë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ter Stegen, N. Semedo, Piqué, I. Rakitic, Sergio, Todibo, Coutinho, Arthur, Suárez, O. Dembélé, Rafinha, Neto, Lenglet , M. Wague, Griezmann, Jordi Alba, Aleñá, S. Roberto, F. De Jong, Vidal, Umtiti, Junior, Iñaki Peña (25), C. Pérez (27), Riqui Puig (28) and Abel Ruiz (29 ).

3 muaj, ndeshjet që do t’i humbasë Messi pas dënimit nga CONMEBOL

Messi nuk do të ketë të drejtë të luajë me Argjentinën tre muaj. Dënimi do të hyjë në fuqi sot ( e shtune 3 gusht) deri më 3 nëntor.

10-shi magjik i Barcelonës, Leo Messi ka marrë një dënim të rëndë nga CONMEBOL. Ai është dënuar me 3 muaj moslojë me përfaqësuesen e Argjentinës.

Ky dënim vjen për shkak të akuzave për korrupsion që i bëri Messi drejtuar Federatës së futbollit të Amerikës Jugore.

Pas eliminimit nga Kili, ku u ndëshkua me të kuq, ai kishte thënë: “Nuk na lejuan të jemi në finale. Fatkeqësisht, e përsëris, korrupsioni, gjyqtarët dhe të gjithë nuk i lejuan njerëzit ta shijojnë futbollin”, deklaratë kjo që bëri që CONMEBOL ta dënojë me 3 muaj.

Kështu, kapiteni i Argjentinës do t’i humbasë disa ndeshje të caktuara nga FIFA.

100shi Argjentinës nuk mund të luajë kundër Kilit në Los Angeles (5 shtator) dhe kundër Meksikës në San Antonio (10 shtator), dhe as në tetor (9, kundër Gjermanisë, dhe ende e pakonfirmuar kundër Portugalisë).

Ai mund të kthehet të luajë me 13 nëntor, kur Argjentina të përballet me Brazilin në Yokohama, Japoni.

Recoba: ‘Nëse Ronaldo dhe Messi do luanin në një orarë, unë do ta shikoja Messin’

Ish-sulmuesi i Interit, Alvaro Recoba, ka shprehur preferencën e tij për Lionel Messin mbi Cristiano Ronaldon.

Uruguajani nuk hezitoi të merrte anë në debatin e vjetër mbi atë se kush ka qenë lojtari më i mirë në botë gjatë dekadës së fundit apo më shumë.

“Messi ka qenë në krye për 15 vjet,” tha ai për Perform.

“Njerëzit mund të thonë se ai nuk ka lëvizur nga Barcelona. Po, por shokët e tij kanë ndryshuar, dhe ai është ende atje.”

“Për mua, Messi është më i miri i të gjitha kohërave”, shtoi ai.

Recoba tha se nëse të dy nuk do të kishin luajtur në të njëjtën periudhë, nuk do të kishte debat se cili ishte individi më i mirë, transmeton Teleshkronja Post.

“Kur është fjala për Cristiano, nëse ata kishin luajtur në epoka të ndryshme, do të ishte një histori e ndryshme.”

“Por, pasi ata kanë luajtur në të njëjtën epokë, është normale që ato të krahasohen”, shpjegoi ai.

“Tani, nëse të dy janë duke luajtur në të njëjtën kohë dhe unë duhet të zgjedh njërin, preferoj të shikoj një ndeshje të Messit”.

MILAN, ITALY – DECEMBER 10: CHAMPIONS LEAGUE 02/03, Mailand; INTER MAILAND – BAYER 04 LEVERKUSEN 3:2; Alvaro RECOBA/INTER (Photo by Vladimir Rys/Bongarts/Getty Images)

ZYRTARE: Suspendohet Leo Messi nga CONMEBOL

Lionel Messi dhe Argjentina e dinin se një ndëshkim po vinte pas kartonit të kuq kundër Kilit në ndeshjen e tretë në Copa America, por nuk dihej se sa ndeshje do të suspendohej.

Tani është konfirmuar nga CONMEBOL se do të humbasë një ndeshje kualifikues të Kupës së Botës, raporton Teleshkronja Post.

Ai gjithashtu do të gjobitet 1.500 dollarë amerikanë për incidentin me Gary Medel që çoi të dy lojtarët jashtë duke i ndëshkuar me kartonë të kuq.

Duke pasur parasysh se ai ishte shumë kritik ndaj CONMEBOL më pas, u mendua se Messi mund të ndalohej për ndeshje të shumta, por edhe pse nuk u dënua tash, ka ende gjasa që të ndëshkohet.

Federata nuk ka bërë asnjë referencë ndaj komenteve të tij në këtë deklaratë dhe do të ketë një hetim të veçantë për atë që tha Nr.10, mund të shpjerë në dënime të mëtejshme.

Ky është momenti kur Messi ndëshkohet me karton të kuq në Copa America kundër Kilit për vendin e tretë.

Kualifikimet në Amerikën e Jugut për Kupën e Botës 2022 fillojnë në mars të vitit të ardhshëm, dhe Messi do të mungojë në ndeshjen e parë kualifikuese.

Aktualisht Leo Messi po i shijon pushimet me gruan dhe fëmijët e tij në një ishull privat, foto./TeleshkronjaPost/

Brenda vilës ku nata kushton £ 5,000, aty ku Leo Messi po pushon në ishullin privat të Jumby Bay

Sezoni i 2018/19 ishte pak si një ruletë për Lionel Messin tek Barcelona dhe Argjentina, shkruan Teleshkronja Post.

Herë pas here, ai po luante një pjesë të futbollit më të mirë të karrierës së tij të pabesueshme. Një numër i 51 gola në 50 ndeshje paraqet atë.

Kjo formë e ka parë atë të kthejë në garë për çmimin e vitit 2019 Ballon d’Or në një garë mes vetes dhe Virgil van Dijk të Liverpulit e Cristiano Ronaldo të Juventusit.

Por duke folur për Liverpulin, The Reds e dërgoi Messin dhe sezonin e Barcelonës në pak fatkeqësi.

Pasi superstari i Argjentinës shënoi një goditje të pabesueshme për t’i dhënë Barcelonës një goditje 3-0 në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Ligës së Kampioneve kundër skuadrës së Jurgen Klopp, ata humbën ndeshjen e dytë 4-0 në Anfield.

Por kjo ishte vetëm e para e tre momenteve të zemërimit për Messin.

Barca vazhdoi të humbte finalen e Copa del Rey kundër Valencias.

Më pas, Messi udhëhoqi skuadrën e tij të Argjentinës në gjysmëfinale të Kupës Amerikane në kërkim të trofeut të tij të parë ndërkombëtar para humbjes 2-0 në Brazil.

Nuk është çudi që Messi kishte nevojë për një pushim luksoz pas fushatës që ai kishte, atëherë.

Dhe ai është duke shijuar pushimet në ishullin privat të Jumby Bay në Antigua tani.

Messi, bashkë me gruan e tij Antonella Roccuzzo dhe tre fëmijët e tyre – Thiago, Mateo dhe Ciro – kanë qëndruar në një vendpushim ekskluziv në Karaibe që kushton £ 5,000 për natë.

Turizmi ka plazhin e vet privat me rërë të bardhë, ku familja Messi ka ngarkuar disa foto në Instagram.

Një video është postuar edhe Messi duke u bashkuar në një lojë të futbollit në plazh.

Ishulli është aq i izoluar sa që është i arritshëm vetëm me anije dhe nuk ka makina.

Hoteli ka 40 dhoma të bukura dhe vila drejt në plazh, duke ofruar pamje mahnitëse të detit duke ju dhënë mundësinë për të parë si lindjen e diellit ashtu edhe muzgun.

Këto foto i bën pushimet tuaja të verës duken mjaft mesatare, apo jo?

Kur De Ligt u pyet: Messi apo Ronaldo ?

Mbrojtësi 19 vjeqarë, Matthij De Light dje ka përfunduar kalimin e tij prej Ajaxit drejtë klubit italian Juventus për shifren prej 75 milion euro + bonuse.

Një shtytje këtij transferimi i dha Cristiano Ronaldo, i cili pas finales në Ligën e Kombeve i tha De Ligt eja tek Juventus.

Disa ditë më pas ish-mbrojtësi i Ajax tregonte se si fanella e tij e parë kur ishte i vogel ishte e Cristiano Ronaldos dhe tregonte admirimin për të.

Momenti kur Ronaldo pyet De Ligt të bashkohet me Juventusin.

Por, një video e cila po qarkullon në internet, e cila i përket disa viteve më parë kur De Jong dhe De Ligt ishin tek Ajax ka befasuar tifozët e Juves.

Ajax vs Juventus, çerek-finalja e Champions League kur u përballen për herë të parë Ronaldo dhe De Light.

Në pyetjen ku duhet të zgjedhë mes Lionel Messit dhe Ronaldos, De Ligt pa menduar shumë zgjedhë të parin, shkruan Teleshkronja Post.

Frenkie De Jong lexon pyetjen nga laptopi: “Ronaldo apo Messi?”

Matthijs De Ligt:”Mmm…Do ta zgjedhë Messin.”

Në anën tjetër ish-bashkëlojtari i tij tek Ajax, Frenkie De Jong iu bashkua klubi të Barcelonës./TeleshkronjaPost/

Mourinho: “Nëse e ftojnë Portugalinë, Cristiano mund të fitojë Copa America para Messit”

Trajneri portugez i këshilloi Konfederatës së Futbollit të Amerikës Jugore që të ftojë ekipet evropiane në garën kontinentale për të rritur konkurrencën.

Përveç kësaj, ai mendonte se luzitanët dhe CR7 mund të fitonin turneun nëse ata marrin pjesë, përcjellë Teleshkronja Post.

() José Mourinho nuk ka frikë për të thënë atë që ai mendon. Pas akuzave të Lionel Messit në Conmebol për polemikat e Copa America, trajneri portugez bëri një sugjerim në Konfederatën e Amerikës Jugore për të rritur konkurrencën: t’i ftoj ekipet evropiane.

Sipas Legit, trajneri 56-vjeçar konsideroi se organi qeverisës i futbollit të Amerikës së Jugut duhet të ftojë ekipet e forta të kontinentit të vjetër dhe jo të dobëtat në Azi:

“Nëse Conmebol dëshiron të rrisë audiencën e tij dhe të bëjë Copa América konkurruese Ata duhet të ftojnë ekipet evropiane: të ftojnë Spanjën, të ftojnë Francën, të ftojnë Portugalin, nëse ftojnë Portugalinë, Cristiano mund të fitojë një Kupë Amerikane përpara Messit “, tha ai.

Gjysmëfinalja e Copa America 2019, Argjentina 0-2 Brazil.

Lionel Messi, aktualisht duke pushuar në Karaibe, dhe pati akuzuar Conmebol se ka projektuar Copa América për Brazilin pasi ishte eleminuar Argjentina 0-2 në gjysmëfinale dhe më pas duke mposhtur Kilin 2-1 në ndeshjen për vendin e tretë.

Leo Messi në pushime me familjen.

Cristiano Ronaldo, nga ana tjetër, ka dalë kampion nga Kampionati i UEFA-s me Portugalinë. A do të ishte e mundur që të dy ata të luajnë Copa América? Mbetët të shihet.

Cristiano shënon hat-trick kundër Zvicrës dhe dërgon Portugalinë në finalen e Ligës së Kombeve (VIDEO)

Portugalia fituese e Nations League në finale kundër Holandës.

Jose Mourinho i sigurt se Interi e fiton titullin e Serie A 19/20

Presidenti i Brazilit i përgjigjet Messit për akuzat e korrupsionit në CopaAmerica

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka bërë një përgjigje publike ndaj kritikave të Lionel Messit për Copa America të mbajtur kohët e fundit në vendin e tij.

Messi ishte i pakënaqur me referimin nga arbitri në gjysmëfinalen kundër Brazilit, një ndjenjë që u bë vetëm nga shkarkimi i tij i diskutueshëm në ndeshjen për vendin e tretë.

“Çfarë tha Messi? Ahhh, po, kjo është një shfaqje për lojtarët e futbollit”, shpjegoi Bolsonaro Clarin.

Ylli i Argjentinës kritikoi fort CONMEBOL-in si përgjigje dhe madje sugjeroi që kartoni i tij i kuqe ishte një rezultat i drejtpërdrejtë i atij që guxonte të fliste kundër organizatës.

Në lidhje me praninë e tij në festimet e Selecao pas fitores së turneut, Bolsonaro e pati këtë përgjigje.

“Asnjë president nuk është duartrokitur si unë që nga Medici në vitin 1970,” pohoi ai.

Shiko momentin kur Messi ndëshkohet me karton të kuq në Copa America kundër Kilit për vendin e tretë – Video