Aguero nuk mendon se Topin e Artë duhet ta fitojë Messi, ja kush duhet sipas tij

Sergio Aguero ishte i sinqertë dhe pranoi se ai nuk do t’i jepte Balon D’Or Leo Messit këtë sezon. Pavarësisht miqësisë që i bashkon ata, sulmuesi i Manchester Cityt beson se lojtari më i mirë duhet të jetë finalist në Ligën e Kampionëve.

Cristiano Ronaldo u rrëzua në çerekfinale kundër Ajax, duke hapur rrugën për Leo Messin për të gjashtin e Balon D’Or, gara mes dy më të mirëve.

Megjithatë, ’10’ i FC Barcelona dështoi për të fituar përsëri Ligën e Kampionëve, duke humbur fitoren 3-0 në Camp Nou dhe më pas të vuante një nga eliminimet më të dhimbshme në historinë e garës.

Përtej largimit nga ai “trofe i bukur” siç e quajti atë në fillim të sezonit, kur ai qëndroi para publikut të Camp Nou dhe premtoi të luftojë deri në sukses, Leo Messi nuk arriti ta mbajë premtimin për ‘veshëgjatën’.

Sergio Aguero, një mik i madh i ’10’ i Barcelonës, nuk e fshehu pozicionin e tij dhe hodhi Messin si kandidat për çmimin, duke theksuar se pasardhësi i kroatit, Luka Modricit duhet të jetë nga Liverpooli ose Tottenhami.

“Unë mendoj se Ballon D’Or duhet të jetë në finale të Ligës së Kampionëve,” tha sulmuesi i Manchester City, duke potencuar lojtarët si Mané, Salah, Van Dijk, Kane ose Eriksen.

Kun Aguero me trofeun e Premier League. (Foto: GettyImages)

Aguero dhe City u shpallën kampion në Premier League këtë të dielë me 98 pikë, një më shumë se Liverpool, në atë që po cilësohet si një nga kampionatet më të bukura angleze./TeleshkronjaPost/

Flet Messi për herë të parë pas asaj që ndodhi atë natë në Anfield

Ishte në thumb të mediave botërore, sidomos ato spanjolle pas eleminimit të Barcelonës nga Liverpool në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve.

Një vit më parë ata pësuan të njëjtin kapitullim dhe eleminmin , por përballë kishin Romën. Nga këto humbje, edhe Leo Messi e ka përjetuar rëndë madje tash sa ditë nuk është paraqitur para mediave.

Gjithashtu ylli argjentinas teksa largohej nga aeroporti i Liverpoolit, u kritikua nga shumë tifozë por që sigurisht e kishin nga zemërimi i madh, madje u tha se kishte konfrontim me ta.

Ai foli për herë të parë pas asaj që ndodhi atë natë në Anfield Road :

‘’Dhemb më shumë se çdo herë’’, tha fillimisht fituesi i pesëfishtë i Topit të Artë.

‘’Duhet të jemi më të bashkuar se kurrë, është koha që ta lëmë pasë atë eliminim’’, përfundoi Messi.

Lexo edhe: A ishte e rregullt goditja e këndit e Alexander-Arnold për golin fitores së Liverpulit ndaj Barcelonës ?

Barcelona është në garë edhe për një trofe, pasi fitoi La Liga-në. ‘Blaugranasit’ do ndeshet në finalen e Kupës së Mbretit me Valencian.

Pas këtyre dy humbjeve katastrofike nga Roma dhe Liverpool, e ardhmja e trajnerit Valverde është e paqartë./TeleshkronjaPost/

“Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë si Roger Federer dhe Rafael Nadal”

Lionel Messi pritet të shkojë përpara Cristiano Ronaldos duke shkuar në gjashtë Topa të Artë më vonë këtë vit sipas gjitha gjasave.

Në fillim të sezonit, po, argjentinasi ka qenë shumë larg lojtarit më të mirë në botë dhe tash mund të përfundojë sezonin duke fituar tripletë me Barcelonën.

Fituesi i Topit të Artë ka ardhur nga skuadra që ka fituar Ligën e Kampionëve në secilën prej pesë viteve të fundit dhe Messi është në një pozicion të madh për të fituar.

Golat e tij kundër Liverpulit të mërkurën e lë Barcelonën brenda mundësive të finales, ku do të jenë favoritët për të mposhtur Ajaxin ose Tottenhamin, përcjellë Teleshkronja Post.

(artikulli vazhdon poshtë fotos)

Leo Messi (Barcelona) dhe Cristiano Ronaldo (Juventus)

Zakonisht në këtë pikë të vitit ne po flasim për yllin portugez por 2019 ka qenë ndryshe. Nuk do të ketë lavdi evropiane për 34-vjeçarin pas daljes së Juventusit nga Liga e Kampionëve nga Ajax.

Pavarësisht se i eleminuar nga gara më e fortë evropiane, ai prapë se prapë ka pasur një vit të mirë, duke fituar titullin e Serie A në sezonin e tij të parë në Itali dhe Super Kupën e Italisë.

Dhe një njeri i cili duhet të jetë dëshmitar i Ronaldos deri në fund të këtij viti është Giorgio Chiellini i skuadrës së Juventusit, i cili beson se ne jemi të bekuar që i shikojmë CR7 dhe Messin në të njëjtën kohë.

Chiellini madje e krahasoi dy me mbretërit e tenisit, legjendat si Roger Federer dhe Rafael Nadal.

“Ne jemi me fat që jetojmë në të njëjtën moshë si këta dy lojtarë yjor”, tha mbrojtësi italian për Sky Sport Italia dhe Goal.com.

(artikulli vazhdon poshtë fotos)

Ronaldo (RealMadrid) dhe Messi (Barcelona) (LaLiga)

“Ne mund t’i krahasojmë ata me Federerin dhe Nadalin.

“Një ditë Cristiano është ndoshta më i forti në botë dhe një ditë tjetër Messi, por e vërteta është se ata janë dy ekstra-jashtëzakonisht të mirë që luajnë një sport tjetër për ne”.

Ka qenë një gëzim për të parë Messin dhe Ronaldon gjatë viteve.

Ata kanë dërguar ndeshjen në një nivel tjetër, duke u shtrënguar që të arrijnë lartësi të reja çdo sezon, ka ngritur nivelin e futbollit.

Që të dy janë në të tridhjetat e tyre tani, kështu që fuqitë e tyre së shpejti do të dobësohen, por tani për tani, ne mund t’i gëzojmë ato./TeleshkronjaPost/

‘Vetëm Messi ose Cristiano mund ta zëvendësojnë Hazard te Chelsea’

Ish-futbollisti i Chelsea dhe Anglisë beson se “Blutë e Londrës” do ta kenë të vështirë të gjejnë zëvendësues, nëse Hazard kompleton transferimin në Real Madrid për 100 milionë funte.

Sipas Wayne Bridge Chelsea nuk është në gjendje të zëvendësojë Eden Hazardin, duke thënë se vetëm Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi mund të kenë ndikimin si të belgut për “Blutë e Londrës”.

Eden ka kohë që lidhet me një largim nga “Stamford Bridge”. Raportohet se 28-vjeçari mund të transferohet këtë verë te Real Madridi.

Sipas burimeve të Goal, negociatat mes Chelsea e Real Madrid janë shumë të avancuara dhe belgu mund të shitet për 100 milionë funte.

“Nëse Chelsea e humb Hazardin, nuk e di se si do ta zëvendësojnë atë”, tha Bridge për Goal.

Eden Hazard

“Nuk e di se kë mund ta blejnë sepse Hazard është një ndër më të mirët në botë. Mund të them se vetëm Messi ose Ronaldo mund ta zëvendësojnë atë. Mendoj se nëse e humbasin, s’mund ta zëvendësojnë”.

Hazard është pjesë e Chelsea që nga viti 2012.

Ai ka bërë deri më tani 348 paraqitje për “Blutë e Londrës” dhe ka shënuar 108 gola.

Zyrtare: Zgjidhet lojtari i javës në Ligën e Kampionëve (POTW)

Këtë javë, të martën dhe të mërkuren me 30 prill dhe 1 maj u luajten ndeshjet e para gjysmëfinale në Ligën e Kampionëve.

Të marten Ajaxi mposhti Tottenhamin në Hotspur Stadium të Londres me rezultat 0-1 me golin e Van de Beek, ndërsa një ditë më vonë [të mërkuren] Barcelona mposhti Liverpoolin 3-0 në Camp Nou.

Dy ndeshje tejet kualitative ku lojtarët individual u shfaqën në skenë duke treguar cilësi të jashtëzakonshme, shkruan Teleshkronja Post.

UEFA ka publikuar lojtarin e javës në garën më prestigjoze për klube në futbollin evropian, në garë ishin katër lojtarë.

De Beek, De Jong, Suarez dhe Messi ishin kandidatë për POTW. (Foto:UEFA)

Në garë ishin dy lojtarë të Barcelonës [Messi, Suarez] dhe dy të Ajaxit [Van de Beek, De Jong], ku më së shumti vota fitoj Leo Messi.

Ylli argjentinas u shpall lojtari i javës në UCL, duke mposhtur kandidatët e tjerë, pas performancës ndaj The Reds.

Lionel pati paraqitje fantastike ndaj Liverpool duke shënuar dy gola ndaj Liverpoolit të Jurgen Klopp, përfshirë golin nga gjuajtja e lirë pak para fundit të ndeshjes./TeleshkronjaPost/

Messi ‘mashtroj’ tek goditja e lirë, gazetari Peacock ka vërejtur momentin

Lionel Messi e dëshmoi edhe një herë, mbrëmë, se është i jashtëzakonshëm në sportin futboll.

Pas 75 minutash lojë, super-ylli argjentinas doli në skenë dhe e ‘tronditi’ skuadrën e Liverpoolit me paraqitjen e tij.

Liverpooli ishte në disavantazh në pjesën e parë pasi ish-sulmuesi Luis Suarez shënoi gol në portën e Alisson në minutën e 26-të.

Por, më pas, Messi u bë i gjallë në pjesën e dytë, duke shënuar një gol të lehtë për 2:0.

Goli i tij i dytë – i 600-ti në karrierë për Barcelonën – ishte thjesht i jashtëzakonshëm.

Kur Messi u gjend 32 metra para portës së Alisson nga gjuajtja e lirë, askush nuk e mendoi se ai do të shënonte përballë portierit brazilian.

Por, sërish, Messi mahniti të gjithë futbolldashësit duke shënuar për 3:0.

Megjithatë, gazetari Adam Peacock ka vërejtur se Messi kishte bërë një veprim të çuditshëm para se ta ekzekutonte gjuajtjen e lirë.

Pasi argjentinasi u bllokua nga Fabinho, gjyqtari Bjorn Kuipers akordoi gjuajtje të lirë për katalunasit.

Por, në ndërkohë, Messi e lëvizi topin më në qendër për ta përshtatur pozicionin nga ku ai do ta ekzekutonte këtë gjuajtje të lirë.

Messi flet për fitoren dhe i dërgon mesazh Casillas

Mbrëmë ishte edhe një natë tjetër magjike për Leo Messin kundër Liverpool në Camp Nou, ku Barcelona fitoj me rezultat 3-0.

Argjentinasi realizoj 2 gola ndaj ‘The Reds,’ skuadra e vetme angleze ndaj të ciles ‘Pleshti’ ende nuk i kishte shënuar.’

Leo pas ndeshjes në rrjetin social ‘Instagram’ komentoj fitoren e Blaugranëve dhe nuk harroj ta përshëndes ish-kapitenin e Real Madridit, Iker Casillas.

I gëzuar me rezultatin sonte. Por ne ende duhet të shkojmë në Anfield, një fushë shumë e vështirë, ku Liverpooli, i cili është një ekip i madh, do të shtyjë shumë. Momenti më i rëndësishëm i sezonit po vjen dhe ne duhet të jemi më afër dhe më afër se kurrë. Së fundi, dua ta shfrytëzoj këtë mundësi për të dërguar një përqafim në @ikercasillas dhe dëshiroj që ai të shërohet shumë shpejt.

Kapiteni i Barcelonës, Lionel Messi ka kritikuar trajtimin e Camp Nou ndaj Philippe Coutinho, pasi tifozët e vërshëllyen edhe një herë brazilianin gjatë fitores 3-0 të ndeshjes së parë të tij ndaj Liverpoolit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Por Messi i ka dalë në mbrojtje Coutinhos, duke i kërkuar tifozëve që ta mbështesin Coutinho.

“Kjo është një kohë kur ne duhet të jemi më të bashkuar se kurrë, si lojtarë dhe tifozë”, tha ai pas ndeshjes.

Ndryshe, Leo Messi me këta dy gola ka arritur në shifren 600 gola me klubin e Barcelonës, i dyti në histori pas brazilianit Pele për një klub të vetëm./Teleshkronja Post/

Messi vërteton madhështinë, me gol të jashtëzakonshëm arrin në 600 / Video

Madhështi ! Lionel Messi e ka arritur edhe një rekord tjetër në karrierën e tij legjendare, duke e shënuar golin e tij të 600-të për Barcelonën me një gol të mrekullueshëm nga goditja e dënimit kundër Liverpoolit në gjysmëfinalen e tyre të parë në Ligën e Kampionëve të mërkurën.

Messi e shënoi golin e tij të 599-të më herët në ndeshje, duke e vjedhur një top të kthyer në zonën e Liverpoolit pasi Luis Suarez e kishte goditur shtyllën dhe duke e futur atë në rrjetë, para se ta bombardonte portën e Alisson Becker nga mbi 30 metra largësi pak momente më vonë.

Superylli argjentinas bëhet vetëm lojtari i shtatë në histori të futbollit që e arrin shifrën e 600 golave në nivel klubesh, edhe pse për ta arritur këtë shifër u mund nga rivali i tij i përjetshem, Cristiano Ronaldo.

Dyshes, e cila e ka dominuar futbollin në dekadën e fundit, i bashkohen legjendat braziliane Pele dhe Romario, Gerd Mulleri i Gjermanisë, heroi i Slavia Prague Josef Bican dhe hungarezi Ferenc Puskas.

Messi e shënoi golin e tij të parë për Barcelonën para saktësisht 14 viteve, më 1 maj 2005 kundër Albacete.