Klubet e Premierligës që shpenzuan më shumë këtë merkato

Sa kanë shpenzuar klubet e Premier League për transferimet gjatë merkatos së verës? Këto janë kalkulimet…

Klubet e Premier League tejkaluan rreth 1.4 miliardë dollarë në 114 nënshkrime gjatë afatit kalimtar të verës – por sa ka shpenzuar ekipet veq e veq?

Edhe shpenzimet totale të verës së kaluar miliardin – – duke prishur pragun prej 1 miliard £ për vitin e katërt, transmeton Teleshkronja Post.

Harry Maguire ishte blerja më e shtrenjtë gjatë merkatos në Angli dhe u bë mbrojtësi më i shtrenjtë në botë në proces pasi Manchester United pagoi 80 milion £ për shërbimet e tij.

Arsenali shpenzoj 72 milion on në sulmuesin e Lille, Nicolas Pepe, me marrëveshje të tjera të mëdha duke përfshirë Tanguay Ndombele (63 milion £ ndaj Tottenham) dhe Manchester City që përgatiti Rodri (62.5 milion) dhe Joao Cancelo (60 milion).

Shpenzimet e klubeve

Manchester United kryesoi skemën e shpenzimeve me 148 milion £ pasi tarifa rekorde e Maguire pasoi nënshkrimet e Aaron Wan-Bissaka (50 milion nga Crystal Palace) dhe Daniel James (18 milion nga Swansea).

Në mënyrë të pabesueshme, Aston Villa i sapo promovuar pothuajse barazohet me Unitedin për t’u bërë shpenzuesit e rradhës më të madh me një shpenzim prej 144.5 milion £ në 12 lojtarë, kryesuar nga Tyrone Mings (26.5 milion £), Wesley (22 milion), Matt Targett (17 milion) dhe Douglas Luiz (15 milion).

Nënshkrimet më të shtrenjta këtë verë

Arsenal ndryshoj politikën e tyre të shpenzimeve për 138 milion £, duke nënshkruar Pepe, William Saliba (27 milion £, i huazuar përsëri në St Etienne për sezonin), Kieran Tierney (25 milion £), David Luiz (8 milion), Gabriel Martinelli (6 milion) dhe huazoni Dani Ceballos.

Manchester City investoi 134.8 milion, kryesisht në mesfushorin mbrojtës Rodri (62.5 milion) dhe mbrojtësin Joao Cancelo (60 milion) – përveç Zackary Steffen (7 milion) dhe Angelino Jose Angel (5.3 milion).

Shpenzimet e Evertonit arritën 118.5 milion after pas hartimit të Alex Iwobi në një marrëveshje të vonë të ditës së fundit, përveç Moise Kean (27.5 milion), Jean-Phillippe Gbamin (25 milion), Andre Gomes (22 milion) dhe Fabian Delph (9 milion) .

Tottenham ishin i vetmi klub tjetër që kapërceu 100 milion pasi çmoi Ryan Sessegnon nga Fulham për 30 milion in në orët e fundit të dritares, pasi kishte nënshkruar Ndombele dhe të riun Jack Clarke (8.5 milion)).

Më tej ishin Leicester (91 milion), pasuar nga West Ham (78 milion £), Newcastle, Wolves (të dy 65 milion)), Brighton (58.5 milion £), Southampton (50 milion), Bournemouth (45.7 milion) dhe Watford ( 45.5m).

Në anën tjetër të shkallës, Norwich të sapoardhurit kaluan një ligë të ulët prej 1.1 milion £, ndërsa Liverpool (4.4 milion), Crystal Palace (11 milion), Burnley (15 milion), Chelsea (40 milion), Sheffield United (43 milion).

Manchester United thyen rekord botëror pas nënshkrimit me mbrojtësin e Leicester City

Manchester United ka paguar tarifën e rekordit botëror për lojtarin e Leicester për një mbrojtës, Maguire nënshkruan kontratë gjashtë vjeçare pasi marrëveshja prej 80 milion £ funta është rënë dakord.

Manchester United ka paguar një tarifë të madhe duke thyer rekord botëror për një mbrojtës për të nënshkruar me Harry Maguire nga Leicester.

Maguire transferohet te United në një marrëveshje gjashtë vjeçare me një mundësi për një vit të shtatë, për një tarifë që kuptohet të jetë +80 milion.

“Jam i lumtur që kam nënshkruar për këtë klub të shkëlqyeshëm,” tha Maguire pasi përfundoi transferimin e tij në United.

“Unë e kam shijuar plotësisht kohën time në Leicester dhe do të doja të falënderoja të gjithë në klub, dhe tifozët, për mbështetjen e tyre fantastike gjatë dy sezoneve të kaluara. Sidoqoftë, kur Manchester United vjen duke trokitur në derën tuaj, është një mundësi e jashtëzakonshme.”

“Nga bisedat e mia me menaxherin, unë jam i entuziazmuar për vizionin dhe planet që ai ka për ekipin. Është e qartë të shohësh që Ole po ndërton një ekip për të fituar trofe. Unë tani mezi po pres të takoj shokët e mi të rinj të skuadrës dhe të filloi sezonin”.

Solskjaer: ‘Maguire është një nga qendërmbrojtësit më të mirë në botë’

“Harry është një nga mbrojtësit më të mirë në futbollin e sotëm dhe unë jam i kënaqur që kemi siguruar nënshkrimin e tij,” tha Solskjaer.

“Ai është një lexues i shkëlqyeshëm i lojës dhe ka një prani të fortë në fushë, me aftësinë për të qëndruar i qetë nën presion – shoqëruar me qetësinë e tij në top dhe një prani të madhe në të dy zonat – Unë shoh se ai do të përshtatet mirë në ky grup si në dhe jashtë fushës.

“Ai ka një personalitet të shkëlqyeshëm dhe është një shtesë fantastike për klubin. Do të dëshiroja të mirëpresja Harry te Manchester United dhe ne mezi presim të punojmë me të ndërsa përgatitemi për sezonin e ri.”

Ndërkohë në vikendin që po vjen fillon Premier League me super ndeshjen Manchester United kundër Chelsea./TeleshkronjaPost/

City i falet Kompany dhe super golit të tij / Video

Asnjëherë nuk ishte i preferuari i Pep Guardiolas që prej se spanjolli erdhi në Manchester City, por belgu Vincent Kompany ia siguroj ndoshta fitoren më të rëndësishme ‘Qytetarëve’ me një gol pak para fundit të ndeshjes.

Dhe çfarë goli, gjithashtu. Një goditje spektakolare. Goli që do të mbahet mend dhe do të përsëritet dekada nga tani. Kompany ka fituar shumë tituj dhe ka shumë kontribute standarde nga një lojtar me setin e tij të aftësive.

Kjo sonte ishte ndryshe. Kjo ishte Paul Breitner 1974 World Cup ndryshe. Ky ishte një mbrojtës qëllimi ëndrra e shënuar, transmeton Teleshkronja Post.

Kompany goditi topin rreth 35 metra larg nga goli i Leicester.Kompany priti pasimin dhe ishte gati ta lëvizë atë, gjithashtu. Leicester nuk e priti

Pra Kompany avanconte ndoshta më shumë se zakonisht në fushë dhe: pow. Topi i goditur me këmbën e djathtë si një raketë, drejt në këndin e majtë të Kasper Schmeichel.

Ky ishte goli i parë i Kompany-it që nga data 7 prill 2018, ndoshta më i vlefshmi në karrierën e veteranit të kombëtares belge.

Me këtë triumf ekipi i Guardiolas përsëri rikthehet në krye të tabelës me një pikë më shumë se The Reds./TeleshkronjaPost/

Rënditja e PL vetëm një ndeshje para fundit të sezonit.

Leicester City – Man Utd, formacionet zyrtare

Për dallim nga skuadrat tjera që janë jashtë top gjashtës në Premierligë, Leicester City lulëzon kundër kundërshtarëve elitarë, pasi i ka arritur dy fitore dhe një barazim në tri ndeshjet e fundit ndaj kundërshtarët që renditen në gjashtë vendet e para në ligë.
Megjithatë, “Dhelprat” kanë fituar më shumë pikë si mysafire sesa si vendase. Leicester City sonte e pret Manchester Unitedit në King Power Stadium në një ndeshje të vlefshme për javën e 25-të të Premierligës, që nis në orën 15:05, shkruan Gazeta Express.

Në nëntë ndeshje deri tani nën menaxhimin e Ole Gunnar Solskjaer, Unitedi i ka arritur tetë fitore dhe një barazim në ligën elitare angleze.

Barazimi ndaj Burnley në Old Trafford një javë më parë ishte zhgënjyes për “Djajtë e kuq”.

A do t’ia shkaktojë Leicesteri, që javë më parë e tronditi kampionin në fuqi Manchester Cityn dhe e ndali me barazim liderin Liverpool një javë më parë, humbjen e parë Unitedit të trajnerit norvegjez?

Formacionet zyrtare të të dy skuadrave.

Leicester City:

Humb City, Liverpool i pandalshëm me Shaqirin / VIDEO

Manchester City ka pësuar humbje sot kundër Leicester City, duke humbur hapin tashmë me liderin Liverpool.

Në anën tjetë ‘The Reds’ të udhëhequr nga Jurgen Klopp po vazhdojnë marshin drejt titullit të parë pas rreth 30 vitesh, shkruan Teleshkronja Post.

E nëse Liverpool fiton titullin, Shaqiri do jetë një nga më meritorët, pasi ai sot kundër Newcastle realizoj golin e tret të Liverpool.

Golat e tjerë u shënuan nga Dejan Lovren, Mohamed Salah dhe Fabinho.

Pas 19 ndeshje, i pari në tabelë është The Reds me 51 pikë pa asnjë humbje, i dyti Tottenham me 45, dhe Man City me 44./TeleshkronjaPost/