Formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit

Kalimi i Harry Maguire në Manchester United nga Leicester City e bëri atë mbrojtësin më të shtrenjtë në historinë e futbollit, duke i fituar vendin e tij në njëmbëdhjetë çmimet më të mëdha të të gjitha kohërave.

Formacioni aktual përbëhet nga marrëveshje që do të ndodhin në tre vitet e fundit, me shpërthimin e tregut, ndërsa të gjithë lojtarët e përfshirë ishin 27 vjeç ose më të rinj në kohën e lëvizjeve të tyre përkatëse.

Çuditërisht, Premier League dominon skuadrën me gjashtë prej lojtarëve: dy për United, dy për Manchester City, një për Liverpool dhe një për Chelsea. Pesë të tjerët ndahen nga Barcelona (dy), Paris Saint-Germain (dy) dhe Bayern Munich (një).

Kepa Arrizabalaga

Spanjolli është portieri më i shtrenjtë ndonjëherë pasi u bashkua me Chelsea nga Athletic Club për 80 milion euro në gusht 2018, duke mposhtur transferimin e Alisson Becker në Liverpool jo shumë kohë më parë me pesë milion euro më shumë.

Kyle Walker

Anglezi pas transferimit të tij 56.7 milion euro në Manchester City nga Tottenham. Kur u transferua në vitin 2017, ai ishte mbrojtësi më i shtrenjtë i të gjitha kohërave, tani ai është duke rënë poshtë listës.

Virgil van Dijk

Një tjetër që mbante titullin e mbrojtësit më të shtrenjtë, të paktën deri në lëvizjen e Maguire. Liverpooli shpërtheu 85 milion euro për ta firmosur nga Southampton në dhjetor 2017 dhe ai është dëshmuar se vlera e tij që nga ajo kohë.

Harry Maguire

Duke mposhtur Van Dijk me tre milion euro, reputacioni i mbrojtësit anglez pa një ngritje masive për shfaqjet e tij në Kupën e Botës 2018 dhe përfundimisht fitoi një veprim të parave të mëdha këtë verë në Manchester United.

Lucas Hernández

Bayern Munich pagoi 80 milion euro Atletico Madrid për francezin. Lucas gjithashtu mund të luajë në qendër mbrapa, duke e bërë atë një lojtar të vlefshëm për bavarezët.

Rodri

Manchester City përsëri vendosi 70 milion euro në tryezë për Rodrin teksa shkëmbeu Wanda Metropolano për Stadiumin Etihad. Ai tani është Spanjolli i dytë më i shtrenjtë pas Kepa.

Paul Pogba

Transferimi më i vjetër i kësaj skuadre erdhi në vitin 2016 kur United pagoi Juventusin 105 milion euro për lojtarin që ata lejuan të linin disa vjet më parë. Ai ishte mesfushori më i shtrenjtë ndonjëherë.

Frenkie de Jong

Një tarifë prej 75 milion eurosh me 11 milion euro për të ardhur në variabla, holandezi fitoi vendin e tij në listë duke bërë përshtypje për Ajax në 2018/19, duke u bërë shitja e tyre më e shtrenjtë.

Philippe Coutinho

Barcelona shkatërroi një rekord të klubit për ta firmosur atë për 120 milion euro, me 40 milion euro më shumë në ndryshore, por braziliani nuk ndezur siç pritej.

Neymar

Marrëveshja më e madhe në futboll erdhi në vitin 2017 pasi PSG shkaktoi klauzolën e lirimit të brazilianit prej 222 milion euro. Ai ishte i pari që kushtoi më shumë se 200 milion euro, dhe ai mund të bëhet i pari që kaloi barrierën dy herë.

Kylian Mbappe

PSG nënshkroi Mbappe nga Monaco për 180 milion euro për të forcuar radhët e tyre. Fituesi i Kupës së Botës është lojtari më i ri në këtë njëmbëdhjetëshe./TeleshronjaPost/

Ky është formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit, i përpiluar nga MARCA.

Kylian Mbappe shtyen Neymarin nga festa me klubin

Sot klubi i Paris Saint-Germain ka fituar sot Superkupën e Francës duke mposhtur Rennes 2-1.

Golat për Parisin i shënuan Mbappe dhe Di Maria, ndërsa për Rennes shënoi Adrien Hunou.

Parisi më pas festoi titullin ndërsa edhe Neymar ishte së bashku me pjesën tjetër të ekipit, transmeton Teleshkronja Post.

Por një video që është bërë virale tregon Mbappen duke e shtyer Neymarin nga festa e ekipit.

PSG fiton Super Kupën e Francës falë golave të Mbappe e Di Maria

Sot Paris Saint-Germain ka fituar Super Kupën e Francës për vitin 2019, pasi fitoj ndaj ekipit tjetër francez, Rennes.

Ndeshja e cila u zhvillua në teren neutral përfundoj me rezultat 2-1 në favor të Parisienëve, raporton Teleshkronja Post.

Ndeshja u dominua në përgjithësi nga ekipi i Tomas Tuchel, i cili sot luajti pa Neymar Jr, i cili po vazhdon përgatitjet ende.

Takimi filloj shumë mirë për Rennes fillimisht, pasi kaluan në epërsi 1-0 me golin e Hunou pas 13 minutash lojë.

Kështu përfundoj fraksioni i parë i lojës, ndërsa në fraksionin e dytë PSG bëri disa ndryshime, duke futur në lojë Di Marian në vend të sapo ardhurit, Ander Herrera.

Ndërsa, në minuten e 57 reagoj PSG-ja me anë të golit nga Kylian Mbappe, transmeton Teleshkronja Post.

Futja në lojë e Di Marias, doli të ishte zgjedhje e qëlluar, pasi argjentinasi shënoj golin e fitores në minuten e 73 të ndeshjes.

Në fakt Di Maria shënoj super gol nga gjuajtja e lirë :

Kështu me këtë rezultat (2-1) përfundoj ndeshja dhe Paris Saint Germain fitoj Super Kupën Francës, për herën e nëntë (9) në histori.
/TeleshkronjaPost/

Kylian Mbappe tashmë duket në formë impresive pas golave ndaj Dresden

Është një vit pasi Kylian Mbappe me të vërtetë njoftoi se ai ishte një talent i veçantë nga Kupa e Botës në Rusi vitin e kaluar.

Ne e dinim se ai ishte i mirë, natyrisht, por performancat e tij në Kupën e Botës 2018 çimentuan gjërat.Ai u bë adoleshent i parë që kur Pele do të shënonte më shumë se një herë në një ndeshje eliminuese dhe më pas u bë i pari që nga legjenda braziliane për të shënuar në finale.

Ai pastaj vazhdoi të ketë sezonin më të mirë të karrierës së tij të karrierës së tij, duke shënuar 33 gola në 29 ndeshje Ligue 1, raporton Teleshkronja Post.

Kjo ishte e mjaftueshme për t’u rënditur si i dyti në garën evropiane për Këpucën e Artë – prapa Lionel Messit.

Pra, çfarë mund të presim nga ky sezon i ardhshëm?

E pra, duke shikuar miqësoren e tij të parë këtë sezon, ai do të shkëlqej prap, ndërsa tepër duket i mprehtë. U deshën vetëm pesë minuta për miqësoren e parë të Paris Saint-Germain për Mbappe për të shënuar, duke treguar përfundimin absolutisht vdekjeprurës.

Goli i parë nga francezi në minuten e 5’të :

Goli i dytë nga Mbappe:

Kylian Mbappe duket shkëlqyeshëm i mprehtë dhe kjo është loja e parë e sezonit, ndërsa PSG fitoj me rezultat 1-6./TeleshkronjaPost/

E fundit nga MARCA: Kylian Mbappe nuk do të rinovojë kontratën PSG

Super ylli i francez, Kylian Mbappe ia të bën të qartë Paris Saint-Germain se ai nuk e sheh të ardhmen e tij afatgjatë tek klubi parisien.

Pas transferimit nga Monako në vitin 2017, lojtari nuk e ndjen se i është dhënë përgjegjësi e mjaftueshme në ekip, pjesërisht për faktin se Neymar është ylli kryesorë.

Ndërsa MARCA kupton, Mbappe nuk është i prirur të ripërtërijë kontratën e tij me PSG pa marrë parasysh se sa para janë të përgatitur për ta paguar atë.

Marrëveshja e tij aktuale ende ka tre vjet për të përmbushur, por ai nuk ka ndërmend ta zgjerojë atë përtej vitit 2022, kur i skadon kontrata.

Ndërsa marrëveshja e tij ulet në vite, PSG janë vënë në një situatë gjithnjë e më të vështirë pasi përpiqen të shmangin përfundimisht duke e lënë atë të shkojë pa asgjë.

View this post on Instagram

MEMORIES 🈴🇯🇵…

A post shared by Kylian Mbappé (@k.mbappe) on

Çdo gjë tregon për atë që shitet në verën e ardhshme për një pagesë të madhe ose një vit më pas për një tarifë më të ulët.

Presidenti i PSG Nasser Al-Khelaifi ka deklaruar se Mbappe nuk është për shitje, por lojtari është ai me fuqi në këtë rast për shkak të vlerës së çmendur.

Real Madrid do të donte ta sillte Mbappe në Estadio Santiago Bernabeu, por nuk mund të ofrojë aq shumë para sa PSG do të jetë në gjendje ta lëshojë atë.

Por kjo nuk ka rëndësi për Mbappe, i cili po përpiqet më shumë për suksesin sportiv në formën e fitimit të trofeve dhe çmimeve individuale./teleshkronja/

‘Operacioni i transferimit të Mbappes tek Real Madridi është planifikuar për vitin 2020’

Blerja e Kylian Mbappe mbetet një objektiv për drejtorët e Real Madridit, por është një objektiv afatgjatë dhe aktualisht është parashikuar për vitin 2020.

‘Los Blancos’ nuk duan të hyjnë në një betejë me Paris Saint-Germain që t’i prishin raportet dhe ata janë duke pritur për rrethana të favorshme për të nisur hapat e duhur.

Presidenti i PSG, Nasser Al-Khelaifi ka thënë se Mbappe nuk do të largohet nga Parc des Princes gjatë tregut të kësaj vere dhe lojtari nuk ka thënë asgjë tjetër për të ardhmen e tij pas komenteve të tij për të kërkuar më shumë përgjegjësi dhe për të qenë i hapur ndaj sfidave të reja.

MARCA shkruan se është thjesht e pamundur të nënshkruhet 20-vjeçari përpara fillimit të sezonit 2019/20, përcjellë teleshkronja post.

Është e vërtetë se situata në Paris ka ndryshuar krahasuar me disa muaj më parë, pasi ka tension të shtuar, por drejtorët e Real Madrid duan të shmangin çdo hap të keq që mund të rrezikojë ndjekjen afatgjatë të francezit.

Lojtarët e transferuar nga Real Madridi deri më tani në mërkaton verore 2019. (Foto: Football Joe)

Megjithatë deri më tani Zizou nuk ka qëndruar duar kryq në mërkato pasi ka transferuar katër lojtarë dhe ka paralajmëruar plot largime të pasi u rikthye në postin e trajnerit një vit pas largimit të tij nga klubi.

Në total deri më tani klubi nga Madridi ka shpenzuar plot 317 milion euro në prurje të reja./TeleshkronjaPost/

Kujdes maksimal nga Zidane në konferencë për media, ja çka thotë për Mbappen dhe Pogban

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane diskutoi për disa lojtarë francezë të shtunën dhe ka treguar se i pëlqen aftësitë e mesfushorit të Manchester United, Paul Pogbas.

Në mes të raporteve të interesit të Los Blancos për francëzin, 46-vjeçari publikisht e përshëndeti cilësinë e bashkëatdhetarit të tij, shkruan Teleshkronja Post.

“Më pëlqen shumë Pogba dhe kjo nuk është diçka e re, pasi e njoh personalisht,” tha ai në një konferencë shtypi përpara ndeshjes kundër Huescas.

“Ai është i ndryshëm nga të tjerët dhe ai bën atë që pak lojtarë mund të bëjnë, pasi ai di se si të sulmojë dhe të mbrojë.”

“Megjithatë, ai nuk është lojtari im dhe ai është një lojtar i Manchester United dhe ne duhet ta respektojmë atë.”

“Ai gjithmonë ka thënë se ai ka pëlqyer Real Madridin, por sidomos Real Madridin, më shumë se Zidanen”.

Zidane gjithashtu shprehu shqetësimin e tij lidhur me çmimet e larta në tregun e transferimeve, pasi u pyet për Kylian Mbappe.

“Ne nuk mund të themi se çfarë vlere ka Mbappe, pasi kjo është diçka e definuar nga klubet,” vazhdoi ai.

“Kur arrita në Real Madrid kostoja e transferimit tim ishte 70 milionë euro dhe ishte e çmendur dhe tani shikoni se ku po shkojmë.”

“Ne e dimë se çfarë lojtari është, por ai nuk është lojtari im dhe unë nuk do të flas për respekt për lojtarët dhe klubet”.

Raphael Varane thuhet se ka njoftuar Real Madridin për synimin e tij për t’u larguar nga klubi këtë verë, por trajneri i tij pohoi se mbrojtësi 25-vjeçar është i angazhuar për ekipin e tij.

“Njerëzit mund të kenë mendimin e tyre dhe të shkruajnë çfarë duan. Ai ka kaluar tetë vjet këtu dhe ai ka qenë i shkëlqyeshëm deri tani.”

“Unë shoh se ai është i lumtur dhe i përkushtuar dhe ai nuk është diçka si ajo që është biseduar kohët e fundit.”/TeleshkronjaPost/

Arsyet se pse Mbappe do të qëndroj në PSG

Projekti i Paris Saint-Germain ka dy shtylla që e mbështesin bazën e tyre: njëra shtyllë është Neymar dhe tjetra Kylian Mbappe.

Futbollisti francez arriti në Parc des Princes si lojtari më i shtrenjtë në botë, dhe ai është bërë yll i madh në Paris. Ai është idhulli i tifozëve, duke fituar Kupën e Botës me Francën.

Real Madridi e ka bërë të qartë se ata nuk do të dorëzojnë një ofertë për Mbappe këtë verë dhe ata në Paris e shohin atë si të pa transferueshm.

Ndikimi larg nga fusha

Dëshira e PSG për të mbajtur Mbappe shkon përtej asaj që ai ofron në fushë. Futbollisti francez dhe Neymar janë në futboll francez ashtu si ishte David Beckham në Spanjë gjatë kohës së tij në Real Madrid. Ata janë ‘makina’ për prodhimin e parave.

Ata kanë pasur probleme, por të ardhurat dhe sponsorizimet e reklamave do të rriten në Paris. Klubi kohët e fundit nënshkroi një marrëveshje me grupin hotel Accor, i cili do të zëvendësojë Fly Emirates në fanellë, nga ku do të fitojnë 60 milionë euro për sezon.

Ata presin edhe më shumë

Është e lehtë të harrosh se Mbappe është ende i ri. PSG e di se sa ai ka për të ofruar ende dhe ata po shikojnë më shumë nga sezoni i ardhshëm.

Nasser al Khelaifi, presidenti i PSG-së, është i qartë për mos shitjen e Mbappe, sepse ai është një nga lojtarët më të mirë në botë dhe ai nuk do të lejojë largimin e tij.

Ndërkohë, vetë lojtari siguroi tifozët për vazhdimësinë së tij pas disfatës nga United dhe nuk e ka diskutuar të ardhmen e tij që nga ajo kohë.

“Ka shumë njerëz që dyshojnë, por unë do të vazhdoj të besoj në këtë projekt,” tha Mbappe. “Do të jem këtu, kjo është e sigurt.”/TeleshkronjaPost/