Formacionet zyrtare: Real Madrid vs Al Ain / FOTO

Sot nga ora 17:30 zhvillohet finalja e Kupës së Botës për Klube ndërjmjet Real Madridit dhe Al Ain-it në Abu Dhabi.

Të dy klubet kanë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen finale , raporton Teleshkronja Post.

Al Ain shpresën më të madhe e kanë tek sulmuesi kryesor Marcus Berg, ndërsa Reali sytë i kanë nga Bale në formë.

Këto janë formacionet zyrtare të dy ekipeve, që startojnë me më të mirët në dispozicion :

Finalja Real Madrid – Al Ain, të gjitha informacionet rreth ndeshjes / FOTO

Ekziston vetëm një ndeshje më shumë për Real Madridin në 2018, por është shumë e rëndësishme pasi mund të përfundojnë vitin me një tjetër trofe.

Ata do të ndeshen me Al Ain në, finalja e Kupës së Botës në Abu Dhabi, një ndeshje që mund t’i shohë ata të arrijnë qiellin e futbollit duke fituar titullin e shtatë botëror dhe të tretin në një rresht.

Klubi pengesë për Mbretërit në rrugën e tyre është një klub modest që arriti të eleminoj kampionët e Amerikës së Jugut River Plate duke fituar me penallti në gjysmëfinale, raporton Teleshkronja Post.

Klubi Al Ain ka luajtur disa ndeshje në një kohë të shkurtër dhe është lodhur, diçka që trajneri i tyre Zoran Mamiç pranoi në konferencën për shtyp para ndeshjes.

Megjithatë ata janë gjithashtu të ngazëllyer për këtë mundësi unike dhe shpresojnë se ylli i tyre Marcus Berg mund të çojë ata në një fitore të jashtëzakonshme.

Sa për Real Madridin, ata do të kenë më pak pushim, duke pasur parasysh se gjysmëfinalja e tyre ishte të mërkurën dhe jo të martën, por ata kanë një qasje tjetër kur është në pyetje finalja.

Santiago Solari pritet të luajë një formacion pothuajse identik me atë që ai ka emëruar në fitoren kundër Kashima Antlers, edhe pse ka një shans të vogël që Casemiro mund të luaj para Marcos Llorente tani që braziliani është i aftë përsëri.

Formacionet e mundshme të dy klubeve Real Madrid vs Al Ain.

Real-Madrid-vs-Al-Ain-Formacionet-e-mundshme-2018-22

Marco Asensio mungon me lëndime, kështu që treshja e sulmit duhet të formohet nga Gareth Bale, Karim Benzema dhe Lucas Vazquez.

Ndeshja Real Madrid vs Al Ain fillon sot pasdite nga ora 17:30, dhe stafi ynë do ju mbajë të informuar për qdo detaj nga kjo ndeshje./Teleshkronja Post/

Një yll madrilen jashtë finales së CWC

Skuadra e Real Madrid nuk do të ketë në dispozicion për 3 javë mesfushorin e talentuar, 22-vjeçarin Marco Asensio.

Ai është dëmtuar gjatë ndeshjes që skuadra “merengues” luajti në gjysmëfinalen e Kupës së Botës për klube ndaj japonezëve të Kashima Antlers.

Asensio ka pësuar një problem muskulor në këmbën e djathtë dhe është larguar që sot për në Madrid, i shoqëruar nga mjeku Niko Mihic, ku do të kryejë nesër një rezonancë magnetike.

Për pasojë, Real nuk do të ketë në dispozicion Marco Asensio në finalen e Kupës së Botës për klube, ndeshje ku skuadra kampione e Evropës do të përballet me Al Ain, më 22 dhjetor.

Asensio ishte dëmtuar edhe në ndeshjen e fundit në kampionat, ndaj Rayo Vallecano, por asgjë serioze.

Por problemi u përsërit në sfidën e luajtur dy ditë më parë në Arabi, ndaj klubi vendosi të mos rrezikojë, por të lërë pushim lojtarin.

Sipas të përditshmes spanjolle “Marca”, lojtari do të kryejë një vizitë më të specializuar në Madrid, ku do të mësohet shkalla e dëmtimit.

Por konfirmohet se Marco Asensio do të qëndrojë të paktën 3 javë pushim, çka do të thotë se ai ka mbyllur para kohe 2018-ën dhe pritet të jetë në dispozicion të trajnerit Solari vetëm në janar të vitit të ardhshëm. /TeleSport/

Ja kush janë çiftet gjysmëfinale për Club World Cup / FOTO

River Plate u shpall kampion i Copa Libertadores dhe hyri në finalet e Kupës së Botës të Klubit që do të mbahet në Abu Dhabi në mes të 12 dhe 22 dhjetorit.

Skuadra argjentinase bëhet favorite e madhe, ndërsa në anën tjetër, Real Madrid duket i destinuar të bëjë finalen që do të luhet më 22 dhjetor (17:30, ora spanjolle).

Gjysmëfinalet

Real Madrid do të luajë fituesin e ndeshjes çerekfinale mes Kashima Antlers dhe Chivas Guadalajara, i cili do të luajë më 15 dhjetor në Al Ain, në gjysmëfinale.

River Plate, si kampion i Libertadores, do të përballet me fituesin e ndeshjes Esperance de Tunis kundër Al Ain, Wellington./TeleshkronjaPost/

Ja si duket shorti grafikisht :