Haradinaj tek varri i Isa Boletinin, thotë “Unë jam mirë, kur është mirë Shqipëria”

Sot mëngjesin dhe diten kyreministri e filloi duke vizituar një nga heronjtë e Kosovës në Mitrovicë, Isa Boletinin.

Ai këtë e bëri të ditur në rrjetin social Facebook, duke thënë: “historinë tonë kombëtare kërkojmë vlerat më të larta atdhetare, ato i gjejmë në figurën e Isa Boletinit.”

Sigurisht këto fjalë me paramendim i drejtohen të gjithë atyre që nuk punojnë për të miren e vendit, shkruan Teleshkronja Post.

Sigurisht Haradinaj nuk e lë pa i përmendur fjalët e mëdha nga Isa Boletini – “Unë jam mirë, kur është mirë Shqipëria”.

Lexoni shkrimi i plotë :

“Isa Boletini e identifikoi veten me fatin e atdheut. “Unë jam mirë, kur është mirë Shqipëria” edhe sot duhet të na udhëheqë në kërkimin për të drejtën tonë. Nëse në historinë tonë kombëtare kërkojmë vlerat më të larta atdhetare, ato i gjejmë në figurën e Isa Boletinit. Me vet veprimtarinë e tij jetësore na la një porosi, se atdheu nuk tjetërsohet dhe nuk vihet në pazar. Roje dhe dëshmi është vet prehja e tij në Boletin. Figura e Isës edhe tani le të jetë shembull për të gjithë se interesi kombëtar e shtetëror vendoset para çdo interesi tjetër. Lavdi e përjetshme! RH”.

/Teleshkronja Post/

Kryeministri Haradinaj viziton fabriken e Feronikelit

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka zhvilluar një vizitë sot në ndërmarrjen Ferronikeli në Drenas.

Ai tha se si eksportuesi më i madh në Kosovë, kjo ndërmarrje meriton vëmendjen e Qeverisë në mënyrë që të tejkalohen të gjitha vështirësisë.

Kryeministri ka premtuar përkrahje duke thënë se investitorët në Kosovë e kanë partner Qeverinë.

“Ferronikeli është prodhues i madh dhe eksportues i madh. Është një investim me rendësi për Kosovën.. janë disa vështirësi që do ti kalojmë bashkë,. janë 800 punësuar të rregullt dhe është interes i yni që vështirësitë që i kemi t’i tejkalojmë bashkë. Njëkohësisht është ta çojmë porosinë që investitorët në Kosovë kanë partnerë nuk janë dhe besoj prej këtu do ta dërgojmë këtë porosi për të gjithë investitorët potencialë të tjerë”, tha Haradinaj.

Ndërsa aksionari kryesor i Ferronikelit, Samir Mane, ka kërkuar bashkëpunim më të madh me qeverinë lokale dhe atë qendrore.

Ai e ka njoftuar kryeministrin e vendit për ecurinë e rivendosjes së prodhimi të kësaj fabrike përgjatë këtyre muajve, mundësinë e rritjes së kapaciteteve prodhuese dhe për planin e ardhshëm operacional.

“I kam treguar ecurinë e këtyre muajve që ne e kemi marrë fabrikën në pronësi dhe planet e të ardhmes për të rikuperuar më tepër dhe bashkëpunim më të madh, jo vetëm me Qeverinë lokale siç kemi folur me kryetarin e komunës por edhe me qeverinë qendrore aty ku mund të gjejmë pika bashkëpunimi”, tha Mane.

Ferronikeli është eksportuesi dhe punëdhënësi më i madh privat në vend, me rreth 800 punëtorë dhe 400 kontraktorë.

Konferenca e Thaçit pas dorëzimit të dokumenteve tek Limaj dhe Ahmeti

Sot para pak minutash (15:30) ka përfunduar takimi mes bashkëkryesuesve të delegacionit shtetëror për dialogun me Serbinë, Shpend Ahmeti dhe Fatmir Limaj dhe presidentit Hashim Thaçi.

Hashim Thaçi i ka dorëzuar delegacionit raportet rreth temave që ai së bashku me homologun e tij, Aleksandër Vuçiq kanë biseduar në takimet që janë mbajtur me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Ky dokumentacion, i cili ka kaluar afatin kohor ku do të duhej të ju dorëzohej delegacionit ishte tash e një kohë pjesë e diskutimeve se pse Thaçi nuk po ju përgjigjej kërkesës.

Limaj e Ahmeti pas takimit kanë deklaruar para mediave, se pavarësisht kërkesave kanë marrë vetëm raporte, e jo transkripta të bisedimeve.

Ndërsa këto janë fjalët e Thaçit :

Humanisti Kastrati flet për fondet ruso-serbe / VIDEO

Humanisti Halil Kastrai ka deklaruar se janë organizatë e regjistruar në shtet dhe se gjithë transaksionet nuk shpëtojnë pa u kontrolluar.

“Dhe jemi të kënaqur që kontrollohemi. Gjithçka shkon përmes bankës”, ka deklaruar ai.

Kastrati tha se pranojnë edhe para të gatshme në dorë, por personave që i dhurojnë ua japim një dokument, dhe ato para pastaj i dërgojnë në bankë në emrin e shoqatës.

Në Oxygen Press tha se ka pasur raste kur kanë thënë; stop mos ndihmoni, derisa të ju gjejmë vendin këtyre që kemi.

Ka thënë se aty para dhurojnë vetëm shqiptarët.

“Ne listat i qesim, prej ditës së parë të themelimit nuk kemi pranuar fonde të huaja. Nëse dikush ka dyshime, le të shkon te organet e drejtësisë”, ka thënë ai.

Ka shpjeguar se vazhdimisht publikohen listat e donatorëve, me emra dhe shumë të dhëna./ OxygenPress.info

Lajm i mirë nga Banka Botërore për Kosovën

Kosova është një nga shtetet më të varfëra në europë, por kjo nuk ka ndikuar në raportin e Bankës Botërore për zhvillimin ekonomik.

Rritja ekonomike në Kosovë këtë vit dhe në dy vitet e ardhshme, pritet të arrijë në 4.5 për qind, thuhet në raportin e fundit ekonomik për Ballkanin Perëndimor të Bankës Botërore.

Krahasuar me vendet e rajonit, sipas raportit, rritja më e madhe ekonomike pritet të jetë në Kosovë.

Rritja ekonomike për vendet tjera të Ballkanit Perëndimor për vitin 2019 është: Shqipëria 3.6 për qind, Maqedonia 2.9 për qind, Serbia 3.5 për qind, Mali i Zi 2.8 për qind, kurse rritja ekonomike për Bosnjë Hercegovinën ishte 3. 4 për qind./TeleshkronjaPost/

Kryeministri Rama paralajmëron bashkimin e Kosovë-Shqipëri

Kryeministri Edi Rama, i ka kthyer përgjigjën një komentuesit të tij sot në Facebook pasi që ai ka kritikuar ministren e re të arsimit në Shqipëri, Besa Shahinin.

Komenti i kryeministrit shqiptar ka paralajmëruar bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, duke shkruar se shumë shpejt dy shtetet do të jenë në një çati.

Sipas komentuesit në fjalë ministrja e re e arsimit fillimisht duhet që të mësoj gjuhën shqipe, duke aluduar kështu në mënyrën sesi ajo shprehet.

“Shko e mëso shqipen të flasësh”, ka shkruar komentuesi duke nxitur kështu kryeministrin që të reagoj.

“O zot! 4 fjalë 3 gabime dhe një fjali prej drumepreje, për të përqeshur tingëllimën e të folurës së Kosovës! Po mësohu, mësohu me këtë tingëllimë, ti dhe shumë si puna jote, se do ju duhet të adaptoheni shpejt nën një çati me Kosovën, edhe po nuk deshët ju”, është reagimi i kryeministrit Rama.

Besa Shahini është emëruar së fundmi ministre e arsimit në Shqipëri, me vendim të Edi Ramës në ndryshimet e fundit në Qeverinë e Shqipërisë.

Ndryshe, qytetarëve të Shqipërisë nuk po u pëlqen mënyra se si flet ajo, duke e kritikuar se po flet “kosovarçe”.

Sot në Kosovë një vizitë e rëndësishme, tema kryesore pezullimi i taksës

Zhvillimet interesante të ditëve të fundit duke përfshirë edhe kërkesën e përsëritur për taksë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka bërë që Johanes Hahn të vijë për vizitë në Kosovë.

Kyeministri Haradinaj, ka folur sot për vizitën e komisionerit për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, që do t’ia bëjë sot Kosovës.

Sipas agjendës Hahn do të takohet edhe me Haradinaj sot pasdite rreth orës 16:15 sipas njoftimit të qeverisë.

Hahn po e viziton Kosovën në një kohë kur Qeveria e vendit është vënë nën presion nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian për ta hequr taksën prej 100 % ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës, të vendosur dy muaj më parë.

“Kosova ka të arritura në agjendën evropiane, MSA-në dhe agjendën ERA. Komisioneri është palë për Kosovën në këtë agjendë. Njëkohësisht kemi edhe vizita për taksën. Taksa ndërlidhet me njohjen dhe jo me këto dy të parat. E mirëpresim çdo sugjerim apo ide”, tha Haradinaj të enjten në mëngjes pasi vendosi lule te shtatorja e Skënderbeut në qendër të Prishtinës, në shënim të përvjetorit të vdekjes së heroit kombëtar shqiptar.

Haradinaj i kundërpërgjigjet ashpër fjalëve të Putinit

Kryeministri Ramush Haradinaj  ju është kundërpërgjigjur deklaratave të presidentit rus Valdimir Putin, i cili i ka quajtur si faktorë destabilizues në Ballkan politikat e ShBA-ve dhe aleatëve përendimor.

Sipas Haradinajt, Amerika dhe NATO  janë ato që sigurojnë paqe, stabilitet dhe zhvillim, ndërsa prezenca ruse është e kundërta e kësaj.

Ndryshe Putin pritet ta vizitojë Serbinë, ku siç e ka konfirmuar edhe Vuqiq do të diskutohet për Kosovën si kryetemë.

Në fund, Haradinaj ka thënë se shteti i Kosovës është për paqe, transmeton Teleshkronja Post.

Postimi i plotë :