Kosovo vs Denmark LIVE

Kosova sonte do të jetë nikoqire e kombëtares daneze në kuadër të një ndeshje miqësore.Kosovo vs Denmark.

Dardanët si kurrë më parë do të ndeshen me një prej skuadrave më të forta në botë, gjegjësisht me kombëtaren e dhjetë në botë sipas renditjes së fundit në FIFA.:

Shiko ketu ndeshjen me komentim SHQIP

Linku 2 – Shiko ketu ndeshjen FULLSCREEN

Linku 3 -Shiko ketu ndeshjen FULLSCREEN

Formacionet zyrtare: Kosova – Danimarka / Foto

Sot me 21 mars, Kosova luan një ndeshje mjaft të rëndësishme para fillimit të kualifikimeve për Euro 2020.

Janë publikuar formacionet zyrtare për sfidën mes Kosovës dhe Danimarkës, transmeton Teleshkronja Post.

Takimi nis në orën 19:00 në stadiumin “Fadil Vokrri”.

Këto janë formacionet:

Formacioni zyrtar i Kosovës: Muric, Aliti, Shala, Rashica, Halimi, Celina, Zeneli, Rrahmani, Vojvoda, Muriqi, Paqarada

Formacioni zyrtar i Danimarkës: Schmeichel, Ankersen, Christensen, Bruun Larsen, Delaney, Jorgensen, Braithwaite, Jorgensen, Dalsgaard, Lerager, Hojbjerg

Kosova – Danimarka: Kush pritet të startoj ?

Sot përfaqësuesja e Kosovës do të jetë nikoqire e kombëtares së Danimarkës në kuadër të ndeshjes miqësore.

Përfaqësuesja jonë do të luajë kundër Danimarkës në stadiumin “Fadil Vokrri”, me fillim në ora 19:00.

Trajneri i Kosovës, Bernard Challendes, do t’i mungojë për këtë ndeshje mesfushori Hekuran Kryeziu, i cili ka pësuar një lëndim, por nuk dihet nëse do të luajë edhe Benjamin Kollolli, i cili ka stërvitur ndaras grupit të lojtarëve, transmeton Teleshkronja Post.

Challandes gjatë konferencës për media ka deklaruar se Kryeziu mund të zëvendësohet nga Ferhat Hasani ose Besart Halimin, por edhe mund të eksperimentojë me ndonjë lojtar tjetër gjersa në rast se mungon Kolloli, atëherë në vend të tij do të luajë Leart Paçarada.

Në anën tjetër trajneri i Danimarkës, Age Hareide i ka të gatshëm të gjithë lojtarët, por që mund t’i kursej disa prej yjeve pasi të hënën do të luajnë kundër Zvicrës për kualifikimet e kampionatit evropian 2020.

Poashtu, mbrojtësi i krahut të majtë shqiptar, i cili paraqitet për danezët, Riza Durmishi nuk është ftuar pasi që nuk ka shumë minuta në skuadrën e Lazios.

Kosova do të nis kampanjën Euro 2020 gjatë ditës së hënë, ku do të jetë nikoqir i Bullgarisë, me fillim në ora 20:45.

Formacioni i mundshëm i Kosovës |A.Murici, Vojvoda, Rrahmani, Haliti, Paçarada, Halimi, Shala, Rashica, Celina, Zeneli dhe V.Muriqi.

Formacioni i mundshëm i Danimarkës | Schmeichel, Daisgaard, Kjaer, Jorgensen, Larsen, Schone, Delaney, Poulsen, Eriksen, Sisto dhe Braithwaite.

Pogba: Real Madridi është një klub i ëndërrave, Zidane është një trajner i ëndrrave”

Shumë kush ka mbetur i befasuar nga komentet e Paul Pogbas, me francezin duke folur për atë se sa ëndërr do të ishte të luante në Real Madrid dhe të trajnohej nga Zinedine Zidane.

Ndërsa ai shtoi se ai është i fokusuar në situatën e tij aktuale në Manchester United, ai pranoi se Zidane ka një atmosferë të caktuar rreth tij që është tërheqëse.

“Real Madridi është një klub ëndërrash për të gjithë”, tha mesfushori në konferencë shtypi me ekipin kombëtar të Francës.

“Ata janë një nga klubet më të mëdha në botë.”

“Tani ata kanë Zidane si trajner dhe ai është një ëndërr për të gjithë fëmijët dhe për të gjithë lojtarët, por tani jam në Manchester United.”

“Më vonë, askush nuk e di se çfarë do të sjellë e ardhmja, por tani jam në Manchester United”./TeleshkronjaPost/

Haradinaj shfaqë talentin në stërvitjet e Kosovës / Video

Ditën e nesërme Kosova do të realizojë ndeshjen miqësore me kombëtaren e Danimarkës. Por vetëm pak ditë më vonë, kombëtarja e Kosovës e fillon ciklin kualifikues për EURO 2020 kundër Bullgarisë.

E për t’i dalë në përkrahje gjithë lojtarëve të Kosovës, kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka realizuar edhe një video bashkë me ta gjatë stërvitjeve.

Ai nuk ka hezituar që edhe vetë të stërvitet, duke thënë se kushdo që i jep Kosovës është i joni, shkruan Indeksonline.

Haradinaj iu tha gjithashtu lojtarëve të Kosovës që vet fakti që kanë arritur deri këtu janë fitues.

“Dardanët e Kosovës u bën bashkë për të na bërë krenarë, duke e lartësuar flamurin e Kosovës”, tha tutje Haradinaj në këtë video.

Kryeministri në përkrahjen e tij të shprehur theksoi se tashmë Kosova po e bën historinë.

Pse Danimarka zgjodhi Kosovën para Gjermanisë për miqësore ?

Trajneri i ekipit kombëtar të Danimarkës, Age Hareide ka nisur stërvitjet me lojtarët që ka ftuar për dy ndeshjet e ardhshme.

Javën e ardhshme, danezët i pret ndeshja kualifikuese për Kampionatin Europian kundër Zvicrës, i cili do të jetë kundërshtari i parë i Danimarkës në rrugën drejt Euro 2020.

Por, paraprakisht skandinavët do të përballen me Kosovën, por trajneri danez nuk e fsheh faktin se do të kishte kaluar javën pa u përballur me ndonjë ekip.

Megjithatë, rregullat e UEFA-s kërkojnë që ekipet kombëtare duhet të luajnë ndeshje më 21 mars. Për këtë arsye, një kundërshtar i mundshëm duhet të gjendet në një nga pesë grupet e kualifikimit me pesë skuadra në të.

TOPSHOT – Denmark’s midfielder Christian Eriksen (R) celebrates after socring the opening goal during the Russia 2018 World Cup Group C football match between Denmark and Australia at the Samara Arena in Samara on June 21, 2018. (Photo by EMMANUEL DUNAND / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE – NO MOBILE PUSH ALERTS/DOWNLOADS (Photo credit should read EMMANUEL DUNAND/AFP/Getty Images)

“Sikur të ishte varur prej meje, ne vetëm do të stërvitnim për ndeshjen e Zvicrës, por UEFA thotë se ne duhet të luajmë ndeshje”, tha Hareide.

Ai më tutje tregoi edhe arsyen pse zgjodhën të luajnë kundër Kosovës dhe jo kundër ndonjë kombëtare të fortë.

“Për shembull, mund ta kishim zgjedhur Gjermaninë si një kundërshtar, por do të ishte një kundërshtar tepër i vështirë para ndeshjes së Zvicrës”.

“Prandaj, pranuam të luajmë kundër një ekip të renditur më ulët dhe kemi gjashtë zëvendësime. Kështu që do të jetë një stërvitje e mirë për ne”, tha Hareide.

Ndryshe, ballafaqimi mes Kosovës dhe Danimarkës do të zhvillohet në stadiumin “Fadil Vokrri”, me fillim në ora 19:00.

Zyrtare: Publikohet lista e lojtarëve nga Luis Enrique për Spanjën

Luis Enrique e ka publikuar listën me futbollistët e ftuar në ekipin kombëtar të Spanjës për ndeshjet e marsit në kualifikimet për Kampionatin Evropuan 2020, kundër Maltës dhe Norvegjisë, me Iscon që ka mbetur janë dhe me tetë fytyra të reja në skuadër.

Bernat, Sergi Gomez, Fabian, Parejo, Jesus Navas, Muniain, Canales dhe Jaime Mata kanë mahnitur këtë sezon dhe trajneri spanjoll ka vendosur t’u japë rast të gjithë atyre, transmeton Gazeta Express.

Spanja do të përballët në fazën finale të Ligës së Kombeve, prandaj Enrique ka vendosur të bëjë ndryshime para se të përballët me Anglinë, Holandën, Portugalinë dhe Zvicrën.

Është interesant fakti se lojtarë si Dani Ceballos dhe Marco Asensio, të cilët nuk kanë luajtur shumë për Real Madridin këtë sezon, janë thirrur në Kombëtare.

Listë e plotë e Spanjës.

Portierë: De Gea, Kepa, Pau López

Mbrojtes: Jesús Navas, Sergi Roberto, Sergio Ramos, Mario Hermoso, Íñigo Martínez, Gayá and Jordi Alba, Bernat

Mesfushorë: Busquets, Rodri, Ceballos, Fabían Ruiz, Parejo.

Sulmues: Asensio, Rodrigo, Morata, Muniain dhe Jaime Mata.

Lista zyrtare e lojtarëve të ftuar nga Kosovë kundër Danimarkës dhe Bullgarisë

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll ka bërë disa ndryshime në listën e futbollistëve që do të grumbullohen për ndeshjet kundër Danimarkës dhe Bullgarisë.

Florent Hasani, Bersant Celina, Bernard Berisha që nuk kishin qenë në dispozicion në ndeshjen e fundit kundër Azerbajxhanit, trajneri Bernard Challandes i ka fituar.

Ndërsa mesfushori i Lazios, Valon Berisha ka qenë i lënduar por ai të martën është rikthyer në stërvitje dhe pritet të jetë gati.

Më poshtë e keni listen e plotë:

Portierë:
Samir Ujkani – Caykur Rizespor
Arijanet Muric – Manchester City
Visar Bekaj – FC Prishtina

Mbrojtës:
Amir Rrahmani – GNK Dinamo Zagreb
Fidan Aliti – Kalmar
Mërgim Vojvoda – Royal Excel Mouscron
Leart Paqarada – SV Sandhausen
Benjamin Kololli – FC Zurich
Arbenit Xhemajli – Neuchâtel Xamax
Mirlind Kryeziu – FC Zurich

Mesfushorë:
Florent Hasani – Diosgyor
Bersant Celina – Swansea
Valon Berisha – SS Lazio
Hekuran Kryeziu – FC Zurich
Herolind Shala – Vålerenga Fotball
Idriz Voca – FC Luzern
Besar Halimi – Brøndby
Arbër Zeneli – Reims
Milot Rashica – SV Werder Bremen
Edon Zhegrova – Basel
Bernard Berisha – Akhmat Grozny

Sulmues:
Vedat Muriqi – Caykur Rizespor
Atdhe Nuhiu – FC Sheffield Wednesday
Lirim Kastrati – Lokomotiva Zagreb.

Kosova luan kundër Danimarkës në stadiumin Fadil Vokrri me datën 21 mars nga ora 19:00./TeleshkronjaPost/