Një pjesë tjetër e historisë për Keylor Navas

Keylor Navas u bë portieri i parë i huaj me 100 paraqitje në LaLiga Santander për Real Madridin kur ai luajti kundër Eibar të shtunën.

Mes spekulimeve të fundit për të ardhmen e tij në Estadio Santiago Bernabeu, portieri po shijon petkun e tij si i dyti në portën e Los Blancos.

Në 100 ndeshjet e tij për klubin, ai ka fituar 72 ndeshje, 17 barazime dhe ka humbur vetëm 11 të tilla, shkruan Teleshkronja Post.

Në sezonin 2015/16 Keylor trashëgoi fanellën e No.1 pas largimit të Iker Casillas, dhe prej andej Real Madridi fitoi tre tituj të njëpasnjëshëm të Ligës së Kampionëve me Kosta Rikanin si zgjedhja e parë.

Në listën e ndeshjeve të luajtura nga portierët e Real Madridit në LaLiga Santander, Keylor vjen në vendin e tetë, pas Antonio Betancort në vendin e shtatë me 129 ndeshje të luajtura, por kjo mund të ndryshojë, varësisht nga ajo që Zidane e bën këtë verë.

Në moshën 32 vjeçare ai po vjen në krye të tij si portier dhe dëshiron të vazhdojë të luajë për Los Blancos por është i vetëdijshëm për ndryshimet e mundshme këtë verë.

“Nëse Zidane më thotë të shkoj, çfarë mund të bëj?” tha Navas pas ndeshjes kundër Valencias.

Deri më tani, Zidane ende duhet të kalojë nëpër planet e tij me lojtarin, por ai mendon se Zidane do të llogarisë tek ai për sezonin e ardhshëm.

Me një kontratë deri në vitin 2021, Keylor dëshiron të përmbushë marrëveshjen e tij me klubin dhe të përfundojë karrierën e tij në Madrid./TeleshkronjaPost/

Navas: “Nuk është e lehtë të luhash një herë në muaj”

Portieri i Real Madridit Keylor Navas luajti nga fillimi në fitoren 1-3 kundër Girona në ndeshjen kthyese të Kupës në Copa del Rey.

Los Blancos avancoi në gjysmëfinalet e garës vendase pas një tjetër performancë të shkëlqyeshme nga Karim Benzema, por Navas kryesisht fliste për rolin e tij aktual në ekip.

“Sa herë që më është dhënë mundësia për të luajtur, unë e jap më të mirën dhe ne duhet të qëndrojmë gati për të provuar se ne mund të luajmë”, tha Navas.

“Nuk po them se duhet të shkëlqej, edhe pse është e vërtetë se situata ime ka ndryshuar mjaft, sepse nuk është e lehtë të luash një herë në muaj”, shtoi portieri.

“Ju duhet vetëm të jeni mendërisht të fortë, unë e bëj këtë për familjen time, për gruan time dhe për fëmijët e mi, sepse ata janë të lumtur ta shohin babanë e tyre duke luajtur”, shpjegoi ai.

“Ne jemi të lumtur sepse kemi arritur në gjysmëfinalet, diçka që nuk e kishim bërë kohët e fundit,”tha ai për fitoren.

“Ne jemi të qetë sepse e dimë se ne duhet ta mposhtim këdo që merremi në mënyrë që të fitojmë garat”, përfundoi portieri./TeleshkronjaPost/

Buffon: Klubet si Reali i duhen dy portier të mrekullueshëm

Gianluigi Buffon në një intervistë për Marca-n ka thënë se ende nuk ka hequr dorë nga ëndrra e tij në Ligën e Kampionëve dhe, madje edhe pas fitores në Estadio Santiago Bernabeu sezonin e kaluar me Juventusin, ai shpreson edhe më shumë.

Tani në Paris Saint-Germain, italiani beson se ekipi francez ka lojtarët për të luftuar për kurorën e Ligës së Kampionëve, shkruan Teleshkronja Post.

Ai foli për shanset e tyre për triumf në evropë për sezonin e ardhshëm, dhe gjithashtu për Real Madridin dhe situatën e tyre të portierit.

Pas shumë vitesh në krye, çfarë mund të mësoni në PSG?

“PSG është shumë ndryshe nga ajo për të cilën jam mësuar. Është një eksperiencë e re dhe më jep shumë entuziazëm, më bën të lumtur, mund të përmirësohet profesionalisht dhe si një person me përvoja të ndryshme”.

A është futboll francez shumë i ndryshëm nga karriera që keni pasur në Itali?

“Derisa nuk isha këtu unë mendoj se kam përjetuar vetëm mënyrën e konceptimit të futbollit, punës dhe sportit, ka qenë thelbësore për mua të bëhem kush jam unë, kur ju largoheni nga Juventus dhe Italia, ju kuptoni se ka një qasje tjetër dhe për të kuptuar sportin. Model shumë profesional në nivel organizativ si një klub dhe kanë objektiva të mëdha, por me një mënyrë krejt tjetër të arritjes së tyre. Është një rrugë krejtësisht e ndryshme nga ajo që kisha në Itali “.

A ndiheni sikur PSG të respekton si Juventusi, Real Madridi, Barcelona apo Bayern Munich?

“PSG ka histori të ndryshme nga ato skuadra, por ka një të tashme dhe një të ardhme që është në të njëjtin nivel dhe kjo është gjëja më e rëndësishme. Çështjet e kaluara, por ajo që ka rëndësi është e tashmja dhe e ardhmja dhe çka mund të ndërtoni PSG po hedhin themelet për një të ardhme të madhe “.

A besoni se mund të fitoni Ligën e Kampionëve? A është presioni i tyre i tepruar?

“Ky ka qenë qëllimi për pesë apo gjashtë vjet në PSG, por nuk e kam konsideruar kurrë më parë.” Ky është një klub i ri që punon për t’u afruar më shumë për të fituar atë, por nuk mund të jetë një obsesion dhe shumë energji në përpjekje për të përmirësuar. ”

Ju keni matur veten kundër dhe keni luajtur me disa nga më të mirat. A mund të bëhet Neymar një prej tyre?

“Neymar mund të bëhet numër 1. Nuk kam punuar kurrë me të dhe gjithmonë e kam pasur atë si një rival, por nga pikëpamja teknike ai është i pabesueshëm, por ne kemi edhe lojtarë të tjerë të mëdhenj, dhe Kylian Mbappe është një fenomen absolut, ka të tjerë që na bëjnë të besojmë se ne mund të fitojmë në Ligën e Kampionëve, kemi dy yje dhe një grup lojtarësh të fortë dhe kjo na jep besim.”

Si mund të kuptohen dy yjet si Neymar dhe Mbappe?

“Unë mendoj se ata janë bërë për njëri-tjetrin, ata kanë karakteristika të ndryshme, Neymar është më shumë një driblues i mirë me topin, ndërsa Kylian është një djalë me ritëm, fuqi dhe sy për golin. Ballon d’Or mund të jetë i ndarë mes tyre në 10 vitet e ardhshme.”

A mendoni se Neymar do të qëndrojë në Paris?

“Neymar dhe Mbappe dëshirojnë të fitojnë me PSG-në, por ata që duan të lexojnë rreth tyre, por të vërtetën është se Neymar dhe Mbappe dëshirojnë të fitojnë me PSG-në.”

A mendoni se ata mund të fitojnë Topin e Artë në PSG?

“Po ata munden, luftojmë për trofe të mëdhenj”.

Si e shihni Juventusin tani me Cristiano Ronaldon?

“Juventusi është shumë i fortë, ata kanë qenë për katër apo pesë vitet e fundit konkurent në Evropë, por këtë vit edhe më shumë, sepse ata kanë një lojtar të pabesueshëm, ai ka ardhur në një skuadër që i mungon vetëm ajo pjesë e fundit. .trofeu ”

Kush janë të preferuarit tuaj për fitmin e Champions League ?

“Juventusi, si një skuadër, është më i fuqishmi. Në Ligën e Kampionëve askush nuk mund të jetë i sigurt se do ta fitojë atë dhe gjithmonë ka tre ose katër skuadra më të forta, kështu fitimi varet nga detajet e vogla”.

A prisnit që Ronaldo të largohet nga Real Madridi për Juventusin?

“Nuk u befasova sepse e kuptoj dëshirën e një kampioni si ai për të ndryshuar dhe për të kërkuar sfida të tjera. Pas kaq shumë vitesh në të njëjtin vend keni nevojë për motivime dhe sfida të tjera”.

A jeni i zhgënjyer që nuk keni luajtur me të tek Juve ?

“Do të ishte mirë të luaja me të, sepse ju bën më të mirë. Por unë kam ardhur këtu dhe ka lojtarë si Neymar, Mbappe, Thiago Silva dhe Marco Verratti, lojtarë të mëdhenj që më bëjnë të lumtur në të njëjtën mënyrë”.

Po në lidhje me Real Madridin? A mendoni se ata e kanë humbur shansin për trofe këtë vit?

“Kur mendoni për ekipet që mund të fitojnë Ligën e Kampionëve, Real Madridi është gjithmonë aty, ata kanë një rol udhëheqës për të luajtur, nuk e di nëse do ta fitojnë këtë vit, por do të ishte e jashtëzakonshme. Është diqka që ju gjithmonë duhet ta konsideroni.”

Real Madrid tani ka Thibaut Courtois dhe Keylor Navas. Si mund të jeni zëvendësues kur keni fituar tre Ligat e Kampioneve?

“Situata e Keylor Navas nuk është e lehtë, por Courtois është gjithashtu një portier i madh i cili ka kaluar nëpër vite të mira dhe një Kupë Botërore të mrekullueshme.”/TeleshkronjaPost/

Navas flet për të ardhmen e tij në Real Madrid

Keylor Navas ka thënë se do ta shikojë mundësinë e largimit nga Real Madridi nëse bëhet e qartë se ai nuk do të luajë në formacionin bazë.

Portieri nga Costa Rica nuk është më portieri i preferuar në “Bernabeu” që nga ardhja e Thibaut Courtois nga Chelsea në fillim të këtij stinori, transmeton Gazeta Express.

“Ditën që e vërej se nuk do të jem zgjedhja e parë do të jetë dita kur do të largohem”, ka thënë Navas.

“Është dikush që i merr vendimet dhe ne duhet të stërvitemi shumë dhe të paraqitemi mirë kur kemi mundësinë që të luajmë”.

“Unë jam në dispozicion të trajneri 100 për qind”.

Aktualisht portieri belg është i lënduar, dhe Navas po shpreson që ta merre përsëri rolin e startuesit.

32-vjeçari është pjesë e Realit që nga viti 2014 nga Levante dhe deri më tani ka 150 paraqitje për fanellën e bardhë, ku ka arritur ta fitojë tre herë Ligën e Kampionëve.

Navas thuajse zyrtarizon largimin, ja mesazhi i tij / FOTO

Portieri i Real Madridit, Keylor Navas, ka lënë të kuptohet se ai mund të largohet nga Real Madridi gjatë afatit kalimtar të janarit përmes një postimi në llogarinë e tij në Instagram, ku duket se po përshëndetet me Real Madridit.

Portieri nga Kosta Rika duket se e konfirmoi largimin e tij nga gjiganti madrilen në postimin e tij të fundit, ku mbi një foto me fanellën e Real Madridi, ai shënoi: “Faleminderit për gjithçka”,

Edhe para se Navas ta publikonte këtë postim në llogarinë e tij në Instagram, spekulimet për largimin e tij nga Santiago Bernabeu kishin filluar, pasi që sipas SPORT, Arsenali kishte bërë një ofertë prej 16 milionë eurosh për 32-vjeçarin.

Mediat italiane raportojnë se edhe Roma e ka shprehur interesimin për t’i siguruar shërbimet e portierit të Real Madridit.

Navas ka qenë lojtar i “Los Blancos” që nga viti 2014, si dhe ishte zgjedhja e parë për pozitën e portierit në këtë klub gjatë viteve 2015-2018. Ai e ndihmoi klubin e tij ta fitonte tri herë radhazi Ligën e Kampionëve.

Megjithatë, pas transferimit të Thibaut Courtois gjatë afatit kalimtar të verës, Navas e humbi vendin në formacionin e parë të “Los Blancos” dhe Santiago Solari e ka bërë të qartë se Navas do të aktivizohet vetëm në ndeshjet e Copa del Rey.

Navas aspak i lumtur, iu thotë gazetarëve disa fjalë për Courtois (VIDEO)

Keylor Navas nuk po përjeton ditët e tij më të mira si portjer Madrilen. Gardiani nga Kosta Rika, i cili vitin e kaluar ishte titullar i padiskutueshëm në Madrid, këtë vit nuk po aktivizohet fare nën udhëheqjen e Solarit dhe ishte aktivizuar në disa ndeshje me Lopeteguin.

Pas finales së botërorit të klubeve, Navas nuk dukej aspak i lumtur dhe në zonën e shtypit ku Courtois ishte duke dhënë deklaratë, ai iu tha gazetarëve: ”Cfarë po flet?” dhe shikonte portjerin Belg.

Gazetarët më tutje e pyetën atë nëse do të largohet gjatë dimrit ndërsa ai iu përgjigj me ‘Jo, Jo’.

Ju ftojmë t’a ndiqni videon e mëposhtme për më tepër nga kjo prapaskenë pas finales së botërorit të klubeve:

Courtois flet për situaten e Keylor Navas

Triumfi në Abu Dhabi është suksesi i parë i Thibaut Courtois me Real Madridin dhe ish-portieri i Chelsea po kërkon të kaloj të shkuaren.

Ardhja e Courtois ka ardhur me një kosto për Keylor Navas, i cili tani lufton për minuta pavarësisht fitimit të tre titujve të Champions League një pas një, shkruan Teleshronja Post.

“Unë e respektoj atë shumë, si lojtarët e tjerë këtu që kanë fituar tre Ligat e Kampionëve”, tha Courtois pas ndeshjes.

“Nuk është mirë të jesh në stol, unë mendoj për të është e njëjtë, por e shoh atë duke punuar mirë.”

“Nuk ka një marrëdhënie të keqe, të gjithë portierë trainohen shumë.”

Jose Mourinho është lidhur me një kthim të Real Madrid, pasi belgu ka punuar dhe fitoi me të në Chelsea, foli shumë për të.

“Ai është një trajner i madh”, tha belgu.

“Kam fituar me të dhe kam shumë respekt për të dhe i uroj atij më të mirën për të ardhmen”.

Santiago Solari mori vendimin për të hequr Navas si portierin e Ligës së Kampionëve pas mbërritjes së tij, duke dhënë minuta Courtois në LaLiga Santander dhe në Evropë.

“Kur luani të mërkurën dhe të shtunën atëherë është e dobishme për një portier,” tha ai.

“Është vendimi i trajnerit dhe ai është ai që zgjedh.”

“U ndjeva mirë këtu që nga dita e parë, skam asnjë shqetësim,” tha në fund Courtois.

Ky është trofeu i parë i Courtois në sezonin e parë me mbretërit./Marca//TeleshkronjaPost/