Ekipi i javës në xhiron e parë të Premier Ligës

Është një ekip i mbizotëruar nga Manchester League i dominuar nga qyteti i Manchesterit, i përzgjedhjeve të javës nga Garth Crooks ndërsa ai bashkon linjën e tij të parë të sezonit të ri.

Analiza nga BBC Sport ka shkuar me tre lojtarë secila nga Manchester United dhe Manchester City, të cilët të dy kanë fituar fitore me rezultate të larta ndërsa sezoni i Premier League 2019/20 filloi gjatë fundjavës.

City tronditi West Ham 5-0 të Shtunën, hat-trickun e Raheem Sterling të bashkuar nga shokët e tij sulmues Kevin De Bruyne dhe nga portieri Ederson.

United, ndërkohë, befasoi disa njerëz duke mposhtu me katër gola Chelsea, në një ditë emfatike në Old Trafford të dielën, me Marcus Rashford, Paul Pogba dhe duke nënshkrimin e ri Harry Maguire duke e bërë atë në ekipin e javës për paraqitjet e tyre.

Diku tjetër, ka fytyra të tjera të njohura ndërsa mbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk merr vend pas një performancë të fortë dhe një gol në fitoren e Kuqezinjve ndaj Norwich City të premten, ndërsa sulmuesi i Tottenham, Harry Kane drejton linjën e sulmit pasi goditi një parantezë kundër Aston Villa.

Spurs i është bashkuar edhe me nënshkrimin e verës Tanguy Ndombele, i cili shënoi debutimin e tij në Premier League me një gol barazimi të shkëlqyer në atë fitore ndaj Villas.

Lewis Dunk i Brighton plotëson mbrojtjen, pasi vazhdon të tregojë veten si një nga lojtarët më të fortë dhe më të vlerësuar në Angli.

Dhe së fundmi, sulmuesi i Arsenalit, Pierre-Emerick Aubameyang e përfundon sulmin pasi shënoi golin fitues për Gunners kundër Newcastle të dielën./TeleshkronjaPost/

Formacioni i javës sipas BBC Sport.

Renditja: 10 mesfushorët më të mirë kreativ në Premier Ligë

Mesfushorët kreativë janë thelbësorë për prodhimin e futbollit atraktiv për tifozët, gjithashtu dhe trajnerët, transmeton Teleshkronja Post.

Aftësia për të menaxhuar topin në mes të fushës, dhe pastaj syrin e gjilpërës për të krijuar shanse për ekipin tuaj, për të vënë lojtarët tuaj sulmues në pozita të shkëlqyera dhe për të bërë të gjitha në stil, është ajo që e bën atraktiv sportin e futbollit.

Pa mesfushorët krijues që drejtojnë ekipet e tyre përpara ne do të jetonim në një botë të kundërsulmeve në mënyrë rigoroze, dhe sa e tmerrshme do të ishte kjo?

Squawka ka rënditur 10 mesfushorët më të mirë krijues në Premier League, duke i radhitur ata në një top 10 që bazohet në një kombinim të cilësive të tyre individuale, por edhe paraqitjeve të tyre sezonin e kaluar.

 • 10. Youri Tielemans
  Leicester, 16 shanse të krijuara.
Leicester City’s Youri Tielemans celebrates after scoring

Tielemans u shfaq në janar dhe luajti pak më shumë se 1000 minuta (1091 për të qenë i saktë) në 2018/19, por ai e bën këtë listë sepse ai luajti shkëlqyeshëm. Tielemans ishte i mrekullueshëm me kreativitet, duke i shtyrë Dhelprat përpara me lojën e tij dhe duke i bindur ata që të blenin për 40 milionë funte.

 • 9.Gylfy Sigurdsson
  Everton, 74 shanse të krijuara

Everton shpenzoj shumë para për Gylfi Sigurdsson, por tani po fillon të të luaj shumë mirë dhe pritet t’i kthejë investimet. Vendosja e Sigurdsson në krye të mesfushës, trajneri Silva e pa një ngritje dramatike në formën e tij.

 • 8. Joao Moutinho
  Wolves, 84 shanse të krijuara

‘Vjedhja’ e sezonit të kaluar nga Wolves ishte Joao Moutinho për vetëm 5 milion funta. Me partnerët e tij, Ruben Neves dhe Leander Dendoncker, portugezi ishte një yll dhe shumë kreativ.

 • 7. Mesut Ozil
  Arsenal, 45 shanse të krijuara
Arsenal’s German midfielder Mesut Ozil plays during the friendly football match between Arsenal and Lazio in Solna, Sweden on August 4, 2018. (Photo by Jonathan NACKSTRAND / AFP) (Photo credit should read JONATHAN NACKSTRAND/AFP/Getty Images)

Mesut Ozil është një objektiv i lehtë për kritika me stilin e tij të mungesës dhe gjuhën e trupit që mund të përshkruhet si “relaksuar”. Por e vërteta është se ai është një forcë fenomenale krijuese për Arsenalin. Ai ngeci paksa në sezonin 2018/19.

 • 6.James Madison
  Leicester City, 100 shanse të krijuara

Askush nuk krijoi më shumë shanse në 2018/19 sesa James Maddison. . 100 shanse të krijuara, që është një numër absolutisht i paimagjinueshëm për të. 52 shanset e Maddisonit erdhën nga një lojë e hapur, 48 nga gjysmë-rastet. Dhe ky ishte sezoni i tij i parë në Premier League.

 • 5.Christian Eriksen
  Tottenham, 73 shanse të krijuara
Tottenham Hotspur’s Christian Eriksen during the UEFA Champions League round of 16, first leg match at Wembley Stadium, London.

Christian Eriksen kishte një vit të vështirë dhe larg nga standardet e tij të larta, por pavarsisht asaj ai dhuroj 12 asistime në Premier League. Ai nuk ishte në të mirë të tij, por mënyra se ai u zhvendos në mes të linjave të kundërta dhe ushqeu sulmuesit e tij ishte herë pas here.

 • 4.Paul Pogba
  Man United, 55 shanse të krijuara
Manchester United’s Paul Pogba

Paul Pogba është një figurë e kontraverse, i cili është i çuditshme sepse ai është me të vërtetë mjaft i mirë në futboll. Francezi kishte një sezon të paqëndrueshëm me një fillim të ngadaltë ku José Mourinho dukej i vendosur të fillonte një luftë me të, por Pogba ndezi luajti nën Ole Gunnar Solskjaer dhe ne pamë një pamje të potencialit të tij të plotë.

 • 3. David Silva
  Man City, 74 shanse të krijuara

David Silva ishte i mahnitshëm me Man Cityin, i cili e fitoi kampionatin. Në fakt ai ka qenë i mahnitshëm sa herë që Citizens e kanë fituar ligën. Sezonin e kaluar ai ishte përsëri një pamje e elegancës, duke ndihmuar të merrte përsipër mungesën e Kevin de Bruyne. Forca më e madhe e Silva është aftësia e tij për të gjetur atë pasimin e fundit.

 • 2.Bernardo Silva
  Man City, 71 shanse të krijuara

Bernardo Silva ndau kohën në këtë sezon në mesfushorë i krahut të djathtë dhe qendrore, por ai meriton të përfshihet në këtë listë sepse sinqerisht ai ishte mjeshtër në të dy pozicionet. 68 shanse të krijuara nga loja e hapur, më shumë se çdo lojtar tjetër në ligë. Ai gjithashtu përfundoi 48 nga 94 driblimet dhe regjistroi 7 asistime gjithashtu. Këtë sezon ai është përmendur disa herë për përfshirjen në listën e ngushtë për Topin e Artë.

 • 1.Kevin de Bryne
  Man City, 36 shanse të krijuara

Lojtari më i mirë në ligë (në 2017/18) kishte një përafërsisht 2018/19 me lëndime duke e kufizuar atë në vetëm 974 minuta. Ai ende arriti të krijojë 36 shanse, gjë që është shumë mbresëlënëse. Megjithatë, megjithatë, është fakti se ai krijoi 11 shanse të mëdha, një shifër e pabesueshme që vetëm dy lojtarë të tjerë në këtë listë mund të jenë më të mirë.

Në fakt, sa më shumë që mendoni për këtë, aq më absurde ju e kuptoni se është se Kevin de Bruyne duke luajtur rreth 1,200 minuta më pak se çdo shok i tij krijoi më shumë shanse të mëdha dhe të konsiderueshme sesa të gjitha, përveq dy prej tyre. Kjo është arsyeja pse ai është nr 1, sepse ai është më i miri. Dëmtimet e quan dëm sezonin e tij.
Përktheu: Teleshkronja Post nga Squawka Football.

De Bryne: “Kur isha fëmijë, e doja Liverpoolin”

Organizatori kryesorë i mesfushës së Manchester Cityt, Kevin de Bruyne, ka zbuluar se ai kishte qenë tifoz i Liverpoolit kur ishte fëmijë, si dhe ka bërë të ditur se idhulli i tij ishte ish-sulmuesi i “The Reds”, Michael Owen.

Michael Owen i kishte shënuar 158 gola në 197 paraqitje për Liverpoolin, mes viteve 1996 dhe 2004.

27 vjeqari, De Bruyne tani ka zbuluar se ai kishte qenë fans i madh i Liverpoolit si fëmijë dhe ishte i frymëzuar veçanërisht nga Owen.

“Unë isha tifoz i Liverpoolit. Familjarët e mi, që jetojnë në Angli, ishin të gjithë tifozë të Liverpoolit atëherë, kështu që edhe unë u bëra i tille”, ka thënë De Bruyne për revistën Match of the Day.

“E doja shumë Michael Owenin sepse isha i vogël si ai dhe i shpejtë, gjithashtu. Në atë kohë, e krahasoja veten me të. Më pëlqente edhe Zinedine Zidane dhe Ronaldinho, ata ishin me të vërtetë të talentuar”.

Liverpool dhe Manchester City janë në garë të zjarrtë për titullin e Premierligës këtë sezon. Skuadra e Pep Guardiolës renditet vetëm një pikë para asaj të Jurgen Kloppit

Ndryshe Manchester City sonte nga ora 21:00 luan kundër Schalke04 në “Etihat Stadium” ku kërkon kualifikimin në çerekfinale të Ligës së Kampionëve./Teleshkronja Post/