Benzema flet për lëndimin dhe lidhjen me Vinicius Jr

Ndodhi, përsëri, Vinicius / Benzema dyshja që shkatërroi një tjetër mbrojtje të kundërta. Në parasezon, shpesh pa fotot e Benzemës me krahun e tij, brazilianit të 18 vjeq, Vinicius Junior.

Ka pasur kimi mes tyre që nga dita e parë dhe që nga Santiago Solari ia besoi Vinicius JR minuta të rëndësishme, Benzema ka lulëzuar.

Dinamizmi i brazilianëve, natyra e tij e drejtpërdrejtë dhe ekzistenca e tij rinore dhe zgjuarsia e përgjithshme kanë sjellë një aspekt të ndryshëm ndaj sulmit të Madridit.

Të dy formojnë një nga dyshet më vdekjeprurëse të Evropës, të lidhura me lidhjen elegante të Karim Benzemës.

Benzema, i cili është 13 vjeç më i vjetër se Vinicius, ka vepruar si mentor ose figurë e vëllait të tij që nga ardhja e brazilianit.

Vinicius e ka pranuar vetë, “Benzema është një lojtar që më ka ndihmuar shumë që kur kam ardhur në Madrid. Ai largohet nga rruga e tij për të ndihmuar mua dhe ekipin të fitojë “, tha braziliani kur fliste me gazetarët pas ndeshjes.

Që nga ndeshja e Seviljes, ku Vinicius fitoi të parëlindjen e tij të parë, Benzema ka shënuar 7 gola dhe ka prodhuar 1 asist në 8 ndeshje. Nuk është rastësi që modeli i tij në formë ka koinciduar me formen e brazilianit brenda ekipit.

Pas ndeshjes vs Ajax, ku Benzema shënoi golin e hapjes me asistimin e Vinicius, Benzema foli me gazetarët në zonën e përzier dhe u pyet për brazilianin:

“Më pëlqen të luaj me Vinicius, ai është një lojtar që dëgjon, merr këshilla, dhe punon shumë fort. Jam në formë të mirë dhe dëshiroj të vazhdoj kështu”.

Pas këtyre komenteve, Benzema ishte i shpejtë për të hequr çdo shqetësim në lidhje me një dëmtim të mundshëm, “Unë në fakt mora një goditje në 5 minutat e para të lojës. Tani nuk është shumë e keq. Do të pushoj dhe duhet të jem mirë për fundjavën “, përfundoi ai./TeleshkronjaPost/

Benzema lideron Realin drejtë gjysmëfinales në Kupën e Spanjës

Real Madridi ka fituar me rezultat 1-3 në Girona duke u kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit.

Benzema ishte përsëri kryefjala e kësaj përballje ku shënoi dy gola të bukur gjatë pjesës së parë

Benzema ka treguar se është në një formë të lartë sonte gjatë përballjes së dytë çerekfinale të Real Madridit kundër skuadrës katalunase, Girona.

Ishte një ndeshje ku Los Blancos e nisën shumë mirë, derisa qysh në fillim të ndeshjes, kryefjala e këtij takimi ishte Benzema, i cili shënoi dy gola.

Ishte minuta e 27-të kur francezi mori një top të mirë nga Carvajal dhe me t’u liruar lanson një goditje me këmbën e majtë për të përfunduar topi në rrjetë, shkruan GazetaExpress.

Por, goli i tij më i mirë, ndoshta edhe goli më i mirë i sezonit, ishte në minutën e 43-të. Benzema merr një top të mirë nga Vinicius Jr, ku edhe pse dukej që nuk do të godiste ai e shikon këndin e djathtë të portës së portierit Morena dhe godet duke shënuar një gol spektakular.

Pjesa e dytë ishte më e mirë për vendasit të cilët sulmojnë por që Real Madrid mbrohet mirë dhe arrin që të dal përpara.

Megjithatë, Girona e zvogëlon epërsinë në minutën e 71-të ku shënon Pedro Porro.

Kur u mundua që skuadra e vogël katalunase do të tentoi për t’u kthyer në lojë, kështu nuk mendon Real Madrid.

Ishte Llorente që gjeti golin prapë, një gol të bukur nga largësia.

Ky ishe goli i fundit, i cili gol e dërgon Real Madridin në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, ku ata fituan me rezultat të përgjithshëm 7-3.

Benzema i pandalshëm me gol të jashtëzakonshëm

Duket se Real Madridi ka kaluar krizen, ai tani sapo ka dyfishuar epërsinë kundër Gironas si mysafirë para pak sekondash.

Golin e ka shënuar lojtari më në formë këto ndeshjet e fundit tek Real Madridi, Karim Benzema me këmben e majtë.

Karim Benzema nuk po ndalet dhe po lideron Real Madridin drejtë gjysmëfinales së Copa Del Rey me golin që ushënua në minuten e 43′ të të ndeshjes, raporton Teleshkronja Post.

“Benzema është numri 9 më i mirë në botë”

Lucas Vázquez asistoi tek Bale për golin e katërt kundër Espanyol dhe ai diskutoi fitoren 2-4 në stadiumin RCDE.

Ai pas ndeshjës foli për lojën e Realit dhe shumë tema tjer, raporton Teleshkronja Post.

“Ishte një ndeshje shumë e mirë nga fillimi deri në fund ku ne imponuam lojen tonë tek kundërshtari. Ne kemi shënuar tre gola në gjysmën e parë, por gjëja e rëndësishme është ndjenjat që po përmisohet ekipi, dhe intensiteti është ajo që ne duhet të bëjmë,” tha fillimisht Vasquez.”

“Ne do të përpiqemi të luftojmë për LaLigan. Ka tre muaj konkurencë dhe ka ende për të luajtur, ne kemi në plan të fitojmë lojra derisa udhëheqësit aktual të gabojnë. E shoh veten si një lojtar i Real Madridit, trajneri vendos unë duhet të punoj shumë dhe të jem gati për të bërë më të mirën time “.

Dy golat e Benzemas :”Karim po dëshmon se është 9 më i miri në botë. Ai na ndihmon shumë, ai shënon gola, punon me ekipin. Është e mrekullueshme të luash me të”.

Lëndimi i Ramos: “Ramos mori një goditje pas goditjes nga Sergio García dhe ne jemi në pritje të lajmeve për gjendjen e tij,” u shpreh në fund Vasquez./TeleshkronjaPost/

Solari: “Isco? E vetmja betejë që unë kam është ndeshja e radhës”

Para ndeshjes së Real Madridit kundër Espanyol në natën e së dielës, Solari iu përgjigj edhe një herë situatës së Isco, duke lavdëruar gjithashtu Vinicius Junior dhe Benzeman.

Isco hyri si zëvendësues kundër Girona të enjten, duke zëvendësuar Dani Ceballos, dhe ende ka shumë intriga që rrethojnë vendin e tij të tanishëm në ekip.

“Beteja e vetme që ekziston është ajo e ndeshjes së ardhëshme,” Solari u përgjigj kur u pyet për një betejë të vazhdueshme me Iscon.

Megjithatë, duke folur për Benzema, Solari ishte shumë më i hapur pasi ai ishte i lumtur nga performancat e tij të fundit.

“Benzema është në formë të mirë, ai ka një vit të madh,” shtoi spanjolli.

“Unë gjithmonë them se ai është shumë bujar dhe i gatshëm ta ndihmojë ekipin.Ai është duke luajtur shumicën e ndeshjeve dhe është një nga lojtarët me më shumë minuta .”

“Ai është një nga sulmuesit më të mirë në botë,” u shpreh Solari.

“Me këdo që luan Real Madridi, Viniciusi do të vazhdojë të rritet si lojtarë,” dhe Solari pranon se ai i është përshtatur shumë mirë në ekipin e parë.

“Vinicius është duke luajtur mirë, jemi të kënaqur”, tha ai në fillim ai.

“Ai është 18 vjeç dhe adaptimi i tij ka qenë shumë i mirë”.

Klubi Madrilen kishte Gareth Bale, Marco Asensio dhe Mariano Diaz të gjithë të përfshirë në stërvitje të shtunën në mëngjes, por Solari nuk dëshiron të nxitojë – sidomos me uellsianin.

“Ne do të shohim se kush po luan nesër dhe në javët e ardhshme”, tha ai.

“Lojtarët që janë duke u rikuperuar, ne duam që ata të jenë gati sa më shpejt të jetë e mundur.Gareth është i rëndësishëm për ne, sepse ai është një futbollist fantastik,” tha në fund Solari.

Espanyoli nesër në mbrëmje e pret Real Madridin në shtëpi në La Liga./TeleshkronjaPost/

Benzema i shpëton ndërhyrjes kirurgjike ?

Sulmuesi i Real Madrid Karim Benzema nuk do t’i nënshtrohet operacionit të gishtit, siç ishte planifikuar fillimisht.

Ai do të duhet të mbulojë duart e tij për të shmangur dëmtimin e mëtejshëm për tre javët e ardhshme, shkruan Teleshkronja Post.

31-vjeçari nuk pësoi një thyerje të gishtërinjve, siç u zbulua nga skanimet e fundit mjekësore dhe dëmtimi i tij, të cilat nuk do ta pengojnë atë të bëj pjesë në planet e Santiago Solarit.

Megjithatë, Benzema do të mbajë një mbrojtje të veçantë, të projektuar posaçërisht për atletët, e cila në parim do ta lejojë atë të luajë pa asnjë problem.

Të vetëdijshëm për planin e jo të sigurt të Los Blancos në javët e ardhshme, francezi dëshiron të bëjë gjithçka që duhet për të shmangur humbjen e lidhjes me Ligën e Kampionëve kundër Ajax dhe vizitës së Madridit në Estadio Wanda Metropolitano për t’u përballur me Atletico Madrid.

Sulmuesi francez ka luajtur 31 ndeshje për klubin Madrilen në sezonin 2018/19 dhe ka kontribuar me 12 gola dhe 6 asistime./TeleshkronjaPost/

Benzema përdor një pushkë AK të artë

Duke e bërë maksimumin e pushimit të Krishtlindjeve, Karim Benzema ka marrë kohë për të punuar në qëllimin e tij.

Praktika e tij nuk ka të bëjë aspak me futbollin, dhe sulmuesi i Real Madridit po kalon pushimet në Miami duke provuar një numër armësh.

Francezi postoi një video të tij duke përdorur një AK të artë dhe armë të tjera gjatë qëndrimit të tij në Shtetet e Bashkuara./Teleshkronja Post/