Liverpool 1-1 Man City: ‘Qytetarët’ fitojnë Super Kupën e Anglisë pas penaltive

Ka përfunduar finalja e Super Kupës së Anglisë ndërmjet Liverpoolit dhe Manchester Cityt, dhe trofeun e fituan

Ndeshja e cila u luajt në Wembley Stadium, ishte një takim plot spektakël nga të dy ekipet, shkruan Teleshkronja Post.

Pjesa e parë ishte shumë e mirë për Manchester Cityin, të cilët e filluan shumë mirë, pasi kaluan në epërsi falë golit të Raheem Sterling pas 12′ minutash lojë.

Goli i Sterling pas 13′ minutash lojë. Foto: BR.

Kështu përfundoj pjesa e parë me rezultat 0-1 për Cityn, të cilit ekip i takoj edhe dominimi në pjesën e parë.

Ndërsa pjesa e dytë ishte shumë më ndryshe, pasi Liverpool mori kontrollin e lojës, ku e goditi dy herë shtyllen para se ta shënonte golin e barazimit.

Në minutën e 77′ pas asistimit të Virgil van Dijk, Joel Matip shënoj gol dhe barazoj rezultatin në 1-1.

Festa e Joel Matil pas golit të shënuar.

Pas dy minutash u fut në lojë edhe Xherdan Shaqiri, i cili pati paraqitje shumë të mirë për aq sa luajti.

Kështu përfundoj koha e rregullt (1-1), dhe ndeshja shkoj në penalti direkt, ku Manchester City fitoj pas penaltive me rezultat 4-5.

Golat nga koha dhe rastet nga koha e rregult 90 minuta 1-1. Penaltitë në fund të artikullit.

Për Liverpoolin penaltitë i shënuan, Xherdan Shaqiri, Adam Lallana, Chamberlain dhe Salah, por e humbi Wijnaldum.

Për Manchester Cityn shënuan të gjithë, Gundogan, Bernardo Silva, Phil Foden, Zinchenko, Gabriel Jesus.

Kështu Pep Guardiola mposhtë edhe një herë Jurgen Klopp në ndeshjet finale./TeleshkronjaPost/

Liverpool – Man City: Trofeu Community Shield ndezë sezonin e ri

Liverpool dhe Manchester City do të shkojnë kokë më kokë në Community Shield të dielën, por cili ekip është në formën më të mirë përpara përballjes së parë të sezonit?

Dhe kush do të bëj goditjen e parë të sezonit të ri?

City dhe Liverpool bën një nga garat më të ngushta të titullit në historinë e Premier League sezonin e kaluar, duke përfunduar përkatësisht me 98 dhe 97 pikë. Skuadra e Pep Guardiola arriti një koleksion të pastër të trofeve vendor, ndërsa djemtë e Jurgen Klopp që arritën lavdinë e Ligës së Kampionëve ndaj Tottenham në Madrid.

Tani, ata po përgatiten të luftojnë për trofe edhe një herë. A do të arrijë City të ruajë ritmin e pamëshirshëm të sezonit të kaluar? A do të jetë në gjendje Liverpool të vazhdojë? Ndeshja e së dielës në Wembley mund të sigurojë të dhënat e para …

Rinovohet një rivalitet

Rivaliteti i Liverpoolit dhe Manchester Cityt nuk është ende në nivelet e Manchester United-Arsenal 1996-2005, por sigurisht që ka kuptim në futbollin modern.

Rivaliteti shpërtheu në jetë gjatë sezonit 2017/18 – kur të dy ekipet zhvilluan katër takime emocionuese në Premier League dhe Champions League – dhe u intensifikuan gjatë garës për tituj të sezonit të kaluar. Ekziston gjithashtu një konkurrencë e ashpër personale midis menaxherëve, të cilët më parë janë takuar me Borussia Dortmund dhe Bayern Munich në Gjermani.

Sidoqoftë, për pjesën më të madhe, dhe ndryshe nga Sir Alex Ferguson dhe Arsene Wenger, Klopp dhe Guardiola kanë japë me kompliment për njëri-tjetrin.

Guardiola ka lavdëruar vazhdimisht Liverpoolin e Klopp, duke thënë se ata e shtynë Cityn në nivele tjera sezonin e kaluar, ndërsa Klopp zbuloi se ndava një bisedë miqësore telefonike me Guardiola pas fitores së fundit të Liverpool në Champions League ndaj Tottenham në qershor. “Ne i premtuam njëri-tjetrit se do të garojmë përsëri deri në fund sezonin e ardhshëm,” tha ai.

Por a mund të ketë konflikte që flakërojnë nën sipërfaqe?

Komentet e fundit të Klopp për shpenzimet e Manchester Cityt me siguri e acaruan pak Guardiolan. Gjermani tha se Liverpool nuk mund të lejojë të shpenzojë si rivalët e tyre sepse ata nuk jetojnë në një “tokë fantazie ku ju merrni gjithçka që dëshironi”, me Guardiolan duke pranuar se ai “shqetësohej” nga pretendimi. “Sigurisht që nuk më pëlqen sepse nuk është e vërtetë,” tha ai.

Një takim i zjarrtë në Wembley mund të vinte tonin për sezonin përparam, transmeton Teleshkronja Post.

Cili ekip është në formën më të mirë?

Klopp ka qenë i etur për të theksuar se City janë përpara Liverpoolit përsa i përket përgatitjeve të tyre para sezonit. Kjo pasi në kohën kur Liverpool u përball me Spurs në finalen e Champions League më 1 qershor, City tashmë kishte dy javë në sezonin e tyre pushim.

Ekipi i Guardiolës duhet të jetë më i mprehtë të dielën, por si është Liverpooli? Klopp ka ulur rëndësinë e rezultateve të tyre para sezonit, por patjetër që pati përformanca të plogështa në humbjet e tyre ndaj Borussia Dortmund, Sevillas dhe Napolit.

Rezultatet e para-sezonit të Liverpool-it

3-1 vs Lyon (Fitore) 0-3 vs Napoli (Humbje) 2-2 vs Sporting Lisbon (Barazim) 1-2 vs Sevilla (Humbje) 2-3 vs Borussia Dortmund (Humbje) 3-1 vs Bradford (Fitore) 6-0 vs Tranmere (Fitore)

City ka bër më mirë përsa i përket rezultateve, një humbje nga penalltitë ndaj Wolves si humbja e tyre e vetme e para-sezonit, por planet e të dy palëve janë ndikuar shumë nga turnet ndërkombëtarë të kësaj vere.

Rezultatet e para-sezonit të Manchester Cityt

3-1 vs Yokohama F Marinos (Fitore) 6-1 vs Kitchee (Fitore) 0-0 * vs Wolves (Humbje) 4-1 vs West Ham (Fitore)

Për Liverpoolin, Sadio Mane nuk është ende në dispozicion pasi sapo u kthye kohët e fundit nga Kupa e Kombeve të Afrikës, ku Senegal arriti në finale. Mohamed Salah ishte gjithashtu i përfshirë në atë turne me Egjiptin, ndërsa Roberto Firmino dhe Alisson Becker udhëtuan për në Brazil për në Copa America.

Sadio Mane është mungesa e vetme e konfirmuar e Liverpool-it, por Klopp këmbëngul se nuk do të rrezikojë lojtarët që nuk janë ende të aftë sa të fillojnë. Claudio Bravo pritet të luajë në gol për Manchester Cityn, me Ederson ende nuk është gati për të filluar. Guardiola është gjithashtu mori Benjamin Mendy, ndërsa dha pëlqimin për Riyad Mahrez, Gabriel Jesus dhe Sergio Aguero mund të përfshihen vetëm nga pankina.

Për Cityn, Riyad Mahrez ishte pjesë e fitores së Kupës së Kombeve të Algjerisë në Afrikë, ndërsa Ederson, Sergio Aguero, Nicolas Otamendi dhe Gabriel Jesus ishin të gjithë të përfshirë në Copa America, domethënë ata gjithashtu u kthyen në stërvitjet e para-sezonit vonë. Për sa i përket lëndimeve, Guardiola është ende pa Benjamin Mendy, i cili sapo ka rifilluar stërvitjen pas një mungese të gjatë.

City ka avantazhin përsa i përket biznesit të transferimit, megjithëse, duke thyer rekordin e tyre të transferimit për Rodri 63.5 milion and dhe firmosjen e plotë të Angelino nga PSV Eindhoven. Liverpool, ndërkohë, nuk ka ende për të bërë një nënshkrim të me ndonjë top lojtarë.

A ka rëndësi rëndësi trofeu Comunity Shield ?

Comunity Shield konsiderohet si pak më shumë se një miqësore në Angli, por shumë menaxherë mendojnë se meriton një status më të madh. Në prill, kur City i Guardiolas po ndiqte një katërpletë, pasi kishte fituar tashmë Kupën Carabao.

“Askush nuk e llogarit askush, kjo është pyetja, unë do të doja një përgjigje,” tha ai. “Në Spanjë dhe Gjermani, është e rëndësishme. Ne kemi fituar dy tituj këtë sezon dhe kemi tre për të luajtur, por të gjithë thonë një. Pse të luash nëse nuk llogarit? Mund të kishim pushime më të gjata ”.

Në fillim të kësaj jave, Klopp shprehu habinë e tij që loja konsiderohet si një miqësore para-sezonit në Angli. Unë këmbëngula që Liverpool do ta trajtonte ndeshjen si finale, por shtoi se rezultati nuk ka asnjë lidhje me pjesën tjetër të sezonit.

Si Guardiola, edhe Klopp gjithashtu vuri në dyshim nevojën për të luajtur ndeshjen fare nëse nuk merret seriozisht. “Unë nuk e di saktësisht pse njerëzit luajnë këtë garë kur nuk do të thotë asgjë, të jesh i sinqertë. Në Gjermani, unë e kam fituar atë pesë herë. Ju e fitoni atë, askush nuk interesohet.”

Ndeshja ndërmjet Liverpoolit dhe Manchester Cityt fillon nesër (të dielën) nga ora 16:00, në Wembley Stadium./Teleshkronja Post/

Klopp i përgjigjet thirrjeve që Liverpool ta transferoj Gareth Bale

Gareth Bale do të largohet nga Real Madrid këtë verë dhe ish-kapiteni i Liverpoolit, Paul Ince, i kërkoi Redsit të bënin një lëvizje.

Jurgen Klopp ka përjashtuar një lëvizje në Liverpool për Gareth Bale këtë verë, transmeton Teleshkronja Post.

Bale është i lirë të largohet nga Real Madridi me Zinedine Zidane duke i kërkuar lojtarit të Uellsit të lëvizë para fillimit të sezonit të ardhshëm.

Një lëvizje në Kinë është diskutuar për Bale, i cili insiston se ai nuk do të detyrohet të largohet nga Santiago Bernabeu.

Ashtu siç qëndrojnë gjërat, asnjë klub i Premier Ligës nuk ka bërë një lëvizje për të, por ish kapiteni Liverpool, Paul Ince, sugjeroi që Reds duhet ta nënshkruajnë atë nëse ata mund ta përballojnë.

Por Klopp ka përfunduar thashethëmet për një lëvizje të mundshme të vonshme për uellsianin 29 vjeqarë.

Trajneri i Liverpoolit, Jurgan Klopp (Foto: USA TODAY Sports)

“Nuk e di pse këta futbollistë fantastik kanë ide të tilla të çuditshme”, tha Klopp për komentet e Inçes.

“Bale është një lojtar i Real Madridit dhe nëse ai largohet do të jetë jashtëzakonisht i shtrenjtë, paga të mëdha, të gjitha ato gjëra.”

“Ai është një lojtar me të vërtetë i jashtëzakonshëm, më pëlqen shumë. Ai fitoi finalen e Ligës së Kampionëve pothuajse vetëm dy vjet më parë.”

Goli i Gareth bale ne finalen e Liges se Kampioneve vitin e kaluar 2018.
KIEV, UKRAINE – MAY 26: Gareth Bale of Real Madrid shoots and scores his side’s second goal during the UEFA Champions League Final between Real Madrid and Liverpool at NSC Olimpiyskiy Stadium on May 26, 2018. (David Ramos/Getty Images)

“Unë nuk e di se çfarë ka ndodhur, por nuk është vetëm për të, është për të gjithë këta lojtarë.”

“Ne duhet të krijojmë një ekip, një ekip nuk është një koleksion lojtarësh individualë dhe pastaj në fund ju keni më të mirët.”

“Ata duhet të punojnë së bashku, të përshtaten me njëri-tjetrin dhe kjo është ajo për të cilën po punojmë, jo për këta lojtarë të mëdhenj individualë”.

Liverpool ka qenë i informuar për të bërë lëvizje për Nicolas Pepe këtë verë, por Klopp nuk do të shpenzoj paratë siç bëri një vit më parë.

The Reds pritet të sjellë në mbulesë në pozicionet e mbrojtëse para mbylljes së dritares së transferimeve në Angli./TeleshkronjaPost/

Analisti i ESPN: “Shaqiri dhe Klopp patën zënka, prandaj Xherdani nuk luajti.”

Një nga analistët e televizionit sportiv ESPN, Paul Mariner, pretendon se trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, nuk i dha minuta në lojë mjaftueshëm Xherdan Shaqirit gjatë pjesës së dytë të sezonit 2018/19 pasi që ata të dy ishin zënë mes vete.

Para se të fillonte viti 2019, Xherdan Shaqiri kishte arritur t’i shënonte gjashtë gola në Premierligë për Liverpoolin, përfshirë këtu dy golat që i dha në fitoren kundër Manchester Unitedit në Anfield.

Shaqiri me dy golat e tij i dha vulën përfundimtare të Jose Mourinhon si trajner i Manchester Unitedit dhe dhjetë ditë më vonë Shaqiri e shënoi edhe golin e tij të fundit për sezonin 2018/19, në fitoren 4:0 kundër Newcastle.

Xherdan Shaqiri kundër Manchester United, ku i shënoj dy gola.

Hera e fundit që Shaqiri ishte titullar për Liverpoolin ishte në barazimin 1:1 me Leicesterin në shtëpi, në fund të janarit. Në fakt, ai nuk luajti në asnjë ndeshje tjetër si titullar deri në fitoren 4:0 kundër Barcelonës.

Gjermani Klopp nuk i dha Shaqirit mundësi të luajë as nga stoli në ndeshjet mes 24 shkurtit dhe 26 prillit. Ai hyri në minutën e 90-të në ndeshjen kundër Chelseat në mes të prillit, por ky ishte vetëm një tentim i Kloppi për t’i humbur Chelseat kohë.

Magjiku i vogël u ul në stol për 11 ndeshje radhazi gjatë asaj periudhe dhe nuk u përdor nga trajneri gjerman asnjëherë, shkruan Teleshkronja Post.

Sipas analisti të ESPN e ish-mbrojtësi i Arsenalit, Mariner, beson se mungesa e Shaqirit erdhi për shkak të një zënkë që e patën këta të dy mes vete.

“Ku ke nevojë ta përforcosh skuadrën dhe sa je i gatshëm të shpenzosh për ta përforcuar skuadrën e nivelit të Liverpoolit që është kampion i Evropës?”, ka thënë Mariner.

“Duhet të tregohesh strategjik. Shikoni çfarë bëri ai vitin e kaluar me Shaqirin, e bleu për 13 milionë funte – lëvizje gjeniale. Ai nuk luajti shumë në pjesën e dytë të sezonit të kaluar sepse e kishte një zënkë me të. Por, hyri në lojë disa hera dhe bëri gjëra të mira”.

Ndërsa Shaqiri luajti rol tepër të rëndësishëm në ndeshjen më të madhe të Liverpool sezonin e kaluar, në rikthimin kundër Barcelonës ku regjistroj një asistim dhe mori pjesë në dy gola tjerë.

Shaqiri për momentin është i lënduar – lëndim ky që e pësoi sa ishte në detyrë për ekipin kombëtar të Zvicrës – dhe Kloppi nuk e ka konfirmuar në media se sa kohë do t’i duhet 27-vjeçarit për t’u rikuperuar.

Rooney: “Gabimi i vetëm i Kloppit është që punon për Liverpool”

Legjendari Wayne Rooney e ka zbuluar adhurimin e tij për Jurgen Kloppin, duke e quajtur trajnerin e Liverpoolit një burrë të mrekullueshëm edhe pse ai për momentin punon për rivalin më të madh të Rooneyt.

Jurgen Klopp e mori drejtimin e Liverpoolit në vitin 2015, pasi u bë i famshëm për arritjet e tij me Borussia Dortmundin, ku i fitoi dy tituj të Bundesligës, një titull të Kupës së Gjermanisë dhe arriti deri në finale të Ligës së Kampionëve në sezonin 2012/13.

Ai pastaj e drejtoj The Reds deri në finale të Ligës së Evropës në sezoni 2015-2016 dhe në finale të Ligës së Kampionëve në sezonin 2017/18. Në të dyja rastet, ai arriti ta fitojë vetëm medaljen e argjendtë.

Megjithatë, gjermani më në fund e fitoi medaljen e artë dhe trofeun e Ligës së Kampionëve, pasi që Liverpooli triumfoi kundër Tottenhamit në finalen e sezonit të kaluar të Championsit, falë golave të Mohamed Salahut dhe Divock Origit.

Në po të njëjtin sezon, 2018/19, Liverpooli e mbylli sezonin e Premierligës duke e humbur për pak titullin e kampionit, pasi që 97 pikët e grumbulluara e lanë skuadrën e Kloppit pak pas Manchester Cityt, që i grumbulloi 98.

I njohur si njëri ndër trajnerët më të mirë në botë, Kloppi u lavdërua edhe nga legjenda e Manchester Unitedit dhe Evertonit, Rooney.

“Jurgen është një trajner për të cilin do të donte të luante çdo lojtar. Ju mund ta shihni se sa argëtuese është për lojtarët e tij të luajnë për të. E takova atë një herë, ai është një djalosh i mrekullueshëm, ka thënë Rooney. Gabimi i tij i vetëm është se ai punon për Liverpoolin dhe është i suksesshëm aty.Unë kam shumë respekt për Jurgen Kloppin për gjithçka që ka arritur ai, jo vetëm në Liverpool, por edhe në Dortmund”.

Milner si 20 vjeç, Liverpool fiton ndeshjen miqësore

Kampioni aktual evropian, Liverpooli e ka fituar edhe miqësoren me Bradford City, duke triumfuar 3-1.

Pak pasi fitoj 6-0 në miqësoren kundër Tramere, Liverpooli e ka mposhtur edhe Bradford Cityn. Të besuarit e Jurgen klopp triumfuan 3-1 në miqësoren e dytë para fillimit të sezonit 19/20.

Ai që shkëlqeu në këtë miqësore ishte veterani James Milner, i cili vazhdon të luaj futboll si të ishte 20 vjeqarë, transmeton Teleshkronja Post.

33-vjeçari realizoi dy golat e parë, në minutat 13’ dhe 15’ (penallti) , kurse golin e gjeti edhe 19-vjeçari, Rhian Brewster, i cili shënoi për 3-0 në minutën e 41’ të ndeshjes.

Talenti i “Redsave” shënoi dy gola ditë më parë, në fitoren 6-0 të Liverpoolit në miqësoren kundër Tramere.

Derisa golin e nderit për Bradford Cityn e realizoi nga penalltia, Eoin Doyle, në minutën e 81’.

Golat e takimit Liverpool 3-1 Bradford City :

Dorëzohet Jurgen Klopp për shpenzimet e mërkatos

Trajneri gjerman Jurgen Klopp ka përjetuar suksesin më të madhë në karrierë si trajner këtë sezon, duke ndërtuar një super skuadër me futbollistë shumë cilësorë.

Ai thotë se klubi të cilin e menaxhon do të duhet të shpenzojë në se do që të garojë për trofe sezonin e ardhshëm.

“Liverpool-i është ambicioz dhe nëse nuk shpenzojmë të njëjtat shuma si të tjerët, nuk do të jemi në gjendje të luftojmë për trofe. Të gjithë shpenzojnë, kështu që duhet ta bëjmë edhe ne”.

Jurgen Klopp nuk ka ndërmend të kënaqet me fitoren e arritur në Champions League sezonin e kaluar. Gjermani, pas 170 milionë eurove të shpenzuara verën e kaluar për Alisson, Keita, Fabinho dhe Shaqiri, është gati të tregojë përsëri muskujt këtë verë.

Kritikat e bëra nga ai pas blerjes së Pogba nga Manchester United tre vite më parë duken shumë larg, edhe pse trajneri ka shpjeguar se është keqkuptuar:

“Kur isha në Gjermani, Bayern kishte një buxhet që dukej i pakufizuar, rreth 100 milionë euro, por në merkaton e sotme mund të blesh vetëm një qendërmbrojtës me aq para dhe nuk mjaftojnë të mbulojnë as rrogën e lojtarit”, ka thënë Klopp.

“Merkato ka ndryshuar më shumë nga sa prisja, por, siç kam thënë atëherë për Pogba, nëse një ditë futbolli do të kthehet vetëm në një çështje parash, do të largohesha”. /teleshkronjapost.info/

Jose Mourinho i dërgon mesazh Jurgen Klopp pasi Liverpooli mundi Barcelonën

Ish-tekniku i Manchester United, Jose Mourinho, ishte i lumtur për menaxherin e Liverpoolit, pasi ai drejtoj skuadrën e tij të martën drejtë finales së Champions League.

Jose Mourinho ishte plot lëvdata për gjermanin Jurgen Klopp pasi ai e udhëzoi Liverpoolin në një fitore mahnitëse 4-3 ndaj Barcelonës, shkruan Teleshkronja Post.

Gjigantët katalanas thyen The Reds 3-0 në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve në Spanjë dhe pritej të kalonin tutje në Anfield të martën, por nuk ndodhi ashtu.

Dy gola nga Georginio Wijnaldum dhe Divock Origi katërfishuan epërsinë e Liverpoolit dhe u kualifikuan në finale kundër të gjitha gjasave që i kishin para ndeshjes.

Mourinho nuk e ka pasur marrëdhënie pozitive me Klopp, i cili ishte rivali i tij kur ishte bosi i Manchester United në vitin 2018.

Jose Mourinho ishte plot me lavdërime për Jurgen Klopp (Image: @ beINSPORTS / Twitter)

Por portugezi mbrëmë nuk kishte asgjë, pos gjëra pozitive për të thënë për gjermanin pas përformancës mahnitëse të Liverpoolit kundër Barcelonës.

Mourinho tha: “Kjo është për të. Ky është një reflektim i personalitetit të tij, mos u dorëzoni, shpirti i tij luftarak, nuk ka të bëjë me taktika por me shpirtin luftarak.”

“Gjithçka që mendoj sot është për mentalitetin e Jurgenit, apsolutisht fantastik”./TeleshkronjaPost/