Si arriti Mourinho ta ndryshojë botën e futbollit

Jose Mourinho revolucionarizoi metoden e stërvitjeve në Angli falë ideve të Vitor Frade dhe se trashëgimia jeton në sezon pas sezonit.

Me ndihmën e një studenti të famshëm të Frade në Carlos Carvalhal, Adam Bate shqyrton rrënjët e periodizimit taktik dhe pse debati ideologjik për këtë ende ka ende një ndikim në Premier League …

Për shumë lojtarë, para sezonit do të thotë të vraposh. Puna e palestër ndjehet e pafundme. Vazhdoni të vazhdoni derisa të ndjeheni të sëmurë dhe pastaj të vazhdoni më shumë. Sa për topin, harroni atë. Të gjitha në kohën e duhur, shkruan Sky Sport, përcjellë Teleshkronja Post.

Kjo ishte mënyra e vjetër, por shumica e klubeve më të mira bëjnë gjëra shumë ndryshe këto ditë. Disa madje ndjekin një metodologji që nuk është formuluar në fushat e gjelbra të Anglisë, por brenda klasave të Portugalisë. Këto klube udhëhiqen nga trajnerë të cilët janë të frymëzuar nga idetë e krijuara nga akademiku portugez Vitor Frade në Universitetin e Portos.

Frade nuk është emër i famshëm por reputacioni i tij brenda lojës është i madh dhe ndikimi i tij vështirë se mund të harrohet. Jose Mourinho ishte një avokat i hershëm i tij, duke transformuar natyrën e përgatitjes së terrenit në futboll anglez. Frade është përshkruar në mënyrë rutinore si një gjeni dhe ndikimi i tij është kudo në Premier Leaguen moderne.

Bashkëbiseduesit Marco Silva dhe Nuno Espirito Santo janë frymëzuar nga metodologjia e tij. Menaxheri i Leicesterit, Brendan Rodgers, e mori atë gjatë kohës së tij në Chelsea. Asistenti i Liverpoolit Pep Lijnders është gjithashtu një admirues. Qasje të ngjashme përdoren nga Pep Guardiola dhe Mauricio Pochettino, që do të thotë se shenjat e gishtave të tij janë në të gjithë ekipet më të larta të vendit.

“Vitor Frade është truri i të gjitha”, tregon Carlos Carvalhal për Sky Sports. “Ai është truri i një gjëje të quajtur periodizim taktik.Ju mund të thërrisni atë një lloj shkencëtari por ai është një shkencëtar shumë praktik sepse ai ka punuar në Porto nën urdhërat e Sir Bobby Robson dhe ai e bëri punën e tij në fushë.Në të njëjtën kohë, ai ishte shumë akademik dhe i mençur. Ai është një njeri interesant.”

Marrëdhënia e Carvalhal me Frade daton që në rininë e tij.

“Ai ishte mësuesi im në Universitetin e Porto,” shpjegon ai. “Kur shkoja në klas, duhej të mësoni rreth teorisë së gjenetikës dhe kompleksitetit, kur isha 27 vjeç kur filluam periodizimin taktik. Kam studiuar për pesë vjet, tre prej tyre vetëm në futboll, ishte gjatë asaj kohe që i dhashë kontribut në periudhën taktike me teorinë time”.

Çfarë është peridoizimi taktik?

Shpjegimi i periodizimit taktik mund të jetë i ndërlikuar, por premisa është relativisht e thjeshtë. Një pikënisje e mirë është të refuzohet krejtësisht nocioni i trajnimit fizik në izolim.

Duke folur në një konferencë stërvitore në vitin 2005, Mourinho tha: “Shumë klube bëjnë punën e palestres ndaras duke dërguar lojtarë për 45 minuta me një trajner palestre, por unë nuk besoj në këtë. Së bashku të gjitha këto aspekte në një situatë të ndeshjes. Ka ushtrime që mund të përmirësojnë cilësitë tuaja fizike duke përdorur topin”.

Suksesi i tij ndihmoi në transformimin e ekipeve të përgatitura kaq krejtësisht sa ia vlen të përmendet se kjo nuk ishte dituria e pranuar në atë kohë. “Për gjeneratën tonë, ishte e padëgjuar që të futeshin futbollistë në seancën e parë para sezonit”, tha John Terry për të hënën natën e futbollit. “Ai na tha se nuk ke parë kurrë një pianist që vrapon rreth një pianoje, ju shihni një pianist në piano”.

Carvalhal ofron një analogji për ndërtimin e një ‘shtëpie’ para se të vendosë për një shpjegim më të thjeshtë të mendimit që e udhëzon këtë metodologji. “Ne e kuptojmë rëndësinë fizike, teknike dhe psikologjike,” thotë ai, por këtë në periudhë periodike, ajo që kontrollon gjithçka është taktika. Prandaj quhet periudhë taktike.

“Ne i shohim lojtarët tanë, vendosim sistemin që ne duam të luajmë, idenë që ne duam të krijojmë, dhe prej aty, që nga dita e parë e para sezonit, ne hartojmë ushtrime për të ndjekur idenë tonë. që nga fillimi, ne punojmë me intensitet të lartë me më shumë kohë për të punuar. Nga dita në ditë ngrisim intensitetin për t’u përgatitur për ndeshjen e parë të sezonit “.

Rëndësia e Jose Mourinhos …

“Jose Mourinho ishte trajneri i parë i njohur në botë që përdorte këtë metodologji dhe deklaroi publikisht besimin e tij në të, kështu që rëndësia e tij ka qenë e madhe”, tregon Vieira Sky Sports.

“Kjo metodologji është përhapur në të gjithë globin, sepse njerëzit që janë ndikuar nga profesori po stërviten tani në shumë vende të ndryshme. Qindra njerëz kanë udhëtuar tashmë në Porto për t’u takuar dhe për të diskutuar futbollin me Vitor Frade”./TeleshkronjaPost/

Mourinho: “Nëse e ftojnë Portugalinë, Cristiano mund të fitojë Copa America para Messit”

Trajneri portugez i këshilloi Konfederatës së Futbollit të Amerikës Jugore që të ftojë ekipet evropiane në garën kontinentale për të rritur konkurrencën.

Përveç kësaj, ai mendonte se luzitanët dhe CR7 mund të fitonin turneun nëse ata marrin pjesë, përcjellë Teleshkronja Post.

() José Mourinho nuk ka frikë për të thënë atë që ai mendon. Pas akuzave të Lionel Messit në Conmebol për polemikat e Copa America, trajneri portugez bëri një sugjerim në Konfederatën e Amerikës Jugore për të rritur konkurrencën: t’i ftoj ekipet evropiane.

Sipas Legit, trajneri 56-vjeçar konsideroi se organi qeverisës i futbollit të Amerikës së Jugut duhet të ftojë ekipet e forta të kontinentit të vjetër dhe jo të dobëtat në Azi:

“Nëse Conmebol dëshiron të rrisë audiencën e tij dhe të bëjë Copa América konkurruese Ata duhet të ftojnë ekipet evropiane: të ftojnë Spanjën, të ftojnë Francën, të ftojnë Portugalin, nëse ftojnë Portugalinë, Cristiano mund të fitojë një Kupë Amerikane përpara Messit “, tha ai.

Gjysmëfinalja e Copa America 2019, Argjentina 0-2 Brazil.

Lionel Messi, aktualisht duke pushuar në Karaibe, dhe pati akuzuar Conmebol se ka projektuar Copa América për Brazilin pasi ishte eleminuar Argjentina 0-2 në gjysmëfinale dhe më pas duke mposhtur Kilin 2-1 në ndeshjen për vendin e tretë.

Leo Messi në pushime me familjen.

Cristiano Ronaldo, nga ana tjetër, ka dalë kampion nga Kampionati i UEFA-s me Portugalinë. A do të ishte e mundur që të dy ata të luajnë Copa América? Mbetët të shihet.

Cristiano shënon hat-trick kundër Zvicrës dhe dërgon Portugalinë në finalen e Ligës së Kombeve (VIDEO)

Portugalia fituese e Nations League në finale kundër Holandës.

Jose Mourinho i sigurt se Interi e fiton titullin e Serie A 19/20

Jose Mourinho i sigurt se Interi e fiton titullin e Serie A 19/20

Gara nga ekipet italiane për Serien A 2019-20 pritet të jetë më interesantja e viteve të fundit, shkruan Teleshkronja Post.

Me Juventusin kampion absolut në Serien A dhe i përforcuar edhe më tepër këtë sezon me De Light, Rabiot dhe Ramsey, Napoli me Ancelottin dhe përforcime si Manolas në mbrojtje dhe me yjet tjerë, Mourinho ende beson se Interi ka shanse për titull.

Portugezi në një intervistë për Sky Sports u shpreh: “Këtë vit zi e kaltërit do ta fitojnë titullin, jam i sigurt për këtë.”

Mourinho me Interin mbahet mend për tripleten e famshme të vitit 2010, ndërsa Interi këtë sezon ka emëruar trajner Antonio Conten dhe ka sjellë disa përfocime.

Ndërsa dje ka klubi nga Mliano ka vendosur që ta largojë nga kampi trajnues Mauro Icardin, këtë e ka njoftuar përmes një komunikate zyrtare.

Sa i përket të ardhmes së Mourinhos, ai ka thënë se nuk ka ardhur ende momenti dhe se po e pret klubin e duhur. Ai madje zbuloj se ka filluar të mësoj gjuhën gjermane.

“Në këtë moment po mësoj gjuhën gjermane. Skuadra e ardhëshme nga Bundesliga gjermane ? Jo, po mësoj gjermanisht sepse e dua këtë gjuhë. Unë flas spanjisht, anglisht, portugalisht, frengjisht, italisht. Por gjithësesi nuk e përjashtoj Gjermaninë.”

Guardiola: Mourinho më mësoj diqka të rëndësishme sa ishte tek Real Madridi

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, mendon se armiqtë dhe dyshuesit e tij e shtyjnë atë që të ketë suksese pafund.

Pavarësisht nga suksesi i tij i madh, ish-bosi i Barcelonës shpesh është vënë në pikëpyetje për detaje të tilla si dështimi i tij për të fituar Ligën e Kampionëve që nga ditët e tij në Camp Nou.

Megjithatë, Guardiola e sheh atë si pjesë të forcës lëvizëse për tejkalimin e sfidave.

“Unë kam nevojë për armiq, njerëz që më urrejnë, sepse futbolli është për shfajësim dhe përpjekje për të tejkaluar veten,” i tha ai për Gol.

“E njëjta gjë ndodh me lojtarët”, shtoi Guardiola.

“Do të jepja gjithçka për të fituar një Ligë të Kampionëve, por ka shtatë ndeshje shumë të vështira ku gjithashtu varet nga faktorë të vegjël”.

“Natyrisht që unë isha ziliqar për Liverpulin dhe Tottenhamin. Do të kisha dashur të kisha qenë atje, por ata e meritonin”, tha ai.

Një tjetër kritikë që synon Guardiola dhe City është shuma e parave që shpenzojnë në krahasim me të tjerët, megjithatë, tekniku katalanas u tregua i sinqertë.

“Pa investimet që janë bërë, ne nuk do të ishim aty ku jemi tani.”

“Chelsea e bëri atë, Madridi ka shpenzuar tashmë 300 milionë euro, Barcelona ka nënshkruar disa lojtarë për më shumë se 100 milionë.”

“Është për shkak se kemi pasur këtë nevojë, kur kam ardhur [në City], mbrojtësit qendrorë ishin 34 vjeç, na duheshin disa të rinj”.

Megjithatë, ambiciet e ardhshme të Guardiolës mund të thonë se ai nuk do të ketë nevojë të bëjë ndonjë nënshkrim.

“Do të doja rolin e trajnerit të një ekipi kombëtar”.

“Do të doja të isha [trajner] në Kupën e Botës, sepse më kujton Ligën e Kampionëve.”

“Avantazhi që keni është se ka 400 lojtarë për të zgjedhur,” tha ai.

Guardiola kujtoj edhe atë që Mourinho e mësoi atë gjatë kohës së tij në Barcelonë, transmeton Teleshkronja Post.

“Në Barcelonë, trajneri i parë që më vuri alarm për kundërsulmet ishte Mourinho, me Di Marian, Balen, Benzeman, Cristianon.”

Guardiola tejkalon Mourinhon me trofe të fituar

Në betejën e trajnerëve të elitës gjatë dekadës së fundit, Pep Guardiola ka kaluar tashmë rivalin e tij Jose Mourinhos në aspektin e titujve të fituar.

Duke e fituar edhe një herë Premier Ligën me Manchester Cityn, ai tani ka shkuar një në shifër më lartë, me 26 tituj të fituar krahas 25 trofe të Mourinhos.

Titujt e fituar nga spanjolli 48 vjeqarë, Pep Guardiola:

Trofetë e fituar në gjithë karrierën si trajner nga Pep Guardiola me klubin e Barcelonës, Bayern Munich dhe Manchester Cityt. (Foto: Marca.com)

Alex Ferguson (49), Mircea Lucescu (32), Valeriy Lobanovskyi (30) dhe Ottmar Hitzfield janë mbi Guardiolën në listën e trajnerëve më të trofeshëm të nivelit të lartë të fituar, transmeton Teleshkronja Post.

Para përfundimit të sezonit, ai mund të shtojë këtë shportë të pabesueshme të trofeve nëse Qytetarët fitojnë FA Cup kundër Watfordit që të kulmojnë atë që ka qenë një vit epik.

Spanjolli Guardiola më së shumti sukses me një klub ka patur me Barcelonën, me të cilen ka fituar tripleten, dhe dy herë Champions League, ndërsa edhe tek Bayern ka fituar 3 herë ligën gjermane, Bundesliga.

Dje Manchester City në krye me Guardiolën fitoj titullin e Premierligës, duke mbrojtur titullin për herë të parë./TeleshkronjaPost/

Jose Mourinho i dërgon mesazh Jurgen Klopp pasi Liverpooli mundi Barcelonën

Ish-tekniku i Manchester United, Jose Mourinho, ishte i lumtur për menaxherin e Liverpoolit, pasi ai drejtoj skuadrën e tij të martën drejtë finales së Champions League.

Jose Mourinho ishte plot lëvdata për gjermanin Jurgen Klopp pasi ai e udhëzoi Liverpoolin në një fitore mahnitëse 4-3 ndaj Barcelonës, shkruan Teleshkronja Post.

Gjigantët katalanas thyen The Reds 3-0 në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve në Spanjë dhe pritej të kalonin tutje në Anfield të martën, por nuk ndodhi ashtu.

Dy gola nga Georginio Wijnaldum dhe Divock Origi katërfishuan epërsinë e Liverpoolit dhe u kualifikuan në finale kundër të gjitha gjasave që i kishin para ndeshjes.

Mourinho nuk e ka pasur marrëdhënie pozitive me Klopp, i cili ishte rivali i tij kur ishte bosi i Manchester United në vitin 2018.

Jose Mourinho ishte plot me lavdërime për Jurgen Klopp (Image: @ beINSPORTS / Twitter)

Por portugezi mbrëmë nuk kishte asgjë, pos gjëra pozitive për të thënë për gjermanin pas përformancës mahnitëse të Liverpoolit kundër Barcelonës.

Mourinho tha: “Kjo është për të. Ky është një reflektim i personalitetit të tij, mos u dorëzoni, shpirti i tij luftarak, nuk ka të bëjë me taktika por me shpirtin luftarak.”

“Gjithçka që mendoj sot është për mentalitetin e Jurgenit, apsolutisht fantastik”./TeleshkronjaPost/

Mourinho: Disa lojtarë të mi do më përshkruajnë mua si një ‘idiot’

Jose Mourinho ka patur një turbulencë vitet e fundit në menaxhimin e skuadrave, duke u zënë me disa lojtarë kryesorë me theks në klubet Real Madridit, Chelsea dhe Manchester United dhe ai e pranon se dëshira e tij për të fituar e bën atë të padurueshme në kohë.

Portugezi ka qenë një nga trajnerët më të suksesshëm të Europës në shekullin 21, duke fituar një bollëk trofesh, por përvojat e tij të fundit kanë dëmtuar disi imazhin e tij.

“Si do të më përshkruanin lojtarët me një fjalë? Disa do të thonë një idiot,” tha Mourinho për DAZN, përcjellë TeleshkronjaPost.Info.

Mourinho gjatë intervistës. (Foto: DAZN)

“Përse duhet të zgjedhë unë [klubet]? Të fitoj. Në fakt, do t’i pyesja drejtpërdrejt: ‘Nëse doni të fitoni, nëse një kushti plotësohet, atëherë mund të fillojmë të flasim.'”

56-vjeçari është i vetëdijshëm se ndërsa ai sjell shumë në drejtim të stërvitjes, ai mund të bëhet shumë i irrituar kur lojtarët nuk ndajnë ambicien e tij për të fituar.

“[Unë sjell] cilësi, njohuri, përvojë dhe ambicie të pafund [si trajner],” shtoi ai.

“Por unë jam gjithashtu i tmerrshëm pas një humbjeje, të tmerrshme me njerëzit që kanë më pak ambicie se unë.”

“Mou është njeriu emocional, ai mendon shumë për të tjerët, Jose është trajneri pragmatik, inteligjent dhe dominues. Më pëlqen Jose si një person, është një turp që njerëzit e njohin trajnerin më shumë”.

Dy garat e fundit Mourinho ishin në Premier Ligë, por ai nuk parashikon mundësinë e tij të ardhshme që vjen në Angli.

Cristiano Ronaldo dhe Jose Mourinho gjatë kohës kur ishin tek Real Madridi.

“Unë jam kthyer në Londër, por nuk mendoj se ndalesa tjetër do të jetë në Premier Ligë.”

“Trofetë [unë kam fituar në të kaluarën] janë garancia e suksesit tim [të ardhshëm]. Edhe ata që bëjnë gjithçka të mundshme për të harruar [arritjet e mia], nuk është e mundur.”

“Trofeu i fundit ishte Europa Liga një vit e gjysmë më parë, disa mendojnë se ishte 20 vjet më parë, finalja e fundit që luaja ishte tetë muaj më parë: finalja e FA Cup.”

“Unë nuk e ndiej se po e humb kohën time [duke qenë jashtë një detyre menaxheriale në momentin], sepse unë kam punuar për gati 18 vjet pa u ndalur. Ju zakonisht nuk keni shumë kohë për të menduar kur ose ku ke shkuar keq, këto muaj ku nuk kam punuar në futboll, çdo ditë ka qenë shumë e dobishme për mua”.

Temperamenti i Jose Mourinhos.

Portugezi 56-vjeqarë aktualisht është i papunë dhe disa analistë janë shprehur se jo shumë klube e duan Mourinhon për shkak të karakterit të tij kontravers. /TeleshkronjaPost/

Momenti kur Mourinho ‘kritikonte’ Cristianon pavarësisht hat-trickut të shënuar: Adebayor zbulon detaje të zënkës

Emmanuel Adebayor ka përshkruar momentin që ish-menaxher Jose Mourinho ‘lëndoj’ Cristiano Ronaldon në dhomën e zhveshjes – pavarësisht se superstari portugez kishte shënuar një hat-trick.

Ish-lojtari i Arsenalit, Tottenham dhe Manchester City luajti, i cili luajti edhe për Real Madridin për një gjysmë sezoni në vitin 2011, ku punoi nën urdhërat e Mourinhos dhe së bashku me pesë herë fituesin e Topit të Artë, Cristiano Ronaldon.

Togolezi bëri 22 paraqitje në të gjitha garat gjatë qëndrimit të tij të përkohshëm në Bernabeu, duke shënuar tetë gola, shkruan Teleshkronja Post.

Dhe duke folur në një intervistë ekskluzive me Sportsmail, Adebayor diskutoi stilin menaxherial të Mourinhos, si dhe marrëdhëniet e 56-vjeçarit me Ronaldon.

‘Në Real, ne kemi fituar 3-0 në pjesën e parë. Ai (Mourinho) erdhi në dhomën e zhveshjes dhe ishte shumë nervoz. Ai e nisi ta godasë televizorin, e hodhi ujin.”

“Ai kritikoj të gjithë. Më kujtohet se ai iu drejtua edhe Ronaldos pasi ai shënoi një hat-trick. Ai tha: “Të gjithë thonë se jeni më të mirët në botë dhe po luani keq. Më tregoni se jeni më të mirët. Cristiano e mori atë. Ronaldo mund të shënojë një hat-trick, por të flasë për atë që humbi “.

Ronaldo vazhdoi të përfundojë sezonin me 53 gola në emrin e tij në një sezon që prodhoi vetëm një trofe, Copa del Rey.Madridi humbi titullin e La Ligas dhe u rrëzua nga Liga e Kampionëve nga Barcelona.

Ronaldo ishte gati të shijonte suksesin individual të pashembullt në vitet që pasuan dhe Adebayor foli për aftësinë e tij fenomenale – si fizike ashtu edhe teknike – të cilën ai e pa në dorën e parë në kryeqytetin spanjoll.

“Ai u trajnua me ne në Real Madrid, sikur të ishte duke u stërvitur me fëmijët e tij”, shtoi Adebayor.

‘Ai e mbajti topin për pesë sekonda me një prekje! Si është e mundur?

‘Në palestër, wow. Sergio Ramos dhe unë ishim më të fortë. Por pastaj erdhi Ronaldo. “Ju mendoni se kjo është e vështirë?” ai do të thoshte. Ne do të bëjmë pesë përsëritje dhe ai do të bëjë 30 të tilla.’/TeleshkronjaPost/