Kapitujt e marrëdhënies së trazuar të Zidanes dhe James

Marrëdhënia e Zinedine Zidane me James Rodriguez nuk tregojnë shenja të përmirësimit, edhe pas dy vitesh larg njëri-tjetrit, kolumbiani është rikthyer në Real Madrid për ta gjetur francezin me të njejtën ftohtësi.

E ardhmja është e pasigurt për James dhe, ndërsa Madridi ende nuk mund ta shesë atë, është bërë e qartë që Zidane nuk e dëshiron me të vërtetë në Estadio Santiago Bernabeu.

Ardhja e Zidane në 2016

James ishte një zëvendësues në fitoren 5-1 ndaj Sporting Gijon. Zidane i dërgoi të dy dhe Jese për tu ngrohur në pushim dhe, ndërsa nisi pjesa e dytë, Jese hyri, por Kolumbiani u kthye në pankinë. Trajneri nuk ishte i lumtur pasi ai mendoi se lojtari ishte ende duke u ngrohur me ritëm të ngadalshëm, dhe kur vuri re, ai e ktheu në pankinë

Deklaratat e Copa America 2016

Pasi shënoi për Kolumbinë dhe luajti 90 minuta në fazat e grupeve të Copa America, James foli për mënyrën sesi ai donte të luante derisa të mos luante më për vendin e tij, por Madridi nuk ishte i lumtur. Ai mori pjesë në Copa America pa mundur të luante në finalen e Champions League dhe Zidane tregoi pakënaqësinë e tij.

Kupa Botërore e Klubeve 2016

Përsëri ishte anashkaluar në finale, James ishte larg nga i kënaqur dhe ai nuk e fshehu këtë fakt. “Nuk mund t’ju siguroj se do të qëndroj,” tha ai. “Kam oferta dhe shtatë ditë për t’u marrë në konsideratë dhe dua të luaj”.

Më 5 Prill 2017, Madridi mundi Leganes dhe James ishte në momentet e tij të fundit në klub. Ishte e pamundur për të që ta fsheh zhgënjimin e tij deri në këtë pikë dhe pasi shënoi, ai ishte i pari që u zëvendësua. Ndërsa ai u largua nga fusha, zemërimi i tij ishte i qartë dhe nuk kishte më kthim nga andej.

Mos mohimi i Zidane

Të gjithë e dinin se kishte probleme mes të dyve, por Zidane vazhdoi të insistonte se ai nuk kishte “asgjë kundër James” dhe shprehu besimin e tij se ai është një “lojtar i shkëlqyeshëm”.

Një tjetër finale i Ligës së Kampionëve pa pjesëmarrje

Finalja në Cardiff e pa atë të mbetur jashtë skuadrës. Pas fitores, ai shkoi në fushë me vajzën e tij për të festuar dhe u bë e qartë se e ardhmja e tij ishte larg nga klubi.

Përshëndetje nga Bavaria

Gjashtë muaj në magji e tij me Bayern Munich, duke shijuar një ndryshim të vendit dhe ngjyrave të fanelës, James u pyet për marrëdhënien e tij me Zidane. Përgjigja e tij nuk ishte e ashpër, sidoqoftë, duke sqaruar se “secili trajner ka preferencat e tyre dhe unë nuk isha në të tij, edhe pse shënova dhe asistova kur luaja”.

Agjenti i James, Mendes flet për rikthimin e tij në stërvitje

James Rodriguez u kthye në stërvitjen e Real Madrid të hënën dhe tani duket sikur kolumbiani do të mbetet në Estadio Santiago Bernabeu pas dëmtimit të Marco Asensio, i cili do ta mbajë Spanjollin jashtë për pjesën më të madhe të sezonit 2019/20.

Napoli dhe Atletico Madrid të dy kishin qenë shumë të lidhur me James, por agjenti i tij, Jorge Mendes, ka bërë të qartë se vendimi për të mbajtur 28-vjeçarin në klub ka ardhur nga presidenti i Real Madrid, Florentino Perez.

“Me të ardhmen e James, presidenti Florentino Perez vendos,” tha Mendes Radio MARCA.

“Unë thjesht dua atë që është më e mira për të. Sa i përket marrëdhënies së tyre [James dhe Zinedine Zidane], ata janë dy profesionistë.”

Mendes ishte në Madrid për gala mbrëmjen për çmimin e Legjendës nga MARCA e cila nderoi Cristiano Ronaldon, për të cilin ishte plot lëvdata.

“Cristiano është sportisti më i mirë në histori,” tha Mendes.

“Vështirë, shumë e vështirë për të arritur atë që ai ka arritur.”
/TeleshkronjaPost/

‘Transferimi i James te Atletico nuk më shqetëson aspak nëse Real Madrid mund ta blejë Pogban’

Shkrim nga gazetari i gazetës sportive spanjolle MARCA, Juanma Rodriguez rreth çështjes momentale të James Rodriguez, ku jep shpjegime se si mund të veprohet me kolumbianin.

“Koncepti i pronës private me sa duket nuk është kuptuar plotësisht nga presidenti i Napolit, Aurelio de Laurentiis.

Ai thotë se ai nuk e kupton pse Real Madrid do t’i jepte në huazim James Rodriguez tek Bayern Munichut për asgjë, dhe tani i kërkon që Napoli të paguaj 40 milionë euro.

E pra Aurelio, nuk ju takon juve të vendosni sepse Real Madrid e ka nën kontratë futbollistin e Kolumbisë pasi kanë paguar 80 milionë euro për të në vitin 2014.

Për të dhënë një shembull, është sikur unë t’ju them Aurelio se unë nuk e kuptoj pse e keni prodhuar Horacio y el bailon de Don Fulgencio, i cili, nga ana tjetër, është një film shumë i këndshëm me Adriano Celentano si prift i qytetit; e keni prodhuar sepse keni bërë shumë para, ju keni prodhuar atë sepse keni pasur të holla për të bërë atë dhe ju nuk keni pasur nevojë të kërkoni një kredi si Josep Maria Bartomeu bëri me Antoine Griezmann.

Është e njëjta mënyrë që Real Madrid ju kërkon që të paguani 40 milionë euro për James tani sepse e doni atë. Nuk ka asgjë për të kuptuar. A jeni i interesuar në lojtarin apo jo?

Nëse De Laurentiis nuk është më i interesuar, atëherë James do të jetë i lirë të bashkohet me Atletico Madrid. Pavarësisht nga lidhja e ftohtë midis fqinjëve të qytetit, James do të bëhet një Rojiblanco nëse Atletico do të paguajë 50 milionë euro.

Nuk më shqetëson shumë nëse James shkon për t’u bashkuar me ekipin e Diego Simeones; ju duhet të shisni para se të shkoni dhe ta bleni Paul Pogban.” Kështu përfundon shkrimi nga gazetari spanjoll.
Përktheu: TeleshkronjaPostSport.

MARCA: Atletico Madrid afër kapjes senzacionale të James Rodriguez

James Rodriguez shumë shpejtë mund të bëhet një lëvizje e pakëndshme, por e bujshme për Atletico Madridin, pasi klubi është afër të nënshkruajë një transferim që do ta çojë atë në Estadio Wanda Metropolitano.

Kolumbiani dëshiron të qëndrojë dhe të jetojë në Madrid, ndërsa Los Rojiblancos janë të kënaqur me cilësinë e lojtarit, ai vetë është i zellshëm në lëvizje nëpër qytet.

Atletico janë afër përfundimit të nënshkrimit të James nga Real Madrid, me klubin e tij të tanishëm pengesa e vetme që qëndron në rrugë.

Ai dukej sikur James do të ishte në rrugën e tij në Napoli, por lojtari ka insistuar në interesin e tij për këtë veprim, pasi ai është i vendosur të shtyjë një kalim në Atletico Madridi, raporton teleshkronjsport.

Pasi kaloi dy sezonet e fundit në huazim në Bayern Munich, James nuk është pjesë e planeve të Zinedine Zidane në Real Madrid dhe Los Blancos janë të gatshëm të marrin para në dorë këtë verë.

Në anën tjetër ish trajneri i James, Ancelotti ka konfirmuar se i ka dërguar mesazh kolumbianit për ti iu bashkuar tek Napoli.

Pas fitores ndaj Paraguajit, James flet për të ardhmen e tij në Real Madrid

Mesfushori anësorë i Kolumbisë dhe Real Madridit, James Rodriguez ka folur për të ardhmen e tij, duke iu referuar procesit të vendimmarrjes në Real Madrid.

Ai thotë se vendimi është jashtë duarve të tij, pasi beson se ka disa të zgjedhur në Estadio Santiago Bernabeu me fuqinë për të bërë këtë thirrje.

“Tani po mendoj për fitoren në Kupën e Amerikës dhe nuk e di ku do të shkoj”, tha ai pas fitores 1-0 të Kolumbisë ndaj Paraguajit.

“Vendimi tashmë varet nga klubi.”

“Unë mendoj se ka disa njerëz brenda klubit që vendosin shumë dhe nuk mund të bëj asgjë”.

I pyetur nëse ai kishte folur me Zinedine Zidane rreth situatës së tij, mesfushori tha se nuk e kishte folur ende me francezin, transmeton Teleshkronja.

“Unë nuk kam folur me Zidane,” u konfirmoi ai gazetarëve.

Aktualisht James Rodriguez është lojtarë i Real Madridit pasi i përfundoj huazimi dy vjeqarë tek Bayern Munich dhe po pret që të vendos të ardhmen e tij.

‘Operacioni i transferimit të Mbappes tek Real Madridi është planifikuar për vitin 2020’

Arsyeja pse James Rodriguez dëshiron të largohet nga Bayerni Mynih

James Rodriquez është duke i përjetuar muajt e fundit të tij si një lojtar i Bayern Munichut pasi ai nuk dëshiron të mbetet në Gjermani.

Përveç kësaj, është gjerësisht besohet se bavarezët nuk do të aktivizojnë klauzolën e blerjes prej 42 milionë euro në kontratën e tij për të bërë marrëveshjen e tij të përhershme.

Ndërsa gjërat qëndrojnë, duket sikur ylli kolumbian do të kthehet në klubin e tij mëmë, Real Madridin, transmeton Teleshkronja Post.

Rodriquez mendohet të jetë duke kërkuar për një kthim në Madrid, pasi ai ndjehet i hutuar në mungesën e besimit që klubi gjerman i ka treguar atij.

Koha e luajtur në fushë nga kolumbini ka qenë në rënie gjatë sezonit që nga ardhja e tij në Gjermani, respektivisht në Bundesligë.

Në sezonin aktual, ai ka qenë në formacionin fillestar në 13 nga 31 ndeshje të mundshme të ligës për klubin e tij, që i bie me 41.9 për qind të tyre.

Sezonet e vetme në të cilat ai filloi më pak lojëra sesa në këtë ishte shumë prapa në sezonin 2010/11 kur ai ishte vetëm në listën e ekipit për 33.3 përqind të kohës gjatë kohës së tij në FC Porto dhe gjithashtu në sezonin e tij të tretë në Real Madrid, kur filloi vetëm 34.2% të kohës.

Në kohën e tij në Portugali, arsyeja për kohën e tij sporadike të lojës, veçanërisht në sezonin e tij të parë ishte për shkak të moshës së tij të re dhe sepse kishte ardhur kohët e fundit në Evropë dhe kishte nevojë për tu aklimatizuar.

Në anën tjetër, në fushatën 2016/17, koha e tij e kufizuar në Madrid u ul me faktin se ai dhe trajneri Zinedine Zidane nuk e ndanin saktësisht idetë e tyre rreth qasjes së tij në lojë.

Performancat e James gjatë gjithë këtij sezoni kanë qenë mjaft të zymta për të thënë të paktën dhe ai ka pasur shumë ngritje dhe rënie, pa qenë ndonjëherë në gjendje të gjejë ndonjë formë apo konsistencë.

Dëmtimet kanë penguar progresin e tij si dhe kanë nënkuptuar se ai ka mundësi të kufizuara.

Duke thënë se, vetëm pas kthesës së vitit, ai u bë një anëtar i paçmuar i skuadrës së Bayernit dhe mesfushori ishte pika qendrore e sulmit dhe forca lëvizëse për ekipin e tij ndërsa ata kërkuan të ngjiten në tabelë.

Megjithatë, pas eliminimit të Bayernit nga çerekfinalet e Ligës së Kampionëve për herë të parë në më shumë se një dekadë, kolumbiani u duk përsëri i humbur.

Shumë prej tyre e kanë mbrojtur duke iu referuar vargut të dëmtimeve, por është e qartë për të gjithë që të shohë se ai nuk dëshiron më të qëndrojë në klub./TeleshkronjaPost/

Çmendet James Rodriguez me hat-trick, fiton Bayern me 6 yje / Video

Bayern Munich ka dhuruar spektakël në Alianz Arena, duke mposhtur bindshëm skuadrën e Mainz.

Në këtë ndeshje shkëlqeu lojtari i huazuar nga Real Madridi, James Rodriguez, i cili realizoj hat-trick.

Bayern Munich e fitoj ndeshjen me rezultat të përgjithshëm 6-0, raporton Teleshkronja Post.

Vendasit e nisën furishëm sfidën duke kaluar në epërsi pas 3 minutave lojë.Ishte sulmuesi, Robert Lewandowski, ai që realizoi për 1-0.

Për 2-0, shënoi James Rodriguez në minutën e 33’, kurse për 3-0 shënoi Kingsley Coman në atë të 39’, që doli të jetë rezultati i pjesës së parë.

Në pjesën e dytë, vendasit shënuan edhe tre gola, dy i realizoi James Rodriguez, në minutat 52’ dhe 56’ për të kompletuar het-trikun, kurse për 6-0 shënoi Alphonso Davies në minutën e 70’.

Pas kësaj fitore dhe goleadë, Bayerni ka rrëmbyer pozitën e parë me pikë të barabarta me Dortmundin, por me gol-diferencë më të mirë.

A do të ketë James vend në Real Madridin e Solarit?

Me James Rodriguez potencialisht duke bërë një rikthim në Real Madrid në fund të sezonit, por është ende e paqartë nëse ai mund të përshtatet në planet Santiago Solarit.

Lojtari aktual i Bayern Munchen la të kuptohet në një kthim të mundshëm të Estadio Santiago Bernabeu, pas ndeshjes kundër Liveprool.

“Në Madrid, kam gjithçka si shtëpia ime dhe njerëzit që më duan”, tha James. “Unë vetëm dua të përfundoj sezonin dhe ne do të shohim se çfarë ndodh.”

Por, a duhet Solari të qëndrojë në stolin e Los Blancos në sezonin e ardhshëm, a do të futet James në sistemin e tij?

1. Luan në të dy krahët. Argjentinasi përdor sistemin e favorizuar të Niko Kovac, 4-3-3, ku kolumbiani do të zërë vendin e Lucas Vazquez në krahun e djathtë, edhe pse mund të luajë edhe në anën e majtë.

2. Ai mund të luajë si mesfushor, por nuk është pozita e tij më e mirë. Kovaç e përdori atë në krah të Javi Martinezit dhe Thiago Alcantarës në mesfushë, ashtu si Carlos Ancelotti dhe Jupp Heynckes në të kaluarën. Kolumbiani nuk ndihet rehat në atë pozicion dhe Madridi ka shumë alternativa pas trios sulmuese.

3. Shumë më mirë në një 4-2-3-1. Pa dyshim, kolumbiani do të përshtatej më mirë me rolin e tij në këtë sistem, por Solari nuk është i interesuar në këtë stil të lojës.

4. E ardhmja e Gareth Bale dhe Isco. Ndryshime të mëdha mund të bëhen në verë dhe James do të presë vendimin e Real Madridit për të ardhmen e Gareth Bale dhe Isco, largimet e të cilet nuk duhet të përjashtohen. Të dy lojtarët zënë pozicione në sulm dhe duke u larguar, një derë është e hapur për James Rodriguez.

5. Nënshkrimi i mundshëm i Hazard-it. Isco dhe Bale mund të largohen, por Hazard mund të arrijë dhe nëse belgu vjen në Real Madrid ai do të rrisë konkurrencën për James në pozicionet sulmuese, pasi ai do të bashkohet me Viniciusin, Lucas Vazquez dhe Marco Asensio për partneritetin me Karim Benzema./TeleshkronjaPost/