Solari i përgjigjet mesazhit të Iscos në Twitter

Santiago Solari doli në një konferencë shtypi në prag të derbit madrilen, kundër Atletico Madrid.

Trajneri argjentinas foli edhe për atmosferën e skuadrës së tij pas barazimit në “Camp Nou”, në gjysmëfinalen e parë të Kupës së Mbretit, si dhe për Isco, njërin prej “protagonistëve” në kampin e bardhë.

Si është bilanci në dhomën e zhveshjes?

e punojmë çdo ditë për t’u forcuar taktikisht, fizikisht dhe psikologjikisht.

Alvaro Morata mund ta festojë golin…

Respekt për kundërshtarin, por kjo nuk ka të bëjë me shprehjen e sadisfaksionit të vetëm një lojtari.

Cila është situata e Isco?

Ka pasur një problem me fytin, por do ta vlerësojmë këtë pasdite.

Ka ndodhur një tragjedi te Flamengo, ish-shtëpia e Vinicius…

Ai është i shqetësuar, sepse ajo ishte shtëpia e tij. Kjo është normale, sepse kemi të bëjmë me një lajm shumë trishtues.

Mesazhi i Isco në Twitter…

Detyra e një futbollisti profesionist është për t’u trajnuar 100% për ekipin, për t’i shërbyer klubit sa më mirë. Kjo vlen për të gjithë lojtarët, që janë duke punuar shumë mirë.

A jeni zemëruar me këtë mesazh?

Epo…

Cilat janë dallimet dhe ngjashmëritë tuaja si trajner me Simeone?

E vlerësoj dhe kam respekt për “El Cholo”. Ka qenë trajneri im dhe e vlerësoj si një eksperiencë të bukur ndarjen e gjërave profesionale me të.

A do ta vuani presionin në “Wanda Metropolitano”?

Presioni është gjithmonë një stimul për sportistin.

A prisni më shumë nga Bale dhe Asensio?

Ata janë në rritje, janë përmirësuar. Ne të gjithë e dimë se çfarë mund të japin për ekipin. Janë të lumtur dhe po përmirësohen çdo ditë. I shoh mirë në trajnim dhe pres t’i gjykoj në ndeshje.

Cili është çelësi për të fituar në “Wanda Metrpoloitano?

Atletico Madrid është një skuadër intensive, taktike, energjike. Ne duhet të luajmë futbollin tonë me intensitet, për të qenë protagonistë në këtë ndeshje, për të konkuruar me armët tona.

Po nëse Isco ka të drejtë në atë që thotë…

Unë mendoj se iu jam përgjigjur gjithmonë, të gjitha pyetjeve. Gjithmonë jam në dispozicionin tuaj si gazetarë.

Pra, keni krijuar mundësi të barabarta për të gjithë?

Futbolli është punë dhe talent, por duhet të japësh gjithçka në stërvitje, për të qenë në dispozicion dhe luajtur. Është kënaqësi t’i shoh këta lojtarë teksa luajnë dhe stërviten, kur e bëjnë këtë me mjaft dëshirë e përqendrim.

Pra, për ju është më shqetësues një lojtar që mendon më shumë për veten se ekipin?

Nuk është ky rasti. Të gjithë lojtarët janë të përfshirë. Ne të gjithë kemi mbërritur shumë mirë në këtë moment, me përjashtim të Marcos, që shpresojmë të shërohet së shpejti. Kalendari është i ngjeshur, ka vend për të gjithë, por gjëja më e rëndësishme është ndeshja e nesërme (e radhës). Do të jetë bukur, nëse e nisim ndeshjen mire, ashtu si kundër Barcelonës, Sevilla dhe Girona.

Isco: Gjërat ndryshojnë kur ke pak mundësi ta tregosh vetën

Mesfushori i Real Madridit, Isco, doli në mediat sociale pasi argumentoi se ai nuk ka të njëjtat mundësi me Santiago Solari, në krahasim me shokët e tij.

Spanjollja iu përgjigj komenteve të ish-mesfushorit të Los Blancos, Ruben de la Red, i cili më parë tregoi se klubi nuk mund të presë që lojtarët individualë të arrijnë nivelin e pjesës tjetër të grupit.

“Unë plotësisht pajtohem me De la Red, por gjërat ndryshojnë kur nuk ke të njëjtat mundësi si shokët e ekipit tuaj”, tha ai në Twitter.

“Hala Madrid!”

Që nga ardhja e Solarit, Isco është hedhur në stol dhe nuk i është dhënë një shans shumë nga argjentinasi.

 

Presidenti Barcelonës tregon nëse do nënshkruajnë me Iscon

Presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu do të mirëpriste Iscon në Camp Nou, nëse ai do dëshironte të largohej nga Real Madridi.

Ish-lojtari i Malagas është në pozitë jo të mirë aktualisht në Santiago Bernabeu dhe mund të duhet të largohet në verë, gjë që do të thotë që katalanasit do të mbajnë sytë tek ai.

“Nëse trajnerët tanë na kanë kërkuar një lojtar dhe ata kanë dashur të largohen nga Real Madridi atëherë sigurisht që do t’i nënshkruajmë”, tha Bartomeu për “El Partidazo” të COPE.

“Kjo nuk ka ndodhur qëkur kam qenë këtu, por nuk ka paqe pa agresion dhe çdo ekip dëshiron të bëhet më konkurrues.”

“Ne do të bisedonim me Real Madridin për Iscon”.

Lionel Messi mbetet një dyshim për ndeshjen dhe presidenti pranon se nuk e njeh gjendjen e tij aktuale, tranmeton Teleshkronja Post.

“Është një pyetje për trajnerin,” tha ai.

“Nuk e di nëse Leo do të luajë dhe unë nuk do ta kërkoj. Valverde ka lirinë për të bërë atë që mendon se është më e mira për ekipin.”

“Të gjithë trajnerët kanë pasur atë liri, nuk kam informacion se a do të luajë ai”.

Pyetjet kanë rrethuar të ardhmen e Ernesto Valverde në klub, por Bartomeu dëshiron që ai të vazhdojë.

“Ai ka një kontratë për vitin e ardhshëm dhe ai është i lumtur dhe dëshiron të mbetet”, tha presidenti.

“Dua që ai të qëndrojë edhe nëse nuk fitojmë asgjë këtë sezon.”

“Duke qenë trajner i Barcelonës ju lë shumë, por ai është i vendosur mirë në klub dhe e pashë atë si më serioz vitin e kaluar”.

Pavarësisht se Neymar thuhet se dëshiron të kthehet në katalanasit, presidenti hodhi poshtë raportet që braziliani e kishte quajtur klubin në mënyrë që t’i kërkonte që t’i ofrojnë atij një ikje në Paris Saint-Germain.

“Ai kurrë nuk më ka thënë se ai dëshiron të kthehet që kur ai u largua.”

“As ai as babai i tij nuk më kanë thirrur, kemi marrë një vendim dhe nënshkruam Coutinho dhe Dembele.”

“Ata janë më të rinj dhe ne jemi shumë të kënaqur me ta,” përfundoi presidenti Barcelonës./TeleshkronjaPost/

Isco bën shaka për zëvendësimin e tij: “Unë jam i keq, kjo është arsyeja pse unë nuk luaj”

Ish-lojtari i Malagas, Isco, ishte shumë aktiv në stol gjatë ndeshjes kundër Espanyol.

Një ditë pas fitores u publikuan pamje të asaj që ndodhi në stolin e Real Madridit gjatë ballafaqimit të tyre kundër Espanyol në Cornellá.

Një nga protagonistët e bankës rezervë ishte Isco, përcjellë Teleshkronja Post. Ai nuk u inkuadrua në fushë, por ai ishte shumë aktiv gjatë ndeshjes.

Ai u pa duke kryer nxemjet gjatë ndeshjes, pa asnjë shpresë për t’u inkuadruar në fushë. Dhe më në fund u pa një shaka me Luca Zidane për zëvendësimin e tij.

Mesfushori, shumë i ngrohtë, dha shpjegimin e tij në mes të qeshjeve: “Unë jam i keq, kjo është arsyeja pse unë nuk luaj,” tha ai me habinë e shokëve të tij.

Kundër Espanyol ai nuk luajti as një minutë dhe kundër Sevillës vetëm 13. Me Real Betisin ai nuk luajti dhe kundër Real Sociedad ai kishte vetëm 33 minuta. Ai nuk mund të gjejë rregullsinë me Solarin./TeleshkronjaPost/

Lajmi i keq për Iscon pas mosmarrëveshjes me Solarin

Marrëdhëniet jo të mira mes Iscos dhe Solarit po ndikojnë shumë keq në karrierën e Iscos.

Selektori spanjoll Luis Enrique nuk mund t’i garantojë Iscos një vend në skuadrën e tij të ardhshme të Spanjës për shkak të mungesës së minutave në Real Madrid.

Edhe pse ai ka qenë gjithmonë i pranishëm në vitet e fundit për Spanjën, Isco ka pasur një sezon të vështirë në nivelin e klubit.

Lojtari nuk ka startuar një ndeshje në LaLiga që nga ndeshja fundit e Julen Lopetegui në krye të Madridit, shkatërrimi 5-1 i Clasico nga Barcelona.

Nën Santiago Solarin, Isco është dashur të jetë i kënaqur me një rol si zëvendësues apo vetëm duke startuar në ndeshjet tjera dhe ai nuk arriti madje as të zbresë në stol në fitoren e së dielës 4-2 në Espanyol.

Spekulimet kanë sugjeruar se ai është i lumtur të qëndrojë në klub deri në fund të sezonit për të parë nëse qëndron Solari, por statusi i 26-vjeçarit në skuadrën e Spanjës mund të preket para kësaj, me fushatën e tyre të kualifikimit Euro 2020 që fillon në muajin mars .

Duke folur për Movistar, shefi i Spanjës Luis Enrique tha: “Tani për tani, nuk e di nëse do ta telefonoj, ne do ta trajtojmë secilin rast individualisht. Kanë mbetur akoma dy muaj për listën, edhe pse unë do të preferoja që ai të luante më shumë minuta.”

Solari: “Isco? E vetmja betejë që unë kam është ndeshja e radhës”

Para ndeshjes së Real Madridit kundër Espanyol në natën e së dielës, Solari iu përgjigj edhe një herë situatës së Isco, duke lavdëruar gjithashtu Vinicius Junior dhe Benzeman.

Isco hyri si zëvendësues kundër Girona të enjten, duke zëvendësuar Dani Ceballos, dhe ende ka shumë intriga që rrethojnë vendin e tij të tanishëm në ekip.

“Beteja e vetme që ekziston është ajo e ndeshjes së ardhëshme,” Solari u përgjigj kur u pyet për një betejë të vazhdueshme me Iscon.

Megjithatë, duke folur për Benzema, Solari ishte shumë më i hapur pasi ai ishte i lumtur nga performancat e tij të fundit.

“Benzema është në formë të mirë, ai ka një vit të madh,” shtoi spanjolli.

“Unë gjithmonë them se ai është shumë bujar dhe i gatshëm ta ndihmojë ekipin.Ai është duke luajtur shumicën e ndeshjeve dhe është një nga lojtarët me më shumë minuta .”

“Ai është një nga sulmuesit më të mirë në botë,” u shpreh Solari.

“Me këdo që luan Real Madridi, Viniciusi do të vazhdojë të rritet si lojtarë,” dhe Solari pranon se ai i është përshtatur shumë mirë në ekipin e parë.

“Vinicius është duke luajtur mirë, jemi të kënaqur”, tha ai në fillim ai.

“Ai është 18 vjeç dhe adaptimi i tij ka qenë shumë i mirë”.

Klubi Madrilen kishte Gareth Bale, Marco Asensio dhe Mariano Diaz të gjithë të përfshirë në stërvitje të shtunën në mëngjes, por Solari nuk dëshiron të nxitojë – sidomos me uellsianin.

“Ne do të shohim se kush po luan nesër dhe në javët e ardhshme”, tha ai.

“Lojtarët që janë duke u rikuperuar, ne duam që ata të jenë gati sa më shpejt të jetë e mundur.Gareth është i rëndësishëm për ne, sepse ai është një futbollist fantastik,” tha në fund Solari.

Espanyoli nesër në mbrëmje e pret Real Madridin në shtëpi në La Liga./TeleshkronjaPost/

Isco i thotë Sergio Ramos: A je i vetëdijshëm se ne nuk flasim?

Sergio Ramos postoi një foto me mendime në mediat sociale (instagram) dhe mori një përgjigje kurioze dhe të pa pritur nga Isco.

Me atë që është raportuar në ditët e fundit se qendërmbrojtësi dhe mesfushori nuk flasin me njëri-tjetrin, ish-menaxheri e Malagës tha me shaka.

“A jeni në dijeni se ne nuk flasim?” Shkruante Isco.

“Kjo është ajo që dikush ka menduar.”

Mesfushori shtoi disa emoji interesant. Ende nuk dihet pse Isco ka bërë këto veprime, i cili nuk po kalon formë të mirë tek Real Madridi.

 

View this post on Instagram

 

Big challenges ahead. Let’s do this! #HalaMadrid

A post shared by Sergio Ramos (@sergioramos) on

Solari: Vinicius ka talent, unë vendos nëse Isco do të luaj

Santiago Solari foli para ndeshjes së dytë të Copa del Rey kundër Leganesit.

Trajneri argjentinas ka dhënë një intervistë para sfidës së kthyese të ditës së nesërme, ku të parën e kishin fituar madrilenët me rezultat 3-0 në Santiago Bernabeu.

Strategu u pyet rreth gjendjes aktuale të Iscos si dhe lojtarit të ri, 18-vjeçarit brazilian, Vinicius Junior.

“Ne kemi një skuadër të mrekullueshme dhe unë duhet të zgjedh se cili lojtar do përfshihet në çdo lojë”, tha Solari kur u pyet nëse do të luajë mesfushori spanjoll.

Sa i përket sulmuesit, Santiagoi deklaroi se Viniciusi ka plot talent dhe ka nevojë që më shumë të paraqitet në fushën e blertë.

“Ai ka shumë talent dhe talentin duhet ta dëshmojë në ndeshjet para shikuesve tonë si dhe si mysafirë. Vinicios ka shumë merita, por ne duhet të kujdesemi për shkak se ka 18 vjet dhe pesha e konkurrencës gjithmonë bie mbi lojtarët më me përvojë”, tha ai.

Ndryshe, ndeshja mes Leagnesit dhe Los Blancos do të zhvillohet në stadiumin “Municipal de Butarque” dhe pritet të startojë rreth orës 21:30.

A po largohet Isco në janar ? Përgjigjet Solari

Trajneri madrilen, Solari u shfaq para gazetarëve pas përfundimit të ndeshjes.

Tekniku spanjoll analizoi lojën e ekipit të tij ndërsa konfirmoi edhe dëmtimin e Benzemas që ka pësuar në gishtin e dorës së djathtë.

”Mbrojtja me tre lojtar ishte për shkak të rrethanave që kemi në skuadër. Kemi shumë problemi me shumë lojtar sulmues të dëmtuar.”

”Ky vit është një vit i mirë për të rinjtë e ekipit, ata po inkorporohen me skuadrën dhe kanë qenë në nivelin e klubit. Ky është një lajm i mirë për Real Madridin.”

”Benzema ka një frakturë në gishtin e dorës së djathtë. Tani mbetet të kontrollohet nga mjekët e klubit për të parë se si duhet vazhduar. Është e vështirë t’a zëvendësosh atë me ndonjë lojtar tjetër.”

”Situata e Iscos? Të gjithë lojtarët janë për të luajtur, të gjithë janë pjesë e skuadrës. Të gjithë janë të rëndësishëm, edhe ata që luajnë, edhe ata që nuk luajnë.”

Ndërsa kur u pyet për largimin e Iscos në janar, kështu u përgjigj Solari:

”A do të largohet Isco në merkaton e Janarit? Kjo pyetje nuk është për mua.”/TeleshkronjaPost/

Formacionet zyrtare: Real Betis – Real Madrid

Isco nuk ka luajtur në Copa del Rey në mesjavë dhe ai nuk është në formacionin fillestar të Real Madridit për ndeshjen e LaLiga Santander të së dielës ndaj Real Betis, madje edhe me Los Blancos që vuajnë nga shumë lëndime.

Marcelo gjithashtu është lënë në stol, pasi Santiago Solari ka zgjedhur të luajë tre mbrojtës qendror dhe të luajë Dani Carvajal dhe Sergio Reguilon si krahë mbrapa.

Përpara, Karim Benzema shoqërohet nga Vinicius, i cili ka mposhtur gripin që ai kishte vuajtur gjatë ditëve të fundit.

Real Madrid XI është si më poshtë:

Keylor Navas; Raphael Varane, Sergio Ramos, Nacho; Dani Carvajal, Luka Modriç, Casemiro, Fede Valverde, Sergio Reguilon: Benzema, Vinicius.

Real Betis XI është si më poshtë:

Pau Lopez; Antonio Barragan, Aissa Mandi, Marc Bartra, Francis; William Carvalho; Joaquin, Sergio Canales, Giovanni Lo Celso, Andres Guardado; Antonio Sanabria./TeleshkronjaPost/