Strakosha si lider dërgon Lazion në gjysmëfinale të Kupës së Italisë

Lazio ka arritur fitore plotësisht të merituar kundër Interit sonte në çerekfinale të Kupës së Italisë.

Thoma Strakosha ishte heroi i këtij takimi pasi që priti dy penallti për ta dërguar Lazion në gjysmëfinale ku përballet me Milanon

Interi nuk është më në garë për Kupën e Italisë. Skuadra nga Milano është mposhtur sonte me penallti nga Lazio e Valon Berishës, Riza Durmishit dhe portierit të pazëvendësueshëm të Kombëtares shqiptare, Thoma Strakosha.

Pjesa e parë ishte shumë më e mirë për Lazion, por ishte pikërisht Handanovic, portieri i Interit, i cili bëri disa pritje fantastike në drejtim të portës së tij.

E nëse Handanovic ishte protagonist gjatë shumicës së pjesës së parë, portieri shqiptar Strakosha ishte heroi i pjesës së dytë.

Në pjesën e parë, Interio pati mundësinë më të mirë për të shënuar me Candrevan, por italiani bëri një goditje të pamendueshme e cila përfundojë lart mbi portën e Strakoshës.

Në pjesën e dytë, të dyja skuadrat kishin mundësi për të shënuar, por Strakosha dhe mbrojtja e Lazios ishte në nivelin e duhur dhe ishte shumë e rrezikshme në kundërsulme.

Minutat e rregullt të kësaj ndeshje përfundojnë me rezultat 0-0.

Në gjysmë ore shtesa Lazio përsëri fillon të rrezikon. Pjesa e parë e shtesave përfundon me rezultat 0-0, por në fillim të pjesës së dytë, në minutën e 108 për Lazion shënon Immobile një gol interesant.

Por, kur u mendua që ndeshja do të përfundonte, Interi fiton një penallti kontraverse në fund, të cilën në gol e shndërroi Icardi.

Nga penalltitë, Strakosha priti dy të tilla për t’ia mundësuar Lazio kalimin në gjysmëfinale duke e mposhtur me rezultat 4-5.

Në këtë ndeshje një penallti e humbi edhe mbrojtësi i majtë i Lazio, shqiptari Riza Durmishi. /GazetaExpress/

Icardi – Inter, zhvillim i papritur

Gruaja dhe agjetja e Mauro Icardit, Wanda Nara, ka konfirmuar se burri i saj shpreson të nënshkruajë kontratë të re me Interit këtë javë.

Ajo u shprehë fillimisht, “Gjithçka është në rregull”.

Ajo është edhe agjente e tij dhe ka marrë pjesë në negociata e që më parë ka treguar dallimet që ajo ka një pozitë të tyre.

Portali italian Tuttomercatoweb shkruan se nënshkrimet pritet që të bëhen shpejt, duke e zgjatur kontratën aktuale deri në qershor të vitit 2023.

“Ne ende nuk kemi bërë një takim me drejtuesit e Inter”, ka thënë Wanda për gazetarët derisa ka marrë pjesë në një mbrëmje bamirëse në Milano.

“Gjithçka po shkon mirë, nuk ka probleme”.

Ajo është pyetur nëse do të këtë takim gjatë kësaj jave, “Ne shpresojmë të ndodh kjo!”.

Inter ka tentuar ta bindë sulmuesin argjentinas që të nënshkruaj kontratën tash e një vit, por duket se tash ka arritur ta bindë.

Për Icardin interesim kanë shprehur disa top klube si Real Madridi, Manchester United e Barcelona, por pa oferta konkrete./TeleshkronjaPost/

Interi fiton minimalisht kundër Empoli / VIDEO

Interi e ka mposhtur 1-0 Empolin të shtunën në Carlo Castellani, duke e regjistruar fitoren e tretë minimale radhazi, si dhe i është afruar Napolit në vendin dy pikë në vendin e dytë në renditjen tabelore.

Skuadrës së Luciano Spallettit përsëri i ka mjaftuar vetëm një gol për t’i fituar tri pikë të plota, pasi pas fitoreve minimale Udineses dhe Napolit, e ka mposhtur edhe Empolin 1-0.

Një pjesë e parë, e dominuar nga Interi në posedim por pa raste dhe me vetëm një goditje në portë nga vizitorët dhe asnjë nga vendasit, padyshim se u mbyll pa gola.

Megjithatë, zikaltrit e morën më seriozisht pjesën e dytë dhe nga pesë goditje në kornizën e portës së Empolit, shënuan një herë, atë që ishte goli i fitores.

Keita Balte me një goditje nga brendia e zonës shënoi në qoshe duke ia siguruar Interit tri pikë tjera një çerek ore para fundit.

Interi përforcon pozitën e tretë me 39 pikë, tetë më shumë se Lazio në vendin e katërt, dy më pak se Napoli në vendin e dytë dhe 14 më pak se lideri Juventus.

Empoli vazhdon të qëndrojë në vendin e 16-të me 16 pikë.

Cristiano takohet edhe me Milan Skriniar / VIDEO

Cristiano Ronaldo me shokë arriti që të dalë prapë i pamposhtur në Serie A edhe pas 15 xhirosh.

Mario Mandzukic me golin e minutës së 68′ të ka ndihumuar Juventus që të fitojë me rezultat minimal kundër Inter, raporton Teleshkronja Post.

Por si zakonisht Cristiano Ronaldo tenton për t’i treguar aftësitë, me lëvizjet e tij e trullosë qendërmbrojtësin e Interit, Milan Skriniar.

Skriniar për shkak të përformancave të mira, ai tani po konsiderohet një nga qendër mbrojtësit më të mirë në botë./Teleshkronja Post/

Video ku Ronaldo takohet edhe me Skriniar :

 

Përfundon derbi Juve – Inter, vendos një gol / VIDEO

Juventusi i Allegrit ka triumfuar minimalisht me rezultat 1-0 ndaj Interit në derbin e Italisë të zhvilluar në “Allianz Stadium.”

Ishte në pergjithsi një ndeshje e mërzitshme, me pak raste shënimi për të dy palët, raporton Teleshkronja Post.

Ndeshja u dominua më shumë nga Juventus, derisa Inter pati momentet e veta në pjesën e dytë.

Pjesa e parë u mbyll me rezultat 0-0, ku rastin më të mirë e pati Gagliardini ku i vetëm përballë portierit  goditi shtyllën.

Pjesa e dytë filloi me një dominim të Inter, por Juventusi pas disa minutave mori veten ku në minutën e 68’të shënoi me anë të Mandzukic.

GettyImages-Dybala-Brozovic
(Paulo Dybala dhe Marcelo Brozoviç gjatë ndeshjes /GettyImages)

Pas 15 xhirove në Serie A, Juventus me këtë fitore shkëputet edhe më nga vendi i dytë i cili mbahet nga Napoli.

Ndërsa vendi i tretë mbahet nga Inter, dhe vendi i katërt Milan./Teleshkronja Post/

  1. Juventus – 43 pikë.
  2.  Napoli – 32 pikë
  3. Inter – 29 pikë
  4. Milan – 25 pikë

Mandzukic shënon kundër Inter, ndezet Alianz Stadium / VIDEO

Juventus ka kaluar në epërsi kundër Interit në minuten e 78 të takimit.

Golin e shënoi Mario Mandzukic pas një asistimi të bukur nga Cancelo, ku Mandzukic lehtësisht shtyu topin në rrjetë.

Ka mbetur edhe pak kohë deri në fund të ndeshjes, raporton Teleshkronja Post

Video e golit :

Juventus vs Inter – LIVE

Juventus sonte pret Inter Milanin në Alianz Stadium, derbi i parë për këtë sezon mes këtyre dy skuadrave.

Inter shpreson në fitore nëse do që sadopak ti afrohet Juventus në krye të tabeles së Serie A, raporton Teleshkronja Post.

Ky duel pritet të jetë i veqant për Cristianon, pasi për të është derbi i parë kundër rivalëve më të mdhenjë të Juventus.

Shiko Live ndeshjen :

Formacionet e mundshme: Juventus – Inter

Kryendeshja e javës së 15-të në Serie A, që njëkohësisht do të jetë ndeshja hapëse e kësaj xhiroje, do të luhet në mes të Juventus dhe Inter.

“Zonja e vjetër” do të jetë nikoqire e “zi kaltërve” në një ndeshje që pritet të jetë jashtëzakonisht spektakolare, dhe që luhet sot (e premte) me fillim nga ora 20:30.

Juventus është shkëputur me 40 pikë në krye të tabelës, duke numëruar kësisoj 11 pikë më shumë se Inter që pozicionohet në vendin e tretë.

Megjithatë, skuadra e Luciano Spallettit llogaritet si skuadra e vetme që mund të qëndrojë afër “biankonerëve” këtë edicion në Serie A.

Për derbin ndaj Interit, trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri, nuk do të mund të llogarisë në shërbimet e Alex Sandro, Barzagli dhe Khediras.

Në anën tjetër, te Inter duhet veçuar mungesa e mesfushorit Radja Nainggolan.

Formacionet e mundshme:

JUVENTUS (4-3-1-2): Szczesny; De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Cancelo; Bentancur, Pjanic, Matuidi; Dybala; Mandzukiç, Cristiano Ronaldo.

INTER (4-3-3): Handanovic; D’Ambrosio, De Vrij, Skriniar, Asamoah; Vecino, Brozoviq, Joao Mario; Politano, Icardi, Perisic.

Roma-Inter, formacionet zyrtare / FOTO

Roma e pret sonte prej orës 20:30 në shtëpi Interin në kuadër të xhiros së 14-të në Serie A.

Roma aktualisht është në pozitën e nëntë me 19 pikë, dhe sot kërkon fitore që të ngrihet më lart në renditje, shkruan Teleshkronja Post.

Kurse Interi është në pozitën e tretë me 28 pikë dhe sot i duhet fitorja për të qëndruar në hap me Napolin, që luan nesër mbrëma ndaj Atalantas dhe ka një pikë më shumë se skuadra e Luciano Spallettit.

Në kate ndeshjet e fundit Roma ka fituar dy herë, Interi një herë dhe një ndeshje ka përfunduar pa fitues.

Inter

Tottenhami gjunjëzon Interin dhe mban gjallë shpresën për të kaluar Grupin B

Ekipi i Tottenhami fitoi ndaj Interit me rezultat 1-0 në kuadër të Grupit B të Ligës së Kampionëve.

‘Spurs’ ishin për një nuancë më të mirë dhe kështu mbajtën gjallë shpresën për kualifikimin në fazën tejtër, raporton Teleshkronja Post.

Rastin e parë serioz për gol e kishte Lucas në minutën e 30-të, por Samir Handanovic nuk lejon golin.

Pas tetë minutash Harry Winks goditi shtyllën pas një gjuajte të fuqishme jashtë zonës dhe me rezultatin 0-0 përfunduan 45 minutat e parë.

Në fillimin e pjesës së dytë ishin zikaltrit ata që u treguan me të rrezikshëm, por pa ide para portës kundërshtare.

Spurs rimarrin shpejt lojën në dorë, ndërsa shansin më të mirë e kishin me anë të Jan Vertonghen në minutën e 71-të.

Pesë minuta më vonë Hugo Lloris shpëtoi vendasit pasi arriti të mbrojë gjuajtjen e Ivan Perisic.

Goli i vetëm në takim erdhi në minutën e 80-të me anë të Christian Eriksen.