Zyrtare: Inaki Williams i Athletic Bilbao nënshkruan kontratë 9 vjeqare

Inaki Williams ka nënshkruar një kontratë të re nëntë vjeçare me Athletic Bilbao pas spekulimeve që e lidhnin atë me Manchester United në ditën e fundit të merkatos në Angli.

Marrëveshja e tij e re me klubin nga La Liga mund ta mbajë atë në San Mames Stadium deri në qershor 2028 dhe përfshin një klauzolë lirimi prej 125 milion £ Funte.

Williams ishte një nga disa sulmuesit të lidhur me një transferim në Old Trafford, sipas raportimeve në Spanjë, raporton Teleshkronja Post.

Manchester United sapo kishte shitur sulmuesin e Belgjikës, Romelu Lukaku në Inter për 73 milion £, por nuk transferoj asnjë tjetër që ta zëvendësoj boshllëkun e sulmuesit shtatë gjatë.

Williams, Mario Mandzukic dhe ish-sulmuesi i Tottenham, Fernando Llorente u përfolën të gjithë si mundësi të minutës së fundit pas rënies së masës së tyre për sulmuesin e Juventusit, Paulo Dybala.

Sulmuesi i lindur në Bilbao shënoi 15 gola në 41 paraqitje në Spanjë sezonin e kaluar.

Dritarja e transferimeve për La Ligën e Spanjës, Serinë A të Italisë, Bundesligën e Gjermanisë dhe Ligue 1 të Francës mbyllet në periudha të ndryshme të hënën më 2 shtator.

Ndërkohë, klubet e Ligës së parë, Ligës së dytë dhe Skocia mund të bëjnë marrëveshje deri më 2 shtator./TeleshkronjaPost/