Iker Casillas tallet me Busquets në Instagram

Ish-portieri legjendar i Real Madridit, Iker Casillas ka bërë shaka me mesfushorin e Barcelonës, Sergio Busquetsin në një fotografi në rrjetin social ‘Instagram.’

Ish-lojtari i Barçës, Cristiano Tello e postoi një fotografi bashkë me ish-bashkëlojtarin e tij Sergio Busquets gjatë pushimit veror dhe pyeti se kush kishte marrë më shumë rreze dielli.

Tello e postoi fotografinë bashkë me Busquets, Marc Bartra dhe Sergi Roberto një jaht.

“Çfarë ekipi. Kush është rrezitur më së paku”, bëri shaka Tello në Instagram.

“Busi (Busquets) paska trup të turpshëm!” u përgjigj ish-portieri legjendar i Real Madridit dhe Spanjës, Casillas.

“Tani mund ta lironi frymën”, shkroi mesfushori i Atletic Bilbaos, Iker Muniain.

Në anën tjetër, Iker Casillas është pensionuar nga futbolli aktiv para pak muajsh, pasi pati pësuar infarkt. /teleshkronja/

Zyrtare: Iker Casillas përfundon karrierën si futbollist

U paralajmërua qysh para pak ditësh se më nuk do të mund të luaj futboll nga vet mjeku, i cili e bëri operacion portierin spanjoll.

37 vjeqari do të tërhiqet zyrtarisht nga futbolli. Iker Casillas pësoi një sulm në zemër disa ditë më parë dhe mjekët i kanë ndaluar atij të luajë futboll.

Kështu Porto tashmë duket e dorëzuar që Casillas të riktheheht në fushën e lojës teksa presidenti i skuadrës portugeze Jorge Nuno Pinto da Costa ka nisur ofensivën për të gjetur portier të ri.

“Ne kemi një problem shtesë me Casillas, i cili kishte rinovuar dhe tashmë nuk do mundet të luajë . Tani ne mendojmë për portierin e ri tha ai për revistën portugeze “O Jogo”.

Casillas u largua nga spitali pas 6 ditësh duke pranuar se nuk e di se çfarë do të bëhet të ardhmen e tyre, por se ishte e rëndësishme që të ketë kapërcyer problemin e tij mjekësor.

“Ndihem shumë më mirë, ajo që më duhet është një pushim për disa javë ose disa muaj, tha Casillas pas daljes nga spitali.

510 ndeshje me Real Madridin që nga viti 1999 deri më 2015, 116 ndeshje me klubin e Portos nga 2015 deri sot, dhe 167 ndeshje me kombëtaren spanjolle.

Spanjolli ka fituar mbi 20 trofe madhorë si Ligë të Kampionëve, Kupë të Botës, Evropian dhe Ligën Spanjolle.
/TeleshkronjaPost/

Gjithqka përfundon, për Casillas nuk ka më futboll

Dje padyshim ishte personi më i komentuar në media, Iker Casillas dje pësoj një infarkt në zemër ku më pas u shtrua në spital.

Në spitalin e qytetin e Portos Iker iu nënshtrua një operacioni në zemër ku iu vu një stentë.

Operacioni i tij kaloj me sukses, këtë e ka konfirmuar vet doktori i Casillas, por me këtë lajm të mirë nuk përfundoj.

Legjenda e Spanjes, Real Madridit dhe Portos me sa duket nuk do të luaj më futboll, tash e tutje vetëm si tifoz, shkruan Teleshkronja Post.

Casillas ndryshe njihet edhe si Kapiteni i La Decimas

Dr.Juan Antonio Corbalan ka treguar se Casillas nuk do luajë më në fushën e gjelbët, aty ku shkruajti histori.

“Nuk mund të luash më futboll nëse ke një stentë të vendosur, kjo vlen pjesërisht edhe për portierët,” tha Dr.Corbalan.

“Iker do të përfundojë karrierën duke u rikthyer për të shijuar një jetë normale por unë dyshoj shumë se do të luajë përsëri futboll profesional”.

37 vjeqari njihet si një nga portierët më të mirë në histori, deri më tani ka luajtur rreth 800 ndeshje në futbollin profesional.

Fitues i Kupës së Botës. (Foto:EPA)

510 ndeshje me Real Madridin që nga viti 1999 deri më 2015, 116 ndeshje me klubin e Portos nga 2015 deri sot, dhe 167 ndeshje me kombëtaren spanjolle.

Spanjolli ka fituar mbi 20 trofe madhorë si Ligë të Kampionëve, Kupë të Botës, Evropian dhe Ligën Spanjolle./Teleshkronja Post/

Messi flet për fitoren dhe i dërgon mesazh Casillas

Mbrëmë ishte edhe një natë tjetër magjike për Leo Messin kundër Liverpool në Camp Nou, ku Barcelona fitoj me rezultat 3-0.

Argjentinasi realizoj 2 gola ndaj ‘The Reds,’ skuadra e vetme angleze ndaj të ciles ‘Pleshti’ ende nuk i kishte shënuar.’

Leo pas ndeshjes në rrjetin social ‘Instagram’ komentoj fitoren e Blaugranëve dhe nuk harroj ta përshëndes ish-kapitenin e Real Madridit, Iker Casillas.

I gëzuar me rezultatin sonte. Por ne ende duhet të shkojmë në Anfield, një fushë shumë e vështirë, ku Liverpooli, i cili është një ekip i madh, do të shtyjë shumë. Momenti më i rëndësishëm i sezonit po vjen dhe ne duhet të jemi më afër dhe më afër se kurrë. Së fundi, dua ta shfrytëzoj këtë mundësi për të dërguar një përqafim në @ikercasillas dhe dëshiroj që ai të shërohet shumë shpejt.

Kapiteni i Barcelonës, Lionel Messi ka kritikuar trajtimin e Camp Nou ndaj Philippe Coutinho, pasi tifozët e vërshëllyen edhe një herë brazilianin gjatë fitores 3-0 të ndeshjes së parë të tij ndaj Liverpoolit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Por Messi i ka dalë në mbrojtje Coutinhos, duke i kërkuar tifozëve që ta mbështesin Coutinho.

“Kjo është një kohë kur ne duhet të jemi më të bashkuar se kurrë, si lojtarë dhe tifozë”, tha ai pas ndeshjes.

Ndryshe, Leo Messi me këta dy gola ka arritur në shifren 600 gola me klubin e Barcelonës, i dyti në histori pas brazilianit Pele për një klub të vetëm./Teleshkronja Post/

Lajmërohet Casillas nga spitali, poston në Twitter

Sot padyshim ishte kryelajmi i ditës në media.Iker Casillas ka njoftuar se gjithçka është në rregull me shëndetin e tij, pas sulmit në zemër që e pësoi të mërkurën në mëngjes gjatë një seance stërvitore me skuadrën e tij Porto.

Portieri legjendar spanjoll i ka falënderuar të gjithë për mesazhet dhe dashurinë që ia kanë dërguar, në një postim në rrjetin social Instagram.

“Çdo gjë është nën kontroll këtu. U frikësova shumë por forcën e kam të paprekur. Faleminderit të gjithëve për mesazhet dhe dashurinë”, shkroi Casillas.

Klubi portugez njoftoi sot më herët se gjendja shëndetësore e portierit spanjoll është e mirë dhe stabile dhe se problemi i tij me zemër është rregulluar.

Casillas iu nënshtrua një operacioni të vogël, një kateterizimi kardiak, menjëherë pasi u pranua në spital pas një sulmi të vogël në zemër gjatë një seance stërvitore me Porton të mërkurën në mëngjes.

Menjëherë pasi gjendja ishte qetësuar dhe procedurat mjekësore ndaj tij ishin kryer, 37-vjeçari u kishte shkruar miqve më të afërt, duke u thënë shkurt: “Jam mirë”.

Casillas do t’i mbushë 38 vjet këtë muaj dhe ka qenë pjesë e Portos që prej vitit 2015 dhe sapo e ka rinovuar kontratën me klubin portugez për një sezon, me opsion për të paktën edhe një vit tjetër.

Ky është urimi i Ronaldos për Casillas, pas shtrirjes në spital

Shumë atletë, futbollistë, analistë, klube donin të tregonin mbështetjen e tyre dhe të inkurajojnë Iker Casillasin pasi portieri spanjoll Porto pësoi një infrakt në zemër gjatë trajnimit të mërkurën.

Portieri spanjoll ndihej keq pas trajnimit. Jeta e tij nuk është në rrezik dhe ai nuk do të luajë përsëri gjatë pjesës tjetër të sezonit.

Për gjendjen e tij ka lëshuar komunikatë zyrtare edhe klubi i tij aktual, Porto, duke qartësuar se Casillas ka gjendje stabile për momentin.

E pa reaguar nuk ka ndenjur as ish-bashkëlojtari i tij i vjetër, Cristiano Ronaldo

Portugezi në Instastory shkruan: Shumë forcë për ty miku im. Po pres të shërohesh sa më shpejtë.”

Lexo të gjitha reagimet e lojtarëve, klubeve analistëve dhe githë botës sportive për portierin legjendarë spanjoll./TeleshkronjaPost/

Klubet Porto dhe Real Madridi me komunikatë zyrtare për gjendjen e Casillas

Klubi portugez Porto ka lëshuar një deklaratë në faqen e saj të internetit duke shpjeguar gjendjen shëndetësore të Iker Casillas, i cili është shtruar në spital pas një infarkti në zemër.

Mesazhi i klubit është i sigurt. “Është mirë, gjendja e tij është e qëndrueshme.”

“Iker Casillas pësoi një infarkt akut miokardi gjatë trajnimit të mërkurën në mëngjes, mbajtur në Qendrën e Trajnimit dhe Sportit PortoGaia në Olival, dhe sesioni i punës u ndërpre shpejt për të ndihmuar portierin FC Porto, i cili aktualisht është në CUF Spitalore Casillas është mirë, të qëndrueshme dhe me problemin e zemrës të zgjidhur “, tha deklarata.

Gjithashtu edhe ish-klubi i Casillas, Real Madridi ka lëshuar një komunikatë zyrtare duke u solidarizuar me gjendjen e tij.

“Real Madrid C.F dëshirojnë të shohin kapitenin e tyre të përjetshëm të rimëkëmbet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe t’i dërgojë të gjithë guximin e botës,” shkruhet në komunikatë./TeleshkronjaPost/

Shtrohet në spital Iker Casillas

Raportimet e disa gazetave me nam në Portugali pohojnë se Iker Casillas është shtruar urgjentisht në sptialin e Portos.

Besohet se portieri i FC Porto pësoi një infarkt miokardi në mëngjesin e së mërkurës, por gjendja e tij besohet të jetë e qëndrueshme dhe jo kër’cënuese për jetën.

Raportet janë të kuptueshme duke pretenduar se Casillas nuk do të luajë për pjesën e mbetur të sezonit dhe do të kërkojë të shërohet larg nga fusha e gjelbërt.

Porto konfirmoi lajmin për TVI, por thoshte se ndalesa spanjolle po ‘bën mirë’ pasi u dërgua në Portofoli Spitalor në Porto më parë sot.

Pavarësishtë këtij lajmi ata përsëritin se Casillas besohet të jetë ‘jashtë rrezikut’ tani, raporton Teleshkronja Post.

37-vjeçari është një legjendë e padiskutueshme në sportin e futbollit, duke e bërë emrin e tij në Real Madrid dhe me të drejtë është konsideruar si një nga portierët më të mëdhenj në histori.

Menjëherë pas lajmit shumica e klubeve të mëdha evropiane dhe futbollistë kanë uruar shërim të shpejtë për Casillas.

Casillas vendosi të largohet nga klubi i tij i djalërisë në 2015 dhe ka kaluar katër sezonet në Portugali, duke mbledhur mbi 150 paraqitje.

Më shumë përditësime do raportojmë më vonë dhe të gjitha lutjet tona më të mira për Casillas dhe familjen e tij./Teleshkronja Post/