Thaçi pas takimit me zyrtarin amerikan: Kosova e gatshme për dialog, s’pajtohemi me kushtet e Beogradit

Presidenti Hashim Thaci në Facebook ka shkruar se cka ndodhi sot në takimin me nënsekretarin amerikan për Politikë të Jashtme, David Hale.
Postimi i plote:

Sot, së bashku me kryeparlamentarin Kadri Veseli dhe kryeministrin Ramush Haradinaj, zhvilluam një takim me Nënsekretarin për Çështje Politike në Departamentin e Shtetit, David Hale.

Temë e diskutimit ishte aktualiteti politik në Kosovë, e ardhmja euroatlantike e vendit dhe bashkëpunimi bilateral me SHBA-në. Biseduam edhe për zhvillimet aktuale në Ballkanin Perëndimor, me theks të veçantë për vazhdimin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë në këtë momentum të ri, si mundësi për një marrëveshje përfundimtare dhe gjithëpërfshirëse, që do t’i mbyllë të gjitha çështjet e hapura në mes të vendeve tona. Pra, për një marrëveshje ligjërisht obliguese, që do të sjellë njohjen reciproke dhe ulësen në Kombet e Bashkuara dhe që do të na mundësojë që të kalojmë nga gjendja e armiqësisë së përhershme në një gjendje të paqes, normalitetit dhe bashkëpunimit mes vendeve tona.

Duke mos u pajtuar me kushtëzimet e Beogradit, Kosova përsëriti zotimin se është gati për dialog sa më gjithëpërfshirës dhe transparent. Për këtë edhe Kuvendi i Kosovës e ka miratuar Platformën për Dialogun.

Ne i shprehëm edhe një herë falënderimin tonë për letrat e presidentit Trump dhe mbështetjen për një marrëveshje që balancon interesat e të dyja vendeve, si të pavarura dhe sovrane. Por, edhe e shprehëm qëndrimin se Status Quo-ja dhe gjendja e konfliktit të ngrirë është e papranueshme. HTH

Përfundon takimi i liderëve me përfaqësuesin e DASH nga Amerika

Liderët e institucional, presidenti Hashim Thaçi, kryeministri Ramush Haradinaj si dhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli kanë përfunduar takimin me zyrtarin e lartë amerikan, David Hale.

Pas këtij takimi, të zhvilluar në Ambasadën së SHBA-së në Prishtinë, liderët janë mbledhur në njërin prej restoranteve të kryeqytetit.

Diplomati amerikan në këtë takim raportohet t’u kërkuar nga liderët e vendit që të bëhet pezullimi i taksës 100 për qind ndaj mallrave që importohen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

Në vazhdim më teper informata…

Ndryshe, tashmë kanë kaluar më shumë se tre muaj prej kur Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për vendosjen e taksës 100 për qind ndaj produkteve serbe dhe boshnjake.

Para se të vijë në Prishtinë, diplomati amerikan David Hale, dje ka qëndruar në Bograd. Gjatë takimit me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, Hale ka kërkuar vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi në kërkim të arritjes së një marrëveshjeje mes dy vendeve.

Fotografi e rrallë, Adem Jashari dhe Hashim Thaçi në vitin 1986 / FOTO

Gazeta NewBorn ka siguruar një fotografi të papublikuar më parë. Në të shihet Komandanti Legjendar Adem Jashari, dhe ish-drejtori politik i UÇK-së, Hashim Thaçi.

Fotografia është realizuar në vitin 1986 në një odë të Drenicës, shkruan NewBorn përcjellë Teleshkronja Post

Kjo është njëra ndër fotografitë ku Adem Jashari dhe Hashim Thaçi shihen së bashku/Gazeta NewBorn/

Lexo edhe: Video e pa publikuar më herët e Adem Jasharit / VIDEO

Ceremonia ushtarake për nder të 21-vjetorit të ‘Epopesë së UÇK-së’ / VIDEO

Organizimi i FSK-së për nderë të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, prej ku ka kujtuar sakrificën e të gjithë ushtarëve të UÇK-së, në veçanti atë të komandantit legjendar, Adem Jashari.

Të pranishëm në këtë tubim ka qenë edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri Haradinaj, Rifat Jashari, përfaqësues të OVL të UÇK-së dhe shumë të tjerë.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj janë bërë bashkë sot në ceremoninë ushtarake për nder të 21 vjetorit të “Epopesë së UÇK-së”

Për dy krerët shtetëror ky ishte takimi i parë pas përplasjeve që kanë pasur së fundi lidhur me taksën dhe dialogun.

Në parakalimin që kanë bërë para pjesëtarëve të FSK-së, në mes të Thaçit e Haradinajt ishte Rifat Jashari po ashtu edhe ministri i Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës, Rrustem Berisha, Ceremonia ushtarake po mbahet në kazermën “Adem Jashari”

Ky aktivitet mbahet nën organizimin e Qeverisë së Kosovës. “Epopeja e UÇK-së mbahet më 5,6 dhe 7 mars për nder të rënies së komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij, në vitin 1998 në Prekaz të Skenderajt.

Presidenti Thaçi lë intervisten në gjysmë, pas pyetjes provokuese nga moderatorja

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi lë në mes intervistën me drejtoren e informacionit të RTV Ora News, Beti Njuma.

Kjo ndodhi kur presidenti është pyetur për rezultatin e sondazhit që ka bërë Berat Buzhala.

Kur presidentit Thaçi iu bë pyetja lidhur me sondazhin “Cilit i besoni më shumë që punon për interesin e Kosovës, Ramush Haradinaj apo Hashim Thaçi” mësohet se Thaçi është larguar duke ndërprerë intervistën.

Njuma nuk ka arritur ta përfundojë pyetjen deri në fund, sepse sapo ka thënë “Berat Buzhala dhe Gazeta Express…”, presidenti Thaçi ka bojkotuar intervistën, është ngritur nga kolltuku dhe ka thënë: Nuk e bëj intervistën…

Sondazhi i publikuar në rrjetet sociale tregonte se 82% ishin pro kryeministrit Haradinaj dhe vetëm 12 % pro Thaçit.

Ky është sondazhi nga Buzhala :

Beti Njuma e pyeti “Përse ishte ky perceptim i publikut?

Mësohet se sapo ka dëgjuar pyetjen Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ndërprerë intervistën dhe është larguar.

Intervista mes drejtores së informacionit të RTV Ora News dhe Presidentit Hashim Thaçi ishte e programuar ditë më parë.

Joe Biden i shkruan letër Thaçit për Dialogun me Serbinë / Dokument

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Joseph Biden i ka dërguar një letër Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Përmes kësaj letre, Biden i kërkon Thaçit që të ndjekë vetëm rrugën e njohjes reciproke me Serbinë.

Biden nuk i ka ofruar Presidentit Thaçi përkrahje në idenë e tij për ndryshim të kufijve, derisa ka kërkuar nga ai që të ndjekë vetëm rrugën e njohjes reciproke më Serbinë.

“Një zgjidhje e dakorduar në mënyrë reciproke me Serbinë, që çon në njohjen e pavarësisë së Kosovës, do të ishte një arritje e rëndësishme dhe do të ndihmonte në arritjen e të gjitha këtyre gjërave. Ju uroj suksese në ndjekjen e një zgjidhjeje të tillë”, thuhet në letrën e Biden drejtuar Thaçit.

Kjo është letra e plotë e tij dërguar presidentit Thaçi:

I nderuar president Thaçi,

E vlerësoj lart mundësinë që kisha që të kaloj kohë me ju në Konferencën e Sigurisë në Munih fundjavën e kaluar.

Kosova ka bërë përparim të pabesueshëm prej që ka fituar pavarësinë e saj, në një masë të madhe falë lidershipit dhe kontributeve tuaja. Sidoqoftë, siguria e vendit, perspektiva ekonomike dhe statusi ndërkombëtar duhet të forcohen dhe të zgjerohen – një pikëpamje që unë e di që ju e ndani. Një zgjidhje e dakorduar në mënyrë reciproke me Serbinë, që çon në njohjen e pavarësisë së Kosovës, do të ishte një arritje e rëndësishme dhe do të ndihmonte në arritjen e të gjitha këtyre gjërave. Ju uroj suksese në ndjekjen e një zgjidhjeje të tillë.

Ju e dini se përkushtimi im ndaj Kosovës është personal dhe i thellë, dhe unë do të vazhdojë të qëndrojë afër gjithë popullit të Kosovës, përderisa ju përmbushni angazhimin tuaj për një të ardhme më të ndritur. Faleminderit për partneritetin tuaj për ta bërë këtë të ardhme një realitet.

Përshëndetje të ngrohta,

Joseph R. Biden, Jr.

Thaçi: Shkëmbimi i territoreve nuk do të ndodhë, ndarjen e përmendin ata që ndihmuan Millosheviqin

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se është për korrigjim të kufijve me Serbinë, përmes të cilit Lugina e Preshevës do t’i bashkohet Kosovës, ndërsa territorit të Kosovës nuk do t’i preket asnjë centimetër.

Këto deklarime Thaçi i ka bërë në Samitin e Diasporës të organizuar në Shqipëri, ku ka mohuar se do të ketë shkëmbim të territoreve dhe ndarje të Kosovës.

I tensionuar në fjalimin e tij presidenti Thaçi ka thënë se pa shkelur mbi trupin e tij, askush nuk do të mund të cenojë asnjë milimetër të territorit të Republikës së Kosovës.

“Shkëmbimi i territoreve kurrë nuk do të ndodh. Për shkëmbim territoresh kanë folur edhe më herët. Shkëmbimi i territoreve është pazar dhe askush nuk do të lejojmë që të bëj pazar me kauzën kombëtare. Ndarja e Kosovës, pa shkelur mbi trupin tim, nuk do të mund ta cenojë kush asnjë centimetër, as Trepçën as Ujmanin, as Mitrovicën dhe asnjë milimetër të Republikës së Kosovës. Për ndarje të Kosovës dhe ekzagjerime të tilla. Ata që flasin sot për ndarje, janë ata që e kanë ndihmuar Sllobodan Millosheviqin janë miqtë ë Radojicicit që i kam dëbuar nga Kosova”, ka thënë Thaçi.

Ndërsa sa i përket idesë për korrigjim të kufijve ka thënë se e përkrah një ide të tillë, përmes të cilës Lugina e Preshevës do t’i bashkohet Kosovës, pa dhënë asgjë në këmbim.

“Korrigjimi i kufijve, Po. Sepse nuk ka njeri në botë që ma mohon idenë për bashkëngjitje të Luginës së Preshevës me Kosovën, pa u cenuar asnjë milimetër i territorit të Republikës së Kosovës”, ka potencuar ai.

Këto deklarime të Thaçit vijnë një ditë pas takimit të tij me dy zyrtarët e administratës së Donald Trump.

Ilir Deda: Nga takimi me amerikanët kemi kuptuar se Thaçi ka gënjyer

Deputeti i Alternativës, Ilir Deda, ka folur pas takimit që kanë pasur së bashku me një grup deputetësh të opozitës me dy zyrtarët e administratës së Donald Trump,John Erath dhe Brad Berkley

Ai ka thënë se janë dakorduar që të mos flasin për detaje të këtij takimi, duke theksuar se situata është mjaft dramatike.

“Më iu tregu të drejtën më vjen keq prej qytetarëve. Ne e kemi pas një kërkesë nga amerikanët, që të mos dalim me detajet nga takimi”, ka thënë ai, shkruan Gazeta Express.

Deputeti Deda ka thënë se në këtë takim janë hequr shumë pikëpyetje të cilat kanë të bëjnë me korrigjimin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Ai ka akuzuar Thaçin se së bashku me ata që kanë lobuar për presidentin janë munduar që të bindin SHBA-në që të gjithë në Kosovë janë pro një ideje të tillë. Ai thotë se në këtë takim është sqaruar gjithçka dhe amerikanët tashmë e dinë se populli i Kosovës nuk është për një ide të tillë.

“Ka qenë një takim shumë miqësor ku janë sqaruar shumë pikëpyetje që Kosova i ka pas sa i përket procesit të tanishëm. Situata nuk është e lehtë aspak, është shumë e vështirë për Kosovën. Na u kanë hek disa paqartësi. Atë që muj me thanë është që Thaci e ka gënjy opinionin publik, që ta arrije projektin e tij për korrigjim të kufirit. Presidenti Thaçi e ka kidnapu procesion e dialogut. Është mundu me manipulu me atë që Thaçi ka dëshirë me dhanë veriun e Kosovës. Miqtë e vetë kanë lobu shumë me paraqit në Amerikë që krejt në Kosovë janë pro korrigjimit të kufijve. E këta amerikanët e kanë kuptuar që një gjë e tillë nuk është e vërtetë dhe e kanë dhënë mesazhin e vetë. Kjo breng nga u ka hek, dhe u sqaru pozicioni amerikan shumë mirë.”, ka thënë Deda për T7, shkruan Gazeta Express.

Ndër të tjera ka treguar që dy zyrtarët e lartë amerikan kanë kërkuar që të hiqet taksa për vazhdimin e dialogut, ndërsa ka paralajmëruar se diçka do të ndodh nëse Kosova vazhdon të qëndroj në pozicionet politike aktuale.

Ai nuk ka treguar se çfarë mund të jenë pasojat, dhe thotë se për këtë duhet të flasin krerët e shtetit, Hashim Thaçi, Ramush Haradinaj e Kadri Veseli.

“Ata e kanë sqaru shumë mirë, që taksa duhet të hiqet. Dhe kanë tregu se çfarë mundet me ndodhë nëse Kosova qëndron në pozitat aktuale. Për këtë është më mirë që me folë Veseli, Thaci e Haradinaj. Ata e kanë përgjegjësinë kryesore sepse udhëheqin me shtetin”, ka thënë ndër të tjera deputeti i Alternativës, raporton Express.

E ka thënë se nëse ata nuk do të flasin, atëherë në javën e ardhshme do të tregojnë se cilat kanë qenë ultimatumet e SHBA-së për Kosovën.

“Nuk mund të flas se çka mundet me na gjet, derisa të flasin krerët e institucioneve. Nëse nuk flasin deri javën e ardhshme, pastaj e shohim a do të flasim ne”, thotë ai.

Sipas tij duhet që të ketë një vendimmarrje shumë të shpejtë, pasi situata nuk është aspak e mirë.

“Nuk është situatë e lehtë. Duhet të tregojmë maturi, dhe të marrim vendime në një kohë shumë të shkurtë”, potencon ai.

Sa i përket vazhdimit të dialogut, Deda ka thënë se qëndrimi i tyre është që nga dialogu të ndodh njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

“Kërkesat e tyre janë shumë të qarta përmes letrave që i kanë dërguar. Amerikanët nga dialog kërkojnë që Serbia ta njoh Kosovën”, shprehet Deda.