Ekipi i javës në xhiron e parë të Premier Ligës

Është një ekip i mbizotëruar nga Manchester League i dominuar nga qyteti i Manchesterit, i përzgjedhjeve të javës nga Garth Crooks ndërsa ai bashkon linjën e tij të parë të sezonit të ri.

Analiza nga BBC Sport ka shkuar me tre lojtarë secila nga Manchester United dhe Manchester City, të cilët të dy kanë fituar fitore me rezultate të larta ndërsa sezoni i Premier League 2019/20 filloi gjatë fundjavës.

City tronditi West Ham 5-0 të Shtunën, hat-trickun e Raheem Sterling të bashkuar nga shokët e tij sulmues Kevin De Bruyne dhe nga portieri Ederson.

United, ndërkohë, befasoi disa njerëz duke mposhtu me katër gola Chelsea, në një ditë emfatike në Old Trafford të dielën, me Marcus Rashford, Paul Pogba dhe duke nënshkrimin e ri Harry Maguire duke e bërë atë në ekipin e javës për paraqitjet e tyre.

Diku tjetër, ka fytyra të tjera të njohura ndërsa mbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk merr vend pas një performancë të fortë dhe një gol në fitoren e Kuqezinjve ndaj Norwich City të premten, ndërsa sulmuesi i Tottenham, Harry Kane drejton linjën e sulmit pasi goditi një parantezë kundër Aston Villa.

Spurs i është bashkuar edhe me nënshkrimin e verës Tanguy Ndombele, i cili shënoi debutimin e tij në Premier League me një gol barazimi të shkëlqyer në atë fitore ndaj Villas.

Lewis Dunk i Brighton plotëson mbrojtjen, pasi vazhdon të tregojë veten si një nga lojtarët më të fortë dhe më të vlerësuar në Angli.

Dhe së fundmi, sulmuesi i Arsenalit, Pierre-Emerick Aubameyang e përfundon sulmin pasi shënoi golin fitues për Gunners kundër Newcastle të dielën./TeleshkronjaPost/

Formacioni i javës sipas BBC Sport.

Merson: Nuk shoh aspak përmisim tek Man United, Harry Maguire 80 milion euro është çesharake

Manchester United janë skuadra që shpenzoj më shumë këtë sezon në Premierligë në blerjet e reja, shkruan Teleshkronja Post.

Megjithatë, pavarësisht kësaj analisti i SkySports, Paul Merson, nuk duket i bindur se United është përmisuar.

Blerjet e United si Daniel James, Aaron Wan-Bissaka dhe Harry Maguire i kushtuan klubit nga Manchesteri plot 148 milion funte.

“Brengosem për Manchester United, ata nuk bënë aspak biznes të mirë. Harry Maguire 80 milion euro, qesharake.”

“Wan-Bissaka më pëlqen, por do ti duhet kohë të përshtatet, anën tjetër ata lanë të ikë Lukakun, gjysmën e golave të ekipit,” tha Paul Emerson.

Formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit

Kalimi i Harry Maguire në Manchester United nga Leicester City e bëri atë mbrojtësin më të shtrenjtë në historinë e futbollit, duke i fituar vendin e tij në njëmbëdhjetë çmimet më të mëdha të të gjitha kohërave.

Formacioni aktual përbëhet nga marrëveshje që do të ndodhin në tre vitet e fundit, me shpërthimin e tregut, ndërsa të gjithë lojtarët e përfshirë ishin 27 vjeç ose më të rinj në kohën e lëvizjeve të tyre përkatëse.

Çuditërisht, Premier League dominon skuadrën me gjashtë prej lojtarëve: dy për United, dy për Manchester City, një për Liverpool dhe një për Chelsea. Pesë të tjerët ndahen nga Barcelona (dy), Paris Saint-Germain (dy) dhe Bayern Munich (një).

Kepa Arrizabalaga

Spanjolli është portieri më i shtrenjtë ndonjëherë pasi u bashkua me Chelsea nga Athletic Club për 80 milion euro në gusht 2018, duke mposhtur transferimin e Alisson Becker në Liverpool jo shumë kohë më parë me pesë milion euro më shumë.

Kyle Walker

Anglezi pas transferimit të tij 56.7 milion euro në Manchester City nga Tottenham. Kur u transferua në vitin 2017, ai ishte mbrojtësi më i shtrenjtë i të gjitha kohërave, tani ai është duke rënë poshtë listës.

Virgil van Dijk

Një tjetër që mbante titullin e mbrojtësit më të shtrenjtë, të paktën deri në lëvizjen e Maguire. Liverpooli shpërtheu 85 milion euro për ta firmosur nga Southampton në dhjetor 2017 dhe ai është dëshmuar se vlera e tij që nga ajo kohë.

Harry Maguire

Duke mposhtur Van Dijk me tre milion euro, reputacioni i mbrojtësit anglez pa një ngritje masive për shfaqjet e tij në Kupën e Botës 2018 dhe përfundimisht fitoi një veprim të parave të mëdha këtë verë në Manchester United.

Lucas Hernández

Bayern Munich pagoi 80 milion euro Atletico Madrid për francezin. Lucas gjithashtu mund të luajë në qendër mbrapa, duke e bërë atë një lojtar të vlefshëm për bavarezët.

Rodri

Manchester City përsëri vendosi 70 milion euro në tryezë për Rodrin teksa shkëmbeu Wanda Metropolano për Stadiumin Etihad. Ai tani është Spanjolli i dytë më i shtrenjtë pas Kepa.

Paul Pogba

Transferimi më i vjetër i kësaj skuadre erdhi në vitin 2016 kur United pagoi Juventusin 105 milion euro për lojtarin që ata lejuan të linin disa vjet më parë. Ai ishte mesfushori më i shtrenjtë ndonjëherë.

Frenkie de Jong

Një tarifë prej 75 milion eurosh me 11 milion euro për të ardhur në variabla, holandezi fitoi vendin e tij në listë duke bërë përshtypje për Ajax në 2018/19, duke u bërë shitja e tyre më e shtrenjtë.

Philippe Coutinho

Barcelona shkatërroi një rekord të klubit për ta firmosur atë për 120 milion euro, me 40 milion euro më shumë në ndryshore, por braziliani nuk ndezur siç pritej.

Neymar

Marrëveshja më e madhe në futboll erdhi në vitin 2017 pasi PSG shkaktoi klauzolën e lirimit të brazilianit prej 222 milion euro. Ai ishte i pari që kushtoi më shumë se 200 milion euro, dhe ai mund të bëhet i pari që kaloi barrierën dy herë.

Kylian Mbappe

PSG nënshkroi Mbappe nga Monaco për 180 milion euro për të forcuar radhët e tyre. Fituesi i Kupës së Botës është lojtari më i ri në këtë njëmbëdhjetëshe./TeleshronjaPost/

Ky është formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit, i përpiluar nga MARCA.

Manchester United thyen rekord botëror pas nënshkrimit me mbrojtësin e Leicester City

Manchester United ka paguar tarifën e rekordit botëror për lojtarin e Leicester për një mbrojtës, Maguire nënshkruan kontratë gjashtë vjeçare pasi marrëveshja prej 80 milion £ funta është rënë dakord.

Manchester United ka paguar një tarifë të madhe duke thyer rekord botëror për një mbrojtës për të nënshkruar me Harry Maguire nga Leicester.

Maguire transferohet te United në një marrëveshje gjashtë vjeçare me një mundësi për një vit të shtatë, për një tarifë që kuptohet të jetë +80 milion.

“Jam i lumtur që kam nënshkruar për këtë klub të shkëlqyeshëm,” tha Maguire pasi përfundoi transferimin e tij në United.

“Unë e kam shijuar plotësisht kohën time në Leicester dhe do të doja të falënderoja të gjithë në klub, dhe tifozët, për mbështetjen e tyre fantastike gjatë dy sezoneve të kaluara. Sidoqoftë, kur Manchester United vjen duke trokitur në derën tuaj, është një mundësi e jashtëzakonshme.”

“Nga bisedat e mia me menaxherin, unë jam i entuziazmuar për vizionin dhe planet që ai ka për ekipin. Është e qartë të shohësh që Ole po ndërton një ekip për të fituar trofe. Unë tani mezi po pres të takoj shokët e mi të rinj të skuadrës dhe të filloi sezonin”.

Solskjaer: ‘Maguire është një nga qendërmbrojtësit më të mirë në botë’

“Harry është një nga mbrojtësit më të mirë në futbollin e sotëm dhe unë jam i kënaqur që kemi siguruar nënshkrimin e tij,” tha Solskjaer.

“Ai është një lexues i shkëlqyeshëm i lojës dhe ka një prani të fortë në fushë, me aftësinë për të qëndruar i qetë nën presion – shoqëruar me qetësinë e tij në top dhe një prani të madhe në të dy zonat – Unë shoh se ai do të përshtatet mirë në ky grup si në dhe jashtë fushës.

“Ai ka një personalitet të shkëlqyeshëm dhe është një shtesë fantastike për klubin. Do të dëshiroja të mirëpresja Harry te Manchester United dhe ne mezi presim të punojmë me të ndërsa përgatitemi për sezonin e ri.”

Ndërkohë në vikendin që po vjen fillon Premier League me super ndeshjen Manchester United kundër Chelsea./TeleshkronjaPost/

10 transfere që shpejtë duhet të përfundojnë në Premierligë

Ka mbetur më pak se një javë për të mbyllur dritaren e transferimit të Premier League – me afatin e caktuar për ora 18:00 në 8 gusht – dhe ka ende një numër marrëveshjesh që duhet të bëhen akoma.

Shumë marrëveshje të mëdha kanë ndodhur tashmë – veçanërisht Rodri te Manchester City, Nicolas Pepe te Arsenal, Aaron Wan-Bissaka te Manchester United – dhe shumë më tepër.

Nga ana tjetër, lojtarët e mëdhenj si Eden Hazard janë larguar për të gjetur shtëpi të reja diku tjetër, transmeton Teleshkronja Post.

Marca ka përpiluar një listë të 10 transfereve më të ngutshme aktualisht në nivelin e parë të Anglisë që duhet të arrijnë një marrëveshje para se të mbyllet dritarja e transfeimeve.

Paul Pogba

Emri i parë i qartë në listë. Pogba kërkohet nga Real Madrid, por jo me asnjë kusht dhe me United që dëshiron të paktën 150 milion euro, puna është e nevojshme para se të ndodhë gjithçka.

Bruno Fernandes

Kapiteni i Sporting CP është në kërkesë të madhe këtë verë, me United dhe Tottenham Hotspur të nxehtë për ta rrëmbyer. 32 golat e tij në sezonin e kaluar e panë atë si golashënuesi më i lartë i Evropës dhe tërhoqi vëmendjen, por askush nuk e di se çfarë qëndron përpara.

Paolo Dybala … dhe Romelu Lukaku

Një nga marrëveshjet më të mëdha në tryezë. Lukaku është një emër gjigant, por nuk ka luajtur në para-sezon, dhe as Dybala që mund të ishte në daljen e tij te Juventus, por ka një numër pengesash ende.

Leroy Sané

Gjermani humbi rëndësinë e sezonit të kaluar dhe Pep Guardiola tha se ai dëshiron vetëm lojtarë të lumtur në ekipin e tij. Bayern Munich e dëshiron atë, por Manchester Cityt po kërkojnë 100 milion euro.

Harry Maguire

Ai duket i vendosur të bashkohet me Manchester United, por ata duhet të plotësojnë çmimin e kërkuar të Leicester City prej rreth 90 milion euro, gjë që do ta bënte atë mbrojtësin më të shtrenjtë ndonjëherë.

Giovani Lo Celso

Ai kërkohet nga Mauricio Pochettino në Tottenham, por Real Betis kërkon rreth 75 milion euro për Argjentinasin. Spurs nuk ju pëlqen çmimi dhe po hedhin një vështrim në Fernandes.

Wilfried Zaha

Një tjetër lojtar që ka dominuar titujt gjatë kësaj vere. United dhe Arsenali ishin të interesuar, por 80 milion euro të kërkuara nga Crystal Palace i kthyen disa klube nga ai. Tani është Everton ata që mendohet se janë të interesuar.

Sergej Milinkovic-Savic

Padyshim që është një talent, SMS-të janë në kërkesë të lartë si gjithmonë. Old Trafford është destinacioni i tij më i mundshëm, por kjo ndoshta është e varur në të ardhmen e Pogba. United do të ishte i gatshëm të shkojë deri në 75 milion euro.

Joao Cancelo

Pep e dëshiron atë por Juventus refuzoi një ofertë prej 40 milion eurosh. Italianët janë të gatshëm ta shesin atë, por jo vetëm me çdo kusht, çmimin prej 65 milion euro.

Kieran Tierney

Mbrojtësi i majtë mund të jetë nënshkrimi i fundit i Unai Emery dhe Arsenal. Celtic kërkon 30 milion euro, të cilat mund të jenë në dispozicion të Topçinjve.

/TeleshkronjaPostSport/