Juve 2-3 Tottenham, Higuain, Ronaldo dhe Kane shënojnë (VIDEO)

Harry Kane me golin në minutat shtesë nga gjysma e fushës ia fiton ndeshjen Tottenham ndaj Juventus.

Takimi përfundoj me rezultat 2-3 për Tottenham, një ndeshje plot spektakël dhe gola të bukur.

Pjesa e parë ishte e mërzitshme me vetëm një gol nga Erik Lamela për Tottenham në minuten e 30’të.

Ndërsa pjesa e dytë ishte krejtësisht ndryshe, më gjallëruese. Mandzukic u largua nga loja për t’ia lënë vendin Gonzalo Higuain.

Me të hyrë në lojë, pas 10 minutash argjentinasi barazoj rezultatin në 1-1 në min. e 56’të, transmeton Teleshkronja Post.

Ndërsa Ronaldo vetëm 3 minuta më vonë kaloj në epërsi Juven pas një aksioni model i kurorëzuar nga ai.

Lucas Moura më pas e riktheu Tottenham në lojë me golin e tij pas 63 minutash lojë në Singapor.

Ndërsa qershia mbi tortë për Tottenham erdhi në minutat shtesë ku sulmuesi anglez, Harry Kane me super gol nga gjysma fushës ia siguroj fitoren klubit anglez:

Aguero nuk mendon se Topin e Artë duhet ta fitojë Messi, ja kush duhet sipas tij

Sergio Aguero ishte i sinqertë dhe pranoi se ai nuk do t’i jepte Balon D’Or Leo Messit këtë sezon. Pavarësisht miqësisë që i bashkon ata, sulmuesi i Manchester Cityt beson se lojtari më i mirë duhet të jetë finalist në Ligën e Kampionëve.

Cristiano Ronaldo u rrëzua në çerekfinale kundër Ajax, duke hapur rrugën për Leo Messin për të gjashtin e Balon D’Or, gara mes dy më të mirëve.

Megjithatë, ’10’ i FC Barcelona dështoi për të fituar përsëri Ligën e Kampionëve, duke humbur fitoren 3-0 në Camp Nou dhe më pas të vuante një nga eliminimet më të dhimbshme në historinë e garës.

Përtej largimit nga ai “trofe i bukur” siç e quajti atë në fillim të sezonit, kur ai qëndroi para publikut të Camp Nou dhe premtoi të luftojë deri në sukses, Leo Messi nuk arriti ta mbajë premtimin për ‘veshëgjatën’.

Sergio Aguero, një mik i madh i ’10’ i Barcelonës, nuk e fshehu pozicionin e tij dhe hodhi Messin si kandidat për çmimin, duke theksuar se pasardhësi i kroatit, Luka Modricit duhet të jetë nga Liverpooli ose Tottenhami.

“Unë mendoj se Ballon D’Or duhet të jetë në finale të Ligës së Kampionëve,” tha sulmuesi i Manchester City, duke potencuar lojtarët si Mané, Salah, Van Dijk, Kane ose Eriksen.

Kun Aguero me trofeun e Premier League. (Foto: GettyImages)

Aguero dhe City u shpallën kampion në Premier League këtë të dielë me 98 pikë, një më shumë se Liverpool, në atë që po cilësohet si një nga kampionatet më të bukura angleze./TeleshkronjaPost/

Goli i Harry Kane ndaj Southampton, 200 gola në karrierë / Video

Klubi nga Londra veriore, Tottenhami e ka shënuar golin e parë në ndeshjen kundër Southamptonit, e cila po zhvillohet për momentin në stadiumin St. Mary’s.

Kjo ndeshje po luhet në kuadër të xhiros së 30-të të Premierligës, shkruan Teleshkronja Post.

Në minutën e 26-të, Harry Kane shënoi gol, duke e kaluar skuadrën e Mauricio Pochettinos në epërsi me rezultat 1:0.

Me këtë gol sulmuesi anglez, Harry Kane ka arritur rekord personal, duke shënuar golin e 200-të në karrierën profesionale për klubin dhe kombëtaren.

Goli i 200 Harry Kane para pak minutash./TeleshkronjaPost/

Harry Kane shënol gol kunder Dortmund / Video

Tottenhami ka kaluar në epërsi ndaj Borussia Dortmundit, në ndeshjen e 1/8 së finales e cila është duke u zhvilluar momentalisht në Signal Iduna Park.

Harry Kane i kaloi anglezët në epërsi në minutën e 49-të të ndeshjes, me të hyrë në pjesën e dytë.

Tottenhami Hotspur e ka fituar edhe ndeshjen e parë 3:0 në Londër, dhe thuajse ka siguruar kalimin tutje me këtë gol.

Harry Kane goal vs Dortmund :

CIES: Mbappe lojtari më i vlefshëm, lista e plotë

Një studim kohëve të fundit ka arritur në përfundimin se Kylian Mbappe i Paris Saint Saint është lojtari më i vlefshëm në botë.

Çmimi i tij i çmimit qëndron në 218.5 milionë euro, që është 18.2 milion euro më shumë sesa Harry Kane i Tottenhamit në vendin e dytë, shkruan Teleshkronja Post.

Neymar Jr qëndron në vendin e tretë në studimin e kryer nga CIES Football Observatory me një vlerë të llogaritur prej 197.1 milion euro, me Raheem Sterling dhe Mohamed Salah duke plotësuar pesë të parët.

Lionel Messi i Barcelonës mund të vendosë vendin e shtatë në tabelë (171.2 milion euro) ndërsa Cristiano Ronaldo (127.2 milion euro)..

Lojtari më i lartë spanjoll në renditjen në vendin e 37 është Sauli i Atletico Madrid, vlera e transferimit të të cilit vlerësohet të jetë pak mbi 90 milion euro.

Nga 27 lojtarët me një vlerë të llogaritur prej mbi 100 milion euro, 16 në Ligën Premier, pesë janë në LaLiga Santander, tre në Serie A, dy në Ligue 1 dhe një në Bundesliga.

top valuable players in 2019 by CIES

Këta 27 lojtarë janë të përfaqësuar nga 11 vende të ndryshme: Brazili (gjashtë lojtarë), Anglia (pesë), Franca (pesë), Argjentina (dy), Portugalia (dy), Belgjika (dy), Egjipti (një), Gjermania (një) , Senegali (një), Uruguai (një) dhe Italia (një)./TeleshkronjaPost/

Goli çmendur me këmben e majtë nga Harry Kane / VIDEO

Tottenham ka kaluar në epërsi ndaj Wolves, në një ndeshje të Premierligës që po zhvillohet momentalisht në Londër.

Harry Kane me një gol të jashtëzakonshëm nga largësia shënoi për 1-0 për londinezët në minutën e 22-të, transmeton Teleshkronja Post.

Video nga goli i mrekullueshëm i Harry Kane:

Tottenham në epërsi, Harry Kane si zakonisht shënon / VIDEO

Tottenham ka kaluar në epërsi kundër Southampton në Wembley.

Harry Kane shënoi për Totteham në minuten e 9′ të takimit, raporton Teleshkronja Post.

Ky është goli i 9 i sulmuesit anglez në Premier League këtë sezon.

Shikoni golin e Kane :

Harry Kane e bombardon portën e Chelseat / VIDEO

Tottenham e ka dyfishuar epërsinë ndaj Chelseat, në një ndeshje të Premierligës, që po zhvillohet momentalisht në Londër.

Sulmuesi anglez Harry Kane realizoi në minutën e 16-të për 2-0 me një super goditje nga largësia, raporton Teleshkronja Post.

VIDEO :