Anglia mposht Zvicrën në penalti për të zënë vendin e tretë në Ligën e Kombeve, Pickford heroi

Anglia ka mundur Zvicrën pas penaltive për të përfunduar vendin e tretë në Ligën e Kombeve, kompeticion i ri nga UEFA 2018/19.

Trajneri anglez, Gareth Southgate bëri shtatë ndryshime nga ekipi që humbi në Holandë në gjysmëfinale.

Harry Kane, Jesse Lingard dhe Dele Alli janë rikthyer në formacionin fillestar, ndërsa John Stones, Jadon Sancho dhe Ross Barkley u ulën në stol.

Zvicra kishte një plan lojë për të mposhtur Anglinë, me presion të lartë në fushë, por lojtarët e Southgate ishin përballur mirë me të.

Ata krijuan shansin e parë pas pak minutash, me Harry Kane që goditi shtyllen me një parabël të lezetshëme, por që nuk përfundoj brenda kornizës.

Raheem Sterling kishte një mundësi të artë për të thyer ‘Helvetët’ në minutën e 14-të, por përpjekja e tij e zymtë kur një-një me Yann Sommer u shpëtua lehtë.

Super ylli i Manchester City kishte një shans pak përpara gjysmës së orës, por ai nuk arriti të bënte ndonjë kontakt pas pasimet të shkëlqyer nga Trent Alexander-Arnold.

Anglia humbi një tjetër shans të gabimit disa minuta më vonë, kur Dele Alli nga një distancë e afërt goditi prapë shtyllën, transmeton Teleshkronja Post.

Zvicra ende dukej e rrezikshme në sulm dhe mund të kishte marrë drejtimin vetë, por Harry Maguire u pozicionua mirë për të bllokuar goditjen e Haris Seferovic.

Me 20 minuta të mbetura, ishte ende Anglia që dukej ekipi më i mundshëm që të merrte fitoren.

Ata kishin edhe një rast tjetër kur Alli e vendosi Sterlingin para portës, por prekja e tij e keqe e shkatërroi mundësinë e kalimit në avantazhë.

5 minuta para fundit Callum Wilson, i cili aplikoi prekjen përfundimtare të topit dhe shënoj gol, por nuk u pranua pas rishikimit.

Gjyqtari shkoi në ekranin e VAR dhe goli u përmbys për një faull nga Wilson, Anglia nuk mund të ketë ankesa, pasi Wilson qartë tërhoqi Manuel Akanji në zonë.

Asnjë anë nuk mund të gjente një gol në kohë normale dhe kështu loja shkoi në kohë shtesë, ku poashtu nuk pati gola.

Loja shkoi në penallti dhe Pickford do të vazhdonte të ishte heroi për Anglinë.

Ai mori përsipër penaltinë e pestë të Anglisë dhe shënoi një gol raketë:

Dhe pastaj priti goditjen nga Josip Drmic :

Anglia ka arritur poziten e tyre më të lartë në një turne të madh që nga viti 1966./TeleshkronjaPost/

Granit Xhaka me shokë mposht Manchester United / Video

Arsenali ka arritur fitore ndaj Manchester Unitedit në Ligën Premier me rezultat 2-0 në Emirates Stadium.

Ishte një ndeshje e mirë dhe me raste nga të dy anët, por ishin Topçinjtë skuadra me fat, transmeton Teleshkronja Post.

Man Utd e nisi mirë, në minutën e nëntë Romelu Lukaku kishte rast të mirë për gol, por në fund goditi shtyllën. Nuk kaloi shumë dhe erdhi goli nga Arsenali, Granit Xhaka shënoi në minutën e 12-të me një goditje të fortë nga distanca për golin e katër sezonal.

Në vazhdim Djajtë e Kuq provuan ta barazojnë rezultatin së pari me Fred (19′), pastaj edhe me Lukakun (36′), por Bernd Leno nuk lejoi që të tundet rrjeta e portës së tij.

Pjesa e dytë filloi me rastin e Lukakut (51′), por Leno edhe një herë bëri një pritje të mirë.

Kur të gjithë menduan se mysafirët do të barazonin rezultatin, Fred bëri një ndërhyrje të palejuar në zonë dhe gjyqtari kryesor akordoi penallti, e cila më pas u shndërrua në gol nga Pierre-Emerick Aubameyang.

Në vazhdim nuk kishte ndonjë rast serioz për gol, loja kryesisht u zhvillua në mesfushë. Pas kësaj fitore Arsenali ngjitet në vendin e katër me 60 pikë, dy më shumë se Man Utd një pozitë më poshtë.

Në xhiron e radhës Topçinjtë do të luajnë kundër Newcastles, ndërsa Djajtë e Kuq ndaj Watfordit./teleshkronjapost.info/

Granit Xhaka super gol kundër Man United / Video

Arsenali ka kaluar në epërsi kundër Manchester Unitedit pas 12 minutave lojë në Emirates.

Ishte mesfushori shqiptar, Granit Xhaka, ai që shënoi për “Topçinjtë” një gol shumë të bukur nga distanca.

Ai goditi aq shumë fuqishëm, saqë topi ndërroi drejtimin dhe mbeti krejtësisht i hutuar De Gea.

Goli i mrekullueshem nga Granit Xhaka:

Ndërsa ndeshjen mund ta ndjekni drejtë për drejtë LIVE këtu: Arsenal vs Manchester United Livestreaming 1

Sportistët kosovarë urojnë Pavarësinë e Kosovës

​Sportistët e Kosovës kanë uruar në rrjetet sociale për 11-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.

Sot, më 17 Shkurt 2019, Kosova e feston 11-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë, një datë shumë e rëndësishme në historinë e vendit që është kremtuar edhe nga sportistë të shumtë shqiptarë, futbollist, boksierë e shumë të tjerë.

“Urime 11 vjetorin e Pavarësisë KOSOVË”, shkruan Rashica në Instagram.

Ja si uruan disa nga sportistët kosovarë :

🇽🇰❤️

Posted by Samir Ujkani on Sunday, February 17, 2019

🇽🇰🇽🇰🇽🇰

Posted by Florent Hadergjonaj on Sunday, February 17, 2019

Formacionet zyrtare: Liverpool – Arsenal, a startojnë Shaqiri e Xhaka ?

Liverpooli i Xherdan Shaqirit, shqiptarit të Zvicrës që sonte e nis si titullar, do të përballet me Arsenalin e Granit Xhakës dhe Shkodran Mustafit, dy shiptarëve tjerë, të dy titullarë po ashtu, në derbin e javës në Premierligë në “Anfield”.

Liverpooli i Xherdan Shaqirit, kosovarit të Zvicrës që sonte e nis nga stoli, do të përballet me Arsenalin e Granit Xhakës dhe Shkodran Mustafit, ky i pari titullar ndërsa i dyti në stol, në derbin e javës në Premierligë në “Anfield”.

Liverpooli futet në këtë ndeshje në krye të Premierligës dhe me vetëbesim skuadra e vetme e pamposhtur deri tani dhe me gjashtë pikë më shumë se përcjellësi i parë, Tottenham, raporton Gazeta Express.

Liverpooli mund të mburret me rekordin gati të përkryer këtë sezon, 16 fitore, 3 barazime dhe asnjë humbje.

Nuk është e vështirë ta shohësh përse të kuqtë janë një nivel më lartë se rivalët e vet. Ata janë të pamposhtur në shtëpi, 8 fitore dhe 1 barazim, janë skuadra e dytë me më së shumti gola të shënuara, 43, dhe kanë pranuar më së paku gola këtë sezon deri tani, vetëm 7.

Ndërkohë, Arsenali ka shtatë ndeshje që nuk fiton ndaj Liverpoolit, 4 barazime dhe 3 humbje në shtatë ndeshjet e fundit.

Klubi londinez do të kërkojë, megjithatë, fitore në mënyrë që të kalojë në vendin e katërt në renditje, që dërgon në Ligën e Kampionëve.

Takimi nis në orën 18:30 dhe zhvillohet në “Anfield”.

Arsenali rikthehet tek fitorja, Xhaka më i miri në fushë / FOTO

Arsenali ka fituar me vështirësi minimalisht 1-0 ndaj Huddersfield Town në ndeshjen e vlefshme për javën e 16-të të Ligës Premier.

Topçinjtë kanë vazhduar serinë pozitive në kampionatin anglez duke fituar në Emirates ndaj Huddersfieldit dhe duke u ngritur në pozitën e tretë në tabelë.

Goli i vetëm në këtë fitore të ekipit londinez e shënoi mesfushori uruguaian, Lucas Torreira në minutën e 83-të.

Lojtari më i vlerësuar i ndeshjes ishte mesfushori me prejardhje shqiptare, Granit Xhaka, i cili u vlerësua me notë 8.2.

Në anën tjetër, nota më e ulët e ndeshjes shkoi për sulmuesin Alexandre Lacazette që u notua me 6.0.

Për 66-të minuta luajti edhe Shkodran Mustafi, i cili u vlerësua me notë 6.6, ndërsa Florent Hadergjonaj u notua me 6.3./TeleshkronjaPost/

Arsenali në finalen e Kupës EFL, Xhaka meritor për eliminimin e Chelseat (Video)

Arsenali është kualifikuar në finale të Kupës EFL (të njohur edhe si Carabao Cup) duke eliminuar Chelsean me rezultat prej 2-1.

Takimi i parë i zhvilluar në Stamford Bridge përfundoi me rezultat 0-0, ndërsa pas ndeshjes kthyese në Emirates Stadium, Topçinjtë kanë siguruar një vend në finalen e Wembleyt.

Të parët në epërsi kaluan mysafirët. Eden Hazard pranoi një asistim të bukur nga Pedro, shkoi përpara dhe realizoi (7′).

Pas një harkimi nga këndi të Mesut Ozil, Monreal goditi me kokë, ndërsa Antonio Ruediger e devijoi topin në portën e tij (12′).

Nga rastet tjera në pjesën e parë, ishte një gol i anuluar i Pedros për pozitë jashtë loje në minutat e para. Pastaj një rast i mirë i Jack Wilshere që e mbrojti Wilfredo Caballero, si dhe shansi i Mesut Ozil në minutat shtesë të fraksionit të parë.

Sidoqoftë, gola të tjerë nuk pati në gjysmën e parë dhe skuadrat shkuan në pushim me shifra identike, për ta vendosur fituesin në pjesën e dytë.

Granit Xhaka gjatë ndeshjes kunder Chelsea
Granit Xhaka gjatë ndeshjes kunder Chelsea

Pas një ore lojë, Arsenali e përmbysi rezultatin dhe e gjitha ishte falë mesfushorit shqiptar, Granit Xhaka, i cili u gjend më së miri në zonë dhe e dërgoi topin në rrjetë (60′).

Një mundësi tjetër për vendasit e pati edhe Alex Iwobi, por Caballero ishte sërish aty për të intervenuar dhe në minutat e mbetura nuk pati gola të tjerë.

Në këtë mënyrë, Arsenali e siguroi finalen e Carabao Cup, ku e pret Manchester City që e ka eliminuar Bristol Cityn.

Finalja e kësaj gare ndërmjet të zgjedhurve të Arsene Wenger dhe atyre të Pep Guardiolas, do të zhvillohet më 25 shkurt në stadiumin Wembley.