Zyrtarisht edhe një komandant i ftuar nga Gjykata Speciale

Ish-gjenerali i UÇK’së, Lahi Brahimaj është ftuar për intervistim nga Gjykata Speciale.

Listës së eprorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që kanë marrë ftesë për t’u intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar i shtohet edhe Lahi Brahimaj.

Vetë Brahimaj e ka konfirmuar për Gazetën Express se ka marrë ftesën nga Gjykata Speciale dhe do t’i përgjigjet asaj.

“Jam i gatshëm të bashkëpunoj dhe t’i përgjigjem ftesës sic kam bërë edhe më herët”, ka thënë Brahimaj.

Brahimaj ka qenë zëvendëskomandant i zonës operative të Dukagjinit, ndërsa më parë ishte akuzuar nga Tribunali i Hagës për krime të luftës, por ishte shpallur i pafajshëm.

Ai thotë se është i gatshëm që edhe njëherë t’i përgjigjet një Tribunali, i cili u formua nga Kuvendi i Kosovës në gusht të 2015’ës.

“Vota ime ka qenë kundër si deputet për këtë gjykatë, por unë e respektoj si kanë votuar shumica e deputetëve”, është shprehur ish-deputeti i AAK’së.

Gjatë muajit dhjetor Gazeta Express ka raportuar për disa eprorë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që kanë marrë ftesë për intervistim nga Gjykata Speciale.

I pari që u intervistua ka qenë ish-drejtuesi i Gjykatës së UCK’së, Sokol Dobruna, në zyrat e Prokurorit të Specializuar me seli në Prishtinë.

Ndërsa, në janar u intervistuar edhe ish-komandanti i Zonës së Operative të Llapit, Rrustem Mustafa – Remi, dhe ish-komandanti i ZO të Drenicës, Sami Lushtaku. Të dy u intervistuan nga prokurorët e Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë.

Reagon Thaçi pas raportimeve nga ‘Novosti’ se është intervistuar nga Specialja

Sot një nga medium serb u tha se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është intervistuar nga Gjykata Speciale.

Por disa orë pas këtyre raportimeve nga ‘Novosti’ vet presidenti Thaçi ka demantuar këtë lajm, transmeton Teleshkronja Post.

Ai e cilësoi si shpifje dhe qëllimkeqe, dhe se do t’i përgjigjej edhe nëse vjen ftesa nga kjo gjykatë.

Postimi i plotë i Thaçit :

Artikulli i gazetës serbe “Novosti”, ku përmendet edhe emri im si kinse i ftuar nga Dhomat e Specializuara, është i…

Posted by Hashim Thaçi on Saturday, February 9, 2019

Remi shpjegon thirrjen si “dëshmitarë i dyshuar” nga Specialja

Rrustem Mustafa, i njohur si Remi, ka folur për paraqitjen e tij tek Zyra e Prokurorit tё Specializuar tё Kosovёs, në Hagë.

Komandant Remi ka treguar në emisionin “Pressing”, në televizionin T7, se pse ka zgjatur shumë marrja e tij në pyetje në Holandë.

“Interesimi i tyre, për mua është serioz. Nuk kam si t’i përgjigjem ndryshe, veçse seriozisht”, është shprehur ai.

“Jam përgjigjur me mundësitë e mia, sa kam kapacitete serioze, siç e kërkon rendi”, ka thënë Remi.

Ai ka treguar edhe si e ka marrë ftesën për paraqitje në Hagë.

“Ftesa më ka ardhur, mua personalisht, me telefon”, ka thënë Remi, duke treguar se ka komunikuar me dikë në anglisht.

“Jemi kuptuar mirë me atë zotërinë…”, ka shtuar Remi, duke theksuar se nuk ka negociuar për datën e marrjes së tij në pyetje atje.

I pyetur se në çfarë cilësie është marrë në pyetje, ai ka ripërsëritur deklaratën e tij se është “dëshmitar i dyshuar”.

“Gjykata Speciale është speciale, edhe termet janë speciale”, ka theksuar ai.

“Unë jam dëshmitar, për të dëshmuar mbi strukturimin dhe të bëmat e luftës aty ku kam qenë”, ka treguar Remi.

Ai ka shtuar se mund të jetë edhe i dyshuar për ndonjë rast.

Remi ka treguar se Specialja interesohet sidomos për qendrat ndaluese të UÇK’së.

Ish-komandanti i UÇK’së ka thënë se nuk do të marrë avokat ndërkombëtar.

Festa në odën e Jetullah Gecit pas kthimit të Lushtakut nga Gjykata Speciale

Ish-kryetari i Skenderajit dhe ish-komandanti i UÇK-së, për Zonën Operative të Drenicës, Sami Lushtaku, mbrëmë bashkë me Rifat Jasharin, kanë qëndruar në odën e Jetullah Gecit.

Sami Lushtaku i cili ishte ditë më parë në Hagë si i ftuar nga Gjykata Speciale, shihet në odën e Jetullah Gecit i ulur pranë Rifat Jasharit.

Pritësi duket se i ka bërë muhabet të madh të ftuarve, ndërsa nuk ka munguar as kënga dhe çiftelia, e ku ka kënduar edhe Rifat Jashari me çifteli.

Pamjet e publikuara nga festa e mbrëmshme në Skenderaj :

Festa në odën e Jetullah Gecit pas kthimit të Lushtakut nga Gjykata Speciale 1 Festa në odën e Jetullah Gecit pas kthimit të Lushtakut nga Gjykata Speciale 1

​A është ftuar Kadri Veseli nga Gjykata Speciale? Flet Kadri Veseli

Kryetari i PDK-së Kadri Veseli ka thënë që është i gatshëm të përgjigjet nëse merr ftesë për intervistim nga Zyra e Prokurorit të Specializuar.

Ai në intervistën për Televizion 7 tha se e ashtuquajtura Gjykata Speciale ende nuk i ka dorëzuar ftesë.

Kryeparlamentari tha se që sot është i gatshëm të shkoi në Speciale, nëse merr ftesën.

“Unë nuk besoj që luftëtarët e UCK-së kanë gabuar me vetëdije”, tha Veseli për emision “Frontal” në T7.

Kadri Veseli, tutje, shtoi se ish-komandantët që u intervistuan nga Haga kanë mbrojtur dinjitetshëm fytyrën e tyre dhe të luftës çlirimtare të Kosovës. /GazetaExpress/TeleshkronjaPost/.

Sami Lushtaku merrë një lajm të mirë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, nga radhët e Nismas Socialdemokrate, Milaim Zeka, ka thënë se Prokuroria Speciale deri tani nuk posedon ndonjë dëshmi që do ta rëndonte për krime, Sami Lushtakun, ish-Komandant i Zonës operative të Drenicës në luftën e fundit në Kosovë.

Zeka duke qenë shoqërues i Lushtakut për në rrugëtimin e tij për në Hagë, në Info Magazine ka thënë se ky i fundit nuk ka pasur ndonjë shqetësim dsa i përket akuzave për të cilat pretendohej, por ka thënë se të vetmin shqetësim e pati për padrejtësinë që po iu bëhet eprorëve të UÇK-së qysh nga procesi në EULEX.

”Ai iu është përgjigjur pyetjeve të prokurorit. Tani në rrugë e sipër është qëndrimi i prokurorëve se çfarë vendimi mund të marrin në të ardhmen. Prokuroria Speciale deri në këtë moment që po flasim nuk ka asnjë dëshmi, apo rrethanë rënduese që do ta rëndonte Sami Lushtakun për krimet e luftës apo të pasluftës”.

Duke folur për pyetjet e prokurorit, deputeti i Nismës ka thënë se Lushtaku është përgjigjur në të gjitha pyetjet. Sipas tij, Lushtaku nuk ka ndonjë shqetësim në lidhje me intervistimin e tij nga Specialja.

”As në Kosovë nuk është vërejtur ndonjë shqetësim i Sami Lushtakut, e as gjatë qëndrimit në Stuttgart e as në Holandë. Nuk është që ka qëndruar veçmas, e gjithë ekipa që kemi qenë me të e ka shoqëruar por ai s’ka pasur ndonjë hall të tillë.I vetmi shqetësim që e ka munduar është padrejtësia që i ka shkaktuar EULEX-i e deri tani kjo Specialja”.

”Sonte do të jemi në Gjermani ku gjenerali do të takojë bashkëatdhetarë dhe familjarë të tij. Neve pak na ka zhgënjyer si deputet të Parlamentit të Kosovës, interesimi i pakët i mediave specifikisht i Radio Televizionit të Kosovës, pasi pati media nga Serbia”, ka treguar Zeka.

Ndryshe veç Lushtakut, intervistimin nga Specialja e ka përfunduar edhe Rrustem Mustafa

Pas marrjes në pyetje në Hagë, Remi kthehet në Kosovë

Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosovës, në Hagë, ka përfunduar sot marrjen në pyetje të ish-komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rrustem Mustafa, i njohur si Remi.

Ish-eprori i UÇK’së në zonën e Llapit tani do të kthehet në Kosovë.

Këtë e ka konfirmuar ekipi i avokatëve mbrojtës të Remit, në një prononcim për Gazetën Express.

“Po, Remi do të kthehet në Kosovë”, thuhet shkurt në përgjigjen e mbrojtjes së Remit.

Nuk dihet nëse Remi do të thirret prapë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar.

Ish-komandanti i UÇK’së është deklaruar para gazetarëve, pas përfundimit të marrjes së tij në pyetje, në Holandë.

“Sot përfundoi intervista pranë Dhomave të Specializuara të Gjykatës në Hagë”, është shprehur Mustafa, në mbrëmjen e së martës.

“Unë isha i ftuar si dëshmitar i dyshuar”, ka thënë ish-komandanti i UÇK’së. “Ka qenë intervistë e gjatë. Sot përfundoi”, ka shtuar ai.

“Pyetjet ishin shumë serioze. Kemi qenë edhe ne shumë seriozë gjatë përgjigjeve. Dhe, sapo përfunduam”, ka përfunduar Remi.

Marrja e tij në pyetje në Hagë ka zgjatur rreth nëntë orë.

Haradinaj në shtëpinë e Lushtakut dhe Remit para nisjes në Hagë, ka nga një dhuratë të dy

Sot drejt Hagës do të udhëtojnë komandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sami Lushtaku dhe Rrustem Mustafa.

E me këtë rast, Kryeministri i Kosovës i ka takuar të dy, duke iu dhuruar nga një flamur

Haradinaj ka shkruar në profilin e tij në Facebook se i ka vizituar dy komandantët dhe ka shtuar se lufta e UÇK’së ishte e pastër dhe e shenjtë, e kjo sipas tij do të dëshmohet kurdoherë.

“Sot, kam vizituar dy komandantët e UÇK-së, Sami Lushtakun dhe Rrustem Mustafën. Se lufta jonë çlirimtare ishte e pastër dhe e shenjtë do të dëshmohet fuqishëm gjithnjë e kurdoherë! Së bashku do të dalim faqebardhë edhe në këtë sfidë”, ka shkruar Haradinaj.

Ndërkaq ai i ka dhuruar Lushtakut flamurin kombëtar, kurse Remit atë të Kosovës.

Lushtaku e Mustafa nuk janë eprorët e vetëm të UÇK-së që janë ftuar nga Gjykata Speciale.

E në janarin e këtij viti do të intervistohen në Hagë për krime lufte, nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, të paktën 10 ish-ushtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në mesin e tyre janë edhe disa figura kryesore të kësaj ushtrie.

Deklarohet Remi rreth ftesës nga Specialja

Ish-komandanti i Zonës Operative të Llapit, Rrustem Mustafa, pasi është ftuar nga Gjykata Speciale në Hagë, është shprehur i sigurt se gjatë kohës së luftës në Kosovë, nuk ka krime të kryera që mund të përkufizohen si krime lufte.

Derisa ka shtuar se fjalët dhe propaganda sugjestive, si dhe percepcionet e krijuara për UÇK-në, do të rrëzohen dhe eprorët e UÇK-së do të dalin faqebardhë, raporton Teleshkronja Post.

Kishte qenë vetë avokati i komandant Remi, Arianit Koci, që kishte konfirmuar se klienti i tij është intervistuar si i dyshuar .

Ndërsa sot, pas disa ditë heshtjeje, ish-komandanti i UÇK’së Remi, ka thënë se eprorët e UÇK’së do të dalin faqebardhë.

Duke potencuar se ishte vetë ai që kishte përkrahur Specialen, Remi është shprehur i bindur se kjo gjykatë do të largojë përceptimet që janë krijuar ndaj UÇK’së.

“Unë jam nga ata qe kam përkrahur Gjykatën Ndërkombëtare, ne duhet të mbyllim kapitullin e viteve të kaluara. Jam i sigurt se gjatë kohës së luftës në Kosovë, nuk ka krime të kryera që mund të përkufizohen si krime lufte, fjalët dhe propaganda sugjestive si dhe percepcionet e krijuara për UÇK-në e di se do të rrëzohen dhe ne edhe individualisht, eprorët e UÇK-së do të dalin faqebardhë”, ka thënë Remi në Facebook’un e tij personal.

Sidoqoftë, ish-deputeti ka shpresuar që korpusi i veprimit të Speciales të mos ndalet vetëm për veprat që tani funksionon, por ai ka kërkuar që të merret edhe me krimet ekonomike.

EKSKLUZIVE: Gjykata Speciale interviston Rrustem Mustafën

Rrustem Mustafa, i njohur si Remi, është personi i parë që do të intervistohet nga Prokurori i Gjykatës Speciale. Këtë e ka konifrmuar avokati i ish-komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Arianit Koci.

Pas raportimit të Gazetës Express se një ish—komandant i UÇK’së ka pranuar ftesën për intervistim nga Gjykata Speciale, avokati Arianit Koci ka njoftuar se klienti i tij, Rrustem Mustafa, i njohur si komandant Remi, është ftuar nga Dhomat e Specializuara për intervistim.

Njoftimi i plotë i Kocit:

Me autorizimin e klientit tim z. Rrustem Mustafa, ju njoftoj se z. Mustafa ka pranuar një ftesë që me datën 14 janar 2019, të paraqitet pranë Zyrës së Prokurorit të Specializuar të Kosovës (ZPS) në Hagë.

Kjo është ftesë për intervistim.

Z. Mustafa do të paraqitet vullnetarisht dhe është i gatshëm të sqarojë çdo rrethanë të cilën ZPS është duke e hetuar.

Kjo është e gjitha për çfarë kemi njohuri tani për tani, dhe me mirësjellje kërkoj nga gazetarët që të mos e kontaktojnë z. Mustafa rreth kësaj çështjeje.